Спасение срещу влагата и мухъла

  • 109 546
  • 348
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 428
И аз съм супер доволна от Саво-то.Маха всичко за секунди само с едно пхръскане./май тук трябва да се намеси и фирмата и да почерпи за рекламата/ Joy Joy Joy

# 31
  • Мнения: 983
И аз ще потърся тва чудо - Термошилд, дано помогне, че ще откача от мухъл в къщи #Crazy #Crazy #Crazy

# 32
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Изолациаята не помага,при нас блока е строен доста добре.Стените садоста дебели-имаме една стена ,изолациая и после пак стена.Нямаме проблем със загуба на топлина,но първите две години имахме ужасен конденз и мухъл.След това сложихме камина с водна риза,сега удома температурите са летни,ходим по къси ръкави насред зима и мухъла изчезна,но съседи при които не е толкова топло още се оплакват.Един строител ми каза,че именно това е спасението-висока,постоянна температура и често проветряване.

# 33
  • София
  • Мнения: 3 271
Моя позната живееща в стара кооперация( от 1920г., сигурно е строена, в центъра на София се намира) ми се оплака, че след като сменили дървената дограма с ПВЦ и мухъла ги налегнал. Изчела жената всичко което пише по въпроса - даже и научни разработки имало по темата  Shocked , и някакъв (незапомних кой ) пишел че единственото спасение били ВЪНШНИ РОЛЕТНИ ЩОРИ. Ако човек ги имал, нямало проблеми. Много се учудих newsm78.

Точно няколко дена по-късно друга моя приятелка, живееща в нова кооперация - огромен 5 стаен апартамент, с всички видове изолация , и с ролетни щори на някои от стаите ми се оплака, че ги налегнал и тях мухъла. Като я поразпитах, се оказа че мухъла е точно в тези стаи които нямат външни щори, при това за западни стаи. Те също са с камина, климатици и всички екстри за отопление.

Така, че може и да има някакво спасение с тези щори  Hug.

Колкото до САВОТО - в старата квартира имах мухъл, напръсках скъпите копринени тапети и ако знаете как избеляха.....ужас, добре че хазяина бе решил да ги сменя.

# 34
  • Мнения: 1 464
Jujka ,не виждам логика между външните щори и мухала Rolling EyesНие сме с такива щори,пвц догрма и имаме мухъл в северните стаи.За сега пръскаме със Саво,догодина се местим и друг вариант няма.

# 35
  • София/Перник
  • Мнения: 983
Пак се повдигна въпроса...
Саво-то и другите подобни "анти-мухъл" препарати са ВРЕМЕННО РЕШЕНИЕ! Термокерамичните покрития (Термошилд и Термомакс) на практика само правят повърхността на стената по-топла, т.е. не позволяват конденз - нямат голям топлоизолационен ефект (това е рекламен трик).
Айде пак ще се самоцитирам:

Много ми се иска повече хора да прочетат това, което ще напиша по-долу, защото явно цари една голяма заблуда по отношение на конденза и дограмите....

1-во: Защо се получава конденз по стъклата?
       - Защото топлият въздух от помещението среща студената повърхност на стъклото и съответно се превръща в капки вода, тъй като допреди това тази вода е била под формата на пАри. Тези пари са всъщност изпаренията от кухнята, от мокрите дрехи, от дишането ни, от цветята и пр. Това смятам е ясно на всички.

2-ро: Какво се е променило в микроклимата на жилището ни след смяната на старата дървена и зееща дограма с новата, така прекрасна, PVC или Al дограма?
       - Ами изключително голяма промяна има, дължаща се на факта, че последните имат невероятно уплътнение и не допускат филтрация на въздуха - нито навън, нито навътре. Предишната ви дървена (слепена или двойна) дограма е зеела, защото е била остаряла, правела е течение, имало е филтрация на въздуха - т.е. парите са излизали свободно навън и не са имали възможност да се кондезират по стъклата. Ако сте предприели действия дори само за уплътняването на старата ви дограма - ефекта ще е същия както и да си я смените. На практика сте спрели филтрацията на въздух в жилището. Поради тази причина вие вече виждате конденза изявен.

3-то: Има ли значение каква е новата дограма и стъклопакета за появата на конденз?
       - В общи линии няма. Щом е нова и е с уплътнения - конденз ще има!
Вида на дограмата, стъклопакета, камерността на профила имат значение единствено и само за топлоизолационните й характеристики. Колкото повече камери има профила - толкова по-добър топлоизолатор; изолационния стъклопакет с "К" стъкло - също.

4-то: Начините за премахване на конденза?
       - Ами постоянно отопление и поставяне на отоплително тяло ПОД прозореца, както и проветряване от време на време за смяна на въздуха. Избягване на сушене на дрехи в помещенията. При готвене не само аспиратора, но и леко проветряване след това.


5-то: Поставянето на топлоизолацията би ли помогнало за премахването на конденза?
       - Категорично НЕ! По-скоро неправилната топлоизолация би довела до увеличаване на конденза и влагата в помещенията.

6-то: Защо се получава мухъл?
       - Ами защото кондензираната влага не се е изпарила и защото температурата в помещението не  е постоянна, а напротив - бързо се затопля и бързо изстива помещението. Именно поради това се получава и мухъла, който "чака" само влажните петна по стените. Постоянното отопление и правилното проветрение няма да доведат до мухъл. Отделно ще имате и икономия на ток, ако се отоплявате на ток! (ама това никой не слуша!)

