Редно ли е да събираме децата си с други деца когато са болни?

  • 21 858
  • 376
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 534
ala7 , просто всеки споделя , истината е , че е много неприятно детето ти да е болно , също толкова , колкото  и , ако искаш да изведеш настиналото си дете на площадката ... , забележете , не говоря за болно дете .

# 16
  • Мнения: 1 072
ала7, не я нападам, а се опитвам да я накарам да погледне нещата от друга страна. Не можеш да препазиш детето от всичко. не е и хубаво да го правиш. Ако не боледуват сега, ще боледуват в училище.
А за здравата имунна система: единия лежи в едната стая с 40 градуса, а другия в тази стая със също толкова. Големия беше и преди 2 седмици с температура, а малкия изкара миналата седмица и стомашно чревен вирус (който обаче на баткото се размина просто понеже го е карал вече). Не са с никак здрава имунна система, макар че големия пропуска вече болесите на брат му, който е начинаещ на тая тема. Но тя така се изгражда, а не с живеене в инкубатор.
Това е и типично българско мислене. Брат ми ни беше на гости тая седмица и децата се разболяха точно както и преди 3 месеца когато имахме гости от БГ (не в смисъл, че те ги разболяват, а че не можем да ги разхождаме насам натам). Изкоментирах (на майтап) пред колегите ми, че няма да каня повече гости от БГ, защото ми боледуват точно тогава децата, а те казаха "ЗАщо, тъкмо по-бързо ще им се изгради имунната система, ние бихме канили даже повече"

# 17
  • Мнения: 1 809
Никога,ама никога не съм водила детето си ,когато е било болно да играе с други деца!
Не знам защо ви се вижда странно това?
Нима се опитвате да ни убедите,че така ще си изгради имунитета?  Rolling Eyes
Дъщеря ми преди 2 месеца изкара вирусна пневмония и съм сигурна точно от къде дойде-детска площадка с 2 дечица,които майките бяха спрели от ясла,ама инак "нищо им нямало,лека настинка" ...а всъщност и Т  Outta Joint
Е, какво трябваше и аз да я изведа с вирусната пневмония ли?На площадката при другите деца?И да кажа "нищо й няма"? И да не ми пука, че няко от другите деца може скоро да е било болно и имунната му с-ма да не е силна, ама карай,така ли?!

# 18
  • Мнения: 2 732
Съгласна съм че ще се изгради с боледуване имунната система , но ако всяко разболяване е с приемане на антибиотик  не виждам защо да не се пази повече детето .А както знаете антибиотиците не са за предпочитане и водят и да други проблеми .
А съм съгласна че и не може да се гледа детето в саксия и че трябва да общува със себеподобни.  bouquet

# 19
  • Мнения: 46 510
jenia vulova, настинка няма, ако не знаеш! Или е вирус или бактерия и в двата случая е детето е болно!
Не се изгражда имунитета така, в голяма грешка са майките, които го мислят. С всяка изминала година децата заякват и са по-устойчиви, в началото, поне до 3 г. трябва да се пазят от контакти с болни, защото всяка болест, освен да изтощи организма и да срине имунната система, друго не прави.  
 
 

# 20
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Малко като че ли поизместихме темата затова ще опитам да се върна отново на основната идея. Не прокламирам децата да се гледат под инкубатор. Но смятам че както е естествено да си закриваме устата с ръка когато кашляме така е естествено когато ни е болно детето да не го събираме умишлено с други деца за да не ги зарази. За мен воденето на ясли с лекарства в раничката е нарочно събиране с цел заразяване! Ако искате ме нападнете. В друга тема майка ми каза как детето й е играло на площадката с две деца с вирусна пневмония. Лежала съм с големия ми син в болница от такава пневмония и не е никак безобидно. А самото име подсказва как се заразява човек. Истина е че можем да се заразим навсякъде. Но считам че е дълг на майката да предупреди на площадката че детето й е болно и другите деца да не му лапат играчките или да го прегръщат.  А най-добре разбира се да го заведе там когато няма много деца или просто на друга площадка без деца. В това време мисля че не са толкова препълнени площадките.

