захранване с глутен-кога, как

  • 10 739
  • 22
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 768
Здравейте мили майчета,
решила съм да захраня моята Дарина с глутен - тя скоро ще навърши 10 м. Проблема е, че тя има Атопичен Дерматит и макар да не е сигурно че е свързан с някаква хранителна алергия ,трябва да бъда много внимателна.
За протокола-още кърмя yes
Четох, че има известен ред, по който е хубаво да се въвеждат глутенсъдържащите храни...
овес, ечемик, ръж и накрая пшеница...
Въпросите са ми следните:
От къде да намеря овес, ечемик, ръж
видях че има овесена каша на Беби но прочетох че била много сладка което не ми се нрави Sad
ечемичена каша май няма Thinking

забравих да попита-ако няма никъде другаде освен в кашите, коя марка ми препоръчвате
къде другаде може да има тези зърнени култури...
И още-с какви количества да започна, да има ли почивка след определен период и пр...
Май съм се вманиачила но нали знаете "парен каша духа" Confused
благодаря ви за помощта newsm51

# 1
  • София
  • Мнения: 481
Ние сме на почти същата възраст и със същия проблем Simple Smile И аз тези дни ще  въвеждам глутена. Смятам да започна с овесената каша на Беби- не всичките Беби са сладки, а дори и да е така, ще го прежаля, защото са добри за алергични дечица. Мисля, че готовите каши са по-лесни за усвояване, защото са частично хидролизирани. Смятам да започна с тази каша, като давам през ден (както въвеждам всяка нова храна по принцип).После мисля да направя домашни овесени бисквитки (от смлени на брашно овесени ядки) и да давам през ден да ги гризка (тя едва ли ще успее, само ще ги смуче най-вероятно). По подобен начин смятам да давам след това ечемик, ръж и пшеница. Сигурно може и по-смело на тази възраст, но аз също предпочитам да се презастраховам.
Овес (овесени ядки) има в магазините Фантастико; ечемик и ръж- също там, но не винаги. Със сигурност всичко ще намериш в диетичните магазини.
Успех  bouquet

# 2
  • Мнения: 2 531
Ми аз не по мое желание захраних с коричка хляб! Вечер слагаме беба на столчето и като ни гледа как ядем си иска .... и понеже и зъби и никнат и дадох една коричка да дъвче.И от тогава какъв рев е за коричката... батко и вчера закусва една филия, такова драпане беше и как мляска... а иначе отказва всичко освен каша и пл. пюре

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Овес - аз давам фини овесени ядки.
Ръж - също на ядки, от диетичните магазини.
Готови каши не купувам.
А коричката да ти кажа е най-добрата идея.Така ще поеме много малко количество като за начало, а и ще се изкефи - всички деца мрат за хлебец  Crazyhahaha

# 4
  • Мнения: 3 550
Овесени, ечемичени и ръжени ядки съм виждала в магазините за диетични и диабетични храни.

# 5
  • София
  • Мнения: 533
Овесена каша има и на Блевит Simple Smile

# 6
  • Мнения: 4 915
Аз захраних Мариела с глутен на 10-месечна възраст - с фини овесени ядки.
На 14 месеца и при нея се появи нещо като атопичен дерматит - не знам дали е към храна или нещо друго, но обривът се изостря при прием на хистамин-съдържащи храни. Та, понеже доста четох по темата, съветвам те пшеницата и хлябът да въведеш най-накрая.

Пшеницата е сред най-често срещаните алергени, а в хляба се съдържа мая,която също може да провокира реакция.

Можеш да започнеш с фини овесени ядки, след това - с ръжени или ечемичени.
Готови каши също не купувам, правя си домашни. Смилам ядките на блендер на по-едро брашно - така стават също като фините.

А вместо пшеничен хляб, печем на Мариела ръжени питчици - тестото е от ръжено брашно, зехтин, сода и сол. Стават доста вкусни.  Wink

# 7
  • София
  • Мнения: 6 249
Днес си накупих от Фантастико (в кв. Хаджи Димитър) от диетичния щанд просо, елда, овесени, ечемични, ръжени и пшенични ядки. Предполагам има и по диетичните магазини.
Целувки на Дари. Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 3 379
Само не схващам защо глутенът има общо с атопичния дерматит? Това е непоносимост към житния белтък, не си спомням да има връзка с атопичния дерматит, но може и да греша.

Копирам от ето този линк: http://www.analytica-bg.com/a_shop/gluten_free/:

Някои хора имат непоносимост към пшеницата или глутена. Непоносимостта към глутена (протеина намиращ се в пшеницата, ръжта, ечемика и овеса) се нарича Целиакия. Смята се, че организмът реагира на глутена като антиген и задейства имунната система за защита, когато глутенът се поема от червата, което от своя страна води до оток на лигавицата им, което води до намаляване на способността на организма да усвоява ценни хранителни вещества. Симптомите и са анемия, умора, загуба на тегло, стомашни проблеми - подуване, болки, разстройство, повръщане, спазми и намаляване способността за преработка на ключови хранителни съставки. Нарушеното им усвояване води до загуба на витамини, минерални соли и енергия. Тъй като се нарушава храносмилането, може да се появят и хранителни алергии. Това предполага диета със свободни от глутен храни.

