Чувствам се виновна.

  • 1 776
  • 48
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 383
Здравейте!
Днес писах това и по друга тема, но ще го напиша и тук. Двамата ми сина ги захраних по това, което ми казваше педито и въпреки всичко ги кърмих по година и три месеца - и то не защото ми спря кърмата, а защото трябваше да ходя на семинар. Според мен ранното захранване и спирането на кърмата нямат нищо общо - и го казвам не въз основа на това, което съм чела, а въз основа на това, което ми се е случило.

И при мен стана така с първото ми дете. Но, както каза Джейд, не всички успяват. И наблюденията ми го доказват. Докато кърменето на поискване дава много по-малка вероятност за неуспех/но все пак я има/.

# 31
  • Мнения: 3 810
Много се е изписало по темата!
Много от нещата съвпадат с моя случай.
Захраних каката по схема БГ.
Мъничката също започнах така и преди 1м. влязах във форума да чета. Ревизирах захранването и се получи нещо средно- наша система Hug
Аз съм от оная порода- дето хем дават вода, хем захранват рано, хем преливат от мляко Crazy
kaka_Linka, всички са ти го казали- няма смисъл да се упрекваш! Някой не кърмят и толкова. Дори наскоро мъжа ми разправя, че внучето на колегата му(живее в София), го отбили на 3м. просто така, защото майка му не искала да го кърми. Мъжа ми веднага скокнал и заобяснявал как чета в един форум(голяма реклама)...
Та има всичко по белия свят.
В края на краищата да сме живи и здрави!

# 32
  • Мнения: 1 685
Не искам да споря,още повече с Хедра(която сигурно е изчела една каруца книги за кърменето), а само да споделя какво бях чула скоро.
Една баба беше казала(не си спомням по какъв повод беше), че е дала боб на 10 дневната си дъщеря.
Не съм убедена, че от хилядолетия се захранва късно.
Между другото, аз също баткото го започнах със сокове от един месец и т.н.Сега бебо, все още е само на мляко.

# 33
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Наистина от хилядолетия се е захранвало късно Grinning
Като му избият зъби на бебето, от общата храна - къде ще има време майката да оправя деца, къща и градина, че и под ве манджи да върти... А рядко зъбки излизат преди 5-6 месеца. Тази баба ще да е била рядкост.

# 34
  • Мнения: 1 383
Наистина от хилядолетия се е захранвало късно Grinning
Като му избият зъби на бебето, от общата храна - къде ще има време майката да оправя деца, къща и градина, че и под ве манджи да върти... А рядко зъбки излизат преди 5-6 месеца. Тази баба ще да е била рядкост.
Да ти кажа, Бу, май по-лесно са си гледали децата в голямото семейство, където няколко поколения са живеели заедно. Имало е разпределение на задълженията, и от това което знам от моето семейство, бебето е наглеждала най-старата баба. Което не значи че се е грижела за него. Но много извъртяхме темата. Stop

# 35
  • Мнения: 1 586
Въпросната баба го каза това в един репортаж по тв по случай фестивала на боба не знам къде си. Беше нещо като изтъкване на качествата на боба - колко е полезен, колко е хубав - бебето си на 10 дни била захранила с него... Бе не знам колко е вЕрно Simple Smile Но определено не е било общоприета практика.

# 36
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не искам да споря,още повече с Хедра(която сигурно е изчела една каруца книги за кърменето), а само да споделя какво бях чула скоро.
Една баба беше казала(не си спомням по какъв повод беше), че е дала боб на 10 дневната си дъщеря.
Не съм убедена, че от хилядолетия се захранва късно.
Между другото, аз също баткото го започнах със сокове от един месец и т.н.Сега бебо, все още е само на мляко.
За ритуалното захранване с разни неща може да се пише много - имало е практика бебетата да не се хранят от майката даже до 20 дневна възраст Shocked,а да им се дава само чай или специални отвари,защото коластрата била мръсна и нечиста.Отделно захранването в невръстна възраст със специфични или високоценени от местната култура неща - пример от България е ритуала на 40 дена,когато на бебето се давало залък хляб с мед,при южноамериканските индианци е с разни специфични за тях неща като бобени зърна и т.н..Но това са ритуални практики - т.е. се прави показно,един вид присъединяване на бебето към племето,а не се хранят бебетата постоянно по този начин Wink

# 37
  • Мнения: 6 243
Видяхте ли сега, че въпросът е антропологически, а не диетологичен!!!

Линка, няма за какво да се чустваш виновна. Така са ти казали, така си постъпила, защото си била убедена, че педиатъра е този специалист, койт ознае повече от теб! И аз нося в себе си съмнението доколко допринесох за алергиите н асина си с ранното захранване, но станалото - станало! Сега гледам да компенсирам с бебата, а баткото го утешавам със сладкиши за претърпените страдания Grinning

# 38
  • София
  • Мнения: 1 348
И аз да се включа еретично. Смятам, че кърменето е много хубаво нещо, но и съм съгласна с Maribel  , че трябва да се съобразяваме с климатичните условия и да не бъдем крайни в темата "ще кърмя пък, квото и да става пък, дзър де ".

Аз също захраних по БГ системата, вярно не съм кърмила повече от месец / по ред причини / , но с татиото решихме, че след като българите са по-умни и по-здрави от средния американец  , то нашата система е по-добра.

И ми се струва, че не сте прави да и казвате "с кой акъл пишеш такива неща сред кърмачките" . Всеки има право да изрази мнението си където иска.


