Самостоятелното хранене-как го постигнахте

  • 4 367
  • 51
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 1 431
Момчето ми е на 1г и 3 месеца.Когато го храня посяга към купата,аз се опитвам държейки го за ръката да насочвам лъжицата към устата,но той иска сам.При което следва ровене с лъжицата в купата,ровене с ръката,хвърляне на храна по масата,после опити да се върне храната в купата,мазане на храната по масата....Направо вече нямам нерви като дойде часът за хранене,което продължава поне 30мин,с уговорки,омазване в храна.Вие как се научихте на самостоятелно хранене и колко време ви отне процесът?

# 1
  • Мнения: 40
И ние сме в подобно положение. Половината от храната успява да изяде, останалата е по пода и по масата Shocked
Ще следя с интерес.

# 2
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Момчето ми е на 1г и 3 месеца.Когато го храня посяга към купата,аз се опитвам държейки го за ръката да насочвам лъжицата към устата,но той иска сам.При което следва ровене с лъжицата в купата,ровене с ръката,хвърляне на храна по масата,после опити да се върне храната в купата,мазане на храната по масата....Направо вече нямам нерви като дойде часът за хранене,което продължава поне 30мин,с уговорки,омазване в храна.Вие как се научихте на самостоятелно хранене и колко време ви отне процесът?
Ето  тема която ще ти е от полза:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=719766.msg25193858#msg25193858

# 3
  • София
  • Мнения: 2 082
Големият ми син ровеше в чинията до към 2 г. Нищо не можеше да го накара да си сложи лъжицата в устата...Малкият пък, иска да се храни сам от 1 г. някъде. В момента се справя перфектно с лъжицата, по-добре от брат си. Не съм ги учила специално, за мен това е естествен процес, учат се да се хранят сами в желанието си да подражават на нас, възрастните. Затова е важно всички заедно да се храните на закуска, обяд, вечеря.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 609
Дъщеря ми сама се научи на около година и половина. Започна на година и два-три месеца да опитва. В началото беше голямо омазване и имаше повече храна по пода и въобще навсякъде, само не и в устата ѝ, но се помъчих да игнорирам всичко това в името на по-висша цел и в крайна сметка се получи. Усъвършенства се детето. Понастоящем се олива само със супа, с по-гъсти неща се справя безпроблемно, а се мъчи и с вилица да се храни - понякога успява да набоде храната.

# 5
  • Мнения: X
Захранен е по метода, наречен "захранване, водено от бебето", т.е. от 6-месечна възраст се учи да се храни сам. Към момента не се справя само със супите, и то заради липса на търпение от моя страна.

# 6
  • Мнения: 2 532
Моето диваче също иска да се храни сам вече и се чудя какво да го правя. Като му давам плодове, си ги яде сам с ръцете, ама с лъжицата никак не се справя, а има големи мераци Laughing По време на хранене му давам една лъжица и на него, и докато се мъчи да борави с нея, го храня междувременно, защото иначе повечето отива на всякакви места, но не и в устата Mr. Green И дори и с лъжицата, пак си бърка с ръцете да си хапва - супи, яхнии...ако успее да загребе нещо Crazy

# 7
  • Нейде из лудите гори...
  • Мнения: 1 367
Радвай се, че детето ти има желание да се храни само. Виждала съм как майки хранят тригодишните си деца, което е недопустимо за мен  Stop
Зареди се с нерви и го остави , не след дълго ще се научи да се храни по-чисто.

Аз също съм от "отбора" на горепосочения метод. Малката се храни сама от началото на захранването и вече на година и почти десет месеца се справя чудесно, когато поиска Simple Smile Яде си и супи без проблем сама.

Просто му дай възможност да се научи сам , явно има желание  Wink Успех!

# 8
  • Мнения: 193
И ние сме на тази тема сега. Учим се по ЗВБ от началото и нямаме проблем с филийките и плодовете примерно. Но с лъжицата положението е съвсем различно... И аз давам 2 лъжици с цел поне наполовина яденето да попадне в устата Grinning И друго- напоследък приготвям манджчките нарочно по-гъсти и по-кашави за да могат по-лесно да се задържат на лъжицата Simple Smile Но много ми се иска до октомври да може поне малко и супичка да хапва сам, защото тръгва на ясла и ми се иска да е по-самостоятелен с яденето  Praynig

# 9
  • Мнения: 926
Детето трябва да има възможност да се научи да се храни с лъжица, а това става най-често, когато то бива оставено намира, без мама или някой друг да държи лъжицата, вместо него и като гледа от другите.Зареди се с търпение, взимай го на масата със вас на всяко хранене и го остави сам да се оправя с храната.Отначало ще маже и ще играе, но после нещата се променят и ще започне да задобрява.Все пак децата учат най-добре, чрез игра.Вестници под стола за хранене са добра идея за да предпазиш пода.Трябва търпение.

# 10
  • София
  • Мнения: 679
Виждала съм как майки хранят тригодишните си деца, което е недопустимо за мен  

Моята е злояда, ако я оставя изцяло да се храни сама ще изяжда по 25 гр.  newsm78
Иначе я оставях да яде плодове и други не течни храни още доста преди да навърши годинка, около годинката започнах да я оставям  да се опитва да яде с прибор, но добре започна да си цели устата към 2 год. и 2_3 месеца. Както е писала Endira, това е естествен процес - не се фиксирай толкова върху него и не очаквай на тази възраст да се нахрани без твоя помощ.

# 11
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
тръгва на ясла и ми се иска да е по-самостоятелен с яденето  Praynig

ако там децата се хранят сами и твоето скоро ще започне да яде само. моят син като видя, че другите ядат сами и сега и той започна сам с лъжицата да яде.
пробвай няколко различни - с широка дръжка да му е удобно да я хваща и да не е много дълга, за да може да си я пъхне в устата.
има едни пластмасови от икея - много са удобни.  с ножа го оставям да маже филийка хляб. хем може да среже хляба, хем детето не може да се пореже  Simple Smile

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 1 431
Много ви благодаря за съветите.Ще трябва да съм много много много търпелива.

# 13
  • Мнения: 76
Наистина е нужно търпение

# 14
  • София
  • Мнения: 2 481
Моето е към края си. Яде с ръце само, в момента, в който види чиния с лъжица/вилица просто помита с ръка всичко и започва да реве.

Общи условия

Активация на акаунт