Пета тема на чакащите

  • 256 689
  • 2 547
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 712
Много деца от ромски произход не са осиновени до тази възраст просто, защото са от ромски произход. В това съм убедена. Покрай осиновяването на нашата дъщеря видях толкова прекрасни деца над 2г. - усмихнати и милички...

Осиновяването на дете в по-голяма възраст, обаче, е свързано с други трудности - адаптацията е по-трудна, последствията от липсата на значим възрастен са по-сериозни...

# 526
  • Мнения: 278
Много деца от ромски произход не са осиновени до тази възраст просто, защото са от ромски произход. В това съм убедена. Покрай осиновяването на нашата дъщеря видях толкова прекрасни деца - усмихнати и милички...

Осиновяването на дете в по-голяма възраст, обаче, е свързано с други трудности - адаптацията е по-трудна, последствията от липсата на значим възрастен са по-сериозни...
Права си, но с повече търпение се адаптират малчуганите и то доста добре.

# 527
  • Мнения: 989
Биси, не си ме разбрала правилно. Никъде не съм написала, че ромчетата не се здрави деца. Написах, че включително ромчетата, стига да са здрави, ги осиновяват още от малки.

Информацията я имам от човек, който е работил в системата до съвсем скоро. Но не знам до каква степен мога да се доверя на думите му. Според него здравите бели дечица (под бели не говореше само за българчета, а и за ромчета, на които не им личи принадлежността) ги осиновяват веднага, щом ги предложат на някое семейство. Оставали болните и тези, на които произходът им личи пределно ясно. Искрено се надявам това да не е така, но ако положението действително е такова, ми се иска да знам, за да мога да променя критериите си.

Chandra, и моите разсъждения са в тази насока - че не ги взимат заради произхода им.

Но все пак реших да задам този въпрос, защото е някак по-успокоително да чуеш от миналите по този път, че това не е така.

# 528
  • Мнения: 168
Написах, че включително ромчетата, стига да са здрави, ги осиновяват още от малки.

Според него здравите бели дечица (под бели не говореше само за българчета, а и за ромчета, на които не им личи принадлежността) ги осиновяват веднага, щом ги предложат на някое семейство. Оставали болните и тези, на които произходът им личи пределно ясно.

Не е съвсем така, има може би доза истина, но не е правило и не трябва да се настройваш така. Казвам го също като човек работил в системата.

# 529
  • Мнения: 712
Много от дечицата, които аз видях и които не бяха осиновени, бяха "светли"... Според мене са били отказвани още по документи, без да ги е виждал никой от кандидатите... А може и да са имали заболявания, които вече са излекувани...

Иначе си мисля... "бял - черен" - що за цигански комплекс имаме ние, българите? Wink Не цвета на кожата прави един човек красив или обратното...

# 530
  • Мнения: 11 908
Моето дете дойде у дома на 2г.8мес.
Не беше особено здраво, но нямаше плашещи диагнози.

Изоставено не на дни, на часове, но дълго време с неуредени документи.Освен това- веднъж отказано, но не поради причини в детето, а поради странични за кандидатите причини.И така времето е текло, та текло.

Признавам, приех го в дома си без особен ентусиазъм.


Да добавя,че това, което ми прочетоха за здр.състояние ме позамисли ,а и детето никак не отговаряше на възрастта си.
П.С.Сложих и снимка, но я изтрих, да не бъде възприета погрешно в контекста на дискусията.
Искам само да уверя всички, че възраст около 2-3, че и повече годинки не означава задължително непреодолими здравословни проблеми.

Последна редакция: чт, 16 яну 2014, 16:11 от Светкавица

# 531
  • Мнения: 168
Много от дечицата, които аз видях и които не бяха осиновени, бяха "светли"... Според мене са били отказвани още по документи, без да ги е виждал никой от кандидатите... А може и да са имали заболявания, които вече са излекувани...

Иначе си мисля... "бял - черен" - що за цигански комплекс имаме ние, българите? Wink Не цвета на кожата прави един човек красив или обратното...
Абсолютно, но това се промени последните години. Преди 7-8 години повечето деца, за които беше записано, че са от ромски произход, ги отказваха масово кандидат-осиновители. Мисля, че вече нагласите са други.

