Късогледство и раждане

  • 5 900
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 489
Знаете ли при колко диоптъра се препоръчва секцио? Има ли такива от вас, които не са родили нормално заради очите?
Моите са -4 и -2.5.

# 1
  • Мнения: 3 146
Знам, че не диоптъра е толкова важен, колкото налягането на очните дъна.Аз съм с 5,5 диоптъра и родих секцио, но очният лекар ми каза, че нямам проблем да родя нормално.Едва го накарах да напише в документацията , че препоръчва секцио.Ходих 2 пъти на преглед - в 4 и в 8 месец - тогава е най-важно, защото при късогледите можело да настъпят някакви промени.

# 2
  • тук-там
  • Мнения: 5 675
Аз ще раждам секцио заради високо налягане и изменения на очните дъна. Късогледството е предпоставка за тези "екстри", но само по себе си не е причина за секцио.

# 3
  • Мнения: 1 541
И аз съм с висок диоптър и не ми се рискува каквото и да казват лекарите. Въпреки 4е и в4ера като 4етох за секциото - и то си е сериозна работа Rolling Eyes ... А вие къде сте ходили на консултация досега - аз май ще съм в Шейново??

# 4
  • Мнения: 2 489
Благодаря Ви! Не го знаех това. Мислех, че се взимат под внимание само диоптрите. Аз не съм казала на лекарите си, и може би защото нося лещи те не са ме питали.
Значи трябва да посетя очен лекар, за да видим как стоят нещата!

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Ето един линк, където много мами бяха писали как е минало раждането им, а аз съм описала как родих нормално с 5,5 и 5 диоптъра на очите: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1602&postdays=0& … A%F0&start=15

# 6
  • София
  • Мнения: 1 845
Наистина е вярно, че важният фактор за секциото е налягането на очните дъна. При диоптър около -3 очната лекарка каза ,че тя лично би избрала секцио, без да се замисли.
Много често след раждането диоптърт се вдигал. Та предполагам затова.

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
А, не е задължително.
Майка ми е свалила по 1 диоптър с всяко от двете раждания (с всяка от двете бременности, по-скоро), и двете - нормални. Сега е 3 диоптъра. Вторият път не си е коригирала очилата навреме и пак го е качила сваленият диоптър.
Аз също родих нормално, както писах, и свалих 1/2 диоптър, което също си е добре.
П.с. по света много рядко се практикува секцио само заради диоптрите. Ако е съчетано с други неща - да, но както тук, хайде да режем, няма.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 845
Цитат на: boo
А, не е задължително.
Майка ми е свалила по 1 диоптър с всяко от двете раждания (с всяка от двете бременности, по-скоро), и двете - нормални. Сега е 3 диоптъра. Вторият път не си е коригирала очилата навреме и пак го е качила сваленият диоптър.
Аз също родих нормално, както писах, и свалих 1/2 диоптър, което също си е добре.
П.с. по света много рядко се практикува секцио само заради диоптрите. Ако е съчетано с други неща - да, но както тук, хайде да режем, няма.


Честно казано ми е много интересно и другите мами, които имат проблем с късогледството, да споделят как се е повлиял при тях диоптрът след нормално раждане.

При мен лично досега откакто съм бременна,усещам, че започвам да окьоравявям - и на прегледа си пролича.Вдигнала съм диоптрите.Според лекарката ми било взможно и нормално.Но какво ще се случи след раждането и възстановяванато...?
Ех, ако можеше поне 1 диоптър да се изпари!

# 9
  • Варна
  • Мнения: 322
Аз съм с -7.5 и -8.5 диоптъра, с по два цилиндъра, с голям астегматизъм.....
Преди да родя ми правиха изследване на очните дъна. Смятаха, че мога да родя и нормално. Аз предпочетох да не рискувам. Това, което съм чувала (без да имам пренеции за 100% истина!) е, че има опасност от отлепване на ретината. И както казах, предпочетох да не рискувам. Все пак това са ми очите и не бих искала ако недай си боже да стане нещо да чуя "Ами стават такива неща..."

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Именно заатова аз направих лазерна операция, за да се заздрави ретината ми и да мога да родя нормално.

# 11
  • Мнения: 1 087
Присъединявам се към мненията, че от значение е налягането на очните дъна, а не диоптъра. Аз съм с - 2 и на двете очи. Ходих на очен лекар в 4 и началото на 9ия месец. Дадоха ми епикриза, че няма проблем да родя нормално. Така и стана после.
А след ражденето диоптрите ми се запазиха същите. Междудругото не са се покачвали вече шеста година. Явно след пубертета спряха да растат.

# 12
  • Мнения: 544
Да кажа и аз:
Имам -3 и на двете очи. Към 35г.с. си изследвах очните дъна и ми казаха, че няма проблем за нормално раждане - така и родих Grinning Диоптъра ми се беше увеличил ~0,5 , но се възстанови - всъщност не знам точно, май просто очите ми бяха все уморени.

Както са ти казали, късогледството и високия диоптър са предпоставка за секцио, но връзката не е пряка, т.е. трябва да се изследва налягането на очното дъно. Както ми обясни лекаря, може да си с голям диоптър, но да няма проблем. Опасността е да не се отлепи ретината при напъните. (Между другото, ако раждаш нормално при напъните си дръж очите затворени, за да не се получат кръвоизливи - хич няма да си фотогенична после Wink )
В обикновените поликлиники не изследват очно дъно - трябва ти специализирана клиника с  апарати и специалисти. Слагат се капки в очите и се оглеждат. Ако си от София можеш да отидеш в "Царица Йоана"(Исул).

Успех, и не се притеснявай от нормално раждане Simple Smile

# 13
  • София
  • Мнения: 331
Да си кажа и аз как беше при  мен - по време на бременността  качих един диоптър и то само на едното око, правиха ми изследвания за налягането на очните дъни и всичко беше ОК, но въпреки това лекарката ми се притесни, защото качих доста диоптъра и то само за 4 месеца (между 4 и 8 месец на бременността), след доста колебания от нейна страна все пак тя ми даде направление с препоръка за оперативно раждане. Каза, че така и тя и аз ще сме по-спокойни.

Общи условия

Активация на акаунт