Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 26 юни 2013, 16:08 ч.

Пътуване, почивка на Будванска ривиера/Черна гора/

• 45 360
  • 258
  •   1
Отговори
  • София
Будванска ривиера

Будва/личен архив/

# 1
да дам малко ход на темата...доста неща прочетох за Черна гора...плануваме през юли да се поразходим из Хърватска и Черна гора...отделили сме време за Будва и околностите...сподели твоите впечатления...

# 2
  • София
phile Тръгваме към Будва, в началото е така:

Zlatarsko jezero,Сърбия/личен архив/
Пътят като цяло не е лош, ако се има предвид настилката, при нас има доста по-неприятни отсечки.
Прекрасна почивка може да се направи в зимния курорт Златибор, който е изключително красив и през лятото:

Златибор/личен архив/
Скрит текст:
На другият ден с пресни сили ни предстои да се срещнем с мрачната за нас река Лим:

Поречието на Лим
Нищо не предвещава, нещо зловещо. Напротив, приятен път, реката тече съвсем спокойно, спираме често и се наслаждаваме. Но студени тръпки ни побиват през цялото време.
И там където картата по-горе свършва, до село Gostun сърцебиенето се засилва. Първо границата, точно под селото, минаваме, и на триста метра сълзите в очите вече напират:        
Скрит текст:
Най-неприятните снимки в живота ни. Долу в реката където останаха нашите ангелчета, спокойно си ловяха риба, и реката си течеше все така спокойна:

Простете, ще продължим допълнително..........

Последна редакция: ср, 26 юни 2013, 23:00 от Bled

# 3
  • София
След дълбок поклон пред паметта на малките ангелчета трябва  да продължим, макар доста трудно.
Трябва да кажа, че тази част от пътя е една от най-леките, тежкото е вече преминато/идвайки от Будва/, но съдба. Дори тук и скоростта е по-ниска, след като се премине едната граница, другата е на километри от нея. Тоест всичко това се случва в ничия зона, очаквайки следващия пункт караш бавно.
Тук ще добавя, по възможност не пътувайте в тъмната част на деня. Няма да видите нищо от красотата на тези невероятни места и риска се увеличава многократно.
Влизаме в Черна гора, това което сме минали до тук си е било една безобидна загрявка.
Предстои наистина доста труден път в каньоните на две страхотни реки, издълбали своя път. Няма смисъл да ходите до Гранд каньона в САЩ, минете от тук. Сигурно знаете, но да кажа каньонът на река Тара не му отстъпва много и се нарежда на второ място в света, веднага след него. Уникално място, уникален път, тръпки да те побият. Екстремните личности намират утеха по скалите и във водите на Тара, където разликата във височината достига 1300 метра.
Следва още един каньон, този път на река Морача, който ни изправи на нокти преди няколко дена с трагичната съдба на румънските туристи, намерили своята гибел точно там. И пак ще добавя, трагедията става отново на твърде лесен участък, но за съжаление мокър път, невнимание, висока скорост, както и при нашите ангелчета.
Веднага искам да добавя, това не трябва да ви притеснява, да ви отказва, а да ви направи възможно най-предпазливи и внимателни. Ще ви кажа защо, по този път стават твърде малко произшествия, а с такъв мащаб няма от много години.
Успокоениете идва с Подгорица и Шкодренско езеро. Спирате на езерото да си вземете въздух, приятно заведение ви очаква. Може да влезете в пещерите, превърнати във винарни, от където си взехме два стека вино. Може да се повозите на лодка, посока Албания и т.н.
Имате две възможности да стигнете до Будва, през планината и през новият тунел, който ще ви изведе директно на морето. Няма да препоръчвам, избирате сами, само ще кажа през тунела е разбира се по-лесно, иначе нямаше да го построят. Има и друга възможност, още от Подгорица, път който ще ви изведе направо в Будва, пак през планината.
След излизането от тунела и слизането на крайбрежието може да отидете до Бар, после обратно и тръгвате по ривиерата.
Наслаждавате се на красиви места, стигате до известния остров Свети Стефан, и след още малко сте в Будва.
Това беше, преминахме го отново с вас. Пак повтарям, няма място за паника и страх от пътя, трябва внимание !!!
Ето картата и хотелите ни:

https://maps.google.com/maps/ms?msid=205018101700109706779.0004d … mp;mid=1371934464

Златибор
http://www.monazlatibor.com/srpski

Будва
http://www.hgbudvanskarivijera.com/index.php/en/hotel-slovenska-plaza

# 4
Bled, благодаря за труда и отделеното време!
Ще следя.

# 5
  • София
Bled, благодаря за труда и отделеното време!
Ще следя.

phile Още малко инфо за теб и всички останали с нашите снимки:
За съжаление на най-красивите места във високите части почти няма възможност за спиране и правене на снимки:
Каньони

Река Морача
Скрит текст:
Шкодренско езеро

Скрит текст:
Остров Свети Стефан

Скрит текст:
Будва

Скрит текст:

# 6
  • София
да дам малко ход на темата...доста неща прочетох за Черна гора...плануваме през юли да се поразходим из Хърватска и Черна гора...отделили сме време за Будва и околностите...сподели твоите впечатления...

Которски залив/личен архив/

kristoni Впечатленията са отлични, това го показват и снимките. Не пропускайте в никакъв случай и Которския залив. Аз нямам време все още да стигна до него с информация, но и това ще стане.

# 7
много ти благодаря,Bled...красиви снимки и увлекателен разказ...няма да пропуснем Которския залив...мисля,че за него четох,че е най-южния фиорд на Европа...първоначално плановете ни бяха само за Хърватия,но аз настоях да посетим и Черна гора,защото прочетох няколко мнения за курортите и природата,които наистина ме грабнаха...

# 8
  • Варна
много ти благодаря,Bled...красиви снимки и увлекателен разказ...няма да пропуснем Которския залив...мисля,че за него четох,че е най-южния фиорд на Европа...първоначално плановете ни бяха само за Хърватия,но аз настоях да посетим и Черна гора,защото прочетох няколко мнения за курортите и природата,които наистина ме грабнаха...

Много внимавайте с маршрута.Пътя от Которския залив през Подгорица , каньона и Сърбия е изключително красив , но и опасен и шантав - скоро имаше паднал автобус със 19 загинали румънски туристи.Ако ще се връщате от там заложете много време-поне 12-14 часа или по - добре проучете пътя през Албания , чух че бил по хубав.Не пропускайте гледката към залива отгоре по стария път  от Котор към Ниегуш.

# 9
  • София

Остров Свети Георги, Crkva Sv.Dorda, Которски залив/личен архив/

kristoni Ето и нашата карта при обиколката на Которски залив:
https://maps.google.com/maps/ms?msid=205018101700109706779.0004e … bea94ee&msa=0

# 10
  • София
Нашият хотел в Будва, Slovenska Plaza:

Slovenska Plaza/личен архив/
И още:
Скрит текст:

# 11
  • София
Преди 2 седмици се върнахме от Будва.Много ми хареса т.нар. им Ривиера.Плажът им е по-добър от на Дубровник- с пясък,но и с повечко хора и по-застроено.Черногорците  повече си приличат на нас по манталитет,отколкото хърватите.Даже и боклуците около пътищата като у нас,а в Хърватия никъде не видяхме.Пътят по река Морача/с тюркоазените води/ е много красив,но наистина на някои места ми спираше дъха от страх.Има пропасти,на които не им се вижда края.Доста молби отправих към господ/хич не се шегувам/.Даже по река Тара и Лим не ми се видя толкова опасно.Като цяло пътя не искам да го минавам втори път или поне няма да е скоро.

# 12
  • София
Преди 2 седмици се върнахме от Будва.Много ми хареса т.нар. им Ривиера.Плажът им е по-добър от на Дубровник- с пясък,но и с повечко хора и по-застроено.Черногорците  повече си приличат на нас по манталитет,отколкото хърватите.Даже и боклуците около пътищата като у нас,а в Хърватия никъде не видяхме.Пътят по река Морача/с тюркоазените води/ е много красив,но наистина на някои места ми спираше дъха от страх.Има пропасти,на които не им се вижда края.Доста молби отправих към господ/хич не се шегувам/.Даже по река Тара и Лим не ми се видя толкова опасно.Като цяло пътя не искам да го минавам втори път или поне няма да е скоро.

Inkа И аз така си казвах, но го минаваме вече три пъти, претръпва се. Красотата е повече от страха.  А и да сте чули някой да е паднал в дълбоките каньони. Проблемите идват там където вече си се успокоил, така че да не стряскаме тези които още не са минали по този невероятен път. Смело напред......струва си....

# 13
  • София
Никой не искам да стряскам.Това си е мое мнение и преживяване.Всеки сам си преценява.

# 14
  • София
Inkа Мнението си е точно на мястото и всичко е точно така. И ние се чувствахме така първият път, мисълта ми беше да не се отказваш, следващите минавания всичко си идва на мястото и само се наслаждаваш.
А и вече ми писаха два пъти момичета, планували пътуването, дали да се отказват, заради това което написахме за пътя. Твърдо НЕ, как ще се лишавате от това прекрасно пътуване.

# 15
  • Варна
Inkа Мнението си е точно на мястото и всичко е точно така. И ние се чувствахме така първият път, мисълта ми беше да не се отказваш, следващите минавания всичко си идва на мястото и само се наслаждаваш.
А и вече ми писаха два пъти момичета, планували пътуването, дали да се отказват, заради това което написахме за пътя. Твърдо НЕ, как ще се лишавате от това прекрасно пътуване.

