Малмьо – Копенхаген (разни)

  • 80 802
  • 554
  •   1
Отговори
  • Мнения: 461
Здравейте!
Много полезна информация получавам от вас, мили мамчета, само четейки ви, но сега ми се налага да задам и няколко въпроса(прегледах доста в сайта, но не открих нужното ми в случая), а именно:
1. Струва ли си за 3-дневно пътуване София-Малмьо-София да се разделят нощувките на 2:1 в полза на Копенхаген, т.е. има ли какво да се види в Малмьо, за сметка на Копенхаген?
2. Ако остане варианта 3-те дни само в Копенхаген: какъв да е начина на придвижване? Wizz дава възможност за двупосочен шатъл от летището в Малмьо до ц.гара Копенхаген и обратно, но обратният полет е сутринта в 8:10 и нямам представа(поне не намерих никакво разписание на шатъла) дали пътува достатъчно рано от Копенхаген, че да сме навреме на летището в Малмьо.
Ако се раздели пътуването на части(с влак и автобус, защото знам, че влаковете Копенхаген-Малмьо пътуват на 20-30 мин. и покриват необходимия ни часови пояс) смятам, че допълнително ще ни се оскъпи транспорта, а и за нас не маловажно е, че ще се наложи да се оправяме с още една валута допълнително-шведската крона.
3. Споменах валута, та възникна и следващият ми въпрос, дори два:-) : дали не можем да ползваме Евро-то поне за билети за транспорт, музеи и др., за хотелите изрично пише-само в местна валута И приемат ли се в Дания(и евентуално Швеция) нашите дебитни карти Виза или ще се наложи да си вадя някаква кредитна?

П.П. Не са малко въпросите ми, а вероятно ще има още, но много се надявам да ми помогнете, за което предварително Благодаря!

Последна редакция: ср, 11 май 2016, 09:55 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 24
Аз бях в Копенхаген скоро, но без да съм ходила в Малмьо, така че мога да отговоря само на последните въпроси. Ако се използват пари в брой - само датска крона, а с дебитните карти от България нямаше никакъв проблем. Аз имах 2 - едната Маестро към левова сметка, другата Виза Електрон към сметка в евро - вървяха навсякъде. Бяхме обменили и крони, за което съжалихме. Абсолютно за всичко, дори за едно кафе те си използват карти. Единствено за колонките за паркиране трябват монети, но това едва ли ви интересува, щом сте със самолет.

# 2
  • Мнения: 461
Аз бях в Копенхаген скоро, но без да съм ходила в Малмьо, така че мога да отговоря само на последните въпроси. Ако се използват пари в брой - само датска крона, а с дебитните карти от България нямаше никакъв проблем. Аз имах 2 - едната Маестро към левова сметка, другата Виза Електрон към сметка в евро - вървяха навсякъде. Бяхме обменили и крони, за което съжалихме. Абсолютно за всичко, дори за едно кафе те си използват карти. Единствено за колонките за паркиране трябват монети, но това едва ли ви интересува, щом сте със самолет.

Благодаря много за информацията, ще ми е полезна.

# 3
  • Мнения: 2 606
Зависи какво искате да видите в Малмьо. Винаги е относително "какво има да се види". Аз съм била десетина дни в Малмьо и отидохме до Копенхаген само един ден - беше ми достатъчно. През останалото време бяхме в Швеция и туристческата ни програма беше пълна от-до. Придвижването между двата града е като продвижване между два квартала в София. Освен влакче през моста, преди няколко години имаше и редовни градски автобусни линии. Вероятно и сега е така. В Малмьо има не един, а няколко изключитено интересни музея. Влизахме и в подвордница в единия от тях, замъкът също си заслужава. Градските паркове са прекрасни, Western Harbour също е задължителна спирка.
Влаковете Малмьо-Копенхаген тръгват мисля в 5 сутринта, така че няма да имате проблем с придвижването. Все пак доста хора живеят в Швеция, а работят от другата страна на моста.

# 4
  • Мнения: 731
Аз съм била десетина дни в Малмьо и отидохме до Копенхаген само един ден - беше ми достатъчно. През останалото време бяхме в Швеция и туристческата ни програма беше пълна от-до.

