Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 8 фев. 2006, 09:40 ч.
  • Преглеждания  404  Мнения  11  Онлайн  1
Отговори
  • София
  • Мнения: 352
Имам следния въпрос - ходя на работа и кърмя бебка. До вчера (навърши 8 месеца) си ползвах стандартните 2 часа за кърмене на дете и вместо за 8часов ден ходех на 6 часов. Но от днес би трябвало да ми на на цял работен ден. Но днес се загледах в закона и видях че цитирам: "След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето." - което не мога да си обясня какво значи. По -скоро ми се иска да се възползвам и от това си право но незнам как да процедирам - някой практикувал ли го е това? Какво значи текста според вас "ДОКАТО Е НЕОБХОДИМО ДА КЪРМИ ДЕТЕТО"??? До кога е необходимо да се кърми едно дете след 8 месеца? И кой здравен рган би трябвало да се произнесе??!?!?

Проблема ми е че малката яде към 16-17 плодово пюре но си е свикнала да си дояжда с цица и определено ме търси след пюрето...а и аз имам кърма....принципно мога да се пробвам да я лишавам от това и хранене, но пък ако има как да и го давам...защо не?
Дано някой от вас се е сблъсквал с този параграф в закона....

Ето и целия текст на трудовия кодекс за кърменето и часовете в аванс, които майката може да получи:
Работничката или служителката, която сама кърми детето си и работи на нормално работно време, има право на платен отпуск за кърмене до навършване на 8-месечна възраст на детето по 1 час два пъти дневно или с нейно съгласие по 2 часа еднократно, а ако работи на намален работен ден от 7 часа – отпуск за кърмене по 1 час дневно (чл. 166 от КТ). След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето.

БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО!

Реклама
# 1
  • София
  • Мнения: 1 072
Ауу и аз живо се интересувам от този въпрос, защото знаех, че има такова нещо като 1 час по-малко и мислех да го ползвам като се върна на работа (надявам се още да кърмя дотогава 1г и2-3мес), обаче ти сега като го цитира кодекса и мен много ме интересува кой ще прецени дали детето ми има нужда  newsm78 Thinking newsm78

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 21 943
Педиатърът на детето Simple Smile
Можете да го помолите за бележка в този смисъл.

# 3
  • Мнения: 6 142
Бу е отговорила за документа.
След като се снабдите с тази бележка, пишете молба до работодателя, че желаете да ползвате отпуск по чл. --- от КТ (с описание на основанието), считано от ... и я внасяте в "Личен състав", "Офис мениджъра" или там който се занимава с трудовите ви досиета. В молбата трябва да посочите кога ще ползвате въпростия 1 час, за да е ясно на работодателя какво е работното ви време.

Аз лично не съм го ползвала, защото педиатъра сметна, че дъщеря ми няма нужда от кърмене на тази възраст, така че не говоря от личен опит, а като изхождам от теорията.

# 4
  • Plovdiv
  • Мнения: 612
Зависи от работодателя ти. Необходимостта било в случай, че детето има някакви алергии, и не може да бъде захранено в нормалните срокове. Но ако работодателя ти разреши, можеш да се продължиш работата на 6 часа.
При мен беше така, и нямах никакви проблеми, винаги когато трябваше да изляза по-рано, си излизах и си кърмех бебока. Другия вариант е да се цедиш, и да оставяш да я дохранват с кърмата, а ти като се върнеш от работа, просто една пиявичка ти се впива, и забравя да пусне цицата, все пак има да наваксва.  Laughing

# 5
  • София
  • Мнения: 352
Педиатърът на детето Simple Smile
Можете да го помолите за бележка в този смисъл.

Бу, а тази бележка какъв вид трябва да има - моята педиатърка "не била издавала такава бележка досега" и не знае?!?! А и защо ме пита съм искала да я кърмя - нямало нужда ми вика!!! Пфууу а като го има това ми се ще да го ползвам - още повече наистина бебка си иска цицата следобед....

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 21 943
тонито, убеди я Simple Smile
Ако й се налага (и на теб), нещо да измисли за алергии, например...или частен педиатър попитай да издаде. Не вярвам някой да провери кой точно е педиатъра на детето ти по регистри.

# 7
  • София
  • Мнения: 230
Нашият педиатър ни даде бележка като тези за направленията /ако си спомням правилно/ и си измисли там какво да пише...
Но аз все си мислех, че това важи до една година...
Все пак даже преди годината тя вече си имаше добър режим, който ми позволяваше да премина на пълно работно време.
Успех!

# 8
  • София
  • Мнения: 352
M&M а можеш ли да си спомниш точно какво е написал??
 Embarassed Embarassed Embarassed

# 9
  • София
  • Мнения: 230
Ами то май и не се четеше много...
А, да, сетих се - нещо от сорта, че майката още кърми детето си  беше изброил нещо като брой хранения или часове май даже... Аз и не бях я захранила с ниакво мляко, даже адаптирано, защото ми е повръщала от такова, та може да пише примерно, че не му понася млякото - то нали си има и термин - зависи от лекарката. Нашия какво му кажеш - нямаш проблеми.  Simple Smile
Но в нашето счетоводство не са много взискателни...

# 10
Ами то май и не се четеше много...
А, да, сетих се - нещо от сорта, че майката още кърми детето си  беше изброил нещо като брой хранения или часове май даже... Аз и не бях я захранила с ниакво мляко, даже адаптирано, защото ми е повръщала от такова, та може да пише примерно, че не му понася млякото - то нали си има и термин - зависи от лекарката. Нашия какво му кажеш - нямаш проблеми.  Simple Smile
Но в нашето счетоводство не са много взискателни...
  Joy щеше да е чудесно, ако можеш да я копираш и  се възползват мамите от нея като образец.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 603
Аз в момента съм в това положение. В бележката може да се посочи, че бебето е на смесено хранене (включващо кърмене), тъй като има проблем със захранването или други причини, налагащи дохранване с кърма. Може да се посочи, че е захранено по-късно например или както са  ти казали по-горе има някакви алергии и непоносимост към АМ. Ако педито ти откаже, има болници (частни и държавни), които ще ти издадат такава бележка. Но задължително да има изходящ печат и да бъде описана в съответната книга.
Освен това, ако ти е свестен работодателя, можеш първо да си поговориш с него и да му обясниш, че бебето има нужда от твоето мляко. Досега не съм чувала в подобни ситуации да ти направят проблем. Все пак това е един час

Реклама


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт