полезна ли е глюкозата за малки деца?

  • 6 622
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 98
Здравейте,първо да се извиня,понеже не знам да ли темата ми е за тук,но все пак да ви попитам.
Синът ми е на 1 година и от 2-3 месеца нищо не наддава,даже този месец е отслабнал.Нищо не иска да яде-нито пюрета нито супи,НИЩО.Колкото и да не е за вярване изкарва деня с около 200-300 гр мляко(фризо)2-3 пъти по 100 гр или дори по-малко.И така лекарката ни изписа АПЕТОН и банка глюкоза да пие по 3-4 пъти на ден по 50-60 гр.
Кажете правилно ли е и в случая от глюкозата ще напълнее ли?
какво е вашето мнение?Как да постъпя?

# 1
  • Мнения: 27 524
Моето мнение е, че грешката е някъде в теб. Не, няма нужда да пие банки с глюкоза здраво дете. Има нужда мама да се съобрази с вкусовете му , времето му за ядене и количествата. Целта е да му изградиш хранителни нвици по принцип, а не да пълнее на всяка цена.

# 2
  • Мнения: 98
Как да се съобразя с вкусовете му и количеството,като той нищо не хапва.На ли ви казвам-единствено мляко през 4 часа

# 3
  • Мнения: 27 524
То затова, че нищо не хапва си има винаги първопричина, не става ей така от самосебе си, никое дете не се ражда така. Това се придобива от амбиции на родителите. Но нещата са поправими  Peace

# 4
  • Мнения: 98
Как се поправят?

# 5
  • София
  • Мнения: 7 984
Пробвай с различни пюрета, в началото редки и гладко пасирани. Ще изяжда по няколко лъжици, може и изобщо да отказва. Целта е да създадеш навик за ядене около определен час. Бъди настойчива и пробвай всеки ден по мъничко. Започни с вкусни неща - на Хип има няколко варианта - каша и супа в бурканче, обикновено дребосъците ги харесват. Ако в някакъв момент не се получи, пробвай пак след 15-тина минути. Целта е да налучкаш момента, в който е гладен, но не е освирепял от глад и да не му се спи. Ако и от втория път не се получи, не настоявай повече.
Започни с едно хранене и го пробвай, докато постигнеш някакъв успех. Не започвай да опитваш на всички хранения, за да не се изнерви детето. Аз започнах със закуската, защото целта ми беше да въведа глутена, защото минаваха всякакви срокове за въвеждането му. 
Постепенно ще свикне с идеята, че в някакви определени часове се предлагат определени храни. Ако не желае да си отвори устата, допирай лъжицата с храната, намазвайки устните. Моят син облизваше, след като отдръпнех ръката и така преценяваше дали го интересува предложението за деня. Другото, което при мен помогна, беше да капя от храната на таблата на стола, той маже, стрива в пръсти и така преценява консистенцията.
При моето дете така и не разбрах от какво се получи. Той нямаше зъби до преди 2-3 седмици, предполагам, че и това е дало отражение върху нежеланието да яде. По гореописания начин го докарах до нивото с гладките пюрета, но сега не мога да наложа по-едри храни и следващата седмица съм записала консултация с хранителен терапевт и логопед.
На въпроса с глюкозата - аз лично бих се въздържала да давам.

# 6
  • Плевен
  • Мнения: 1 611
Може да направиш изследване на кръвта за хемоглобина.При нисък такъв децата нямат апетит.И моя син на годинката беше така,почти нищо не искаше да яде.Опитай да предоставиш нещата в неговите ръце,т.е. детето да се храни самО.За целта свари зеленчуци на дълги парчета нарязани на пара.Стават картофи,моркови(разрязани на две по дължина),карфиол,добави и сурова нарязана ябълка.Целта е да има различни по цвят и на вкус зеленчуци за да му се привлече вниманието на детето.Слагаш една мушама на пода и всичките зеленчуци в купа върху нея.Оставяш го да прави каквото иска с тях,да яде,да претрива с пръсти,да ходи из стаята където си иска.А ти с друга купа с ядене да се опитваш ей така между другото да му мушваш по някоя лъжичка.При сина ми само няколко пъти бяха достатъчни за да се заинтересува от храната.

# 7
  • Мнения: 2 052
И аз не бих дала глюкоза. Момичетата са ти дали добри съвети. Опитай да му дадеш да се храни сам като ядеш и ти през това време от неговата храна. В никакъв случай не настоявай и не го храни на сила, така положението може да стане само по-зле  Peace

# 8
  • Мнения: 98
благодаря за бързите отговори.И последно да попитам-може да ви се стори тъпо,но ако примерно изяде една,две лъжички и спре-след това да му дам ли мляко или да го оставя гладен и до кога,докато огладнее пак(след 10-15 мин),или до следващото хранене?

