деца с лека форма на умствено изоставане

  • 20 856
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 74
Имам дете на 9 г. с лека форма на умствено изоставане.Правихме много изследвания,но никой не можа да ни каже от къде идва и какъв е типът на лечение.Моля Ви,ако някой знае нещо по темата да ми пише.Ето и в резюме подробностите:
бременността ми протече нормално,раждането също.Когато стана на 3 год.,разбрах,че нещо не е наред.отидохме в клиниката на Чавдаров,правихме ЕЕГ /нищо не показа/,психологически тест и се оказа че IQ не съответсва на годините на детето.започнахме лечение с барокамера,логопед и психолог.проблеми с двигателната система нямаме,но трудно говореше.На 5 год,направихме и скенер, но и там нищо.започна да пие  лонамин и ноотропил.Отложих я с една год. за първи клас и сега е първи клас.Има проблем с концентрацията,не внимава в час,не иска да пише.В училището има логопед  и ресурсен учител,които се занимават с нея отскоро,благодарение на холандската фондация"Лале"/в България слабо се интересуват от хората с увреждания/,а от другата седмица ще има и психолог.Ако някой има горе-долу същите проблеми,пишете ми!

Последна редакция: чт, 16 фев 2006, 13:50 от loora

# 1
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
все пак докторите не пишат ли някакви дори и хипотетични диагнози!
защото това умствено увреждане може да е резултат от много неща...
ако можеш напиши всички диагнози които предполагат докторите
Целувки на малкото слънчице
п.п.къде сте го водили? работи ли с психолози? с други специалисти? има ли двигателни проблеми?

# 2
  • Мнения: 485
Т.нар.умствено изоставане не е заболяване,а е състояние. То не подлежи на медицинско лечение, а само на педагогическо и психологическо въздействие с цел максимално подобряване. За най-добри резултати е препоръчително детето да премине на интегрирано обучение ако е в общообразователно училище и с него да се занимава ресурсен учител, а ако е необходимо-и логопед. При децата с лека степен на УИ може да се постигне много, но най-важното е да се възпитават полезни навици у тях, както и възможно най-голяма самостоятелност, разбира се - с контрол от ваша страна.
Много често при това състояние причината така и не става ясна. Може да е действал някакъв фактор в периода на бременност, по време на раждането, веднага след него, като естеството му е разнообразно - инфекции, травми, наследственост и др. Но на вас това не ви върши работа, защото дори и да се установи,както казах, не медицинско лечение може да е в помощ, а обучение в широк смисъл. Затова - успех!  Simple Smile

# 3
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Пишете тук! Винаги ако не със съвет или конкретна помощ - ще можем да дадем едно приятелско рамо Wink
ПЪки и знае ли човек - може да откриете и други майки с деца с вашия проблем.
Във форума имаме и логопеди и пишат и психолози... винаги може да получите инфо!
Успех!

# 4
  • Мнения: 462
На мен ми се иска да попитам какви изследвания се правя, за да се установи дали едно дете има умствено увреждане или не?

# 5
  • Мнения: 74
А ВАШАТА ДЪЩЕРЯ КОЛКО Е ГОЛЯМА И КАКЪВ Е ПРОБЛЕМА ПРИ НЕЯ?
В ПОМОЩНО ИЛИ МАСОВО УЧИЛИЩЕ ХОДИ?ОСВЕН РЕСУРСЕН УЧИТЕЛ,ПОСЕЩАВА ЛИ ЛОГОПЕД  И ПСИХОЛОГ? Grinning Grinning Grinning

# 6
  • София
  • Мнения: 56
На мен ми се иска да попитам какви изследвания се правя, за да се установи дали едно дете има умствено увреждане или не?

Основното изследване е тест за интелигентност.

П.П. Говорим за умствено изоставане, а не за "увреждане".

# 7
  • Мнения: 3 537
kakva e ra3likata mejdy ymstveho i3ostavane i yvrejdane? newsm78

# 8
Няма разлика. Кодира се с F70, като лека умствена изостаналост. Установява се само с тест за интелигентност, като диапазонът е от 50 до 69 точки. Пише, че разбирането и използването на езика изостава в различна степен, като проблемите в речевото изразяване, пречещи на независимосто функциониране на лицето, могат да персистират в зряла възраст. Съпътстващи състояния могат да бъдат аутизъм, други разстройства н арзавитието, епилепсия, разстройство на поведението или дори телесни недъзи. Пише, че ако се работи усилено с такива деца, могат да се развият много добре и да имат съвсем нормален живот. Моето лично разбиране е, че с всички проблемни деца трябва да се работи много от специалисти - логопед и психолог, витамини от В гамата и ноутропил са съпътсващи терапията и много да се играе с детето, много да му се разказва, много време да му се отделя и така, особено ако е по- навреме, всяко дете може да влезе в норма. Имах съученичка, която сега като ги чета тези книги с толкова кодове, разбирам, че е била от някой от тези проблемни деца, а те симптомите толкова се припокриват и всеки родител на проблемно дете, може да открие симптоми почти във всички диагнози, та разбирам, че тя е била от проблемните деца, но баба й и дядо й много се занимаваха с нея, и във времето, когато частните уроци, бяха по- скороизключение, отколкото практика, тя се ползваше от тях почти ежедневно, а и резултати имаш - беше отличничка. Демек, всяко дете може да дава добри резултати, но някои се нуждаят от повече работа, без почивен ден.

# 9
  • Мнения: 3 537
tova f70 koeficent na inteligentnost li 3na4i?

# 10
Не, диагнозата се кодира така, на база на коефициент за интелигентност между 50 и 69, който се отчита, след направен от психолог и адаптиран за възрастта тест за интелигентност.

# 11
  • Мнения: 74
Чета непрекъснато всички теми за различните деца и ми е много тежко. Незнам какво и е на моята дъщеричка. Нищо не откриха генетиците, но проблема си го има. Работят с нея логопеди, ходи в такава д. градина, но много боледува и ефекта е нулев. Вече сам почти на ръба....никой нищо не ми препоръчва. Нищо не пие за стимулиране на мозъчната функция. Незнам към кого да се обърна? Всеки дига ръце и казват...ами тя си е малформативна и колкото се развие...толковалллнемога много да искам!!! Но аз не сам сагласна с това...Трябва има някъде нещо...трябва да тръгна от някъде...че времето си лети!!!! Извинете ме мили майчета, ако темата не е на мястото и!!!!

# 12
  • Мнения: 1 710
qneka мила, не се отчайвай. Важното е да си даваш кураж, че дъщеря ти разчита на теб. За съжаление не винаги има промяна и е много тежко, защото ти се иска и твоето дете да е като другите  Praynig Praynig Praynig всяка майка да го доживее, но ...
Прегръщам те силно.

# 13
като чета написаното от loora нещо сякаш ме хвана за гърлото - имам чувството,че аз съм й диктувала и описвала проблемите на моето дете. Дъщеря ми е на 11г.- трудно се концентрира, "витае из облаците", липсва й логическо и абстрактно мислене, трудно й е да разказва, прескача от тема на тема, говори неща, които по принцип са верни, но нямат връзка с контекста на разговора, което й пречи при контактите с връстниците й. Водят я с минимална мозъчна дисфункция - ЕЕГ и ЯМР нищо не показват, пие ноотропил и нивалин, Направихме 1 курс, сега почваме втори - в клиниката "интермед прима" - пловдив, при проф,Хайдаров -по метода на Хохлов-лечение с аминокиселини, не знам доколко ще помогне,но съм длъжна да опитам... Побъркващо е да искаш да помогнеш на детето си и никой да не може да ти каже кой е правилния път! търся логопед или психолог за връзка по нета - за съвети и подкрепа

# 14
Пропуснах да кажа, че сега има EQ-93, когато беше на 5г. имаше 75eq, всяка година напредва, което ме обнадеждава, в масово у-ще, работи с компютър - основно игри и в нета, но все пак е голям напредък. Като цяло борбата е жестока!

Общи условия

Активация на акаунт