Направление за ортопед на бебе - кога?

  • 9 530
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 203
Привет! Знаете ли кога / в кои месеци/ личния лекар трябва да дава направление за ортопед?

# 1
  • Мнения: 45
До третият месец трябва да сте завели бебока на ортопед, ако е първо дете в семейството. За второто ортопеда ни каза до 40-я ден да сме го завели (ако решим да си имаме Rolling Eyes).

# 2
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
направлението се дава на около навършен 1-1.5 месец поне при нас беше така ама ти не чакай ами подсети педиатъра ако случайно му е излезнало от главата

# 3
  • Мнения: 203
Само един път ли се ходи? 

# 4
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Май към 1,5 и 6 месеца,ние я заведохме чак към 4 месец.Слава богу всичко беше наред.Джипито няма право да ти откже направление,когато и да му поискаш,за децата са без ограничение.

# 5
  • Мнения: 498
колкото по-рано-по-добре
меду първия и втория месец е най-добре, защото тогава ако има нещо най-лесно се лекува Wink

# 6
  • София
  • Мнения: 562
До 3-тия месец на бебо. Което ми напомня каква борба водих с педито за това направление-вода от 10 кладенеца и занесох та да ми даде Close Защо отказват?

# 7
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Прочети това http://yan.contact.bg/lux.htm

# 8
  • София
  • Мнения: 1 457
Първият път е след 1-я месец.
Но някой знае ли кога трябва пак да се отиде на ортопед? Защото след първия път когато ни изпратиха, повече не са ни дали направление. Не трябва ли след 6-я месец отново да се отиде?
Моля ви, ако някоя майка знае, да пише  Praynig

# 9
  • Мнения: 3 089
на нас док. ни каза като проходи малката пак да отидем.

# 10
  • София
  • Мнения: 44 084
ние ходихме началото на 2-рия, че преди това коледа, нова година...
иначе със сигурност се ходи като проходи бебето, може и веднъж контролно посредата на периода, но не съм мн сигурна за това междинното, ние като бяхме док каза, че ще се видим като проходи бебони отново Simple Smile

# 11
  • Мнения: 382
Май вече изпаднах в паника #CrazyКакто се вижда от лентичката,сина ми е вече доста голям и не сме ходили на ортопед,нито пък педито ме е посъветвала ако искам пожелание да го заведа newsm78Проходи на 1 година и мисля,че няма проблеми Wink
Не мога нищо да кажа повече,защото нямам представа newsm78,а сега дали има смисъл вече да го водя? Thinking

# 12
  • Мнения: 959
1 път на 1месец
2 път на 5месеца

# 13
  • Мнения: 1 878
На 1 месец и поссле пак на 6 месеца - това е по програмата

# 14
  • София
  • Мнения: 1 457
На 1 месец и поссле пак на 6 месеца - това е по програмата
Добре де, щом е по програма и се знае,защо на нас не ни дават направление  Twisted Evil
Първия път нямаше никакъв проблем, даже ни обясни че е задължително и веднага ни изпрати. А сега( вече сме на 7 месеца) - не било необходимо  Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 1 878
Ми и аз не знам как някой педита си позволяват или пък е от невежество или пък от наддценяване на собствените им възможности да диагностицират по симетрията на гънките, което е средновековния метод и достатъчно несигурен или пък си просят уволнение или .......................Важното е да сме информирани и да си изискваме правата Crossing Arms ако не - има и други педиатри

# 16
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Ами аз знам, че до третия месец трябва да се отиде. Grinning

# 17
  • Мнения: 46 508
Педиатърката ни даде направление, когато София навърши 3 месеца, но като отидохме ортопедът ни се скара, че е късно, нямаше проблеми, но ако имаше вече щеше да е късно за ортопедични гащи и трябваше да се прибегне до по-драстични мерки. Каза, че трябва да се отиде, когато бебето е на 1 месец, а втория преглед на 6-ти месец.
Направлението е "Талон три А", за да безплатно всичко, ако ви дадат само "Талон три", ще имате безплатен преглед, но платен ехограф.
Успех!