Това е единия път , няма ли някой да коментира пътя през Косово , Албания.Чух че бил по хубав и най - вече спокоен.Каньона го минахме вече 2 пъти и ни стига Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 16
  • София

Това е единия път , няма ли някой да коментира пътя през Косово , Албания.Чух че бил по хубав и най - вече спокоен.Каньона го минахме вече 2 пъти и ни стига Simple SmileSimple SmileSimple Smile

peterky2002 Честно казано ги премълчавах тези пътища, но щом трябва няма проблем. Веднъж се върнахме от там, нали все гледаме да не повтаряме маршрути. Ако става въпрос за този път:
https://maps.google.com/maps/ms?msid=205018101700109706779.0004e … mp;mid=1372667178
Да минали сме го. В някои отсечки мога да го вкарам в рубриката No comment, в други си е супер. Ако изключим по пътя другия вид страх, различен от каньоните, няма проблем.
В началото  Шкодренското езеро ти дава тласък напред:

Skadarsko jezero/личен архив/
Накрая Охридското езеро ти оправя настроението:

Lake Ohrid/личен архив/

# 17
  • София
Стария град Будва

/личен архив/
Не пропускайте да го посетите, Будва не е само плажове, има доста запазени забележителности, които будят интерес.
Crkva Svete Trojice

/личен архив/
Citadela   Budva

/личен архив/
Cathedral of St John

/личен архив/

Има много изгодни оферти от български фирми за посещения на Будва и района. В момента дори има промоции от които може да се възползвате.

# 18
Bled,благодаря ти за полезната информация и подробния маршрут около Которския залив...решихме да минем по този красив,макар и опасен път,за който говорите...всъщност миналата година се осмелих да пътувам по пътя на троловете в Норвегия и се убедих,че емоцията си заслужава...

# 19
  • Варна
Bled,благодаря ти за полезната информация и подробния маршрут около Которския залив...решихме да минем по този красив,макар и опасен път,за който говорите...всъщност миналата година се осмелих да пътувам по пътя на троловете в Норвегия и се убедих,че емоцията си заслужава...

Само тръгнете сутринта да имате време да минете бавно и по светло.

# 20
  • София
В края на миналото лято направихме обиколка на Черна гора и Хърватска. Много четох за пътя през каньоните в Черна гора и потеглих със свито сърце. Всъщност, просто искахме да отидем до Дубровник, но от ужас, че трябва да измина пътя през планините в Черна гора два пъти, минахме през Хърватска и обиколихме още доста градове. Simple Smile Оказа се, че страховете ми са били напразни. По мое мнение - пътят покрай река Тара си е просто планински, път като път. Няма остри завои, няма стръмни изкачвания и спускания. Да, много висок на места - точно там, където е най-красиво. На мен лично страшно ми хареса. За съжаление, точно там, където е най-високо и най-красиво, няма как да се спре, да се наслади човек на гледката, да се направят снимки. Така че, моето мнение е - не се плашете от този път. Минаването на Беклемето крие повече рискове, защото завоите там са по-опасни.  Simple Smile

Нашият маршрут беше остров Св. Стефан - Будва - Котор - Пераст - Дубровник - Сплит - Трогир - Задар - Плитвички езера - Опатия - Загреб.

Будва е съвременен, оживен туристически град. Има много руснаци, заради липсата на визи. Пълен с хора, със сергии, с много барове, дискотеки, нощният живот кипи. Плажовете са твърде пренаселени за моя вкус. Добре че нашето пътуване не беше с цел плажуване, а по-скоро опознаване на страната и историческите места. Централният градски плаж изглежда така:

Снимката е правена рано сутринта, преди да се появят летовниците. Но това разположение на чадърите и шезлонгите е твърде сгъчкано за мен. Не мога да отида на плаж на такова място. Иначе плажът е пясъчен, но с един пясък с цвят на глина, пак не е моят цвят. Simple Smile
Старият град е очарователен - с малките тесни улички и бели къщи, магазинчетата, кафенетата, крепостта, от която се откриват чудесни гледки. Но за да се възхитите на Будва, оставете Котор и Дубровник след нея. Тя определено бледнее пред тях. Simple Smile

Блед е показала прекрасни снимки. Ето малко и от мен:

Двете лица на Будва. Животът тече по различен начин от двете страни на крепостната стена. Тук се вижда и друг плаж, не този от предишната снимка. Пак обещава да е твърде пренаселен за моя вкус : https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/556563_50 … 51_82323763_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/217868_50 … 3_961385477_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/216999_50 … _1132832567_n.jpg

Котор е градът който наистина си заслужава да се види. Не обърнах никакво внимание на плажовете там, паркирахме до пристанището и се нагледахме на страхотни яхти. Simple Smile Старият град - там времето е спряло. Четох, че е най-добре запазеният средновековен град в Европа и май наистина е така. Ако правите туристическа обиколка на Черна гора - това е мястото, на което си заслужава да отделите най-много време. Бял и пъстър, невероятно уютен, с магазинчета, кафенета и ресторантчета на площадите, прекрасно място. Сигурно сте чели, че ако не искате да се загубите, трябва да го обикаляте по посока на часовниковата стрелка, защото е строен така, че да бъде отбраняван лесно. Ние почти се загубихме в лабиринта от улички. Simple Smile Прекарахме почти целия ден в стария град и не ни стигна времето да се качим на крепостната стена, нито я видяхме осветена нощем, защото следващата ни нощувка беше в Дубровник, а ни чакаше доста път дотам (и Пераст и Херцег Нови по маршрута Simple Smile )

Старият град на Котор:
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/396396_50 … _1021772966_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/296714_50 … 0_920524906_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/402352_50 … 67_54092300_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/303595_50 … _1116670886_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/303508_50 … 4_130968260_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/564698_50 … _1873442611_n.jpg

Последна редакция: вт, 02 юли 2013, 09:20 от Vivi

# 21
  • София
На мен Котор в сравнение с Будва по не ми хареса.Имам си почти същите снимки  Laughing .
Плажа на Будва освен по-едрия пясък има и прекрасни зелени и розови камъчета.И за мен е пренаселен.При условие,че Гърция е по-близо никога не бих отишла на почивка в Черна гора или Хърватия,но за туризъм е супер.За яхтите в Будва- руската група наистина е представена достойно.Както казва мъжа ми,като погледнеш коя е най-голямата и красива яхта-естествено беше руска- Анастасия  Laughing
Знае ли някой защо Котор е града на котките?Така и не намерих инфо.
Аз относно пътя пък хич не бях обезпокоена преди да тръгнем,но по време на пътуването и след катастрофата с румънците ми стана много страшна тази красота.Пък и понеже са всъщност 3 реки с дефилетата си и продължително време се кара с повишено внимание това идва в повече.Иначе по пътя за Девин едно време сме карали по такъв тесен път, на ръба.

# 22
  • София
Руските яхти, да....  Там са много. Тази видяхме в Будва : https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/383244_50 … 7_501762186_n.jpg и на мъжа ми в далечината се привидя бяло-зелено-червено знаме. Приближихме да я видим и да направим някоя папарашка снимка, с повече късмет. Simple Smile Отблизо се видя, че не било зелено, а синьо. Simple Smile

# 23
  • София
Виви,а за Котор и котките разбра ли каква е връзката!?Според мен е някакво поверие или символ.Търсих в нета,но така и не намерих инфо,а тъй като обожавам писаните съм много любопитна.Имаше в Стария град тениски с котки и надписи Котор.

# 24
  • София
Не. Сега ми стана любопитно и потърсих да прочета нещо в нета и видях снимки с необичайно количество котки, наистина. Simple Smile Но на мен не ми направи впечатление да има котки въобще, камо ли пък да са повече, отколкото на други места. Гледам си и снимките - нито една не съм хванала в кадър. Дали защото беше много горещ ден и са се били изпокрили... не знам. Но наистина нямам спомен от котешко присъствие.
Може да е и заради етимологията на името на града - КОТор. А на италиански е Cattaro. Гадая... Simple Smile

Последна редакция: вт, 02 юли 2013, 15:52 от Vivi

# 25
  • София
Всъщност другия начин по който човек може да се любува на красотите на каньона,планините и реките на Черна гора е високопланинската железница.Друга такава имало в Алпите,но тази не и отстъпвала по красота.

# 26
За съжаление Будва с дружните усилия на местни и руснаци все повече заприличва на Слънчев бряг.
Цялата Бока Которска е много красива като природни и исторически дадености, но най-фотогеничните са Рисан и Пераст.
Островът Св. Георги в залива на Пераст е изкуствен, впрочем.
Има един интересен плаж и по на юг, непосредствено до границата с Албания и град Улцинь - Велика плажа, нещо като 11 км беше дълга плажната ивица или, не помня Sunglasses
Но като отношение и икономика е доста убито място в сравнение с Хърватия Grinning

Пътят - път като път. Важното е шофьорът да е в кондиция и настилката да е добра. И мен ме е страх от пропасти на сантиметри от гумите. Пътувала съм с влака Бар-Белград. Освен че е дълго, влакът беше и тип "БДЖ", в смисъл не особено нов и комфортен. (Възможно е в последните години това да се е променило). Освен това, ако търсите черната хроника, най-голямата катастрофа в тези райони с жертви е именно влакова. Тогава влакът беше нощен, така че и панорамни гледки нямаше, сега не зная.

# 27
  • София
Параход,уби романтиката с влака! Wink Винаги съм искала да завлека мъжа ми на някаква такава екскурзия от влака на влак и да разглеждаме Европата, където ни видят очите.Той обаче не ми се дава.Имаше подобна оферта на БДЖ преди години-500лв май беше и може да се качваш по всички влакове в Европа.

# 28
Не е във връзка с темата за Черна гора, но идеята ти е добра от Унгария натам (имам предвид след Унгария, не включително). Има разни абонаменти на интерсити и т.н., не е само БДЖ. Иначе и аз страшно обичам влакове и също като теб го намирам за много романтично и удобно, още ме е яд, че миналата есен взех самолет вместо тжв-то Париж-Страсбург и обратно.

# 29
  • София
Момичета, доколкото знам името Котор донякъде има българска нишка. Сигурно сте чували чуждицата котор, да се употребява за някакво място оградено от всички страни. Тоест къща, жилище или нещо подобно за живеене, или заградена крепост като тази в Котор. А защо българска, защото Котор е бил владение на цар Самуил.

# 30
  • София
demy Няколко пъти минаваме през Тиват, но не сме спирали, явно е трябвало. Пътя минава през градчето и изглеждаше добре. Знам, че там е летището, почти в морето, има порт и островчета наоколо. Но най-забележителното е че приблизително от там започва Которския залив, място за вашите разходки, описан е тук в темата. Будва също е съвсем близо, така че скука няма да има.
За самият град нека peterky да каже подробности.

# 31
  • София
Цитат
Aми формално няма нищо общо с Хърватска , освен че до сравнително скоро бяха съюзни републики в обща държава , имат един и същ език , почти идентични навици , вкусове , обичаи ,кухня ,морето едно и също,  а и няма свясна тема за Черна Гора и се пише повечето тук.Тиват е почти в дъното на единия от двата ръкава на которския залив.Има 3-4 хотелчета , доста къщи и апартаменти под наем.Залива е красив , дълбок 30 км. фиорд , съседния Котор е още по -красив  , морето е чисто , пясък няма-постилат си шалтета по бетони и чакъли.Много вкусни риби :орадо(=дорадо=ципура) , зубата(=лефер ), кефал , миди , октоподи и прочее морска храна, много вкусно прошуто , сирена и кашкавали , маслини и зехтини,уникално вкусни вина.В центъра на градчето има покрит пазар и със много зеленчуци  и плодове.Бирата им ''Никшишко пиво'' е уникално вкусна.Почти на изхода към Херциг Нови има крайпътна кръчма , зад нея магазин за месо (транжорна) - овкусени пражоли , шишчета , наденички и кюфтета.Пред транжорната дими огромна скара : избираш , теглят , плащаш , пекат и ти го сервират в кръчмата където си избираш и  салати , бири и вина.Който ми прати мейл на л.с. ще му дам снимки и ще отговоря на всякакви въпроси.Внимавайте с пътя до там.Минахме 650 км. през Сърбия , каньона и Прищина за 14 часа.Има разкази ,че пътя през Албания е по  - хубав.Препоръчвам все пак поне единия път да се мине през каньона-уникално красив е , но отделете много време и внимавайте , скоро падна автобус и загинаха 19 румънски туристи Sad , минава се и печално известната река Ли

Благодаря peterky2002, написаното ще свърши работа и на други хора, без да го търсят в Хърватия.

# 32
  • София
Важни културни събития:
http://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=en&tl=bg&a … vents-&anno=2
За цялата година.........

# 33
  • София
Здравейте,
Аз съм писала в темата за Хърватска, но се надявам инфото да бъде полезно и за четящите тази тема.
Най-вече относно маршрута по-който минахме на отиване. Ето цитат от другата тема:
"Ние пътувахме септември 2013 година през Албания - беше едно хубаво и незабравимо пътуване  Crazy
Сега сериозно - пътувахме по следния маршрут - София, Skopie, Debar, Burrel, Milot, Shkoder, Budva. От там лесно се стига до Дубровник  Wink
Пътят в частта Албания е хубав като цяло - няма пътни знаци в планинската част - не се знае в кой град или село си влезнал или излезнал. При морето разликата е огромна в добрия смисъл на думата. Аз лично съм доволна, че от там минахме, защото само мисълта за падналия автобус с децата и т.н - ще ше да ме държи в напрежение. По избрания от нас маршрут беше спокойно, само при Дебър има малко завои (в Македония преди границата).
Относно границата - нямахме никакви проблеми и от двете страни на Албания - държаха се съсем по европейски. "

За плажовете в Будва и района като изключим факта, че беше началото на септември месец и туристите най-вероятно са били доста по-малко от колкото в пика на сезона - на мен лично много ми хареса в Будва и бих повторила и то за плажуване. Ние си намерихме един плаж на около 7-8 км от Будва посока Котор (Jaz Campground) - от дясната страна на който е каменисто, а от лявата е ситен хубав пясък и морето е ок. Няма как да го сравняваме с Гърция, но пак има своя чар  Embarassed
Имаме желание да отидем в Албания на море, но засега само проучвам възможни места.

Относно котките в стария град на Котор - имаше и то много - страхотни малки котенце, които си играеха с туристите - моята щерка се опита да направи всичко възможно да отмъкне едно коте от там, но така и не успя да пречупи "коравата" забрана на майка си за домашни любимци. Дълго време след това ги бълнува тези котки.

Яхтеното пристанище в Тиват на мен ми "взе очите" - не бях виждала друг път подобно нещо. И в Будва има яхти, но там беше уникално от гледна точка на инфраструктура около пристанището.
Заливът на Котор е красив и гледката от крепоста си заслужава определено. Изкачих я в една 35 градусова жега и ми стана лошо, но въпреки всичко беше много красиво.

И последно малко в страни от Черна гора - По пътя след Дубровник посока Сплит ( отбива се за Коркула) има две села Ston и Mali Ston - които са свързани с една крепостна стена - прилича малко на китайската стена и се вижда от пътя. Много е приятно местенцето и го препоръчвам за кратка разходка. Успяхме да хапнем страхотни смокини м/у другото там  Crazy
Приятни пътувания и незабравими емоции желая на всички  Hug

# 34
  • София
brayan Пропуснала съм поста ти. Благодаря, прекрасен разказ.

# 35
  • София

След няколко години отново сме на Которски залив. Пристигнахме с круизен кораб, който спря до самият Котор. Стигаше ни само гледката от кораба. Но имахме и много време за разходка.
Ето обиколката ни в СНИМКИ

# 36
  • Варна
Имам въпрос относно Котор и Будва. Ще ни стигне ли един ден, за да ги разгледаме? Ако включим и о.Св.Стефан?

Сутринта тръгваме от Дубровник през Котор и имаме нощувка в Будва. На следващата сутрин рано тръгваме за Бг.

Същото се чудя и за Дубровник. Тръгваме от Сплит сутринта за Дубровник. Имаме нощувка там. Не мислим да спираме по пътя. Планувана е обиколка с лифта, която отнемала 1.30мин. За какво друго ще ни остане време - фонтана, крепостните стени, разходка из Стария град? Май няма да има време за о.Локрум.

# 37
  • София
MissNoir И на мен много ми се иска да видиш всичко, но.....
Така както го описваш, си е просто минаване с нощувки.
Всичко е възможно, но дали ще има ефект на удоволствие или препускане.
Ако имаш предвид само стария град Котор, без обиколка на залива, без качване към крепостта. Ще стане бързо, но отгоре-отгоре.
Горните две снимки на едно от най-красивите места, не са пред Котор, а пред Perast, страхотно място. Ако трябва и до островчетата, Crkva Sv.Dorda и Gospe od Skrpjela, това което е на снимките и деня си отиде. След това Будва, отново Стария град, разходка по крайбрежната, но кога. За Св.Стефан да не говорим, не знам как да стане, освен само преминаване.
Дубровник и Локрум също, за острова си трябва спокойствие. Няма много за гледане, но там си е лежерно, страхотни градини, флора, фауна, крепост/трябва качване/ и т.н.
Успех...

# 38
  • Варна
Благодаря!

За съжаление няма как да отделим повече време. На мен също не ми допада препускане, но това е положението.

Май ще заложим само на разходка в старите градове, за да усетим духа. Островите и други забележителности, дай Боже, да имаме възможност друг път.

# 39
Има някакво раздвижване, колко се радвам Simple Smile
Аз имам зелена светлина да планирам едно пътуване за септември.
Следвайки маршрута на Блед мислим за маршрута София-Златибор. Нощувка там и на сутринта да се поеме пътя към Шкодренското езеро. Вие за колко време го взехте ? Искам да преценя къде да е следващата нощувка по пътя. Предварително благодаря!

# 40
  • София
sea_flower Чудесна идея...
След като спрете в Златибор, следваща нощувка чак на Ривиерата около Будва, където пожелаете.
Около 6 часа/с почивки/, спокойно пътуване. Прочела си назад за какво става въпрос. На езерото само почивка и през тунела на морето.
Имате едно неприятно минаване покрай Ангелчетата до река Лим, заредете се със сили, ще има и сълзи.
Останалото е красота със съответна доза напрежение.
Ако има нещо, питай.

Последна редакция: ср, 25 юни 2014, 20:55 от Bled

# 41
Благодаря, Bled. Следваща нощувка букнах в Будва. Продължавам с изясняването на маршрута и спирките по него...
Благодаря ти!

# 42
  • Варна
Върнахме се Simple Smile

Не вярвах, че толкова много ще ми хареса Сплит - мислех го за панелен, скучен град.

Влюбих се в Хвар  Heart Eyes

Ядохме невероятно вкусен рибен пастет в ресторант препоръчан от хазяина ни в Дубровник.

Которският залив - красота, за която не ми стигат думите да опиша. Той ни хареса най-много от всички природни красоти, които видяхме.

Старият град на Сплит и отчасти този на Дубровник ни харесаха доста повече от тези на Котор и Будва, може би, защото вече се бяхме преситили на крепостни стени, кули, часовникови кули, дворци и т.н.

Гледката от лифта към Дубровник наистина си залужава!

