Къде е грешката?

  • 19 463
  • 200
  •   1
Отговори
  • Мнения: 517
Здравейте.

Дълго време мислих да пусна тема, но се отказвах. Сега вече нямам избор. Искам да чуя обективен съвет. Няма да обвиня абсолютно никого, ако получа обиди, обвинения и нападки! Вероятно го заслужавам.

Проблемът ни е семеен и е много отдавна.
Преди доста време се изнесохме от жилището на родителите на съпруга ми. Живеехме сами. Причината беше в това, че бяхме изцяло контролирани от родителите му. Нареждаше ни се какво да правим, кой да влиза в жилището, кой да не влиза. Имаше многократни караници между съпруга ми и тях. И на практика бяхме принудени (да не кажа изгонени) да напуснем жилището. Намесва се и алкохолът.

В продължение на доста години аз съм критикуваната снаха. Според близки и приятели, съм прекрасен човек, но не и за тях. Аз настройвам сина им, аз му влияя да не ходи у тях и т.н. Това не е така.
В същото време съм им признателна за много неща, но откакто се изнесохме аз не комуникирам с тях. Не се чувам с тях, не се виждам. Съпругът ми не им говореше много месеци, но се сдобриха и той ходи. В прекрасни отношения са. Докога, не се знае. Не го спирам да комуникира с тях. Не искам, а и нямам право. Дете им е. Караха се, биха се, сдобриха се. Кръв са. Кръвта вода не става.

Искам да отбележа, че със съпруга ми сме имали много проблеми. Свързани са с алкохола и голямото количество бира в последно време. Преди пиеше водка, ракия и други спиртни напитки. Спря да пие, но в последно време започна да пие отново, но бира. По 2 литра на ден, понякога по 4, понякога и по шест. Мърморя му, говоря му да спре, че не тръгва по хубав път. Отношението ми към него се превърна в безразличие, когато прекалява с бирата. Вероятно имам вина за това, но не мога да преглътна това да го виждам опиянен. Физиономията му се променя. Все едно не е той.

Проблемът идва сега, че съпругът ми иска да се върнем отново в жилището на родителите му, а аз не искам. Прощавала съм, преглъщала съм много неща, но този път няма да се върна. Не зная дали се влияя и от съветите на приятелите ми, които смятат, че ако се върна ще направя грешка. Веднъж се бях изнесла, върнах се..и нищо не се промени. От семейството им(умишлено няма да цитирам от кого) чух приказки, че съм боклук, парцал, че никой няма да ме вземе, ако не е мъжът ми. Била съм комплексарка, свиня за разплод и т.н. В същото време се кълна, че аз не съм таила лоши чувства към тях. Всичко е било тяхното вадене на изводи. Винаги съм се държала културно и на ниво. Не съм им повишила тон, защото възпитанието ми не го позволява.

Мъжът ми сега иска да се виждам с родители му, да ходя в тях с него. Кара ме да се чувствам виновна и наистина успява. Чувствам се виновна. Дали наистина грешката е в мен?! Дали да разваля семейството си, заради всичко това. Не искам да го дърпам назад. Заради мен и той да живее под наем, да теглим кредит за собствено жилище и т.н. след като той смята, че може да живее в бащиното си и нищо нямало да е същото като се върнем. Проблемът е наслагван и аз не мога да се примиря и с бирата му, макар, че не всеки път прекалява. Стари обиди от родителите му и от тяхното семейство, аз си ги спомням и ме карат да не се връщам никога назад. В същото време съпругът ми се измъчва. И казва..ти се чувствам унижена, а никой не пита мен аз как се чувствам..

Питайте ме, ако имате въпроси. Писах объркано, колкото съм и аз самата. Дайте ми обективен съвет. Какво да правя?! Чувствам се виновна........

Последна редакция: чт, 04 юли 2013, 23:11 от Мама на двe слънчица

# 1
  • София
  • Мнения: 5 726
За мен връщайки се там,ще направиш живота си още по-лош. Отношението на родителите му към теб, няма да се промени,най-много да стане още по-агресивно. Проблема с алкохола също няма да се реши,а не мисля,че и родителите му биха ти помогнали в борбата с него. Колкото и да се обичате,в такава лоша обстановка ще започнете да се ненавиждате и отдалечавате един от друг.

