Как броим 40-те дни за погачата на бебето?

  • 43 595
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 476
Здравейте,

моето бебенце скоро ще навърши 40 дни и се зачудих как следва да се изброят дните.

Броим ли деня на раждането като първи ден или броим от следващия и кога точно се прави питката - точно на 40-тия ден може би...а не на следващия, който реално би се паднал 41-ви. Хмз, тотално се омотах вече...може би защото съм адвокат и по закон сроковете се броят от деня, следващ събитието...хихихи...помогнете, че имам професионално изкривяване и сега не мога да си изброя 40-те дни на детето.

Бебчо е роден на 16 април 2013 - та кога се пада деня за погачата?

# 1
  • BG
  • Мнения: 2 458
Брои се от деня на раждането, според мен, т.е. на 25-ти май. Аз такова нещо не съм правила.

# 2
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 678
Брои се от деня на раждането, според мен, т.е. на 25-ти май.
И според мен е така.

# 3
  • София
  • Мнения: 133
Брои се от деня на раждане!

# 4
  • Мнения: 86
Аз броях от следващия ден, но всички около мен брояха от деня на раждането, така ме предполагам, че така е и правилно

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
Би трябвало да се брои от деня на раждане включително.
Освен молитва в църква и погача нещо друго прави ли се?

п.п.редактирам се, ето какво намерих: http://www.ni-kai.com/customs/view/10

# 6
  • Мнения: 476
Сега се замислих, че съм ходила точно на 2 погачи на бебе през живота си и двете бяха в неделя..това съвпадение ли е било или просто погачата се прави в неделята на седмицата, която детето навършва 40 дни?

# 7
  • София
  • Мнения: 2 082
Било е просто съвпадение.

# 8
  • София
  • Мнения: 162
Аз знам, че погачата се прави ДО 40-тия ден, не по късно.
Молитвата в църквата се прави точно на 40-я ден.

# 9
  • Мнения: 86
Било е просто съвпадение.

Мисля, че не е било съвпадение. Това, което знам аз е, че молитвата се прави точно на 40 ден, а погачата може да е и в друг ден след молитвата, обикновено се избира почивен ден. Съботата е ден за задушници, помени и др. такива и за това не е удачна за погача, за това погачите основно са в неделя

# 10
  • София
  • Мнения: 2 082
Това, което знам аз е, че молитвата се прави точно на 40 ден, а погачата може да е и в друг ден след молитвата, обикновено се избира почивен ден.

Да, и аз така знам, но може и съвпадение да е било. На моите деца погачите се паднаха в неделя, и на двамата.  Peace

# 11
  • Мнения: 472
Питах попа, който каза че се брои винаги от деня на събитието. Погачата я правих в първия почивен ден след 40 дни.

# 12
  • Мнения: 27 524
Щом попа е казал - значи от деня на събитието. Но иначе деня на раждането се води ден 0. Следващият - ден първи. Така се изписват в болницата дните след раждането. И е така логично - като се е родило е на 1 час, два часа, 3 часа... а не на един ден. И като минат 24 часа, става на 1 ден  Peace

# 13
  • Мнения: 327
И на нас попа ни изброи по същият начин, но тъй като каза, че не е нужно да е на деня отидохме да ни прочетат "чистата молитва" в първият почивен ден след 40-те, а после направихме джамбурето с питата  smile3541

# 14
  • София
  • Мнения: 3 742
Щом попа е казал - значи от деня на събитието. Но иначе деня на раждането се води ден 0. Следващият - ден първи. Така се изписват в болницата дните след раждането. И е така логично - като се е родило е на 1 час, два часа, 3 часа... а не на един ден. И като минат 24 часа, става на 1 ден  Peace
Съгласна!:peace:

Общи условия

Активация на акаунт