Трудности при захранването-моля за съвет

  • 862
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте,захранваме се от началото на 5 ти месец(сега сме вече на 7 месеца и 2 дена),като започнах с оризова каша-не се хареса ,зел.пюре-също не се харесаха и предложих плодово-с него имах известен успех,но като цяло 1 месец хапваше само по няколко лъжички,по-скоро се запознаваше с различни вкусове.През 6 ти месец вече ,бях малко по-настоятелна ,но отново без желания резултат,останахме си само на плодови,като има дни в който изяжда по 60-80 мл на хранене има дни в който само по няколко лъжички опитва и се ядосва ако настоявам.Стигнах до там,че започнах да добавям по малко оризова каша в млякото ,както и плодово пюре,тъй като имаше период през който изобщо не искаше нищо с лъжица.Давам и да смуче парче плод или зеленчук-това го харесва, но като цяло зеленчукови пюрета с големи мъки се приемат по-1-2 лъжици и то с голямо мръщене.Опитвах и домашни и готови -резултата е един и същ.Предлагам и жълтък в малки дози -приема го горе -долу,последно педиатъра препоръча да въведем месо-само го опита и до тук.Притеснява ме ,че според педиатъра ,трябва да има само 2 млечни хранения,1 зеленчуково,1 месно,1 каша/плод.Ние всъщност дори не мога да кажа ,че имаме и едно заместено хранене,но главно се набляга на плодовете.При изследванията за 6 месеца,хемоглобина е 110-т.е на границата и се притеснявам ,че не може дълго да продължаваме така.Пюре например само от морков не харесва и пробвах морков и ябълка-одобрява го,но напоследък не го приемаше с лъжица и го добавях към млякото в шише-така го пие.Знам,че не е хубаво да се добавя в шише,но вече се видях в чудо ...Все още нямаме зъби,на смесено хранене сме,последно тежеше 6 750кг,родена е 3290кг.
Реших да пробвам педагогическо захранване,т.е когато прояви интерес-давам да опита,но в общи линии не хапва много предимно опитва и до там.Вчера хапвах кисело мляко,прояви интерес и след като предложих и хареса,но пък не знам дали не е рано за него.Не пием сокове,защото като цяло не наддаваше много и реших,че е по-добре да наблегнем да пюретата.
Моля за съвет,как да се захраним успешно,до кога може да се продължава без да се замести цяло хранене без да рефлектира върху здравословното състояние на детето.

# 1
  • София
  • Мнения: 7 976
До една година основното хранене е млякото и се запознава с вкуса на останалите храни. Хемоглобинът пада след 6-тия месец при повечето деца, съвсем естествено е.

# 2
  • Мнения: 28
И аз съм на мнение, че до година основното е млякото. Другата храна е за опознаване на вкусове и нови консистенции. Ако им се яде, хубаво, ако не - изчакай и предлагай пак. Детето ще ти покаже какво харесва и от колко има нужда. С първото ми дете и аз се бях вторачила в грамове, които трябва да изяжда, каши и т. н.  Освен да си вгорча живота с притеснения и да водя борба при всяко ядене, нямаше друг ефект. Моят педиатър ми каза следното - няма дете, което да гладува доброволно, проблемът е почти винаги в главите на майките. Давам му право и сега с второто ми дете, което между другото е точно толкова неящно колкото и първото, действам по друг начин. И за двете е по-добре - аз съм спокойна, нежеланието на бебето да яде нещо се уважава и експериментираме заедно кое ще се хареса. Разбира се предлагам само подходящи за възраста и по моите разбирания здравословни храни. Така че търпение!

# 3
  • Мнения: 14
Благодаря за подкрепата,упокоихте ме,явно ще трябва да проявя по-голямо търпение.

# 4
  • София
  • Мнения: 272
Благодаря за подкрепата,упокоихте ме,явно ще трябва да проявя по-голямо търпение.

На мен ми се струва, че маааалко пришпорваш. Присъединявам се към момичетата по-горе.
Щом детето не проявява голям интерес, не насилвай. Моята дъщеря много трудно се захрани и основно постигнахме успехи с педагогическо, и то много бавно. Просто в един момент спрях да настоявам аз и я оставих тя да прецени. Захранихме се поетапно, но успешно. Сега хапва картофи с кеф, а преди се плюнчеше и мръщеше като да й предлагах най-великата гадост на света.  Mr. Green Peace

P.s. Сега има много пресни плодове и зеленчуци, защо предлагаш пюрета? (С жълтък и кисело мляко започнах по-късно.)

# 5
  • BG
  • Мнения: 2 458
Сега е лято, децата са повече жадни, отколкото гладни. Моето е на 2,7г. и освен, че все още е непреодолимо пристрастен към млякото си, в най-горещите дни кара само на него и плодове.

# 6
  • Мнения: 14
Благодаря за подкрепата.Притеснението ми идва от това,че не знам дали по този начин ще успее да си набави необходимите вещества,а и много бебета на наша възраст хапват какво ли не вече ...Опредено съм търпелива,но в един момент вече търпението ми започна да се изчерпва,тъй като нещата бяха потръгнали и в един момент пак почти на изходна позиция...Знам че,не трябва да се бърза ,ще изчакам още и търпение му е майката явно...Simple Smile И още един въпрос до кога вашите бебета предпочитаха хранене от шише пред лъжица?

# 7
  • София
  • Мнения: 7 976
На тази възраст е нормално да предпочита шише пред лъжица. Моят син е на 9 мес. и е предимно на мляко, няма зъби и със захранването е под кривата круша (с дни отказва да яде храна). Глутен не мога да въведа, защото не иска каши. Пробвах с бисквити - единственият резултат е, че гощава кучето с тях.
Не може и не бива да храниш насила, така че няма за какво да се хабиш. Няма дете, което да не е започнало да яде храна, така че рано или късно и това ще се случи.

Общи условия

Активация на акаунт