# 2
  • Мнения: 662
Не се връщай, не си го причинявай.
Както сама казваш, отношенията между двама ви са лоши, ако отидеш там, ще си сама срещу трима.Огромно психическо натоварване, което няма да ти донесе нищо добро, напротив.

Каква е причината той да иска да се върнете, какво обяснение ти дава, когато разговаряте? Извинявай, ако си споменала, но не разбрах.

п.п. оф, за пореден път се удивлявам...какви са тия мъже, на по 30 и повече години, които си умират да живеят с техните, особено с мами

# 3
  • Канада
  • Мнения: 264
Съчувствам ти, само това мога да кажа.
Съвет няма как да ти дам, на твое място и аз не знам как би постъпила.
Знам само, че идва един момент, когато човек си казва: "повече не мога"
Само ти знаеш, дали при теб е дошъл този момент

Дано да намериш някакво по-добро разрешение

  bouquet

# 4
  • Мнения: 123
От името на профила ти съдя че имаш 2 деца. Кажи на съпруга ти , че се нуждаете от самостоятелен дом, където той да е главата на семейството , а не баща му, убеди го колко е чудесно са сте отделно Крайно време е да се погрижиш и за себе си - спри да мълчиш.. как така някой ще те обижда а ти няма да реагираш, то утре направо ще те смачкат. Не е въпрос на възпитане разбери, става въпрос за самосъхранение.  Защо си мълчиш колко си обидена и какво преживяваш, твоя мъж сляп ли е.
Ако се преместите там, само след месец нещата ще бъдат и по зле   :" Ето видя ли пак при нас се върнахте, без нас не може да се справите"  и пак ще завалят обидите към теб.
Ходене на гости един път в месеца може и да е поносимо, но  ако отидеш  да живееш там , ще си разбиеш нервите.

# 5
  • Мнения: 517
Не се връщай, не си го причинявай.
Както сама казваш, отношенията между двама ви са лоши, ако отидеш там, ще си сама срещу трима.Огромно психическо натоварване, което няма да ти донесе нищо добро, напротив.

Каква е причината той да иска да се върнете, какво обяснение ти дава, когато разговаряте? Извинявай, ако си споменала, но не разбрах.

Да не сме плащали за наем. Жилището било празно и т.н. А, когато беше сърдит с родителите си друга песен пееше. Просто, според мен не му се живее повече под наем.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 990
Смятам, че ако човек иска да си реши проблема, трябва да го разчлени на подпроблеми и да започне с тях. А не да струпа всичко на масата и да се опита да го решава.
Първо: нямате семеен проблем. Съпругът ти има проблем с алкохола и той е персонален, негов. Като пълнолетен човек би трябвало да си дава сметка изпитото количество бира какво означава. Не можеш да го промениш, това е негово решение. Можеш да си поставиш исканията, респ. санкциите, но и да имаш смелостта да ги изпълниш.
Второ: отново личен проблем на мъжа ти - не се държи като мъж. Като пълнолетен човек, създал семейство, трябва да се е научил да е отговорен, а не да стиска полата на мама. След като не му създаваш проблеми да си комуникира с роднините, не виждам какви претенции може да има към теб.
Трето: твой персонален проблем: как да се спасиш от личните проблеми на мъжа ти? Ти си го познаваш, знаеш му потенциала, знаеш какво можеш да очакваш и дали е реалистично да го получиш. Имате деца, трябва да се съхраниш заради тях.  

# 7
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Какво да направиш  и  ще направиш  ги, не знам.
Мога  да кажа  за  себе си.
Ако чуя  някога  подобни  думи  по  мой адрес, не  само   за  нищо  на  света  не  бих се върнала в онзи  дом, не само  не  бих контактувала  с онези  хора, но и даже бих забравила, че  съществуват. Както и  щяха  да виждат внуците си през крив макарон- от говеда  като  тях децата ми не биха  научили нищо  добро.
А мъжът ти, ако  настоява  да потъпчеш  достойнството  си  и да лижеш там, където  си плюла, е мухльо.  Без извинение.