# 9
  • София
  • Мнения: 7 984
Давай храна, докато е склонен да я приема. 1-2-3 лъжици - колкото, толкова. След това дай почивка и втори опит. Предполагам, че вече си има някакви ориентировъчни часове, около които огладнява? Гледай опитите ти да съвпадат с тях, но да не го хващаш в освирепяло от глад настроение, защото изобщо няма да е склонен за експерименти.
Ако и от втория път не се получи, прекратяваш. Изчакай сам да си поиска млякото - като започне да мрънка, да киселее, означава, че наистина е огладнял и няма да размине млякото. Не бързай ти да му го буташ, защото няма да има стимул да яде пюретата.
Имай предвид, че глюкозата няма да ти реши генералния въпрос - да, тя "помпа" на килограми, но въпросът с неяденето остава. Да не говорим, че не си представям как ще му излееш 50 мл в гърлото (тя е гъста, сладка до безобразие и лепкава).
Идеята не е да държиш гладно детето, докато капитулира, а да създадеш навика, че в определен час се яде нещо различно от мляко. Не знам дали съм права, това е начинът, по който аз процедирам. Идеята с купата със зеленчуци на пода също е добра, мисля и аз да я пробвам.

# 10
  • Мнения: 98
Направихме му изследвания днес и всичко му е нормално-кръв и урина.А глюкозата е на банка(като система 5 % глюкоза)Пробвах днес  с зеленчуците и изобщо не си ги доближи до устата,иначе яде корички и рядко хапва и варено месо на парченца.За закуска хапна само една лъжичка грис(в 10 ч.)и след това нищо друго не искаше освен мляко в 13ч,ще продължавам с опитите.Инъче е много палав,ходи,бяга,пълзи,общо взето не се спира,но пък вече втори път за този месец е с хрема,да ли не му е слаба имунната система??И капките не помагат-НАЗИК спрей и МАКСИТРОЛ

# 11
  • София
  • Мнения: 1 180
Здравей, KRISI_MANUEL, моята дъщеричка е малко по-голяма, но имаме почт.....................и същия проблем. Аз я кърмя все още и почти по цял ден е на мляко. Забелязала съм я, че при никнене на зъби ми отказва изцяло твърдата храна за няколко дни после прояжда малко или повече. Тя по никакъв начин не иска плодове във всякакъв вид и сурови зеленчуци. За закуска и правя овесена каша с масло и сирене (оказа се че, само такава харесва) или кус кус на Плазмон, или попара, но нея вече не я иска. Задължително ядем докато слуша любимите си песнички и в момента, в който престане да отваря уста, храненето приключва дори да са няколко хапки. Обядва чак към 4 следобед като понякога не иска нищо и вечеря към 20.00. давам и от частна кухня, която като че ли харесва. Вече и давам и от нашата храна по колкото иска докато се храним с баща и. И аз съм се видяла в чудо с нейното хранене, но за жалост нещата ставам бавно. не искам да я насилвам, за да не стане по зле. Винаги съм се водила по нея. Захранена е късно, кърмя я, не знам вече къде бъркам. Тези дни ще я водим на гастроентеролог, защото имаме проблеми с акането. Ако каже нещо интересно ще пиша пак.                                            

# 12
  • Мнения: 98
Благодаря предварително и ще чакам,ако каже лекаря нещо.И аз вече не знам какво да правя?

# 13
  • Мнения: 27 524
Малкия на иска НИЩО освен мляко(В което слагам пасирано месо).

 #Crazy Божке, недей да правиш това  Naughty Тази комбинация не се предлага!

Криси, аз съм убедена, че на детето нищо му няма, просто подходите към него са погрешни с яденето. За съажление адекватнис ъвети няма как да получиш, предви,ч е никой не знае точно какво правиш, а аз от опит знам,ч е не се преразказва точно положението от майките, които търсят съвет.

Единствено мога да те посъветвам ДА СЕ УСПОКОИШ, да не настояваш детето да яде на всяка цена и точно това, което си си наумила. И да, и да не яде един цял де нищо, нищо няма да му стане. Стартирай така храненето, все ендо сега започваш захранване. По малко, за опитване, без нерви и настояване.

# 14
  • Мнения: 98
Цитат
Малкия на иска НИЩО освен мляко(В което слагам пасирано месо).

 #Crazy Божке, недей да правиш това  Naughty Тази комбинация не се предлага!
Това е по препоръка на личната лекарка,по принцип му слагам само бисквити в млякото.Днес е втория ден на глад.Цял ден не яде нищо и през нощта по 2-3 пъти огладнява.Изял е днес една бисквитка и две пуканки.

Общи условия

Активация на акаунт