Светкавица, прекрасен е  Hug

# 532
  • София
  • Мнения: 1 865
Здравей Поли  Simple Smile
Както са писали момичетата има много причини, поради които едно дете на 3-4 години все още да не е осиновено, но да е здраво. Не всички деца ги изоставят в родилните домове, много ги извеждат принудително заради неглижиране или малтретиране. Дъщеря ми я осинових на 3г и 10 м след почти една година престой в институция - преди това е била в биологичното си "семейство" и е изведена с полицейска закрила. Има много деца в аналогично на нейното положение.
В домовете е пълно със здрави деца, които си имат своята причина, за да са все още там и категорична не са се изчерпали запасите  newsm12
Затова моят съвет е - не слушай кой какво говори и не променяй все още изискванията за възраст - има време да го направиш, ако решиш Simple Smile

# 533
  • Мнения: 989
Не исках да използвам думите "светъл" и "тъмен", но нямаше как по по-мек начин да употребя думата, с която бяха назовани по-тъмните дечица. Аз нямам притеснения и колебания относно цвета. В съвсем друга насока са моите притеснения. Всички дечица се реждат еднакво чисти. Единственото, на което държа, е детенцето да е здраво.

Колкото да въпроса за трудностите с по-големи деца... Доста изчетох по темата. Съвсем обмислено и целенасочено е нашето решение да искаме да осиновим дете над две годинки. Трудности най-вероятно ще има, но се надявам да се справим с тях.

Извинявам се, ако по някакъв начин съм оспамила темата, но за мен беше важно да си изясня въпроса, дали положението с по-големите дечица наистина е такова.

# 534
  • София
  • Мнения: 1 865
Поли, колкото е по-голяма възрастта, толкова е по-голям шанса да ви се обадят скоро за детенце  Hug
И да, по-големите деца имат по-различна и вероятно по-трудна адаптация, но с достатъчно познания и желание всичко идва на мястото си. Тази възраст си има и своите предимства, но за това - когато му дойде времето   bouquet

# 535
  • София
  • Мнения: 595
Поли, на твое място не бих избързвала с промяна на критериите. След като имате основания да искате малко по-голямо детенце, изчакайте. Не гоним бързия влак, а правилния, нали?
Има много причини, поради които детето да не е осиновено до по-голяма възраст - момичетата са писали вече - може да е попаднало в институцията скоро, може да е имало здравословни проблеми, които вече да са разрешени, или просто да чака вас - мама и тате.
И имай едно на ум, че хората, "работещи в системата" са профилирани професионално както всички останали хора - едно виждат социалните работници, работещи с кандидат - осиновителите, друго - тези, работещи с децата, трето - тези, които водят курсовете за кандидат - осиновители. А има и един куп хора от системата, които вършат съвсем различни неща. Плюс една малка група особени индивиди, които се занимават основно с това да обяснят как дете с тези критерии няма да намериш (независимо какви са ти критериите) и да ти обяснят за "втория начин".
Слушай себе си и интуицията си   bouquet

# 536
# 537
  • Мнения: 1 418
Ние първоначално бяхме писали от 1 до 3 години, без претенции за пол и да няма характерните за ромският етнос черти. След 1 година чакане отидохме да попитаме какво се случва?...Отговориха ни, че като сме писали " смесен произход" (което реално ние никъде не сме упоменавали), шансовете да ни предложат дете са равни на О. Дори служителката каза, че директно подминават точно този критерии. Посъветва ни да го променим на " нямаме претенции за произход" и възрастта да я намалим от 0 до 3 години. И ето, след няма и 2 месеца имаме 2 предложения вече. Не знам защо, но се хващат за буквата. Тъй че правете си сметка какво пишете... Hug

# 538
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Нашият доклад е толкова некадърно написан, че не ми се струва да се хващат за думите. 3 пъти ходихме за корекции по доклада. Адски непрофесионално написан беше с куп фактологически грешки, а за граматическите не ми се разказва. И ето, обадиха ни се след няма и месец време от вписването. Притеснението ми е да не ни разкарват ей така напразно, подвеждайки ни, че децата са здрави. А километрите до Варна не са никак малко... Пък и за този дом прочетох тук не добри отзиви от вас...

# 539
  • Мнения: 1 418
Ами ние така си минахме 900 км. за 1 ден...Това е положението! Ако не отидеш още по - лошо, защото може пък точно там да е късметът...

Общи условия

Активация на акаунт