# 8
  • Мнения: 662
Извън проблемът му с пиенето, какви са ви отношенията? Ти го познаваш най-добре, мислиш ли, че може да се стигне до по-сериозни последствия или просто се опитва да се наложи, ако мине-мине.

Но съм категорична в едно-не трябва да се чувстваш виновна, не си!
Нито си длъжна да поддържаш отношения с родителите му, да не говорим, че са те обиждали, нито има право да те изнудва да се върнете при тях, вие сте отделно семейство, а и имате две деца, нито има право да ти вменява вина.

Щом апартаментът им стои празен, да вземат наемател и да помагат с наема ви, ако са толкова загрижени.
А и както си написала-веднъж вече са били скарани, били са се, имало е драми.Каква е гаранцията, че утре няма да има по-голяма сапунка, а ти и децата-да сте в центъра на събитията...

# 9
  • Мнения: 517
Извън проблемът му с пиенето, какви са ви отношенията? Ти го познаваш най-добре, мислиш ли, че може да се стигне до по-сериозни последствия или просто се опитва да се наложи, ако мине-мине.

Но съм категорична в едно-не трябва да се чувстваш виновна, не си!
Нито си длъжна да поддържаш отношения с родителите му, да не говорим, че са те обиждали, нито има право да те изнудва да се върнете при тях, вие сте отделно семейство, а и имате две деца, нито има право да ти вменява вина.


не ми харесва, че пие. Изпитвам страх да не се напие и да не стане панаир..То това май е и най-сериозният проблем.

# 10
  • София
  • Мнения: 7 990
А той какво отговаря, когато изказваш на глас страховете и опасенията си?

# 11
  • Мнения: 517
А той какво отговаря, когато изказваш на глас страховете и опасенията си?

било нормално. Какво пречело като се прибере да седне и да пие една бира (2л), която много често става двойна  (4л). Имал проблеми в работата, проблем, че ме молел да се върнем, а аз не искам.. Това си е просто извинение, според мен.

# 12
  • Мнения: 2 438
Първата ти грешка е, че търсиш грешка изобщо.
Втората ти грешка е, че я търсиш у себе си.
Третата ти грешка, е че чувстваш отговорна за алкохолизирането на мъжа ти.
НЯМАШ ПРАВО ДА СИ ВМЕНЯВАШ ПОВЕЧЕ ГРЕШКИ, ЗАЩОТО ИМАШ ДЕЦА.
Това е психически тормоз спрямо тебе и ти трябва да осъзнаеш това. Да помислиш за себе си. А това няма да е лесно. Трябва ти помощ - започни да четеш книги като например "Мъжете, които мразят мъжете и жените, които ги обичат". Работата върху собственото самочувствие е много трудна, особено щом си в такова положение. Потърси закрилата на твоите родители, роднини и приятели. НЕ ДОПУСКАЙ ДА БЪДЕШ ИЗОЛИРАНА.
Не прави грешката да се връщаш в жилище, в което си била унижавана. Hug Hug Hug

# 13
  • Мнения: 563
Мисля, че мъжът ти има проблем с алкохола и това е нещото, което лично мен би ме притеснило много. Помисли как ще живееш с пиенето му най-напред, свекърите са отделен проблем. Аз не бих се върнала при хора, позволили си да ме обиждат по такъв грозен начин, никога и при никакви обстоятелства. Напълно съм съгласна с мнението на Бронте, до последната буква.

# 14
  • Мнения: 662
Мама на двe слънчица, а какво е мнението на родителите му по въпроса с пиенето, знаеш ли?
А и какво е неговото мнение относно отношението им към теб?

Мисля си, че идеята да се върнете там не е негова. Да не говорим, че хем са те обиждали грозно и явно нямат добро мнение за теб, хем не виждат никакъв проблем да живеете заедно.

Общи условия

Активация на акаунт