Жилище в ЕПК блок

  • 5 306
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте. Моля за съвет, тези от вас, които живеят в подобен тип строителство. Търсим си апартамент, досега сме живели в нова и стара тухла, но никога в ЕПК блок. Принципно предпочитам старата тухла, но бюджетът ни е ограничен. Започнах да гледам обяви за апартаменти в ЕПК блокове и ми прави впечатление доброто разположение, големите стаи, възможностите за преустройство на кухни и тераси и сравнително сносните цени. Може ли да ми кажете плюсовете и минусите на този тип строителство? Минусите горе-долу ги знам- фактът, че в този блок се е събрало населението на цяло едно село, трудната поддръжка на входа, евентуален много висок етаж...Все пак ще мви е много полезно да разбера и гледната точка на живеещите в подобен род строителство. Предварително благодаря. Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 38 116
Хубави са си ЕПК блоковете. Има и по-ниски и по-малки входове. В нашия вход примерно, горе-долу добре се понасяме, въпреки че сме доста народ.

По ъглите може да има разни течове.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 284
Асансьорите - понякога единият е спрян, за да се пести и се налага да чакаш работещият да стигне до горе и да се върне да качи и теб.

Топлата вода и парното - понякога не стигат до горе. Повече кражби на парно и съответно по-високи сметки.

Общите разходи - трудно се събират и понякога асансьорът и входното осветление се спират заради неплатени такси.

Паркирането - повече коли около блока.

Живяли сме в 10 етажно ЕПК 6 години, но на нисък етаж, с много разумни съседи, които си плащаха режийните. В съседния 12 етажен блок положението беше трагично: проблеми с плащането на общата вода, чистенето на стълбището, кражбите на парно.

# 3
  • София
  • Мнения: 38 116
Пак много неща си зависят от входа.
Ние си оправихме помпите долу и сега имаме топла вода.
С парното имаме проблем, защото нагоре от нас /ние сме по средата горе-долу/ всичко е спряно и водата не може да се върти.
Общите разходи си ги събираме горе-долу, че и за ремонти остават.
Паркирането - в нашия квартал има паркинги.

Съветът ми е - ако можеш да намериш някоя баба от входа, да я разговориш - всичко ще си каже! Mr. Green

А да - на високите етажи става жестоко течение. Особено ако са събрани няколко високи блока на едно място, се получават едни завихряния...

# 4
  • София
  • Мнения: 4 549
Зависи от блока  Peace

Случихме на съседи и няма викове, шумове, караници. Е малко повече ремонтират и бучат, но се трае.
Парите се събират като цяло. Май има няколко проблемни апартамента, но не са много.
2-та асансьора работят. Последните 2-3 години много рядко работи 1 от тях, обикновено са и 2-та в действие. За близо 7 години 2 пъти по за 2-3 дена не са работили и 2-та едновременно. Но тогава имаше нек'ви драми около управителя, касиерката, сметките и т.н.
Сложиха метална врата. Поддържа се чист входа.

Водата е на 2 кръга и ние нямаме проблем с налягането. Предния месец се организирахме и нашата колона апартаменти (не целия блок) сменихме вертикалните щрангове.

Има едни подозрения, че може да има кражба на парно (съмнително трополене, а и се говореше за подово отопление и махнати радиатори). Доста хора са се отказали, съответно си има повечко загуби и сметките са височки.

Скапа се един водомер и стояхме известно време на 'база' към ВИК, докато се сетим да се обадим на фирма да го сменят . Не знам колко точно хора от блока са на база, дали някой не краде, някъде дали има теч/проблем. Но ни пристигна една солидна честитка и много бързо се хванахме и си оправихме водомера.

# 5
  • Мнения: 28
Здравейте. Моля за съвет, тези от вас, които живеят в подобен тип строителство. Търсим си апартамент, досега сме живели в нова и стара тухла, но никога в ЕПК блок. Принципно предпочитам старата тухла, но бюджетът ни е ограничен. Започнах да гледам обяви за апартаменти в ЕПК блокове и ми прави впечатление доброто разположение, големите стаи, възможностите за преустройство на кухни и тераси и сравнително сносните цени. Може ли да ми кажете плюсовете и минусите на този тип строителство? Минусите горе-долу ги знам- фактът, че в този блок се е събрало населението на цяло едно село, трудната поддръжка на входа, евентуален много висок етаж...Все пак ще мви е много полезно да разбера и гледната точка на живеещите в подобен род строителство. Предварително благодаря. Simple Smile

Ние издържахме 16 месеца в ЕПК блок , бяхме под наем .Толкова много минуси , че не си струва да търсим плюсове оправдаващи ниската цена .Ако го купувате , трябва да се отървете от него след някоя и друга година че иначе остава вечно ваше .
Успех !

# 6
  • Мнения: 46 403
Живяла съм в 3 ЕПК-та. Строени 70-те (Хиподрума), 80-те (Младост) и 90-те г. (Слатина).
Наистина е до съседи, но при толкова народ е почти задължително да има няколко семейства, които са проблемни.Основното е точно това, което всички пишат - много трудно се взимат общи решения.
Плюсове не намерих.