Ние май сме единствените, които максимално се изкефихме на всички завои, както на отиване, така и на връщане. Завоите по прохода Троян-Кърнаре ми се сториха доста по-отегчителни. Особено детето / 6г / най-много се радваше на завоите.

Ако някой се интересува от местата за нощувка в Сърбия, Сплит, Дубровник и Будва ще дам информация.

# 43
missNoir
Няма ако се интересува някой-от където си доволна - направо давай Laughing

# 44
  • Варна
Разделихме пътя от Варна до Сплит, като спахме във Vrnjacka Banja - техен доста известен балнеокурорт.
Хотелът беше Cvetni Konaci Hotel
Скрит текст:
Като цяло сме доволни, с изключение на терасата, която отдавна не беше чистена. Имахме включена закуска, която за нивото на хотела беше добре. Имаха невероятно вкусна домашна баница и другите типични за хотелкса закуска неща.

Открихме хотела ужасно трудно, дори местните не се сещаха точно кой е, но е логично - там всяка жилищна сграда е хотел или стаи под наем, новите сгради също.
В Сплит бяхме 5 дни и спахме в Beachfront Žnjan Apartments
Скрит текст:
Плажът на една ръка разстояние. Невероятна гледка към островите. Голяма тераса с голяма маса - само там се хранихме. Обзаведен апартамент, оборудвана кухня с кухненски пособия, без кафемашина. Има ютия, пералня със сушилня.

Спалнята е с двойно легло, без гардероб, а само поставка със закачалки за дрехи. На нас ни беше достатъчно. Голяма дневна с кухня, кухненска маса и кожен диван, който се разтяга.
Климатикът капеше и трябваше да подложим кофа. В бидето в банята не течеше топла вода.
Но, като цяло, сме доволни много от апартамента и пак бихме отседнали там. Локацията му е чудесна, но трябва транспорт до централната част. Иначе, отсреща за барчета, капанчета, детски атракции, народ, народ, живот Simple Smile

А, да - в апартамента няма интернет, както са написали в букинг.

Последна редакция: пт, 11 юли 2014, 13:08 от missNoir

# 45
  • Варна
В Дубровник спахме в апартамент Husanovic
Скрит текст:
Искам специално да похваля собствениците на семейния хотел - невероятно гостоприемни хора! За пръв път ни се случва да поканим някой собственик на хотел, още повече чужденец, ако идва в Бг и по-точно във Варна, непременно да ни се обади.

Посрещнаха ни със сок, мляко, бира и сладолед за детето за Добре дошли. Собственикът ни обясни доста за града, за забележителностите, как да стигнем до Стария град, къде да паркираме, защото там е малък ад, за лифта, препоръча ни ресторант с прясна морска храна, който не е скъп. Вечерта беше приготвил вечеря за всички свои гости, без това да е включено в цената на нощувката. Три вида салати, риба на скара, много вкусна и жена му беше направила баклава. Аз не си падам по този тип десерти, но ми беше интересно да опитам каква баклава е направила една хърватка Simple Smile Много ми хареса.
Сутринта имаше кафе, капучино, мляко с какао. За Довиждане ни подари бутилка собствен ликьор от вишни. И този човек не искаше никакви допълнителни пари, за това, че ни храни и пои.

Апартаментът като цяло не е нищо особено и най-беден от всички места на които спахме. Спалнята е две легла допрени едно до друго. Малка кухничка с два котлона от старите, ел.кана, сешоар. Ако трябва да се готви там , за по-дълъг престой, аз не виждам особено условия за това. Малък ъглов кухненски диван, който не се разтяга и стига само за едно дете да спи.

Банята също е много мъничка, а "душ-кабината" още по-миниатюрна.
На снимките в букинг има по-добре изглеждащи апартаменти от нашия.

Тераса с малка масичка и два стола. Климатик.Чисто.

Последна редакция: пт, 11 юли 2014, 13:07 от missNoir

# 46
  • Варна
Последната нощувка в чужбина беше в Будва в хотел Магнолия.
Скрит текст:
Трябва транспорт до централната част, има спирка наблизо.Иначе с кола е на 5мин и хотелът е извън лудницата, на относително спокойно място. На 50м има доста хранителни магазини, кафета.

Басейн - аз не съм го ползвала, но мъжът ми да, каза че била малко студена водата. Едната стая от апартамента беше с две отделни легла, на която вратата не се затваряше заради леглото, а другата "трапезария" с разтегателен диван за двама души. Щорите в тази стая не се затваряха плътно и в 6ч сутринта пече в очите. Каналът в банята на сутринта миришеше. Терасата доста мръсна и само там имаше нет. Няма асансьор и ние бяхме на третия етаж под скосен висок таван от който висяха кабели предвидени за допълнително осветление, заради височината.

Закуската беше добре, типичната за хотелите. Персоналът доста дружелюбен.

Последна редакция: пт, 11 юли 2014, 13:07 от missNoir

# 47
  • София
missNoir Страхотно, успяхте да се вместите във времето.
Прекрасен разказ и информация     bouquet

# 48
  • София
Здравейте, прочетох темата и ми беше доста полезна, но имам още няколко въпроса предимно свързани с пътя до Будва. Ще минем през Сърбия, но се чудя откъде точно. Искаме да спим една вечер някъде близо до границата с Черна гора, за да сме свежи за трудния, но както пишете вие, красив участък от пътя. Препоръчаха ми да спим в курорта Копаоник, а тук видях, че някои от вас избират Златибор. Можете ли да ме посъветвате кой маршрут е най-удачен, защото само от картата е трудно да се ориентирам. Ето какво показва google:
маршрут през Копаоник и през Златибор.

Освен това ще ми е полезна всякаква информация за пътя от рода на това къде има бензиностанции, начесто ли са и т.н.

Нямам много ясна идея и за след това. Искаме да видим Будва и Котор и после да се отправим към Хърватска - Дубровник, Сплит, Задар, Плитвичките езера, Загреб и през Белград да се приберем. Имаме две седмици за всичко. Чета и темата за Хърватия и сигурно ще пусна и там същото питане, за да се включат и още хора.

Конкретно за Будва и Котор колко време мислите, че ни трябва? Може би две нощувки в Будва и още 2 или 3 в Котор, за да можем все пак да починем и да отидем един ден на плаж. Има ли хубави плажове някъде около двата града?

# 49
  • София
Bordeaux
От тези два маршрута, който и да избереш, не си спестяваш това за което е написано напред в темата. Опасният, но красив път.
В крайна сметка и двата маршрута се събират, там където той започва,
след Bijelo Polje. Това е малко след лобното място на нашите малки ангелчета, останали в река Лим.
Точно тук през каньоните не търсете бензиностанции, нека резервоара ви е пълен. Заредете, някъде в Сърбия и после на крайбрежието.
Маршрута ви е прекрасен, писахме пак наскоро за него и в другата тема. Ако нещо липсва, а ти трябва, просто питай.
Плажа го направете в Будва или около нея, а Котор го обиколете, прекрасен е. Но, три дена за там са много. Може да го разгледате и без нощувки, а да отидете от Будва. Да не се местите и да си разкъсвате времето за това. Имате още много интересни места по пътя.
Ако искаш да видиш снимки или нещо друго, кажи….

Плажове Будва…
Becici
Jaz
Mogren
Kamenovo
Sveti Stefan

Плажове Котор…
Morinj
Рисан
Bajova
Ораховац
Zukova
Markov RT

# 50
  • Варна
Ние спахме във Врънячка баня, която е малко след Крушевац - има го това курортно градче на твоята карта. Виж в поста ми какво представлява хотелчето.

Тръгнахме от Варна в 8ч и бяхме там в 18ч. Спирахме за тоалетна и по някое и друго кафе. Бяхме с дете на 6г, така че, нищо страшно в пътя няма. Спазвахме ограниченията по пътя. Не беше толкова натоварено с каквато нагласа тръгнахме - да се влачем по пътищата и да пристигнем по тъмно.

От Врънячка Баня тръгнахме към 8,30ч и сутрин е спокойно и ненатоваарено. Само, че ние пътувахме за Сплит.

На мен лично Котор и Будва не ми харесаха чак толкова много. Но има значение, че първо видяхме красотите на о.Хвар, Дубровник и прекрасно поддържаните им стари градове и в Котор ни се видя ужасно мръсно, имат малко нашия манталитет на шофиране. Будва беше последния град и се бяхме пренаситили малко от крепостни стени и не успя да ни очарова.

Съветът ми е да тръгнете рано за Дубровник, без значение къде спите, за да избегнете натовареното движение по-късно.

Ние тръгнахме от Дубровник за Будва през Котор отново около 8-8,30ч и минахме прекрасните завои и красоти по празни пътища - да сме изпреварили 3-4 от местните коли. Не ми се мисли, ако се шофира по - късно по тези завои, няма изпреварване, ако се паднете зад автобусите, нито може да се шофира бързо.

От Будва тръгнахме за София в 8ч и го взехме без преспиване. В София бяхме към 21,30-22ч, като на границата бяхме в 20ч и ни забаваха 30мин. както и след това ни валя много силен дъжд и шофирахме бавно. Ако не беше това забавяне и по-бързо щяхме да сме в София. Спирахме 5-6 пъти до тоалетна и един път за смокини по пътя, както и два пъти за кафе за около 30-40мин всяко.

Пиша това, защото ако си от София, до Будва можете да стигнете и за един ден, без да спите по пътя. Напълно постижимо, ако не искате да спите по пътя. Дори с дете е изпълнимо Simple Smile

Пътувахме спокойно, със стриктно спазване на ограниченията за скорост, без рискови изпреварвания, нито сме попадали в някакви ситуации за ПТП-та.

Изобщо не се притеснявай за пътя. Нищо страшно няма - само красота, красота, красота.