А на майката, пуснала темата - аз все още се измъчвам от това, че не можах да кърмя и като видя кърмачка и млаките сладки устенца как сучат и ми се плаче. Но също така знам и че по-важно от кърмата за едно бебе е майчината любов и не бива да се обвиняваме. ГАЗ за второ, че да се поправим Simple Smile

# 39
  • Русе
  • Мнения: 271
Тези жени, обаче са по-скоро изключение. В повечето случаи, когато захранваш по българската схема и ти обясняват, че "нощем не се кърми", "бебето трябва да пие вода", "след 2 седмици трябва да заместите едното кърмене, а след още 2 и другото" то цялата работа неизменно върви към своя край или поне лактацията намалява дотолкова, че спокойно можеш да кажеш "Кърмата ми спря!"

Захранването и намаляването на кърмата определено имат общо, в повечето от случаите. Аз също говоря от личен опит Mr. Green
Определено захранването и намаляването на кърмата имат много общо. Ето моя скромен опит. Бяхме останали само на две кърмения - сутрин и вечер. И постепенно кърмата много намаля. Околните ме съветваха вече да я отбия, нали си яде други неща. Обаче аз не се давам и искам дълго още да кърмя. И така започнах да кърмя по няколко пъти през деня, вместо да давам водичка и за 2 дена кърмата се увеличи и й стига. А не се и цедя. Преди се цедях и не стигаше, а сега направо се родих. А и беба е доволна  Wink.

# 40
  • Мнения: 1 278
Како Линке, всяко поредно детенце си има плюсовете и минусите според реда на появяването си. Не можем да променим участта на първото, че се учим най-много върху него, но можем да приемем този факт и да се научим да си прощаваме на себе си. Това е единственият начин да се справим с чувството за вина и "учебният процес" да е много по-ползотворен  Heart Eyes



след като българите са по-умни и по-здрави от средния американец  , то нашата система е по-добра.

Офф, не офф, тук пък аз вече не мога да се въздържа!
Що за твърдение е това?!  Shocked 
По-умни? По-здрави?
Льонеберя, по какъв начин стигнахте до тези заключения с мъжа ти? За здравословните, да речем, че сте използвали някакви статистически показатели със странен произход. А критерият "умни" как точно го дефинирахте, оразмерихте и сравнихте - по IQ, по качество на образованието, по някакви общи или специфични показатели за напредък на страните...?

А искате ли също така да се уточним най-сетне за тая "американска" система и за климатичните и житейските особености. Ми не е съвсем американска пустата "късна система". И европейците (с все източноевропейците) се лъжат да я прилагат масово, независимо от вида на млякото, което приема бебето. Достоверни източници с хърватски, източноевропейски, умереноклиматичен, четирисезонен, с адриатически полъх даже климатичен опит, например, твърдят, че тамошният им дълбокоуважаван, над средната възраст педиатър, категорично се е противопоставил на идеята да захранят шестмесечното си кърмено бебе - чувствало се и се развивало прекрасно и не било нужно да се бърза с въвеждането на други храни. Те били на ръба  да потърсят второ мнение, и случайно се оказало, че на въпросната, почти идентична с българската географска ширина и дължина територия, не могли да намерят много лекари, който да проповядват "българската система". Странно.

Пък и най_малко доверие имам на европейските и американски специалисти.Можеш да отвориш "родители в 4ужбина" и да про4етеш колко много страници са изписани за педиатрите,здравната с_ма,бързата помоЩ и да си направиш някои изводи.
Марибел, отваряла съм го аз чат-пат чужбинския и да ти кажа честно, повечето оплаквания идват от трудностите ни като българи да приемем, че сополът и кашлицата не са чак толкова спешно състояние (пусто "да не настинем и да не се минем" ) и, че трябва да почакаме за изследвания, които не са спешни. Оплаквания от спешните отделения не съм чувала  Rolling Eyes

# 41
  • София
  • Мнения: 1 348


след като българите са по-умни и по-здрави от средния американец  , то нашата система е по-добра.

Офф, не офф, тук пък аз вече не мога да се въздържа!
Що за твърдение е това?!  Shocked 
По-умни? По-здрави?
Льонеберя, по какъв начин стигнахте до тези заключения с мъжа ти? За здравословните, да речем, че сте използвали някакви статистически показатели със странен произход. А критерият "умни" как точно го дефинирахте, оразмерихте и сравнихте - по IQ, по качество на образованието, по някакви общи или специфични показатели за напредък на страните...?


Далече съм от мисълта да споря по темата. Наблюденията ми са лични, не статистически.
Вече съжалявам че се намесих в спора! Никой от нас няма да отстъпи и само се джанкаме като на пазара.

Зарекла съм се 2-то да го кърмя, но отново ще бъде захранено по БГ системата.

Не виждам защо трябва да се нападаме, като идеята е да си помагаме и всеки да изкаже мнението си, а този който пита сам да прецени кое му допада!

Успех на всички и ви призовавам за повече търпимост на чуждото мнение!

# 42
  • Мнения: 7 837
lioneberja, аз съм толерантна, ама ей така от кухнята да ти кажа, че си в голяма заблуда  Wink

# 43
  • София
  • Мнения: 1 348
lioneberja, аз съм толерантна, ама ей така от кухнята да ти кажа, че си в голяма заблуда  Wink
OK   chef и аз от кухнята, стига сме се карали.Много ми харесва да чета форума, не искам с никого да се карам !  Hug

# 44
  • София
  • Мнения: 270
Благодаря на всички Hug

Общи условия

Активация на акаунт