# 18
  • Мнения: 1 555
Ние заведохме Макси когато стана на 1 месец и сега като навърши 4 месеца пак така ни каза ортопеда първия път. Не съм взимала направление, а направо отидохме в болницата в Горна баня ! Следващият преглед мисля, 4е е когато детето стане на 1 годинка и е проходило, за да се види дали има дстабан и т.н.

# 19
  • Мнения: 1 999
Ние заведохме София на ортопед, когато беше на месец и половина.

# 20
  • Мнения: 7 186
Ние ходихме когато Алекс беше във втория месец. Утре влиза в четвъртия, ще отидем скоро и за втория преглед. Направлението важи и за двата прегледа. Ехографията обаче се заплаща.

# 21
  • Мнения: 1 403
Аз не съм я водила. Имах направление точно за новогодишните празници и д-р Драганов ми каза едно строснато по тел.,че той неможе да работи по празниците,чак след месец да я заведа. И аз не я заведох.

# 22
  • Мнения: 7 640
1 път на 1месец
2 път на 5месеца
и няма връзка с поредността на детето  Laughing

# 23
  • Мнения: 4 629
Аз знам, че в България се ходи през първия месец на детето. Тукк няма такава практика. Ходи се, ако педиатъра има някакви съмнения (за нещо, което не е наред и тогава препраща на специалист)

# 24
  • Мнения: 1 410
Ние отидохме на 3 месеца и ортопеда си каза да отидем пак като проходи. Личната се направи на ударена и даде направление след като й поисках. Рядко някой доброволно да даде, трябва си искане и настояване даже в някои случаи.
По принцип се ходи в 1м, 6 м. и като проходи.
Не е задължително да има видими проблеми, за да се отиде.

# 25
  • Мнения: 1 873
За пръв път ходихме на 3 месеца.Сега профилактично пак ще ходим като станем на 5.

# 26
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
При нас беше до 40ия ден; така ни беше казал педито, а бебчо е първо дете в семейството

# 27
  • Мнения: 4 915
"
Ехографска диагностика за луксация

на тазобедрената става

Вродената и придобита дисплазия /недоразвитие/ и луксация /изкълчване/ на тазобедрените стави при новородените е много сериозно заболяване, което без навременна профилактика и лечение води до тежки последици.

Кои деца подлежат на профилактичен преглед и изследване?

Всички новородени, притежаващи един или няколко от следните рискови фактори:

 - родени в седалищно предлежание, включително и чрез секцио;
- наличие на друго вродено заболяване на скелета;
- вродени криви ходила;
- вродена крива шия;
- близнаци;
- наличие на ставни заболявания в рода на майката или бащата;
 - отглеждани неправилно чрез повиване;
 - ограничен разкрач в тазобедрените стави;     /нормата е разкрачване в тази позиция до 80°/

Дори детето Ви да няма тези рискови фактори, желателно е да извършите прегледа, защото е безвреден, надежден и дава сигурна информация.

Кога е най-подходящо да бъде прегледано Вашето бебе?

Оптималната възраст е между месец и половина и три месеца след раждането. Изследването може да се направи веднага след раждането до около 8-ми месец.

Не отлагайте! Диагнозата може да се постави във всяка възраст, но лечението при наличие на проблем става по-сложно с нарастване на възрастта на Вашето бебе..."

Цитат от тук: http://orthomed.einet.bg/sonography.htm
 

Няма никакво значение поредността на детето в семейството.


# 28
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
Ние ходихме след първия,но понеже имахме ограничен разкрач ходихме и след втория.Сега ще ходим и след 6я.