Последна редакция: пт, 25 юли 2014, 21:58 от missNoir

# 51
  • София
Благодаря ви за отговорите! Знам, че с набелязания маршрут няма да си спестим завоите, но мен не ме е страх от тях. Просто искам да сме свежи, защото само мъжът ми ще кара, а 10-12 часа път за нас са много... Затова сме решили да спим по пътя и да не си даваме много зор - когато стигнем, тогава.
Копаоник ми го препоръчаха като много приятен курорт от типа на Боровец, а и е на около час след Врънячка баня, та сигурно там ще спим - да сме по-близо до границата. Само се чудя дали отклонението от главния път до Копаоник е много голямо...

Най-вероятно ще ви послушам и ще останем 2-3 дни на едно място - в Будва или Котор - и оттам ще разгледаме околностите и ще си направим плаж.

Благодаря отново за съветите и препоръките. Сигурно има какво още да питам, но сега не се сещам... ако вие се сетите нещо, което ще ни е от полза, пишете. Simple Smile

Сега се сетих, понеже гледам снимки на плажовете, които Bled е дала (много са хубави между другото, ще трябва да отделим поне един ден само за плаж Simple Smile). А как стои въпросът с използването им? Колко струва ползването на шезлонг и чадър? Има ли зони за свободно ползване>

Последна редакция: нд, 03 авг 2014, 20:25 от Bordeaux

# 52
  • София
Не, това отклонение, което си го направила на картата, при пътуването го няма.
Курорта и хотелите са до пътя, отбелязаното от теб е Националния парк, нямате работа там.
Така, че спокойно...

# 53
  • София
Супер, благодаря! Значи, там ще спим.  Peace

# 54
  • Варна
Ние много се чудихме дали да минем през "Капаоник" - пътя през с.Брус и Александовац - има ги на твоята карта. Четохме стара информация, защото нямаше актуална, че там били "шантави" завои и пътят се изкачвал до 1800м надморска височина. Обсъждаха маршрута само мъже и определението за завоите беше от мъж.

На мен ми се искаше от там да минем, сигурно е много красиво, но решихме да не рискуваме, заради старата информация и да се върнем по пътя по който отидохме, защото вече знаехме, че асфалтът е в добро състояние и за да успеем за резервираната ни нощувка в Сф.

Пиши, като се върнете как е този маршрут  Peace

# 55
  • София
Непременно ще пиша като се върнем и ще кажа как и откъде сме минали, но сега и аз съм в чуденка... Дали да минем по пътя, за който пишеш ти: през Александровац и Брус или да се отклоним от Joшаничка Баньа или чак от Рашка...  newsm78

Последният вариант е най-дълъг, но все пак важно е и пътят какъв е...

Много се надявам да се намери някой, който е минавал през този курорт да каже как точно се стига до него и какъв е пътят... Аз междувременно търся и по други сайтове, но на официалните не намирам достатъчно информация.

# 56
  • Варна
Ще потърся къде точно четох за този път, защото май споменаваха Рашка и ще си редактирам поста с линк.

Ето, но е от 2012г, ако не си ги чела.
http://patepis.com/?p=34856 - навръщане минават през Брус.

И тук за Брус и денивелацията
http://explorer.bgtimes.com/index.php/site-map/articles/71-west-bolkans-2011

Ето ги "шантавите завои" но е от 2009г
http://ww.offroad-bulgaria.bg/showthread.php?t=119769

Последна редакция: пн, 04 авг 2014, 20:56 от missNoir

# 57
  • София
Благодаря, missNoir, прочетох пътеписите, някои от тях не ги бях виждала, може би защото търся само Копаоник и е излизат. Честно казано пак не ми стана ясно откъде ще е най-добре да минем... Тази планина не знам защо така ми взе страха...

# 58
  • в града на атомното слънце :)
Здравейте. Побутвам темичката и ще дам прясно инфо за пътищата  Mr. Green. На отиване gps ът ни прекара през Александровац Simple Smile , т.е през пътя, който ни качи на 1600 м н.в. Там една кола едва минаваше, но пътят си беше хубав. Завои - да - но какво пък - то целият път ни беше в завои  Joy. На връщане си му бях задала градовете, покрай които искам да мина, за да няма хър-мър от половинката, но той пък взе, че ме качи на ски курортите им  hahaha. Разведохме се няколко пъти с половинката - но пътят отново беше хубав и аз се насладих на красивите им хотели, необятната гледка. Само дето снимки не можах да направя, че направо дрифтихме по пътя. Заслужава си, но само ако не ви става лошо по завоите. На половината можете да си видите задния номер. Казах му на ММ, дай аз да карам  Joy , ама не даде Simple Smile . Иначе пътят си минава през Кралево, Тръстеник и оттам покрай Крушевац - после магистралата - и кой от къде е Simple Smile . Въобще обиколихме цяла Сърбия - и планините им, и долините им Simple Smile . Знам поне къде мога да отида на ски  Joy . В Черна гора продължават да правят тунели в каньоните - тия хора знаят какво се случва. Но се учудих, че всички паметници бяха все на прави участъци  Sad . Каквото и да ми говорят всички, с кола си е много по-удобно, по-хубаво, по-безопасно и въобще всичко. Обиколих си цяла Будва и научихме Котор наизуст. Дъждът последния ден ни накара да си тръгнем ден по-рано, защото не ставаше на плаж, но видяхме всичко, което си бях запланувала. Даже и места, които не бях чувала. Минахме по 2 различни маршрута - и в Черна гора също.  Красиво е. Прекрасно е. Но руснаците и там са плъзнали...... и са изкупили половината им бряг  Joy. Ако някой има въпроси, да пита. Спахме в хотелче на много хубаво място в Котор. Препоръчвам с 2 ръце.

# 59
  • София

# 60
  • Варна
Благодаря!
Подобно!
Скоро си говорихме с мъжа ми колко хубаво беше в Хърватска, Будва и района  Heart Eyes

# 61
  • София
Да, наистина, пожелавам ви през Новата година пак да отидете.    bouquet

# 62
Здравейте. Побутвам темичката и ще дам прясно инфо за пътищата  Mr. Green. На отиване gps ът ни прекара през Александровац Simple Smile , т.е през пътя, който ни качи на 1600 м н.в. Там една кола едва минаваше, но пътят си беше хубав. Завои - да - но какво пък - то целият път ни беше в завои  Joy. На връщане си му бях задала градовете, покрай които искам да мина, за да няма хър-мър от половинката, но той пък взе, че ме качи на ски курортите им  hahaha. Разведохме се няколко пъти с половинката - но пътят отново беше хубав и аз се насладих на красивите им хотели, необятната гледка. Само дето снимки не можах да направя, че направо дрифтихме по пътя. Заслужава си, но само ако не ви става лошо по завоите. На половината можете да си видите задния номер. Казах му на ММ, дай аз да карам  Joy , ама не даде Simple Smile . Иначе пътят си минава през Кралево, Тръстеник и оттам покрай Крушевац - после магистралата - и кой от къде е Simple Smile . Въобще обиколихме цяла Сърбия - и планините им, и долините им Simple Smile . Знам поне къде мога да отида на ски  Joy . В Черна гора продължават да правят тунели в каньоните - тия хора знаят какво се случва. Но се учудих, че всички паметници бяха все на прави участъци  Sad . Каквото и да ми говорят всички, с кола си е много по-удобно, по-хубаво, по-безопасно и въобще всичко. Обиколих си цяла Будва и научихме Котор наизуст. Дъждът последния ден ни накара да си тръгнем ден по-рано, защото не ставаше на плаж, но видяхме всичко, което си бях запланувала. Даже и места, които не бях чувала. Минахме по 2 различни маршрута - и в Черна гора също.  Красиво е. Прекрасно е. Но руснаците и там са плъзнали...... и са изкупили половината им бряг  Joy. Ако някой има въпроси, да пита. Спахме в хотелче на много хубаво място в Котор. Препоръчвам с 2 ръце.

А кое е това хотелче в Котор, дай моля те някакъв линк към този хотел в букинг..

# 63
Здравейте! Отдавна не е писано в темата, но да я побутна малко Simple Smile

В търсене на подходяща почивка за пролетната ваканция, минавайки през Сърбия като вариант (Bled там вече ми даде подходящ съвет), стигнах до основните морски градове на Черна гора - Будва и Котор. Бях ги оставила за към обиколка на Хърватия, но исках да ви попитам дали пък не си заслужава "почивка/екскурзия" (за около 7 дни) в някои от двата града с дневни разходки до близките градове? Simple Smile

# 64
Ние почивахме в Херцег-Нови, като направихме разходки до Котор, Будва, дори Цетине (старата столица). Идеална отправна точка е и за Дубровник, на 58 км е. Которският залив е едно от най-красивите места, които съм виждала, особено гледан от скалите над града. Ако основната ви цел е морето, имайте предвид, че плажовете са камъни и лети бетонни плочи, пясък няма. Морето е дълбоко, чисто, не толкова синьо, колкото в Хърватска, но пак е красиво, водата е много солена. Препоръчително е да не влизате боси във водата, има доста морски таралежи.
Освен това в Черна гора има много пещери, някъде в района имаше даже и скални рисунки. Ако сте с кола, може да видите много прекрасни места. Пешеходната алея на Херцег-Нови също е приятна, около 5 км, успоредна на брега, красиво е. Гледката към Которския залив от крепостта не е за изпускане. По-красиво е от Будва, там е като в Слънчев бряг, презастроено, някакви модерни комуналки, панаири. Крепостта става.