# 21
  • Мнения: 1 072
Даааа, темата си стана нормална тема за отговорни и безотговорни ( също и спрямо децата си ) майки. Виждам, че е безсмислено, както водях и миналия път, ама за какво ли се обаждам. Същия спор водих и с брат ми, който си мъкне детето на доктори докато намери някой да му каже, че е болно, защото ако аджеба му каже, че му няма нищо, а то е с температура, докторът лош. и некадърен де.
Има разлика между вирусни и бактериални, и колкото и да е неприятно, вирусните не се влияят от антибиотик. а ако вие ги тъпчете с такъв, да, не се изгражда имунитет. А това дето се изграждал от това, че детето расте пък съвсем не отговаря на истината.
Може да и да е гадно, но с тукашното мислене децата като тръгнат на 4 годинки на училище боледуват по 1 път годишно, а колко боледуват "заякналите" деца в БГ? И това, че холандците са от най-здравите нации също е щото не разбират нищо на тая тема...
айде със здраве. Така и не разбрах какво правите ако вие се разболеете... как си пазите децата?
martisun, както обикновено темата се разводни, права си и защото всеки разбира под "болест" нещо различно. Има майки,които изпадат в истерия при вида на сополи, за други пневмонията е нищо. Затова кажи просто кое разбираш под "болно дете".

# 22
  • Мнения: 2 534
jenia vulova, настинка няма, ако не знаеш! Или е вирус или бактерия и в двата случая е детето е болно!
Често , ама незнам ... мислех , че когато детето ми се разболее , защото да речем е стяло на течение , това е настинка , а не бактерия или вирус .  newsm78
Представа си нямам , обаче сам доволна , че не се втелясвам , че щерка ми е болна  , антибиотик сме пили един път (преди три дни) .
Какво лошо има детето да си играе навън , не можеш да го опазиш , и пак ще цитирам


...не го събирам с други деца ...


не когато са болни , а изобщо ... съжалявам , ама за мен това не е нормално .
 

martisun , прави си , че изместихме темата .
Когато детето ми е сериозно болно (това го определя лекарката) , не го извеждам изобщо навън , камо ли по детските площадки .
Води ла ли съм детето с лекарства на ясла ... о , да , водила ла съм я , да речем  със сироп , който трябва да се пие два-три дни , след като детето вече е добре или със спрей за промивка на носа ...

# 23
  • Варна
  • Мнения: 389
Не,не е редно.Но е невъзможно да се държи детето под "похлупак".До 2г и 5м синът ми не беше боледувал нито веднъж и аз си мислех,че има силна имунна система.Тогава през септември тръгна на ясла и 2 месеца беше постоянно болен.Преболедува си и сега отново е добре.Затова мисля,че по-добре е не да пазим децата си като не ги събираме с други деца,защото това е невъзможно,а да ги направим неподатливи към техните болести.

# 24
  • Мнения: 46 510
jenia vulova, настинка няма, ако не знаеш! Или е вирус или бактерия и в двата случая е детето е болно!
Често , ама незнам ... мислех , че когато детето ми се разболее , защото да речем е стяло на течение , това е настинка , а не бактерия или вирус .  newsm78...

Като му е студено или нещо от сорта, пада имунната система и при среща с вирус например, вероятноста да се зарази става по-голяма. Само от седене на студено няма как да се разболее  Wink

SaraJK, това с възрастта може би не съм го обяснила, както трябва: ако едно дете се разболее за първи път на 4 месеца, имунната му система отслабва, ако има контакти с болни, пак ще се зарази и на 6, и на 7, и на 8 месеца, от боледуванията организма отслабва, няма време да възстанови това, което е загубил. Така всяка болест нанася поражения, а не засилва имунитета. Иначе дъщеря ми е боледувала веднъж на 1.2 г., изкара го на крак, само с витамин Ц, една доза Нурофен и 2 Панадол, без антибиотици, беше силна и се справи сама. Контактува с хора непрекъснато, но ако видя болен НЕ Я ДОПУСКАМ до него. Насила заразяване няма да правя, няма никаква логика!

# 25
  • Мнения: 2 534
И ние все сме си на Витамин С ... и евентуално някакво сиропче ...
Само сега ( на 1г. и 8 м) сме на Сумамед ( антибиотик)

# 26
  • в една мансарда точно под звездите ..........
  • Мнения: 317
При това си гледам детето в къщи и ако го изведа на разходка обикновено не го събирам с други деца. Три пъти го събирам на места с други деца и трите пъти след това сме болни.