Врабец, би ли споделила по-подробно програмата ви. Резервирала съм билети за юли месец. Ще разполагам със 7 дни в Малмьо. Замислила съм се каква програма да разработя и дали да включа Стокхолм, Осло и Зьогнефиорд освен Копенхаген. Предварително благодаря. Всяка информация би ми била полезна.

Някой знае ли колко летища има в Малмьо? Едно ли е?


# 5
  • Мнения: 731
Скрит текст:
1 ден 25 юли 5 ДЕН / Малмьо – Стокхолм
Закуска. Кратка туристическа програма в Малмьо - Площад Стурторьет, конната статуя на Карл X Густав, площад Лила Торг,
църквата Санкт Петри, Кметството.Тръгване за Стокхолм - кралицата на езерото Меларен. Градът на пасторалното
спокойствие, чистия въздух и Нобеловите лауреати. Нощувка в Стокхолм.

2 ден 26 юли 6 ДЕН / Стокхолм
Закуска. Туристическа програма в Стокхолм - град на контрасти – дълги „бели” летни нощи и кратки снежни зимни дни,
модерни сгради на световни корпорации в центъра и лабиринт от тесни улички, постлани с калдаръм, малки магазинчета и
средновековни сгради в Стария град – Кметството / 105 SEK/, Музея Васа /110 SEK/, Операта, Парламента, Катедралата/ 50
SEK/, Кралския дворец /150 SEK/ , Разходка с корабче 50 мин.(150 SEK). Свободно време или посещение на увеселителен парк
Grona Lund /90 SEK/. Нощувка в Стокхолм.

3 ден 27 юли 7 ДЕН / Стокхолм – Осло
Закуска. Отпътуване за Норвегия - страната на преданията и митовете, на фиордите и глетчерите, на дървените църкви и
пистите за ски бягане, родина на викингите и полярните изследователи. Следобед пристигане в Осло. Кратка туристическа
програма - Посещение на парка Вигеланд, Кралския дворец, Катедралата, Парламента, Университета. Нощувка в Осло.

4 ден 28 юли 8 ДЕН / Осло
Закуска. Туристическа програма в Осло- Отпътуване за полуостров Бигдьо, където се намират най-интересните музеи на
града. Музеят „Кон Тики” е музей на морските експедиции на Тур Хейердал / 65 NOK/. Фрам музей е музей на кораби и
артефакти от норвежки експедиции и музей на полярния кораб /60 NOK/. Музеят на Викингските кораби, в който ще видите
лодки и предмети на викингите/ 60 NOK/. Норвежки фолклорен музей, /100 NOK/. Продължаваме в центъра на града-
Кметството, Площад Фритьоф Нансен, Пристанището, Замъка Акершус, Операта, Модерния квартал Акербридж. По желание
разходка с корабче по Осло фиорд, в рамките на 2 ч. /240 NOK/ . Нощувка в Осло.

5 ден 29 юли 9 ДЕН / Осло - Зьогнефиорд
Закуска /сух пакет/. Отпътуване от Осло рано сутринта.Този ден е предвиден за екскурзия до Зьогнефиорд – най – дългият
фиорд в Норвегия. Многобройните фиорди на Норвегия са едно от най – желаните за посещение места, които могат да бъдат
разгледани с кораб. Невероятна е гледката на почти отвесните горски масиви и скали, спускащи се директно до морските
води. Зьогнефиорд е най – голям сред фиордите в страната, като общата му дължина е 220 км. По желание разходка с кораб
по Зьогнефиорд ( корабчето се заплаща на място ).Връщане в Осло късно вечерта. Нощувка.

6 ден 30 юли 10 ДЕН / Осло – Копенхаген
Закуска. Отпътуване за Дания – приказната страна на Андерсен, разноцветните кубчета Лего, златистите накити от
кехлибар и датския дизайн. Преминаване с ферибота през Хелзингьор. Посещение на Кронборг Слот - замъка на Хамлет,
пропит с мистика и тайнственост, където Шекспировият герой изрича “To be or not to be”/ 95 DKK/. Кратка спирка за фото-
пауза пред Фредериксборг Палас – резиденцията на Датското кралско семейство с невероятните барокови градини.
Продължаваме към Копенхаген. Настаняване в хотел и нощувка в Копенхаген.