# 36
  • София
  • Мнения: 3 271
Jujka ,не виждам логика между външните щори и мухала Rolling EyesНие сме с такива щори,пвц догрма и имаме мухъл в северните стаи.За сега пръскаме със Саво,догодина се местим и друг вариант няма.

Ами, просто споделих - незнам дали има значение това дали с щори или без  са ти прозорците - и аз се учудих, като ми го казаха Thinking newsm78

# 37
  • Варна
  • Мнения: 1 571
    Както писах в една стара тема и ние имаме проблем с мухъла. Появи се в единствената стая, на която е сменена дограмата и е с вътрешна изолация и то при положение че точно там почти няма източници на влага. В другите стаи (със стара дървена дограма и без изолация) доизсушавам дрехи, имам трийсетина саксии с цветя, готвя, в кухнята само докато мия чинии стъклата се запотявят и след 1/2 час са сухи а няма и помен от мухъл.... Та така, убедих се че проблема е в дограмата Close
   ..... и какво правя, оставям прозореца мноого леко отворен, т.е. затворен е но дръжката не е напълно завъртяна - на 5-10 градуса от напълно затвореното положение. Уффф, не знам как да го обясня точно newsm78, просто застопорявам дръжката малко преди да щтракне. Така уплътнението не е съвсем плътно и въздуха си циркулира.
   Разбира се по този начин се увеличават леко разходите за отопление, но мисля че е по-добре така от колкото съжителство с мухъл. Дано да ви помогне тази идея!

# 38
  • Мнения: 94
В общи линии съм съгласна с мнението на Галски за дограмите и топлоизолациите.  Ние имаме алуминиева дограма и в апартамента и на къщата. В апартамента няма никаква влага, но в къщата... ужас. При това имаме външна и вътрешна изолация. Отопляваме се с камина с водна риза и допълнително включваме и климатик. Т.е. къщата е винаги топла, и то цялата. И пак си има влага. Направихме си експеримент и сменихме стъклопакетие на малките прозорчета с КА стъкло и там наистина май няма конденз, но не мога да кажа със сигурност, защото става въпрос за много малка част от дограмата, но напролет ще сменяме всички стъклопакени с КА стъкло и догодина вече ще е ясно има ли ефект. Май решението наистина е в тези машинки. Аз имах информация че струват около 1000 лева и не виждах в скоро време да се сдобием с такава, но това което чета тук ме успокоява. Май ще трябва да се отбием до Метро.

# 39
  • Мнения: 3 164
Това, което е написала Галски ме накара да се замисля, защото при нас мухъла се появи точно когато си изключихме парното и в съответната стая(кухня северно изложение) сменихме дограмата с Ал-в момента гъбите растат и по стените Joy  newsm61 и съм се замислила догадина да си включваме пак парното.

# 40
  • Мнения: 928
Отделно ще имате и икономия на ток, ако се отоплявате на ток! (ама това никой не слуша!) [/b]

А стига бе! Нашата икономия е 460 лв. за януари smile3516
Ако имахме ТЕЦ едва ли щеше да е повече от 200.

# 41
  • Мнения: 4 370
И при нас се появи мухъл. Сега правим ремонт и в фасагена слагаме един препарат против поява на мухъл Фунги. Да видим какво ще стане!

# 42
  • София
  • Мнения: 472
След като пръскахме 4 пъти съсъ Саво и мухъла отново избиваше след около 1-2 месеца, се решихме ( след проучване от моя страна) и намазахме само външната стена( тя мухлясва само) със Термошилд.Ефекта е страхотен като изолация- стената е топла ( а, на ледена като преди) и според мен изолира досега със студа идеално.Вече 1 месец сме със Термошилд и няма и следа от мухъл.Предполага, че нама да избие, но знае ли човек........
Нямаме никиква външна изолация и дограмата ни е дървена, просто я уплътнихме много добре и веднага след това започнаха проблемите, а и в тази стая не е ползвало парно редовно през зимата, но сега с бебо спим тами се топли постоянно.

# 43
  • Мнения: 4 970
Следя темата с голямо внимание и интерес,но ,така и не намерих отговор на моя въпрос Rolling EyesЗ атова,отново моля за помощ и съвет PraynigПри мухлясала вънпшна стена каква комплексна  процедура бихте препоръ4али от опит?Външна или вътрешна изолация newsm78Някакви допълнителни обработки(например с този Термошилд,за който говорите?!?!)
ПРедварително ви благодаря  за отговорите!  bouquet

# 44
  • Мнения: 827
 Ние сме с климатик, в ъглите около него се появява мухъл по тапетите. Минавам, забърсвам и след това напръсквам добре с препарат против мухъл, продават ги в магазините за строителни материали. Специално са за пръскане на стени и тавани, преди да се боядиса, за да се предодврати появата им отново върху чистата стена. Няма 100% ефект, но като почистя и след това напръскам, 2 месеца след това не се появява нищо.А после, щом забележа и най-малкото мухълче, отново пръскам. И така, задържам положението прилично успешно.

Общи условия

Активация на акаунт