Може ли да се направи?- въпрос за ток...

  • 1 717
  • 9
  •   1
Отговори
  • Враца
  • Мнения: 2 220
Хипотезата е следната:
Живея в блок, в апартамент. В същия блок, в същия вход имам офис.
На офиса съм "небитов" абонат на ЧЕЗ, като цената за ток е двойна.
Плащам си сметките онлайн и изобщо не гледам получените в пощата сметки, но тия дни погледнах една сметка, и- що да видя- сметката ми в офиса реално е 18 ст, а пък има 3 и 80 някаква базова цена за предоставяне на мощност 6 киловата.
Отидох в ЧЕЗ, за да помоля да променя предоставената мощност, защото изобщо не ми трябват 6 киловата, при положение, че в офиса, в редките случаи, котаго отивам, работят 2 енергоспестяващи крушки и 1 компютър.
Не можело, това било най-ниската мощност.
И какво излиза? Че ме правят на маймуна. При това потребление- най-високата ми сметка досега е била около 5.20 лева, значи реално съм изразходила ток за 1.40 лева, и то по двойно по-високата тарифа за небитови потребители, а път всеки месец ползвала или не ток- по 4 лв за ЧЕЗ, щото съм им много благодарна?!?

Мисля си, и ви питам може ли да стане, и как:
Да си спра тока в офиса, после от електромера в апартамента да изкарам ток и да ползвам към другия електромер.
Естествено, като го казвам, имам предвид да търся човек да ми направи тези неща, по-скоро ме интересува дали изобщо е осъществимо, и има ли някой, който е напарвил подобно нещо- например 2 апартамента на 1 електромчер, или гаража му да е на електромера на апартамента...
Ако се направи- може ли да ме хванат и как според вас? И, след като е на моя апратамент и си плащам тока, има ли санкция?  Simple Smile

Някой с опит? Предварително мерси за хрумките...

# 1
  • София
  • Мнения: 38 476
А не може ли офиса да стане битов абонат? Да не е офис?
Въобще не знам дали ще стане да изкараш ел. кабел от апартамента и да го прекараш до офиса и как ще се отрази това на ел. системата на апартамента.

# 2
  • Мнения: 1 100
За можене може, но няма да е законно подобно упражнение. А хващането е много лесно, като дойдат да ти засичат електромера и си готова.
Не се заяждам, прецени струва ли си риска за 5 лева сметки. Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 1 742
Ако електромерите ви са в едно табло става много лесно.

# 4
  • Мнения: X
От главния щранг, на ниво партер прекъсваш кабелите за твоя апартамент
и правиш отклонение към офиса си.
С тези два нови кабела захранваш таблото на офиса си вместо тези, които са в момента.
Извикай си ел. техник. Има подробности с фазите.
На таблото в офиса главния предпазител евентуално можеш да го подмениш с 25А.

# 5
  • Враца
  • Мнения: 2 220
ДА, в едно табло са всички електромери.
То май нещо се прави само в таблото, не се изкарва кабел- буквално- от апартамента към офиса.
PAV1, това, което си написал, е много конкретно, макар да не го разбирам, да го тълкувам ли, че няма проблеми?

Иначе не съм си го измислила, чувала съм го от един съсед, когато купих офиса, аз вече живеех от много време в блока, и понеже токът на офиса беше спрян / от години не се е ползвал/, още тогава съседът каза вместо да се включвам към чез наново, да си изкарам тока от апартамента. Така си бил направил той гаража.
Ама тогава не му обърнах внимание.
За 5 лева не съм, давам ги и за по-големи глупости, но ме потресе това, че потреблението ми е от 10 до 20  ПЪТИ по-малко от ежемесечната такса.
Яд ме е, ако например съм на тарифа 200 лева на телефона, и се окаже че изговарям реално 10 от тях, ще намаля тарифата си, а тук не може...
Измислили са го да "кихаш" ежемесечно за нищо!

# 6
  • София
  • Мнения: 1 742
Ако е в София обади се ще дойда да го направя.

# 7
  • Враца
  • Мнения: 2 220
ще говоря с мъжа, да видя дали няма да ми наложи вето  Laughing
а колко струва такова нещо?

# 8
  • Мнения: 5 911
То за правене може, но как ще кажеш на ЧЕЗ ,че вече няма да ползваш ток в офис, пък той съществува и видно се ползва? Нали трябва да се закрие партида и може би да се спре тока?
А гаража на съседа ти не е офис,т.е. там не работи и печели,че да трябва ток за "небитов абонат"

# 9
  • Враца
  • Мнения: 2 220
По принцип е така.
Макар да ходя в офиса относително рядко, все-пак може някой път някой да забележи.
Имам предвид инкасатора.
А иначе той си е бил спрян 2-3 години.
Много ще знаят от ЧЕЗ дали работя или не в офиса.
Впрочем, по документи е магазин, не офис.

Общи условия

Активация на акаунт