Може би , ако по-често се събира с деца , няма да е толкова болнав ...
Моята дъщеря ходи на ясла от десетмесечна и за една година се е разболяла три пъти , конюктивит два пъти и сега с хрема(заради кучешки зъб) .
Не мисля , че проблема е в децата по площадките , по скоро (за съжаление) имунитета на детето ти е слаб .
Сигурна съм , че си афектирана , но синът ти винаги и навсякъде ще се сблъсква с вируси , може дори да пътуваш в автобус и да ти кихнат над главата , докато пазаруваш в магазина клиента зад теб да кашля ...

Най-вероятно ВЕЧЕ имунитета му е много слаб. Именно затова много внимавам. Все пак още не му е изграден добре имунитета. За което според мен няма да помогне събирането с болни деца а каляването в къщи.

А ред имаме и в нашата консултация , но той в случая не ми е помогнал.

Аз също не съм съгласна да се водят деца със сиропи в яслите или градините, но има майки които няма на кого да осавят децата си, ако се касае примерно само за кашлица! А що се отнася до събирането на деца когато са болни с такива които са здрави нямам нищо против когато това стане случайно! Но когато някой съвсем съзнателно заведе болно дете да играе със здраво е това не го разбирам!
Моят син например когато е болен, в смисъл има температура, отпаднал е, той самият тогава не му се излиза камо ли да си играе! Ние ходим на ясли от година и половина и вече сополите не ги броя за болестно състояние, та ние се абонирахме за тях в яслата!
И накрая според мен имунитет се създава не в къщи, а на вън, на улицата! Днес ще се разболее, утре ще се разболее, но после организма му ще си изгради антитела и нещата се оправят!

# 27
  • Мнения: 2 768
Оправи се и лекарката каза да отидем на контролен преглед. Разбира се в кабинета защото не знам колко е оздравял и не е редно да го заведа в консултацията. ... И естествено ако е имало преди нас дете с бронхит и не е проветрена стаята какво пречи да се заразим. Или пък някой да е кашлял пред кабинета докато сме влизали или излизали. Изкарахме 4 дни в болницата защото антибиотика на лекарката не помогна. Там бяхме само на инхалации така че накарах мъжа ми купи инхалатор за в къщи и  помолих лекарите да ни изпишат защото болницата гъмжеше от деца с пневмония и циганета с гадния ни първи вирус - разстройство и повръщане.

По принцип съм съгласна с теб. Не само децата, аз самата се винаги старая да стоя далеч от други хора, когато съм болна. Побеснявам, когато някоя хремава леля се надвеси над сина ми. Когато той е болен изобщо не го извеждам, камо ли да го пусна до него друго дете.

Но, въздуха около нас няма как да стерелизираме! Не можеш да упрекнеш болен, че е отишъл на преглед при лекарката и е "замърсил" въздуха или пък, че по времето, когато твоето дете е било в болница на други деца също се е наложило да останат там!
Все пак децата ни няма да живеят под стъклен похлупак и не можем да ги пазим от всичко и всички!

# 28
  • Мнения: 1 809
Има разлика между вирусни и бактериални, и колкото и да е неприятно, вирусните не се влияят от антибиотик. а ако вие ги тъпчете с такъв, да, не се изгражда имунитет.
Да ,май всички знаем разликата между тях.
Ами ето ти малко за вирусната :
Цитат
Вирусна пневмония

Проникването на вируси в дихателните пътища се осъществява по въздушно-капков път. Вирусната инфекция е най-честа през зимните месеци, като тяхно най-тежко усложнение е вирусната пневмония. По-честа е грипната пневмония. Тя се развива бързо и протича с висока телесна температура, задух, кашлица с отделяне на храчки. Не рядко в хода на болестта се засяга и сърцето /развива се миокардит/ и настъпва сърдечно-съдова недостатъчност.

Лечението е консервативно и се провежда в болнично заведение. Прилагат се широкоспектърни антибиотици, химиотерапевтици, витамини, бронхолитици, отхрачващи средства, кислород.

Прогнозата е сериозна. При прогресиране на дихателната и сърдечно-съдовата недостатъчност тя се влошава.

