За класните стаи

  • 7 075
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Искам да попитам имате ли идея какви се изискванията за класните стаи.
Тази година сме в предучилищна група и бях неприятно изненадана, че точно най-малките деца са сложени в стая със северно изложение и съвсем малки прозорци, докато миналата година, когато питах за условията, бяха в южна стая, приятна и слънчева. Рекоха ни, че директорката била категорична по този въпрос. Не ми се щеше да започваме учебната година със скандал, но това е цяла година, не е нещо, което да изтърпиш за малко. Децата слънчев лъч няма да видят. Може ли да ни помогнете с информация какво бихме могли да направим по този въпрос, има ли закон или наредба, на които да се опрем, или какъвто и да е друг начин?

Благодаря!

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Не отговарям на твоя въпрос, но
1. една сграда не може да има само южни стаи (поне обичайно). Северните все трябва да се ползват от някой.
2. южното изложение не е чак толкова за предпочитане, понеже, дори да има щори, в стаята става ужасно горещо и задушно, през април вече не може да се диша, дори прозорците да са отворени (от нашия опит)
3. ако не е чак мрак и зрението на децата няма да се развали, не мисля, че е такъв проблем'
4. ако всеки родител вземе да предявява претенции към особеностите на учебната стая на детето си, нали си представяш какво ще стане...

# 2
  • Мнения: 403
изложението не е изискване! щом могат да покрият 18градуса през зимата, което е скъпо, но не и невъзможно....за лятото ще имате голям плюс , че няма да се задушите  Crazy

# 3
  • Мнения: 3
Е какво учене през лятото! Те свършват училище в края на май. По-скоро зимата ще трябва да са нон-стоп на лампи.
Има доста училища, където стаите са от южната страна, а коридорът - от северната, но нашето, уви, не е такова. Такива стаи могат да се ползват за кабинети по отделни предмети, като никой клас няма да се задържа твърде дълго в тях.
Бива ли точно най-малките да бъдат натикани в дупката, какъв спомен ще им остане! Хем до миналата година училището е събирало пари от други родители за ремонт на другата стая.

Не знам и аз на какво се надявам. Доскоро - проблеми с градините, точки, няма места, детето ми пак излишно. Повече или по малко сега се получава същата ситуация и ми е много тъжно.

# 4
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Мисля, че тези претенции са леко смешни и нищожни.
От РИОСВ минават и инспектират стаите. Бъдете сигурни, че ако имаще нещо нередно, щяха да бъдат взети незабавни мерки.
Детето е на училище няколко часа, вкъщи го дръжте цял ден на слънце.
Това със спомена нали е шегичка?

# 5
  • Мнения: 3
Съжалявам, че подхванах темата, явно говорим на различни езици. И очевидно никой тук не е специалист, иначе поне щяхте да ме насочите към съответната наредба.

# 6
  • Мнения: 2 523
Няма наредба за класните стаи в смисъла, в който търсиш - какво изложение да са.
Моето дете също е ПК в училище и имаме проблем, че влезнахме в ремонтирана, но почти гола стая, та сега я оборудваме с килим, играчки, табла и прочие... А директорката си е взела за новосформираната група пари, включени в делегирания бюджет, но съдействие никакво.

# 7
  • Мнения: 5 686
Има изискване само за светлината в класните стаи. Има уреди с които това се замерва и трябва да е в определените норми. Но с конкретни данни не мога да помогна.Както и за температурата в стаите.
Това се следи от РИОКОЗ, обърни се към тях , ако мислиш че има нарушение.

Последна редакция: сб, 14 сеп 2013, 20:15 от monii

# 8
  • Мнения: 2 898
Все някой трябва да е в тази стая. През есенно-зимния период няма толкова слънце, важни са температурите, които се поддържат. Може да имате претенции само ако те не се спазват. Малките все още нямат какво толкова да пишат, така че не виждам проблем. Догодина ще сте в друга стая, не е толкова страшно.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 190
Редактирам се, че вчера съм писала в полузаспало състояние явно.
Има норми, но те са детските градини по-скоро, както и за комбинирани детски градини с училища до трети клас.
Та за този тип сгради не може да има северни стаи.

Нормите за проектиране на училища не са ми достъпни през интернет.
Ако ги открия, ще проверя какво пише там.

Последна редакция: нд, 15 сеп 2013, 10:22 от Red

# 10
  • София
  • Мнения: 9 517
а дали има норматив за квадратура - примерно минимум 2 кв. м. на дете или нещо подобно?

# 11
  • Мнения: 10 547
Хм, не виждам защо нападате авторката.
Реално има право. В крайна сметка точно тези стаи, със северно изложение обикновено се ползват като кабинети по отделните предмети, именно с цел учениците да не прекарват там по цял ден.

Точно вчера посетих една предучилищна целодневна група, която беше и със северно изложение и с такава буйна растителност пред нея, че по обедно време, не стигаха и лампите да я осветят.
Е, аз също не бих си дала с лека ръка така лесно детето в подобна среда. Пък нека на вас да ви е смешно.

# 12
  • Мнения: 21 445
  Тая пък директорка, точно най-малките ли намери да натика в северната стая. Пълна тъпотия.

# 13
  • Мнения: 2 124
Опитах се да изровя някакви нормативи за осветеност, но общо взето попаднах на камък.

Ето тук става дума за подобен проблем: http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=pravo&Number=19462308 … amp;sb=9&vc=1

Обърни внимание на последния пост - нямат право да предлагат северните стаи като алтернатива, тъй като не е позволено в стаи със северно изложение да се помещават класни стаи.

Подобни стаи са подходящи за кабинет - влизаш, караш 1 час и заминаваш, но не и за целодневно обучение.

И още нещо:

"Хигиенните изисквания към класната стая на началния курс на обучение:
за всеки ученик трябва да бъде осигурена площ не по малко от 1.25 кв.м. и 4 куб.м. въздушен обем. Така приблизителните размери на една класна стая са : дължина 8 м. , ширина 6 м . и височина 3,4 3,5 м."

# 14
  • София
  • Мнения: 9 517
добре де, ако това със северните стаи е вярно, към кого се обръщаме? РИОКОЗ /или те се преименуваха/, инспекторат към столична община, към кой? Аз лично не съм сигурна, че не харесвам северното изложение на новата стая на сина ми, защото в старата слънцето като напечеше и той заспиваше, но така - да си знам.

Общи условия

Активация на акаунт