7 ден 31 юли 11 ДЕН / Копенхаген
Закуска. Туристическа програма в Копенхаген - малък и лесен за откриване, изпълнен със сладост и живот, градът е
достатъчно изкусителен, за да го опознаете по-отблизо: Статуята на Малката русалка, Паметника на Майка Дания,
Амалиенборг - резиденция на Датското кралско семейство, посещение на Розенборг с кралските съкровища / 75 DKK/ , Парка
Тиволи, Кметството с паметника на Андерсен, пешеходната улица Сторгет, Кристиянборг- сградата на Парламента, Борсата.
Свободно време. Нощувка в Копенхаген.

отпътуване за Малмьо НОЩУВКА
Приложила съм част от програма за автобусна екскурзия до Скандинавия на туристическа агенция, която идеално би ме устроила, но те правят нищожна отстъпка от цялостната си цена за 8те нощувки по-малко от цялата програма и нито стотинка отстъпка от транспорта. Ако летя до Малмьо и се опитам сама да организирам всичко това по дни, дали няма да се окаже прекалено амбициозно, защото все пак ще трябва да се съобразявам с разни разписания, а иначе просто се качвам в автобуса без да губя време в чакане по гари и автогари.

Благодаря на всички, които ще се включат по въпроса!

# 6
  • Мнения: 2 606
Ави, ние бяхме на гости, разполагахме със собствен транспорт и цялото внимание на човек, който живее там. Не зная, дали би могла да се справиш сама с организацията. Т.е. би могла, разбира се: ) Но ако можеш да разчиташ на туристическа агенция, ти си преценяваш.

Ние правихме еднодневни екскурзии до град Лунд; до град Трелеборг и музея на викингите; до град Истад и до Алес Стенар; разхождахме се в парка на замъка Торуп, който е наблизо.

Из самия град обикаляхме 2 дни, като един цял ден бяхме из музеите. Има много интересни музеи, които си заслужават повече от ден - ето го сайтът, намирам само на шведски. И един ден се мотахме из града - задължително е да се разходите из Wester Harbour. Много интересен квартал, в който всяка сграда е проектирана от някое от имената в съвременната архитектура. Красиво е, можеш да го погледнеш в интернет. Има и няколко парка, които си заслужават.

Все пак моята информация е от преди пет години. Забележителностите със сигурност са си там, но по въпросите за транспорта и някои по-нови неща може да има промени.

# 7
  • Мнения: 731
Благодаря, Врабец, за бързия отговор!   bouquet

# 8
  • Мнения: 236
http://www.malmo.se/english - има и опция за английски Simple Smile

# 9
  • Мнения: 731
Благодаря, Shamrock!   bouquet

Мисля, че ще има все по-голям интерес към темата със стартирането на полетите до Малмьо.

# 10
  • Мнения: 461

Здравейте!
Радвам се, че се включиха още пътешественици в темата, винаги има какво да научи човек.
И ние ще летим с Wizz : София-Малмьо-София, взети билети в началото на септември 2013г., когато пуснаха лятната програма.
Разбира се, че има какво да се види в Малмьо, изразила съм се нелепо. Имах предвид, че имаме само 3 дни, а хем искаме да видим максимално Копенхаген(който е цел на пътуването ни), хем някак си не е "прилично" да пренебрегнем Малмьо, още повече, че времето на сутрешния ни полет е малко раничко, та да рискуваме да пътуваме за летището същата сутрин от Копенхаген.
Прочетох доста неща за Малмьо: за екосистемите, за биогоривото и транспорта, за биохраната в училищата, за парковете и градините, за Turning Torso (на един мой фаворит в съвременната архитектура- С.Калатрава) и не на последно място за моста Оресунд(да ме поправите ако се произнася по друг начин). И 3 месеца да остана- няма да ми доскучее, сигурна съм:-)
С организацията на програмата за забележителности всеки ще се справи според своите интереси, но никога не е излишно мнение, препоръка, впечатление от хора, които са били вече там.
П.П. Допълнително неудобство ми е, че в Малмьо ще бъдем в неделя...откъде ще  се сдобием с шведски крони? От летището, когато пристигнем, в петък, може би? Или от България?(нямам представа) АТМ-нееее, не ми се ще...

