Злоупотреба с благотворителност???

  • 1 470
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте,момичета,обръщам се към вас,защото сте помагали многократно на стотици хора и деца изпаднали в беда.Но и често сте били подвеждани от недобросъвестни лица,който са се възползвали от вашата добронамереност.Въпросът ми към вас е следният -как бихте отреагирали,ако разберете,че каузата,която сте взели присърце и подпомагате със средства се окаже не дотам чиста.
Казусът е следният-тийнеджър претърпява ПТП, налага се скъпа операция,за която семейството не може да плати,или иначе казано не може да събере парите веднага. Намесва се благотворителна организация, която покрива разходите.Същевременно обществеността се организира и започва да набира средства,за да помогне на изпадналите в беда.Семейството някак обаче забравя да уведоми,че вече нямат нужда от парите.Събира се доста внушителна сума от дарения,която се употребява почти веднага,за нови телефони,подмяна на мебели и ремонтни дейности.
Питането ми към вас е имат ли право да харчат тези средства.Те смятат,че това е малка компенсация за големите страдания ,които е  преживяло детето и сега се опитват да му създадат по-луксозна атмосфера. Имат ли право?

# 1
  • Мнения: 234
Да каже адвокат имат ли право.
Инък то съдници много.
Дай ни повече информация за това семейство и организацията.

# 2
  • Мнения: 3
Средно статистическо семейство,не тъне в разкош,но и не е бедстващо.Имат имоти,които искаха да продадат,за да заплатят операцията.За организацията,не се изразих правилно,не е точно благотворителна.Не съм  наясно каква е точно.Занимава се да се свързва с пострадали от катастрофи,след което води дела (нямам идея срещу държавата,или застрахователната компания).Плаща разходите и след спечелване на делото прибира около 30% от спечелената сума.

# 3
  • София
  • Мнения: 28 458
Ако са казали "дайте пари за операция", а са купували техника, не мисля, че имат право. Ако са казали "дайте пари" без да уточняват причината - тук лъжа не виждам.

# 4
  • Мнения: 19 473
При всички случаи не е редно така събраните пари да се харчат за ремонти и скъпа електроника. Ако нямат нужда от тях във връзка с лечението  нека ги насочат към други, които се нуждаят. Иначе се получава грозно някак си. Все едно печелят от нещастието.

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Юридически без документи оценки не мога да давам, но от морална гледна точка - не, нямат право. Същевременно, ако аз се явя дарител в такава кампания, честно, не бих търсила сметка. Парите така или иначе съм ги дала...Че са му купили на детето смартфон да цъка, докато лежи в леглото потрошено месеци наред - ми, дреме ми. Да му е здраве, пък някой друг горе ще ги съди имали ли са право или не са имали Confused
Аз смятам за редно такива суми да се даряват за други нуждаещи се Peace

П.П. Ролята на благотворителната организация, дето прибирала 30% от сумата, не я разбрах, дай Боже и никога да не ми се налага да я разбирам.

# 6
  • Мнения: 8 855
Смятам, че ако със събраните средства се извърши операция и се проведе лечение, което е успешно и човекът се възстанови, то останалите неоползотворени такива е редно да бъдат дадени за друга кауза, а не за нов телевизор/кола.

По една или друга причина участвам в доста фондонабирателни кампании - къде професионално, къде лично, но бях изключително разочарована, когато едно от семействата, които търсеха пари за операция всъщност изхарчи събраната сума за почивка на море, а после обяви, че отваря нова фондонабирателна сметка  Tired

# 7
  • Мнения: 9 991
Мой братовчед беше катастрофирал и такава организация се беше свързала с тях , щеше да води дела вместо тях, но това не са пари набирани от благотворителност. Дайте линк за кампанията да видим за какво иде реч , не така думи хвърлени на вятъра.

# 8
  • Мнения: 3
Да,точно такава организация за пострадали при катастрофи се свързва с тях и заплаща операцията.Семейството обаче не го оповестява.Тогава обществеността в града започва набиране на средства. Слагат се касички в супермаркети,обикалят се фирми и домове.   Организират се благотворителни търгове, не мога да дам линк,защото кампанията не е водена онлайн. Притеснителното за мен,е че те си замълчават,че вече нямат нужда от тези пари.Защото, когато се даряват средства за ЛЕЧЕНИЕ ,те трябва да се използват именно за лечение. Нали не е все едно дали даряваш пари за да дадеш шанс на някого да продължи живота си,или да си слага паркет примерно?

Последна редакция: вт, 03 дек 2013, 21:11 от Мелия

# 9
  • Мнения: 9 991
Ако не става въпрос за крупна сума, не ми се вижда чак толкова грешно .Виж ако са ги разиграли на комар изпили или оползотворили за почивки е по-гадно. Пак не е коректно но...

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Грозно и неморално е.
Да не говорим, че би могло и да се квалицифицира като измама това деяние.

# 11
  • София
  • Мнения: 11 688
Не е  етично и не е морално.  Но нека друг да ги съди. Важното е за мен, че съм им помогнала колкото съм могла.

# 12
  • Мнения: 2 099
Юридически без документи оценки не мога да давам, но от морална гледна точка - не, нямат право. Същевременно, ако аз се явя дарител в такава кампания, честно, не бих търсила сметка. Парите така или иначе съм ги дала...Че са му купили на детето смартфон да цъка, докато лежи в леглото потрошено месеци наред - ми, дреме ми. Да му е здраве, пък някой друг горе ще ги съди имали ли са право или не са имали Confused
Аз смятам за редно такива суми да се даряват за други нуждаещи се Peace

П.П. Ролята на благотворителната организация, дето прибирала 30% от сумата, не я разбрах, дай Боже и никога да не ми се налага да я разбирам.
На 100% съвпада моето мнение с това на Белинда.Дам ли пари,после не се обръщам.Каквото ще да ги правят.Аз съм дарила за благородна кауза,от там насетне те трюфели и хайвер от белуга ли ще си купуват не е мой дерт.Всеки си носи делата на гърба.

# 13
  • Мнения: 3 784
Не мога да съдя чуждото нещастие.

Още повече, пише за ремонти, но не се уточнява какви. Ако след операцията детето има нужда да се адаптира средата у дома, за да може да я ползва нормално, за мен парите са отишли по предназначение. Или, както написа Белинда, ако ще да е за цъкане със смартфон, докато месеци наред не може да помръдне от леглото.

Нямам представа от конкретния случай, но и моята първа реакция беше - да отидат за друг болен, ако тук няма нужда. Ама кой съм аз да определям дали няма нужда? А и дарителите са дарили за ТОВА дете. Ако съм от тях - дала съм парите, да ги оползотворят както намерят за добре - все в полза на това потрошено дете ще е.

Общи условия

Активация на акаунт