# 29
  • Мнения: 959
1 път на 1месец
2 път на 5месеца
и няма връзка с поредността на детето  Laughing

А,за каква поредност говорим newsm78

# 30
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
бебка беше на 3 месеца, когато я заведохме на ортопед.

# 31
  • Мнения: 2 241
Май вече изпаднах в паника #CrazyКакто се вижда от лентичката,сина ми е вече доста голям и не сме ходили на ортопед,нито пък педито ме е посъветвала ако искам пожелание да го заведа newsm78Проходи на 1 година и мисля,че няма проблеми Wink
Не мога нищо да кажа повече,защото нямам представа newsm78,а сега дали има смисъл вече да го водя? Thinking

Споко, не е късно и сега да го заведеш, за да не се притесняваш. Щом видимо всичко му е наред, значи по всяка вероятност е така, сестра ми имаше луксация и, повярвай ми, личеше си с просто око, че има ортопедичен проблем. Ние заведохме Ники чак на 1 годинка и Драганов ни направи на бъзе и коприва, че и нещо работеха съвместно с мъжа ми, а не сме се сетили да отидем по-рано. Не че и за племенницата ни не каза, че са я завели късно, а беше на 40 дни Rolling Eyes

# 32
  • Мнения: 5 299
Аз не съм водила Викториа на ортопед

# 33
  • София
  • Мнения: 3 675
Заведох моя сладур на ортопед на 2 месеца- от племенника ми имам едно на ум- на него му се наложи да носи онези гащи за локсация и то защото не отидоха на време

# 34
  • Мнения: 382
Котка,Благодаря ти,ти ме успокой HugМоже би все пак ще го заведа за мое успокоение Rolling Eyes
 Този ли д-р,Драганов е единственият?или той  е детски ортопед newsm78

# 35
  • Мнения: 1 327
нашия педиатър така и не ни даде. каза, че ехографа си се плащал. той нали си преглеждал малката, та трябвало само снимка да се направи. и това беше някъде към 5ти месец. специално го питах за направлението, даже първоначалната му реакция беше - ма вие не ходихте ли  newsm78

# 36
  • Мнения: 1 107
Ходихме, когато Филип беше на 2 месеца.
Ортопедът каза да отидем пак след прохождането.

# 37
  • Мнения: 52
пращат на ортопед когато имат самнение за нещо а пожелание на 3месеца  а после на 6месеца поне така знам

# 38
  • Мнения: 1 809
Ходете възможно най-скоро след раждането на бебето  Peace
JP-то дава направлението за ортопед.
Прегледа е за да се види дали  бебето няма  ВРОДЕНА ЛУКСАЦИЯ !
Доктора трябва да ви обясни какви упражнения се правят на детето Flutter

След като отидете 1-вият път, питайте ортопеда кога и дали да отидете пак.
На нас доктора ни каза преди да проходи да е 2-рия преглед и 3-тия като проходи стабилно  Wink
Най-добре си запишете всички въпроси, които искате да зададете на ортопеда , че аз половината ги забравих  Rolling Eyes

# 39
  • Мнения: 1 327
тази тема е в библиотеката и се отнася за прегледите при ортопед http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=17251

цитат от нея:
Децата трябва да бъдат прегледани от ортопед за пръв път на 1-2 месечна възраст; и втори път - при навършени 4 месеца.
Педиатърът трябвада ви информира, че прегледът е задължителен, и да ви издаде направление!

# 40
  • Мнения: 1 809
пращат на ортопед когато имат самнение за нещо а пожелание на 3месеца  а после на 6месеца поне така знам

Това въобще не е вярно  Stop

Задължително Jp-то трябва да те изпрати с направление , защото вродената луксация на бебето може да се получи още в утробата !

В други държави правят прегледа веднага след като се роди   Wink

# 41
  • Мнения: 2 271
Ходихме през 2м,а чета,че и на 6м трябва отново!

# 42
  • Мнения: 462
Втори или трети...но при всички положения преди четвърти!!! Simple Smile

# 43
  • Мнения: 8 505
Първия път-на 1-2месеца.
Втория-на 6м.
Третия-когато детето проходи стабилно.

# 44
  • Мнения: 4 358
Момичетата вече са казали - след навършване на 1 месец е хубаво да отидете на ортопед.
Мисля, че има и профилактичен преглед на 3 годинки за плоскостъпие.

# 45
  • Мнения: 153
На нас ни дадоха направление още на първата консултация. Горещо ти препоръчвам да отидеш при д-р Николай Драганов във Военна болница.Кабинета е 111 в Поликлиниката към болницата.Ако искаш мога да потърся тел и да ти го дам.

Общи условия

Активация на акаунт