относно фамилията на бебчето

  • 3 329
  • 48
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 340
не съм чула това да е прието някъде по света Naughty, когато бебето има законен баща.

В Щатите е разрешено да дадеш на детето си каквато фамилия си искаш.  Дори можеш да обединиш фамилиите на бащата и майката в една, например от Smith i Kline да стане Smine.  Аз разбирам, че в БГ законът е такъв и трябва да се спазва, но не виждам някаква основателна причина изборът на име да се регулира със закон.

# 31
  • Мнения: 445
Да, наистина помисли за детенцето после - да няма неприятности в училище и да го бъзикат за това. Пък има ли значение каква е фамилията или просто не харесваш тази на съпруга ти? Важното е личното му име.

# 32
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
По принцип не виждам смисъл в това, но след като можеш да запишеш детето си със второ име различно от на бащата- ако се казва Анна-Мария Петрова например, второто е Мария, със същия успех може да бъде и Стрезова, Тенекеджиива или всяка друга отличаваща фамилия  на майката, но не като фамилия, а като второ име. Въпрос на тълкуване в крайна сметка и на късмет да попаднеш на либерален служител. Ако пък не стане така - има Съд към който да се обърнеш и да смениш името на детето си- води се дело, за което даже и адвокат не ти трябва. Щом може съда да разреши на някой да се казва Манчестър Юнайтед- защо да не разреши да детето ти да се казва Петрова, примерно, ако това е фамилията на майката. Личното ми мнение е, че това е излишно упражнение, но твоето решение си е твое- за мен в края на краищата е важно какъв човек ще порастне с това е име- Не името прави човека, а Човеът- името. Може да се казваш Петър Берон, например, и да си петно за фамилията на горкия стар Берон с Рибния буквар.

# 33
  • Мнения: 4 358
Може без наставката овІев,но тогава се слага тире между соственото име на бащата и фамилията на детето....
Ей това ме уби  Laughing  Hug
Съпругът ми носи името на баща си без наставка... и без тиренце  Wink
Явно всичко опира до настроението на лелките в съответната община. Има общини, в които не правят никакъв проблем от липсата на наставка в бащиното име. Има и от "другия модел"  Wink

За фамилията - имаше някакъв член в семейния кодекс, по който можеш да запишеш детето с фамилията на твоя баща, т.е. на дядо си. Изтегли си го от мрежата и чети там.

......Когато ми регистрираха брака в България ми казаха, че по закон не можело жена да има мъжко фамилно име....
Моята фамилия и фамилията на мъжа ми са абсолютно еднакви. Не са ми правили никакъв проблем. Егати и бюрокрацията  Laughing

# 34
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
наскоро четох една тема в която мамаи пишеха че може да бъде без наставка  -ов ,-ев  и т.н.
не съм сигурна за твоето положение дали може с двете фамилий но за по сигурно провери  в общината или в нета ще има повече инфо и ако трябва разпечатай и занеси на лелките в общината ако се получава разминаване

# 35
  • гр.Банкя
  • Мнения: 287
на конкретния въпрос за фамилията, свекърва ми е с нейната фамилия и с тази на мъжа си(с тире).

# 36
  • Мнения: 3 423
Да, наистина помисли за детенцето после - да няма неприятности в училище и да го бъзикат за това. Пък има ли значение каква е фамилията или просто не харесваш тази на съпруга ти? Важното е личното му име.

аз харесвам тази на мъжа ми -искам да е с моята +тази на мъжа ми -както моята фамилия след като се омъжих е с тире.
Сиси Боата сега се сетих,че в" Бащата на булката 2" спореха дали фамилията на бебчето да е такава комбинация от фамилиите на двата рода за каквато ти казваш ,или да е, както аз искам с тире ,даже се караха дали фамилията на майката да е пред тази на таткото или обратното-явно в Щатите е позволено.

# 37
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Ами не знам. Майка ми, баща ми и аз сме с различни фамилии, майка ми е запазила своята, баща ми е Девенишев, а мен са ме сложили фамилия на името на дядо миФоти, че... Фотева, е бях преди да се омъжа.  Grinning

# 38
  • Мнения: 373
В Словения детето носи фамилията на майка си и на баща си. В Англия - както искаш - на майката, на бащата, на двамата, с тире, без тире. Законът трябва да се промени, но тъй като това, уви, няма да стане докато родиш, най-добрият вариант - отидете да родите някъде другаде - в Словения например!  Wink

# 39
  • Мнения: 1 581
Никога не бих се главоболила за име.
Аз, както и синът ми, носим толкова много от моя род, че името никакво, ама никакво значение няма.
Човекът прави името  Mr. Green

# 40
  • Мнения: 1 072
Ако въпроса е относно фамилията, са ти отговорили още в началото - фамилията е на бащата, освен ако е неизвестен. Може да се пробваш да докажеш религиозни или др. традиции, но се съмнявам да ти позволят да впишеш твоето име.
За ов-ев - ние нямаме на фамилията, а за да имаме бащино име, майка ми е писала специална молба да има в бг акт за раждане, щото нямахме в естонския акт за раждане. Иначе фамилията е точно както на бащата. Нашата е Дзирун. Хич не ми харесва, аз си останах с моминското име, но за Марк нямаше как  Sad

# 41
  • Мнения: 337
мисля, че това може да се уреди законово, а не със заобикалки на закона на които не може да се разчита, но няма да мине без съда. Ще трябва да подадете иск в съда за смяна на фамилията на детето или за твоя вариант, като трябва да докажете значимостта на Вашата фамилия в обществото/става със свидетели/ и тогава би могло да се постигне Вашето желание. Но това съда решава за жалост.  Praynig

# 42
  • Мнения: 373
В крайна сметка, важното е бебето да е живо и здраво! Ако не успеете да я впишете и с майчиното име, но с таткото се обичате и разбирате (което е най-важното, освен здравото бебе), значи живот и здраве да е - не си струва да си късате нервите заради фамилното име!

# 43
  • Мнения: 3 423
да си отговоря сама на въпроса-не не ми дадоха да запиша сина си с моята фамилия+фамилията на мъжа ми

това си е чист сексизъм ,но какво да се очаква в ориенталска страна като БГ

# 44
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Радвай се на живо и здраво бебче- другото са подробности. Честито.

Общи условия

Активация на акаунт