# 7
  • София
  • Мнения: 38 116
Хм, това за вечно ваше не съм съгласна.
В нашия блок се въртят наематели. А има и няколко апартамента, които се продадоха.
А в блока на нашите, дето е наистина ужасен - 20 етажа на 1 вход, вече не мога да позная съседите - всички се смениха.

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Човече, аз съм във вход с 15 апартамента. По-разногласни и разединени съседи НЯМА.

ЕПК-ата ги харесвам. Само съм гостувала, не съм живяла.

# 9
  • София
  • Мнения: 38 116
Май си е до късмет!
Ние сме бая хора, ама както казах - се оправяме.
И аз познавам доста хора от един вход с 21 апартамента, бяла панелка, - само се карат и имат проблеми с покрива!

# 10
  • Мнения: 2 358
Хмм аз откакто съм се  родила живея в ЕПК, първоначално в такова от 70-те ако не се лъжа, а сега от 90-те. Никога не сме имали кой знае какви проблеми със сметките, винаги са работели асансьорите и осветлението има и за чистачка пари.
Първоначално живеех в блок на 18 етажа по 7 ап. на етаж, смятайте колко народ е било, имаше един-двама-трима нередовни, но не беше кой знае какъв проблем.
сега сме значително по-малко апартаменти, нямам представа кой плаща, кой не плаща, но който не плаща не ползва асансьор, така че с тази рестрикция едва ли са много не плащащите.
Живея на 13-ти етаж и няма проблеми с парното и топлата вода.
Малко е неприятно когато съседите тропат от време на време, но по същия начин е и в панел.
Вкъщи е топло и не е необходимо допълнително отопление и през зимата, лесно махнахме ненужните според мен стени и общо взето не се сещам за някакви кой знае какви минуси

# 11
  • Мнения: 46 403
Човече, аз съм във вход с 15 апартамента. По-разногласни и разединени съседи НЯМА.

И един е достатъчен, то и в къщи с 2-ма нещата не винаги са супер  Laughing но колкото са повече хората, толкова по-голям е рискът. Рядко съм виждала ЕПК с ремонтиран и поддържан вход и сменена дограма на общите части (такова май пък въобще не съм, ако има е изключение). В 2 от тези, в които живях, чистачката чистеше само на площадките пред апартаментите, като спря асансьора и видях стълбището щях да се гътна.
Но пък не пречи човек да гледа и тях, а ако хареса нещо, да избира според случая, да обиколи общите части и да прецени. В общи линии по тях може да се съди донякъде и за това какви са отношенията м/у съседите.

# 12
  • София
  • Мнения: 311
От 5 години живеем в ЕПК и виждам повече плюсове - голям апартамент, преустройства, ужким много здраво строителство. Важно уточнение - блокът е строен 90-те години - 18 етажа по 4 апартамента на етаж. Съседите ми на етажа са готини, много други изобщо не познавам, входът е екстра. Напоследък гледахме да купим още 1 апартамент в ЕПК блок и разликата между нашия (90-та година) и други (80-те, даже края на 70-те) беше фрапираща. Влизахме в страшни кочини. Мисля, че блокът си личи и по входа и изобщо по общите части. Ако е ново ЕПК с подържан вход на хубаво място мисля, че си заслужава.

# 13
  • София
  • Мнения: 4 549
Рядко съм виждала ЕПК с ремонтиран и поддържан вход и сменена дограма на общите части (такова май пък въобще не съм, ако има е изключение).
Наистина е голяма рядкост, но аз съм виждала блок с нова дограма на общите части  Peace

А много се чудехме навремето дали да не отидем точно там да гледаме апартамент. Бяха ни предупредили обаче, че апартамента е за ремонт. Но пък беше с прилична квадратура (3ст.) и на по-ниска цена.
Като се наканихме все пак да видим за какво иде реч и вече беше капариран.

Иначе при нас откакто сложиха метална врата на входа, като цяло е доста по-чисто.
Но пък и тази, и предната година покрай Великденското чистене, ако има боклуци на площадките, натрупани най-вече при ремонт, просто се изнасят и изхвърлят.

# 14
  • Мнения: X
Благодаря за отговорите!  bouquet
Сега си давам сметка, че май и аз съм живяла в ЕПК блок:). Всъщност беше нова кооперация, но на 11 етажа, много дълга и с няколко входа. В нашият вход асансьора и стълбището деляха два коридора, като в единия коридор имаше четири апартамента, а в другия три. Тоест седем апартамента на етаж. Мебели постоянно се внасяха и изнасяха с асансьора, съответно хубавия хидравличен асансьор за две години придоби трагичен вид. В нашия коридор от началото до края на пребиваването ни стояха две тапицирани пейки една върху друга( приготвени за изхвърляне, които така и си останаха в коридора) като върху пейките периодично се появяваше нещо ново- кашончета, монитор на компютър, разни други боклуци. Етажната собственост редовно сменяше фирмите за почистване и редовно входът стоеше непочистен, като обичайно се чистеха стълбите и около асансьора. Малките коридори, в които са апартаментите никой не чистеше. Повечето апартаменти се даваха под наем, и всеки ден срещах нови лица. Та май съм си купила апартамент в ЕПК  блок, а си платих като за нов Laughing

Общи условия

Активация на акаунт