Ще заговори ли София на мьеко?

  • 90 678
  • 1 987
  •   1
Отговори
  • Мнения: 12 662
Слушам днес в метрото  - и госпожата казА ли ти , чье можеш да си донесьеш книжка?  Аз я питАх, и тя казА Да.

# 1
  • Мнения: 4 300
E, kaкво толкова, изтокът среща запада. Светът е глобално село, та и София така, само че по малко.

Един от стряскащите моменти в брака ми беше, когато чух благоверния да казва 'най мразим да ме задминават отдесно'.

# 2
  • София
  • Мнения: 62 595
това е пернишко-елинпелински-околософийскиселски диалект. Пиуе със зеуе.

# 3
  • Мнения: 7 837
В София и преди 9 г. се говореше на мьеко, само дето нямаше метро.

# 4
  • Мнения: 3 826
като малка ми правеше впечатление как софийската ми братовчедка говори , :
КазА , чакА , 'одимЕ , чекамЕ - това е шопски диалект , привнесен е от македонските преселници ,


в последния ББ имаше едно момиче от Македония и тя като почна , съща шопска баба  - ''я ке одиме'' ...

# 5
  • Мнения: 4 569
Не само на мьеко, ами на всички диалекти ще се заговори в София.

# 6
  • Мнения: 12 662
На мене точно съчетанието ми направи  въпечатление   - КазА, чье може.   

# 7
  • Мнения: 563
Един от стряскащите моменти в брака ми беше, когато чух благоверния да казва 'най мразим да ме задминават отдесно'.



ох, задавих се от кикот  Joy Joy Joy

по темата, София отдавна говори на мьеко. Сега шопския и другите диалекти са се сляли по много интересен начин, явно  Laughing

# 8
  • Мнения: X
Мда, като постоят малко в София и почват да говорят на казА. Може би става несъзнателно. Наскоро гледах интервю на Мариан Вълев при Карбовски и много се смях на метаморфозата в говора.

# 9
  • Мнения: 4 841
Познавам хора от Бургас, които никога няма да кажат "дънкито", "доматито" и "въй".
Познавам хора от Русе, които не казват "Руси" и "пазаря"
Познавам хора от София, които не употребяват "казАх", "омръзнА ми" и т.н.

Не е до месторождение, а до манталитет, култура и възпитание.
Няма лошо, още един признак човек да разбере кой стои срещу него. Понякога две изречения разкриват повече и от най-лустросаните CV-та, и от най-скъпия ВВ-крем  Wink

# 10
  • Мнения: 121
Е, то това не е мекото говорене, това си е шопски диалект.
Меко говорят в РусИ, Сливен, Пловдив...

# 11
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз пък не познавам хора от Ямбол, които да не говорят поне малко меко. Бях се поизчистила по едно време със самодисциплина и откъсване от Ямбол, но пак, като се върнах ...

Трещи радвай се, че все още разбираш какво се говори, че може да се появят разни други майчини езици, които си отглеждаме тук(не само в София) и продължаваме да работим за тяхното размножаване и популации.

# 12
  • Мнения: X
Ами крайно време е София да заговори правилно, демьек, миеко. Laughing
Сам' чи, тва дет' си го чула в метрото, не е било от правилното мйеко.

# 13
  • Мнения: 86
На мене точно съчетанието ми направи  въпечатление   - КазА, чье може.  

Най-смешните, които съм чувала са "Бих искАл" и "Ньи жени" (значело "едни жени").

# 14
  • Мнения: X
Навремето колежките ми от Северна България в университета, като се обади баща ми да ме търси по телефона ме попитаха дали не бил руснак. Толкова мек им се сторил говорът му, че чак и руски акцент открили. Laughing
А аз пък от своя страна се скъсвах от смях с техния диалект.

Около година живях на квартира в чужбина с една мацка от Кюстендил. Както си се присмивахме една на друга, така омешахме диалектите, че в един момент като се прибрахме по родните места, близките ни ни гледаха странно.

Имам една братовчедка, на която никак не и се отдава българският език, ни на говор, ни на правопис. И до днес много често се чудя какво е искала да каже с някоя дума като ми пише по скайп. А веднъж даже и истинско писмо ми беше написала и докато го разшифровам, се припотявах по няколко пъти, а след това ми олекваше, все едно съм отговорила на въпрос за 10 000 лв.
Ето ви два нейни бисера да се пробвате да отгатнете:

"фояверка"
"сей ночи"

Общи условия

Активация на акаунт