Аз лично въведох глутена с хляба. После започнах с фини овесени ядки и готови каши с глутен.

# 9
Ne che e po temata obache......nie sme na 4 meseca i moeto bebche e s Atopichen Dermatit ot glava do peti, kato se pochne ot ujasnoto kolichestvo bebeshki kori na glavata s dosta ugolmena forma, na golqm mastab i se stigne do golemite petna po tqloto, rucete i krachencata. Dermatolog predpisva antibiotik.....no az za sega davam Homeopatia s mehlem kalendula i smradlika.....da moje da mi kajete vie kak lekuvate tova ujasno chudo na prirodata? kortizonovi pasti i antibiotici ... za tqh ne iskam i da chuvam...ako imate druga ideq po vuprosa spodelete za da moga da q obsudq s moqta doktorka, s koqto neumorno se borim.. ooooh!

blagodarq predvaritelno

# 10
  • София
  • Мнения: 2 768
Само не схващам защо глутенът има общо с атопичния дерматит? Това е непоносимост към житния белтък, не си спомням да има връзка с атопичния дерматит, но може и да греша.

Копирам от ето този линк: http://www.analytica-bg.com/a_shop/gluten_free/:

Някои хора имат непоносимост към пшеницата или глутена. Непоносимостта към глутена (протеина намиращ се в пшеницата, ръжта, ечемика и овеса) се нарича Целиакия. Смята се, че организмът реагира на глутена като антиген и задейства имунната система за защита, когато глутенът се поема от червата, което от своя страна води до оток на лигавицата им, което води до намаляване на способността на организма да усвоява ценни хранителни вещества. Симптомите и са анемия, умора, загуба на тегло, стомашни проблеми - подуване, болки, разстройство, повръщане, спазми и намаляване способността за преработка на ключови хранителни съставки. Нарушеното им усвояване води до загуба на витамини, минерални соли и енергия. Тъй като се нарушава храносмилането, може да се появят и хранителни алергии. Това предполага диета със свободни от глутен храни.

Аз лично въведох глутена с хляба. После започнах с фини овесени ядки и готови каши с глутен.
според това което прочетох когато има някакъв вид хранителна алергия е по-висок и рискът от алергия към глутена!

# 11
  • София
  • Мнения: 2 768
Ne che e po temata obache......nie sme na 4 meseca i moeto bebche e s Atopichen Dermatit ot glava do peti, kato se pochne ot ujasnoto kolichestvo bebeshki kori na glavata s dosta ugolmena forma, na golqm mastab i se stigne do golemite petna po tqloto, rucete i krachencata. Dermatolog predpisva antibiotik.....no az za sega davam Homeopatia s mehlem kalendula i smradlika.....da moje da mi kajete vie kak lekuvate tova ujasno chudo na prirodata? kortizonovi pasti i antibiotici ... za tqh ne iskam i da chuvam...ako imate druga ideq po vuprosa spodelete za da moga da q obsudq s moqta doktorka, s koqto neumorno se borim.. ooooh!

blagodarq predvaritelno
ами ние мажем с елидел който не е кортикостероид но проблемът му е че тубичка от 15 гр е 40 кинта и отгоре. а като и ние се бринем от главата до петите тази туба отива за 1 седмица.

# 12
  • Мнения: 3 379
според това което прочетох когато има някакъв вид хранителна алергия е по-висок и рискът от алергия към глутена!

Да бе, хем и аз чета, ама блея... Сори

# 13
  • София
  • Мнения: 2 768
благодаря ви момичета за отговорите newsm51
Пух, моля те кажи ми по каква рецепта ще правиш бисквитките.
Белинда, предполагам че смляни ги даваш ядките, нали? под формата на кашичка ли? а какво друго слагаш в нея?
Теа, мерси за отговора и целувки на малкия сладур  remybussi
Фриисоул, значи има два вида ядки-фини и едри (които се смилат и стават като фините) така ли? и ако купя фини няма нужда да меля? а по каква рецепта после ги правиш кашите?
Ваня, целувки на малкия емчо!
Поздрави на всички момичета и мноого целувки на бебоците им Simple Smile

# 14
  • София
  • Мнения: 481
Рецептата е на Хедра (но вече не помня темата, откъдето съм я копнала  Embarassed)  :
1ч.ч готова бебешка каша
1ч.ч брашно
3с.л. олио или зехтин
около половин чаша студена вода
Смесват се сухите неща,добавя се олиото и по малко от студената вода,докато стане на тесто.Омесва се за кратко,точи се на кора,изрязват се бисквитки или направо с ножа на квадратчета и се пече 15-тина минути на 200 градуса във фурната.За половин час става готово от началото до края.
Мисля като за първи път да ги направя с овесена каша и царевично брашно, пък дано стане  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт