От каква възраст започнахте да четете книжки на децата си?

  • 9 598
  • 120
  •   1
Отговори
  • гр. София
  • Мнения: 2 522
Кога започнахте да четете на дечицата си? И какви книги?
Включвам и гумените книжки само с картинки, ако сте правили на децата разкази по картинките.  Grinning Защото обикновено след тях идва ред на други, с по мъничко писано в тях, след това с по повечко писано и така.  Grinning

Моят мъник е на 10 месеца. Има 3 гумени книжки само с картинки, по които му разказвам всякакви неща, както и една от много дебел картон с картинки и с надписчета от рода на "Зайчетата с дългите ушички с песните си звънки радват всички" и съответно нарисувани пеещи зайчета. Чета му написаното и му разказвам за зайчетата, обяснявам му как са седнали, как пеят в гората и пр. Не знам какво разбира, но му е интересно като му соча в книжката и му говоря.

# 1
  • Мнения: 2 216
Около годинката започнах да чета съвсем кратки стихчета за животни. Приказките ги започнахме доста по-късно, защото моето дете не проявяваше никакъв интерес

# 2
  • София
  • Мнения: 62 595
От бебешка възраст,, може би като можеше вече гушнато в мен да е полуседнало, но от онези книжки, които са предимно картинка и едно кратко римувано четиристишие. Хващах ръчичката на детето и посочвах всяко животно или някакво друго същество, за което се споменава в четиристишието. Четене на по-дълъг текст доста късно.

# 3
  • Мнения: X
Гумени книжки не съм купувала въобще.
На около годинка започнахме с тези римуваните четиристишия- 2-3 такива книжки имахме.
По същото време купих и една книжка с животни, за около седмица- две едногодишното ми почти бебе , назоваваше имената на поне 20 животни.
Малко преди година и половина започнахме с книжките от типа " Медената питка" - от по 4-5 листа, с лесен текст.
Не знам дали това има нещо общо, но детето ми проговори много рано.

# 4
  • Мнения: 13 291
А каква е целта на темата?  Thinking Иначе на въпроса - след 1,5. Преди това само ги гледахме. Преди четенето беше рисуването (драскането) с цветни маркери.  Grinning

# 5
  • Мнения: 2 216
А каква е целта на темата?  Thinking
Жената си сверява часовника, защото сигурно това е първото и дете

# 6
  • Мнения: 8 228
Спрямо другите отговори в темата, аз започнах късно, синът ми беше на почти 3 години. Не че не съм пробвала да четем и преди това, но просто не се получаваше, грабваше ми книгата от ръцете и си "четеше" сам, въобще не желаеше да слуша. Разглеждането на книжки с картинки, посочването на картинките и обясненията кое какво е, не го броя за четене.
Той късно започна да гледа и анимационни филмчета. Някъде на около 4г за първи път застана мирно пред телевизора и изгледа едно филмче. Преди това, дори и да му пуснех нещо, въобще не обръщаше внимание.
Първата книжка по която се заслуша беше за Франклин и сестричката му Хариет и май се заслуша само защото смених имената с неговото и на брат му. След това започнахме да четем редовно всеки ден. Е, малкият започна много рано да слуша приказки покрай батко си, на 1 година.

# 7
  • Мнения: 513
На дъщерята и чета от годинката бебшки книжки с римуван текст. Не мисля, че разбира кой знае колко, но се заслушва и сама ми ги носи. На сина не помня кога започнах да му чета, но си спомням, че на две годинки го приспивах с приказки от книжки, адаптирани за съвсем малки деца.

# 8
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 753
На няколко месеца - започнахме с гумените книжки и книжките от тази поредица, както и други подобни, подходящи за възрастта.

# 9
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Книжки се опитвам да чета още от раждането,обаче едва преди няколко месеца малката започна да проявява интерес към книжките с животни и плодове,които са само картинки.Посочваме и назоваваме животното.Към книжки с текст няма никакъв интерес все още,може би защото не разбира думите.

# 10
  • Мнения: 21 275
Аз около годинката , година и половина  Hug

# 11
  • Мнения: 6 713
Книжки с картинки и приказки - около годинката.

# 12
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Около годинка, даже и по-рано. Избирах книжки с твърди страници и кратки стихчета. В началото показвахме само картинките, малкия сам ходеше и си избираше книжки, даже си имаше любими.
Около година и 2-3 месеца се оказа, че има една любима книжка, започна да ни подава все нея.
Сега повече се заслушва и има и любими стихчета. Все още не сме минали на разкази, а все още четем приказки със стихчета.

# 13
  • Мнения: 4 668
Под 1 година беше , когато започнахме . Най - вече използвахме книжките с животни , много му харесваха . малко по - късно сам си ги избираше и посочваше коя да разглеждаме .

Само за сравнение - имам една роднина , която нито четеше , нито се занимаваше с детето . само го кърмеше нон-стоп и носеше на ръце . Резултата е , че на година и пет месеца не може да каже и една дума , а само крещи  Rolling Eyes

# 14
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Само за сравнение - имам една роднина , която нито четеше , нито се занимаваше с детето . само го кърмеше нон-стоп и носеше на ръце . Резултата е , че на година и пет месеца не може да каже и една дума , а само крещи  Rolling Eyes
И при нас моя син на 1.5 месеца не казваше ни една дума, освен мама и амам. Нищо, че постоянно му се пееше, четяха се книги и му се говореше. Сега вече на 2 започна да казва думи и да се опитва да повтаря.

Общи условия

Активация на акаунт