# 65
Melusine, много изчерпателна информация! Благодаря!

С кола ще сме и не отиваме, за да ходим на плаж, а и без това ще е доста хладно в началото на май. Отиваме за почивка и релакс смесени с туризъм в околността. С дете на 1.5 г ще сме Simple Smile

# 66
 Здравейте ,ще следя темата, тъй като Котор ни е любима дестинация .Две години почиваме до Котор  в Приченя -там ми е малко трудно да отделям града от близките села, тъй като сградите си продължават едни и същи /каменни ,бели със зелени  капаци/ по цялото крайбрежие.А  вечер гледката е Praynig ...Тази година сме решили да не сме на същото място,а в Пераст,хареса ми атмосферата на малкото градче ,както и двете островчета отсреща.

Будва ми е малко шумна, затова отсядаме в апартамент и в близост до Котор ,пазарим си от пазара или от  Voli -хипермаркет извън Котор и разбира се от пекара ,месара и т.н. Laughing

# 67
Благодаря за съветите и помощта! Резервирахме апартамент на плажа в Кумбор, до Херцог нови.

Исках още да ви попитам за препоръка за локация за 1 нощувка по пътя на отиване през Македония и Албания, а на връщане през Сърбия. Simple Smile

# 68
  • Варна
Прочети на края на стр.3
съм написала в кой хотел в Сърбия спахме.

# 69
missNoir, благодаря, видях хотела, в който сте отсядали още като изчетох темата. Имам го предвид и благодаря за подробния отзив  Hug

# 70
Здравейте, темата е страхотна и по-скоро пали за цялостна наземна екскурзия! Но в случай, че не успеем да се вместим в срок за пътуване с кола или автобус, как са плажовете в Дубровник? Може ли пеша да се стигне до някой прекрасен плаж с пясък в случай, че сме в центъра на градчето.

Ако не, има ли хотели с добри плажове пред тях?

# 71
  • София
Здравейте, темата е страхотна и по-скоро пали за цялостна наземна екскурзия! Но в случай, че не успеем да се вместим в срок за пътуване с кола или автобус, как са плажовете в Дубровник? Може ли пеша да се стигне до някой прекрасен плаж с пясък в случай, че сме в центъра на градчето.
Ако не, има ли хотели с добри плажове пред тях?

Най-близкия плаж до крепостта е Banje Beach.
Можете да плувате до крепостта или да отидете до там с водно колело.
Има си шезлонги и чадъри.

В близост хотели с плаж може да откриете на полуостров Лапад, точно срещу круизния порт.

# 72
  • в града на атомното слънце :)
А кое е това хотелче в Котор, дай моля те някакъв линк към този хотел в букинг..

https://www.booking.com/hotel/me/vila-panonija.en-gb.html?aid=30 … b62377595c;dcid=5
Съжалявам за забавянето.

# 73
Най накрая намерих тази чудесна тема.Мислим да направим една екскурзия до тези красоти.Може ли да ми кажете къде е най удачно за нощувки като дестинации сме набелязали Черна гора.Будва.Котор.Добровник.Става въпрос за 3-4 нощувки.Благодаря предварително

# 74
  • София
Най накрая намерих тази чудесна тема.Мислим да направим една екскурзия до тези красоти.Може ли да ми кажете къде е най удачно за нощувки като дестинации сме набелязали Черна гора.Будва.Котор.Добровник.Става въпрос за 3-4 нощувки.Благодаря предварително

Всичките споменати места са хубави, но зависи дали търсите плаж или просто красота и разходки....също и цена ?

# 75
Здравейте и от мен! Мими присъединявам се към твоето питане ... с малко повече уточнения -идеята е по време на великденските/майските празници да отидем /зависи от дежурствата на мъжа ми/ - т.е 3-4 нощувки - не ни интересува плаж ,живеем на морето но задължително искаме да посетим замъка Предяма и Постойна яма , както и Плитвичките езера - малко разширявам темата защото вкл Черна гора и Словения. Дали това е постижимо или пътя е много -с кола но все пак искаме да видим повече  и следва да ги разделим като дестинации? И с риск да бъда нахална Bled / вече веднъж се възползвах от твоите указания за Гърция  bouquet/дали е възможно да ми изготвиш някакъв примерен маршрут -дори и не наведнъж за горните две места -ако да- може и на лични за да не занимаваме всички

# 76

Всичките споменати места са хубави, но зависи дали търсите плаж или просто красота и разходки....също и цена ?
Търсим красота и разходка.Не търсим лукс .нещо средно като цена.Без деца

# 77
Дали това е постижимо или пътя е много -с кола но все пак искаме да видим повече  и следва да ги разделим като дестинации?

Въпросът не е към мен, но ние миналата година съчетахме почивката в Черна гора с посещение на Плитвичките езера. Пътят е доста, от Херцег-Нови до Езерата е към 500-600 км по спомен, през планината, едни вити магистрали в нищото. Карахме цял ден почти, спахме в една къща на 7 км от Езерата, на другия ден обикаляхме и към 16 ч. тръгнахме към Загреб и оттам до София. За Предяма и Постойна имате комбинирани билети, можете онлайн да ги купите. От Загреб не е много далече, знам, че има организирани еднодневни екскурзии. Та в този ред на мисли, просто помислете за някаква нощувка по пътя. И предвидете винетката за Словения, май беше 15 евро. За Черна гора има само годишни, 10-15 евро, нещо такова.

# 78
  • София
Търсим красота и разходка.Не търсим лукс .нещо средно като цена.Без деца

mimi0585
При това положение препоръчвам нощувки около Которския залив, по възможност да не са в Стария град/там са скъпи/. Възможност е Perast, ще виждате това...

По изгоден хотел може да се намери и в Dobrota.
Тук ще нощувате и спокойно ще обиколите залива, ще отидете до Стария град в Будва и до остров Свети Стефан.
Вижте и тези АЛБУМИ да добиете представа....
Ако тук са 2 нощувки, още две в Дубровник, като пак избягвате Стария град.
Примерно на Бабин Кук или посока Srebreno..
Вижте ТУК и ако трябва пак питайте...

Здравейте и от мен! Мими присъединявам се към твоето питане ... с малко повече уточнения -идеята е по време на великденските/майските празници да отидем /зависи от дежурствата на мъжа ми/ - т.е 3-4 нощувки - не ни интересува плаж ,живеем на морето но задължително искаме да посетим замъка Предяма и Постойна яма , както и Плитвичките езера - малко разширявам темата защото вкл Черна гора и Словения. Дали това е постижимо или пътя е много -с кола но все пак искаме да видим повече  и следва да ги разделим като дестинации? И с риск да бъда нахална Bled / вече веднъж се възползвах от твоите указания за Гърция  bouquet/дали е възможно да ми изготвиш някакъв примерен маршрут -дори и не наведнъж за горните две места -ако да- може и на лични за да не занимаваме всички

tky
Няма нахалство, но в момента бавя отговорите, успявам чак през нощите....
Ще ти прехвърля отговора в темата за СЛОВЕНИЯ , не е за тук

# 79
Bled  благодаря !
както писах времето за което се ориентирам за екскурзията ще е или началото или края на май / графика на мъжа ми излиза в края на текущия месец/- така че има време ...а и не искам да внасям дискомфорт в твоето ежедневие ,така че още веднъж извинявай

# 80
Melusin благодаря  и за твоя  отговорът - в момента съм на тема събиране на инфо и организация и всеки отговор  ще ми бъде от полза - за съжаление време за отпуска през лятото не остава /за работата на ММ/ така че се ориентирам за по-ранен /по късен период

# 81
Bled чудесна информация.Точно това ми се въртеше из главата.Много ти благодаря. bouquet

# 82
Здравейте,сега се включвам в темата за Будва. Интересува ме пътя до там през Македония и Албания как е.Който е минавал моля за малко инфо. Смятаме да пътуваме три коли за майските празници до Будва. Благодаря!!!

# 83
Пътят не е първа хубост. Отнема около 13-14 часа. В Македония е по-лош (дупки и т.н.), но в Албания трафикът е по-тежък, кара се много зле.
Пресича се цяла Тирана, което е някакъв ужасен ужас. Магистралата през Косово спестява доста километри и часове.

# 84
Здравейте! Ще пътуваме за Будва, Котор и Дубровник през Ниш–Капаоник-Биело поле-Подгорица.
На границите В Сърбия, Черна гора и Хърватска може ли да се мине само с лична карта (правят ли проблеми ако нямате задгранични паспорти за възрастни) и задължителна ли е зелена карта за лек автомобил?

# 85
Може с лична карта, зелената карта е задължителна за Черна гора. Трябва да си купите и винетка, там са само годишни, бяха по 10 евро.

# 86
Няма винетка, от 2012 г. насам.

# 87
Няма винетка, от 2012 г. насам.

Така е, извинявам се. Смесих пътуванията през годините. Последно ходихме през септември 2015-а и минахме с лични карти, искаха ни зелена карта и наистина не взехме винетка.

# 88
Върнахме се от обиколка с кола на почти целите Балкани- Сърбия, Хърватия, Словения, пак Хърватия, Босна, Черна гора, Албания, Македония.
За нас Будва бе едно от големите разочарования на пътуването - стария град- мол на открито, пълно с рускоговорящи. Самата Будва-толкова бетон и безумни сгради и строителство като в някои Бг курорти.
Иначе нощувахме малко извън Будва - Seoce, близо до плажа Jaz - приказна гледка от терасата!
Не пътувайте през Албания и Тирана -няма такъв кошмар!

# 89
  • Варна
Nie отседнахме седмица в Тиват , тихо спокойно градче.
Разкажи за  Seoce, близо до плажа Jaz - приказна гледка от терасата!
Пътуването през Албания и Тирана , защо е такъв кошмар!
Много се говори напоследък за летуване в Албания - хубаво и чисто море , храна , плажове'
Разкажи ако можеш .