Профилактиката се състои в прилаганепо показание - на противогрипна ваксина, строга изолация на болните, предаващи инфекция по въздушно-капков път и ранно лечение на настъпила вирусна инфекция.
Цитат
Кажи ми как се лекува ,ако не с антибиотик?

Държа да уточня,че не става дума за гледане на детето "под похлупак" , но не разбирам майките, чиито деца кашлят и им текат сополите ,защо не желаят да предпазят другите деца?
В момента мъжа ми от 1 седмица кашля и киха,носа му тече...уж пие някви фервекси и т.н.
Не сме го изолирали него,нито аз и детето сме избягали някъде  Laughing,  но просто избягва да целува или гушка Хриси.Ако е вирус, то е ясно, че ще се заразим и ние. Друг е въпроса дали ще се разболеем или ще го преборим даже без да разберем  Wink
Това никой не може да знае.

Ааа и за "сиропа в яслите" да кажа само, че има и такива,които дават Аб в къщи,а сиропа на яслата  Close

# 29
  • София
  • Мнения: 3 113
Отговарям ти веднага. Първия вирус го хвана на консултацията защото една мама се оплака докато бяхме там че детето й е с разтройство и се чудеше зъб ли е или вирус. Два дни по-късно Мартин беше с разтройство и повръщане. Това се случи в края на ноември когато бяха студени вече дните и го извеждах само зад блока за по половин час дневно. На кухня като ходя го гледа баткото така че и там не е ходил. Оправи се и лекарката каза да отидем на контролен преглед. Разбира се в кабинета защото не знам колко е оздравял и не е редно да го заведа в консултацията. Излизал е само до лекарката и то го закарахме с кола и го върнахме веднага в къщи. На следващия ден кашляше. Заведох го пак при лекарката и тя каза цитирам: "нищо чудно да се е заразил при мен защото в момента има много бронхити". И естествено ако е имало преди нас дете с бронхит и не е проветрена стаята какво пречи да се заразим. Или пък някой да е кашлял пред кабинета докато сме влизали или излизали.  <...>
 Е вчера в хубавото време <...>

Първо да ти кажа, че напълно разбирам афекта ти и огорчението ти. Имам също две деца и много се разстройвам, когато боледуват. Знам, че когато родителят мисли, че знае конкретният причинител и конкретните обстоятелства (в случая, контакта с детето/децата), довели до болестта, обикновено се прибавя и чувството на гняв към въпросните родители, и чувството на яд, че някакси си могла да го избегнеш, ако другите родители бяха по-съвестни....

Може би ще кажеш, че се хващам за думите ти, но ще се опитам да ти покажа, че има и друга гледна точка към събитията, които описваш. 
Казваш, че си завела детето на контролен преглед в кабинета извън времето за детска консултация. Не е ли това времето, в което е нормално и другите родители да водят болните си деца? Защо тогава се учудваш, че в стаята на лекаря може да е имало дете болно от бронхит, или да сте се заразили от друго дете пред вратата? Нали сте отишли по време, когато именно се преглеждат болните деца? Не разбирам недоумението ти... После случката, когато синът ти се разболял след играта навън на пързалката...може да е имало болно дете, но може и да е нямало. Пък и зависи какво точно би означавало "болно" за теб...може да е имало някое леко сополиво дете, което иначе си е живо, активно, няма му нищо сериозно и родителите му не смятат, че е болно. Наистина, вирусите са навсякъде. Ти и баща му също излизате навън, контактувате с други хора постоянно; това са също пътища, по които се пренасят вирусите, не само контактите с други деца. Насочи мислите си към по-позитивни неща, като например да планирате с педиатъра на детето някаква ефективна имуностимулираща терапия. Много е лесно човек непрекъснато да обвинява другите. Живеем в много шарен свят и това, че хората отглеждат децата си по различен начин, не означава непременно, че трябва да се намразим взаимно. Децата боледуват, това е факт;неприятно е, особено когато е по-сериозно, но нека това не те кара съвсем да изолираш сина ти. Все пак един ден той ще тръгне на училище и тогава щещ не щеш, ще се наложи да е ежедневно в контакт  с какво ли не.

Общи условия

Активация на акаунт