Към родителите на деца с доброкачествени туморни образувания

  • 1 246
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 084
Предстои ми да взема трудно решение. Най-добрия детски хирург в България препоръчва отстраняване на туморно образувание на място което прави операцията рискова. Препоръчва отстраняването именно заради лошото място на което се намира, но пък и предупреждава, че понякога при операция може да се получи по-лошо отколкото ако не се направи. Образуванието е рецидив. Първото беше отстранено напълно според опериралия детето хирург, когато то беше на 1г. За втори път се появи преди 2г. Първоначално на основание два направени скенера лекарите говореха за 2 малки образувания на две различни места. През м.02.13г. след направен ЯМР се заговори за едно образувание, което започва от мястото на едното, което виждаха преди и свършва на мястото на което виждаха второто. Сякаш двете са се слели, но пък сега твърдят, че същото се вижда и на скенерите отпреди 2г. и няма видима промяна. Туморът е много близо до трахеята и тимусната жлеза, до кръвоносни и лимфни съдове, вероятно и до нерви и доколкото се вижда на ЯМР, който е с големи срези и е правен без контраст и без упойка тумора не допира съдовете и органите, въпреки голямата близост. Ако образуванието порасне обаче може да ги избутва и да причини проблеми като например задух. Детето и сега си кашля всеки ден от 2г. насам, но за кашлицата се приема че е следствие от голяма трета и други две големи сливици. Знам ли дали едно бързо израстване на детето в даден момент няма да се отрази и на образуванието и то да се срасне със съдовете или близко намиращите се органи. Детето всъщност на ръст е малко под долната граница за възрастта си, а на килограми е доста под долната граница за годините му, а през последния месец свали 1 кг. вместо да качва, защото не иска да се храни. Чудя се дали тумора по някакъв начин не е причина за трудното хранене и бавния растеж на детето. Притеснява ме и това което ми казаха преди две години, че когато доброкачествения тумор е рцидив има повишен риск да се изроди в злокачествен. Търся родители преживели подобни ситуации с надеждата техният опит да ми помогне да взема вярното решение - операция или на всеки 6 месеца изследване със скенер или ЯМР, което също е натоварващо за детето. Освен това специалистът УНГ е категоричен, че и сливиците му са за вадене и малко или много решението за това е свързано с решението дали ще оперираме туморното образувание.
Благодаря на всички които биха споделили своя опит по темата.

# 1
  • Мнения: 43
Здравейте, изправена сте пред много трудно решение. Аз самата имам момиченце вече на 15 год. с доброкачествен тумор в мозъка и засега не сме оперирали за максимално отстраняване, защото е на такова място, че не може да бъде премахнат целия , а рисковете са големи. Досега всички операции , които са и правени са за овладяване на състояниоето. Аз също много пъти съм си задавала въпроса, да махме ли колкото може. Ами ако след операцията от едно дете , което води активен живот , след операцията нещата се влошат? Кое е правилното решение - не знам? За себе си знам , че ще се продължа да се доверявам на лекуващите лекари на дъщеря ми, все пак те я познават от 7 годишна,( когато го открихме). Тяхното мнение, е че ще се оперира за махане, само тогава , когато няма друго решение, защото риска от увреждане е голям. Знам, колко тежко е решението , което трябва да вземеш, но каквото й да е то знай, че постъпваш правилно. Ако искаш за твое успокоение направи още една консултация при друг неврохирург, но ако вярваш на вашия просто му се довери. Поздрави и успех!

Общи условия

Активация на акаунт