Ще се радвам на всякаква информация!

# 11
  • Мнения: 1 668
Zaharinka , пратих ти едно пътеписче за копенхаген. За съжаление малмьо го разгледахме много на 2 на 3. за копенхаген обаче ще добиеш абсолютно точна представа и като време и като маршрути.
За копенхаген нещата седят така. Ако искаш да обиколиш всички забележителности без да влизаш в музеи ти трябват 2 дни и удобни обувки. Ако влизаш в музеи/дворци може и цялото време на света да не ти стигне, защото и там не се преработват. Примерно розенбург работеше само събота и неделя за по 2 часа... За да си точно тогава там цялата ти програма отива по дяволите. Ако направиш програмата както съм я дала не се нуждаеш от транспорт между забележителностите. Билетите за градския им транспорт пак са убийствени. Крони само от ТУКА! Там в чейндж бюрата са обирджии, банки не работят събота и неделя. За да добиеш представа за около 130 шведски крони получихме около 80 датски  Joy при положение, че шветската е само една идея по-евтина. Валута можеш да вземеш от всеки мол в Сф. В парадайс чейнджа е от лявата страна на карфура. Имат налични и шветски и датски - споко - мисля, че тавекс се водят бюрата, но не съм сигурна в момента. С карта можеш да платиш навсякъде - включително хот-дог на улицата. Аз лично за Копенхаген бих отделила голяма част от времето си там, а за малмьо следобеда преди полета ви и спане в Малмьо. Пътя е скъп и не можеш всеки ден да трамбоваш между двата града. Курса тука беше по-изгоден от курса там и то преди да ти вземат половината пари под формата на начална такса, комисионна и на баба му....
Задължително дъждобран и чадър и всичко, което намериш против дъжд  Joy.
Дрехите и обувките там са евтини (не по-скъпи от тука) така, че ако нещо си забравила не е фатално, но пригответе парички за ядене/пиене/кафета/сувенири. Работят с кожа на клиента  Joy.

# 12
  • Мнения: 731
Zaharinka , пратих ти едно пътеписче за копенхаген.

Може ли и на мен, моля?

# 13
  • Мнения: 166
Нашият маршрут преди 2 години беше - 3 нощувки в Стокхолм, пътуване с влак Стокхолм - Копенхаген, 3 нощувки в Копенхаген и 1 нощувка в Малмьо. За Малмьо, ако не се разглеждат музеи, за старата част един следобяд е достатъчен.
Билети за влака Стокхолм-Копенхаген купих онлайн от https://www.sj.se/start/startpage/index.form?l=en&tab=lp&n=0.
90 дни преди датата цените са колкото цена за музей.
Навсякъде плащахме само с карта, позвахме Stokholmcard и Copenhagencard. Имахме сменени от тук по 50 лв. в двете валути - абсолютно излишни.

В края на организирането на маршрута обаче открих (и вече не можех да включа в програмата) комбиниран билет, който важи 2 дни и струва 199.00 DKK. http://www.visitdenmark.co.uk/en-gb/denmark/around-the-sound-gdk412377
Включва:
влак от Копенхаген Central Station или от другите 2 гари до Helsingør (замъка на Хамлет http://www.kronborg.dk/english/ );
фери от Helsingør до Helsingborg в Швеция;
влак от Helsingborg до Malmø;
влак от Malmø до Копенхаген през моста Оресунд.
Има и една тема, може да е полезна : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=198921.15

Последна редакция: сб, 11 яну 2014, 12:25 от delda

# 14
  • Мнения: 731
Много полезна информация, delda.   bouquet

Би ли споделила в кои хотели сте били по време на това пътуване?

Общи условия

Активация на акаунт