# 90
Наистина ако можете при пътуване в региона да избегнете минаване през Тирана, го направете!
Аз лично такъв с безпорядък не съм се сблъсквала, макар, че пътувам. Адско задръстване, без никакъв ред. Никой не спазва лентите на пътя, всеки се вре където си ще с колата, а между колите за екзотика щъкат пешеходци, колоездачи , мотористи...Наистина не мога да го опиша!
За справка - от Будва до Охрид /315 км/ пътувахме 8 часа, без спиране за почивка.
Отделно в Будва имаше някакъв ремонт и мега трафик - едва се измъкнахме.
Наистина мнения и предпочитания разни - ние за Будва имахме големи очаквания и останахме разочаровани.
И то заради Стария град и сергиите в него, рускоговорящите, бетона...
Плажа Jaz се води един от хубавите в Будва. Вярно, че е начало на сезона, но беше мръсен, невпечатляващ с нищо. Водата в морето - топла. Плажът-каменист, но то това е ясно.
Иначе препоръчвам наистина Seoca и Prijevor - има няколко апартамента в Букинг, за предпочитащите този тип настаняване. Близо е до Будва - буквално преди тунела на входа от Котор за Будва.
Преди година бяхме в планинската част на Черна гора - Жабляк в масива Дурмитор-прекрсни впечатления от страната,но сега -разочарование от крайбрежието.

Последна редакция: ср, 15 юни 2016, 00:45 от runbabyrun

# 91
Много се говори напоследък за летуване в Албания - хубаво и чисто море
Всичко друго, но не и чисто. Цяла Албания е като катун, с малки изключения.
Иначе хората са много приятни, храната - хубава, природата - впечатляваща. Но мръсотията е огромна и правилник за движение по пътищата не съществува.
Относно пътуването през Тирана - няма околовръстно шосе, минава се през целия град и наистина е ужасно неприятно.

# 92
  • София
Много се говори напоследък за летуване в Албания - хубаво и чисто море
Всичко друго, но не и чисто. Цяла Албания е като катун, с малки изключения.
Иначе хората са много приятни, храната - хубава, природата - впечатляваща. Но мръсотията е огромна и правилник за движение по пътищата не съществува.
Относно пътуването през Тирана - няма околовръстно шосе, минава се през целия град и наистина е ужасно неприятно.
Това за морето изобщо не е вярно. Не знам причината, поради която го казваш, но прилагам личен снимков материал от септември месец 2015 г. Снимките са от плаж близо до Вльора - страхотен е. Даже в Гърция не съм срещала често толкова хубави места, а съм обиколила доста там. Но всичко си е въпрос на вкус, разбира се.
http://kiki.snimka.bg/baby/rali2.2209.37077050

А тези са от плаж близо до Саранда: http://kiki.snimka.bg/baby/rali2.2209.37077216
Сами ще видите, че водата е чисто прозрачна и морето е лазурно синьо. Нямаше никаква мръсотия или каквото и да е друго, което да помрачи страхотната почивка, която имахме в Албания.

Последна редакция: ср, 15 юни 2016, 22:47 от brayan__

# 93
Не знам причината, поради която го казваш
Последни впечатления от април т.г. Може би имаме различни представи за чистота. Иначе нещата, които са ми харесали в Албания, също съм ги написала.

# 94
 Здравейте на всички ! Ще почиваме в Котор по-точно в Причня /на 4 км от Котор/ .Харесахме си място ,но се оказа ,че няма интернет /две години сме били в Причня ,но сега сменяме местото с по-близо до брега/.Собственичката живее в Англия и каза ,че можели сме да закупим usb флашка за интернет /модем/ за 20Е ,някой знае ли дали има такова нещо в Черна гора ? newsm78

# 95
  • София
Здравейте на всички ! Ще почиваме в Котор по-точно в Причня /на 4 км от Котор/ .Харесахме си място ,но се оказа ,че няма интернет /две години сме били в Причня ,но сега сменяме местото с по-близо до брега/.Собственичката живее в Англия и каза ,че можели сме да закупим usb флашка за интернет /модем/ за 20Е ,някой знае ли дали има такова нещо в Черна гора ? newsm78

zen

Поздрави на собственичката, нека тя си купи флашка, шегувам се...

В Черна Гора има специална услуга Tourist Pack-4G/LTE card на Telenor.
Тя струва 5 евро...
Три дни си на висока скорост и след това намалява до 64 Kbps.
Можеш да активираш отново с 5 евро.
На картата има упътване на няколко езика каква е процедурата.

Другите оператори T-Mobile и m:tel също имат Hoilday Prepaid Package и  Tourist SIM  на подобни цени.
Като има и по 2-3 евро бонуси.

# 96
 Много благодаря,надявах се на нещо от типа mi-fi с двама младежи и съпруг- работохолик ,сигурно ще е ... smile3511 ,но има време ще ги подготвя психически.А и искаха отделни спални пред интернет така че ... Blush

# 97
  • моята мила родна страна
Здравейте!
Радвам се, че открих темата, търсейки информация, мнения и впечатления за Будва. Предстои ми едноседмично пребиваване там.  newsm44 Моля ви да споделите забележителности и интересни места за посещаване в града...изобщо всичко, което би било полезно.
Тъй като сме с организиран транспорт (пътуваме за фолклорен фестивал), посещения на места извън града едва ли ще са възможни. В тази връзка ме интересува дали на място се предлагат пътувания до Котор и най-вече до Дубровник. (много ми се иска да го видя)
може би ще се появят още въпроси, засега-толкова  Wink

Предварително благодаря на отзовалите се!

# 98
  • София
jovigirl

Не те разбирам, казваш посещения извън града не са възможни, а питаш за Котор и Дубровник...
Ако питаш за екскурзии организирани на място, да има такива.

# 99
  • Варна
В тази връзка ме интересува дали на място се предлагат пътувания до Котор и най-вече до Дубровник. (много ми се иска да го видя)

Във всяка ТА в Будва ще ви организират автобус и гид ако сте голяма група.Освен това всяко такси в града ще ви поеме пътуването и ще ви е личен гид.Будва- Дубровник - Будва с такси е около 100 евро , т.е . ако сте 4ма по 25 евро/човек.

# 100
jovigirl

Не те разбирам, казваш посещения извън града не са възможни, а питаш за Котор и Дубровник...
Ако питаш за екскурзии организирани на място, да има такива.

Да, точно това имам предвид. Съжалявам, че не съм обяснила точно.

В тази връзка ме интересува дали на място се предлагат пътувания до Котор и най-вече до Дубровник. (много ми се иска да го видя)

Във всяка ТА в Будва ще ви организират автобус и гид ако сте голяма група.Освен това всяко такси в града ще ви поеме пътуването и ще ви е личен гид.Будва- Дубровник - Будва с такси е около 100 евро , т.е . ако сте 4ма по 25 евро/човек.

peterky2002, благодаря!

# 101
Дубровник е достатъчно далече и натоварен през лятото, за да не си струва много да биете път с такава екскурзия.
Препоръчвам Котор и особено Пераст.

# 102
Дубровник е достатъчно далече и натоварен през лятото, за да не си струва много да биете път с такава екскурзия.
Препоръчвам Котор и особено Пераст.

Благодаря, ще го имам предвид.

А с какво могат да се уплътнят дните в Будва? (освен плаж) Забележителности, развлечения...изобщо всичко, което не трябва да се пропусне?

# 103
  • София
А с какво могат да се уплътнят дните в Будва? (освен плаж) Забележителности, развлечения...изобщо всичко, което не трябва да се пропусне?

jovigirl

Будва на много хора не се харесва, но не и на мен.
Винаги сме изкарвали добре, защото си има всичко.
Дори да не обикаляте много наоколо има как и къде да си изкарате времето.

Може да се качите на това корабче:

и да обиколите по вода, при положение, че нямате транспорт.

Ще ви закара и до известния и красив остров Свети Стефан, както и до големия Свети Никола.

Разходката в Стария град е много приятна, както и гледките оттам...

Църквите вътре са прекрасни "Свети Иван"  "Дева Мария от Пунта"  и "Света Троица" .
Качете се на върха на крепостта Санта Мария, там е гледката.
Вижте Етнографския музей.
Разходете се по тесните улици и посетете някое заведение.

По крайбрежната също е много приятно с многобройни магазини и заведения.

И луксозните яхти на порта до Стария град.

Не пропускайте символа на Будва, Статуята на балерината...
Само накратко историята на статуята, макар тъжна.

Скрит текст:
Тя е направена от художника Алексич, който всяка година си я поддържа лично.
Това е едно момиче, влюбено в моряк, който никога не се връща.
А тя всеки ден го чака на скалата.
Накрая я намират мъртва точно там, вперена в морето към своята любов

Ако продължим и за околностите ще получим пълна картина на това красиво място, но вие решавате докъде. Манастири, църкви и разбира се трябва да се отчетат и плажовете.

Последна редакция: ср, 06 юли 2016, 20:44 от Bled

# 104
 Bled, сърдечно благодаря!  bouquet

# 105
Bled чудесни снимки.Вече нямам търпение да отида а до септември има още време.

# 106
  • София
Здравейте, с две малки деца ще почиваме в Котор ( и после кратки пътувания Будва, Дубровник)
Опасявам се от многото завои, моля препоръчайте ми маршрут- по=леко поносим. Първоначално мислехме да спим в Златибор, с идеята по-леко да се понесе пътя. Но сякаш сега ни се струва по-удачно друг да е пътя.
Ще съм благодарна на мнения, дали да направим почивка с нощувка по пътя, цени в градчетата.

# 107
Да попитам и за водата в Будва... Четох тук-там из нета, че не била годна за пиене и е за предпочитане да се пие бутилирана такава. Имате ли такива наблюдения? Предполагам, че има супермаркети , в които се продава на поносима цена.  newsm78 (приблизително каква?  Thinking)

# 108
  • Варна
Да попитам и за водата в Будва... Четох тук-там из нета, че не била годна за пиене и е за предпочитане да се пие бутилирана такава. Имате ли такива наблюдения? Предполагам, че има супермаркети , в които се продава на поносима цена.  newsm78 (приблизително каква?  Thinking)

Mnogo ми е интересно да посочите място където остана да се пие чешмяна вода.Или да  е фантастично скъпа, навсякАде има до по 1/2 евро на литър.

# 109
  • София
Да попитам и за водата в Будва... Четох тук-там из нета, че не била годна за пиене и е за предпочитане да се пие бутилирана такава. Имате ли такива наблюдения? Предполагам, че има супермаркети , в които се продава на поносима цена.  newsm78 (приблизително каква?  Thinking)

Черна Гора притежава едни от най-хубавите води в Европа, включително от чешмите.
Но по навик рядко консумираме директно вода, повече се купува.

1,5 л. може да се намери в супермаркет около 50-60 цента, дори по-малко.
Колата на промоции слиза около евро 2 л.. Пепсито съм го виждала на 0,80 за 2 литра.

Последна редакция: вт, 19 юли 2016, 23:32 от Bled

# 110
peterky2002,Bled,благодаря за включването!

# 111
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Нека и аз да ви разкажа за нашата едноседмична почивка този юли на Черногорската ривиера.
Натоварихме се трите+куче в една топла съботна сутрин и потеглихме към Сърбия. Целта беше Нови пазар, където предвидихме нощувка. С известни спирания /1 час на нашата граница поради спиране на тока/ + почивки и пазарувания, към 17 ч. стигнахме до хотелчето, където починахме и на следващия ден продължихме към Ч.Г. Маршрутът го бях минавала 2 пъти като пътник в автобус, но много по различно е, когато шофираш. В неделния ден по завоестия път през Бьело поле, Колашин, р.Морача, Подгорица, нямаше особен трафик, но си се движехме бавно. След 6 часа стигнахме подгорица, починахме и след още 2 часа +снимки над Будва, се приземихме в нашата къща за гости, отстояща на 10 км. от Тиват, на п-в Луштица, поселище Богашичи.
Имахме резеврвация през Букинг, знаех че плащаме малко повече, но това беше планирано. Не лошо апартаментче с 1 спалня, но стопаните - черногорски селяни. Как иначе да обясна липсата на кош за отпадъци, снадените чаршафи от 15 години, това че не ни зареждаха с тоал.хартия и най-вече факта, че "имали само 1 ключ" и не можели да влизат да ни чистят, камо ли да ни сменят чаршафите за една седмица. Поне имахме тераса с изглед към залива.
На плаж ходихме най-вече на "Плаве хоризонти", защото бяхме на 3 км от него. Страхотен плаж, много дълбок залив, плитка вода, доста шезлонги /2 бр+чадър=10 евро/. Един път отидохме /с много мъка/ до "Жанице" - там има маслинови дървета над камънака на плажа. Морето беше сълза сутринта, после дойде вълна и се размъти.
Направихме си е обиколка до Дубровник, Пераст и Котор в най-горещия юлски ден. Тръгнахме много рано сутринта и след 2 часа /в 8,15/ паркирахме на подземния паркинг близо до стария град на Дубровник /5 евро при започнат час/. Обиколихме Страдун /само 30 градуса в 9 часа/, после - към Пераст и острова на църквата - прекрасно! Към 15 ч. бяхме в Котор, полуизнемощели, набързо преджапахме през градчето и .. почивка.
Времето не издържа на жестоките жеги, към края на седмицата се разрази ужасна буря, която ни настигна в Будва - беше нещо ужасно, за 15 мин. изпопадаха сума ти неща /в 17,30 ч/, улиците се превърнаха на реки, но явно на хората не им правеше особено впечатление. На следващата сутрин не ставаше за плаж до обяд и си остана студено /към 25 град./
Дойде ред да си хомдим, но този път по друг маршурт - през Албания и Македония.
Албания щеше да е приключение, си рекохме. Е да, ама преди Улцин едни полицаи ни спряха са леко превшена скорост при ограничение 60 км. Опа, глоба - 50 евро, намаление на 35 /поради симпатии ли?/. Хайде сега да намерим "Мала пошта" в Улцин, да си платим глобата, че задържаха малкия талон на колата. Добре че пощата работеше, но Улцин ме изуми - това си беше чиста Албания с безпорядъка на паркираните коли, тесните улици, надписите на албански, лицата на хората /те си говореха помежду си на албански, когато ги питах на "моя" черногорски/. Свършихме си работата с полицаите  и успешно навлязохме в Албания /техните полицаи записваха номерата на колите в една тетрадка, документи не сме показвали въобще/. Пътят, за всеобщо изненада, се оказа много добър. Относително широк, добър асфалт, на место - и като магистрала, Отклонихме се към Дуръс, но не минахме по крайбрежната, само видяхме новото строителство. Лека-полека поехме към Елбасан, но преди това спряхме в едно крайпътно заведение в градчето Пекин! Там ядохме страхотна гръцка салата и телешки пържолки. Говорихме си на гръцки със самия собственик /симпатяга/, а сметката - 10 евро! Почерпи си с най-сладката диня за това лято. После пътя стана много тесен, а границата на Кафасан е над едно изкачване, но пък с прекрасна гледка към Охридското езеро. Починахме си в Охрид и на следващата сутрин - към София. Посъветваха ни заради ремонти на главния път,  да минем през Битоля, Штип и Кочани, към Станке Лисичково - грешка! Доста тежък път със завои. Е, прибрахме се привечер, грогясали.
Обобщение - това е третото ми пътешествие до Ч.г. Първото ми впечатление беше изумително. Вторият път бях очарована, а третия - леко разочарована. Шофирането за мен се оказа доста тежко, плюс това, поради някои женски причини три дни не можах да се насладя на плажа активно.
Пък и не ходихме на много плажове, както си мислех, нямаше и много дни.
Местните като цяло са любезни, храната /месото/ - вълшебна. Някъде бирата беше по-евтина от водата. В Будва определено е по-скъпо, но ние се мотахме около Тиват, където цените са по-поносими. Учуди ме факта, че много са поскъпнали наема за шезлонги и чадър. Дет се казва, това ни беше основния разход ежедневно. Иначе храната в суперите е на нашите цени, само са им скъпи плодовете и зеленчуците. Млеката, сирената, кашкавалите са изключителни, както навсякъде в Сърбия , Македония.
В Хърватска хич не е евтино. Там 1 евро го нямат за нищо, че и тоалетните им - 1,30 евро!
Дизел зареждахме в Черна гора /като при нас/ и в Македония /най-евтиния- към 1,50 лв/.
Охрид ми се стори много пренаселен/ в неделя вечерта/, много се говореше на турски, още не са си сменили дограмата по магазините на главната. Обаче имат Уайкики с най-гадните и скъпи дрехи.
Навъртяхме 2000 км, изхарчихме по около 400 евро /на човек - нощувки, път, храна, дневни/.

# 112
През септември ще посетим с мъжа Котор и Дубровник. Била съм два пъти, но сега ще съм за първи път с него. Иска ми се да види максимално неща, а и аз да посетя нещо, пропуснато преди.

Та в тази връзка:
- колко време отнема крепостта на Котор - качване и слизане(падаме си планинари, та с темпо средно и отгоре)

Другите въпроси са ми за Дубровник, но ако и тук има кой да отговори ще е супер:
- за колко време е качването и слизане до планината Сръд с лифта на Дубровник(при услови, че горе се престои за едно бързо кафе 10-15 мин)
- с корабче до Локрум и обратно, с разглеждане на ботаническата градина, форта и соленото езеро - пак за колко време

# 113
  • Варна
Лифтът се качва до горе за 3-4 минути.

# 114
Лифтът се качва до горе за 3-4 минути.

Супер. Мерси!

# 115
  • София
Пак да попитам, че понеделник тръгваме. Някой да е минавал през Албания за Черна гора.
Интересува ме маршрут, подробности и тн

# 116
Не минавайте през Тирана!!!
Нямате си на идея в какво ще се набиете...

# 117
  • София
Пак да попитам, че понеделник тръгваме. Някой да е минавал през Албания за Черна гора.
Интересува ме маршрут, подробности и тн
Здравей,
Аз съм минавала преди 3 години. В момента нямам представа как е пътя. Маршрутът беше следния: София, Skopie, Debar, Burrel, Milot, Shkoder, Budva.
Пътят в частта Албания беше хубав като цяло - няма пътни знаци в планинската част - не се знае в кой град или село си влезнал или излезнал. При морето разликата беше огромна в добрия смисъл на думата. По избрания от нас маршрут беше спокойно, само при Дебър има малко завои (в Македония преди границата).

# 118
Записвам се да ви чета, че капарирахме екскурзия  с автобус, ама вече ме е шобе  Embarassed Embarassed Embarassed

# 119
Шубе те е от какво?
Няма причина.

# 120
От пътя- справка - първите страници  Sad
С автобус ще сме, не с кола

# 121
Път като път. Шофьорът на автобуса е професионалист все пак. Като минаваш през Шипка (например), страх ли те е?

Нямам лоши спомени от пътищата в Черна гора и Албания, нито преди, нито сега (ходила съм отдавна + тази година), като изключим прекосяването на Тирана в проливен дъжд.

# 122
Не, от Шипка не ме е страх. Такова ли е? Защо тогава всички като чуят и възкликват "ох, ако знаете пътя..."  newsm78

# 123