Майчинство и второ дете 2

  • 128 036
  • 429
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 45
Ами не виждам.Само болничния ми фигурира като внесен.Значи трябва да се разправям в НОИ,така ли излиза?

# 151
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ами не виждам.Само болничния ми фигурира като внесен.Значи трябва да се разправям в НОИ,така ли излиза?

Ако счетоводителят не я е внесъл,няма причина да се разправяш с НОИ.Срокът за внасяне е до 15 ти юли.

# 152
  • София
  • Мнения: 1 538
katya_pk , срокът за подаване на Приложение 12 е 3-дневен от започването на отпускът за бременност и раждане, независимо, че няма да имаш издаден болничен лист. Не е нужно в Приложение 12 да вписваш номера му - достатъчно е да напишеш, че ще ползваш отпуск по чл.50 от КСО или отпуск за бременност и раждане от 02.08.2015 г.



Много благодаря за отговора. И лекарката ми беше казала, че мога да си подам декларациите и по-късно да занеса болничния, но счетоводителката на фирмата ми каза, че не може и трябва да го приложи и него с декларациите. Каза ми да ми издаде някой друг болничния, но аз не знам дали може друг да го издаде, освен следящият бременността гинеколог. Вие как мислите?

Последна редакция: вт, 14 юли 2015, 08:39 от katya_pk

# 153
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 386
katya_pk , срокът за подаване на Приложение 12 е 3-дневен от започването на отпускът за бременност и раждане, независимо, че няма да имаш издаден болничен лист. Не е нужно в Приложение 12 да вписваш номера му - достатъчно е да напишеш, че ще ползваш отпуск по чл.50 от КСО или отпуск за бременност и раждане от 02.08.2015 г.



Много благодаря за отговора. И лекарката ми беше казала, че мога да си подам декларациите и по-късно да занеса болничния, но счетоводителката на фирмата ми каза, че не може и трябва да го приложи и него с декларациите. Каза ми да ми издаде някой друг болничния, но аз не знам дали може друг да го издаде, освен следящият бременността гинеколог. Вие как мислите?

А този лекар не е ли заместван от друг, докато отсъства? Евентуално заместникът му може да издаде болничен лист.

# 154
  • София
  • Мнения: 1 538
И аз се чудех, но не ми предложи такъв вариант като обясних проблема. Ще й се обадя и ще попитам дали има заместник.
Много благодаря за информацията и помощта. Simple Smile

# 155
  • Мнения: 45
Ами не виждам.Само болничния ми фигурира като внесен.Значи трябва да се разправям в НОИ,така ли излиза?

Ако счетоводителят не я е внесъл,няма причина да се разправяш с НОИ.Срокът за внасяне е до 15 ти юли.

Счетоводителката казва,че го е внесла.

# 156
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Щом не се вижда значи не е подаден.Нека счетито ти даде входящ номер тогава  Wink

# 157
  • Мнения: 45
Извинете ме за невежеството,но за какво ми е този входящ номер.А доколкото разбрах,срокът за подаване е до днес.Това значи ли ,че останах без майчинство сега?

# 158
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Извинете ме за невежеството,но за какво ми е този входящ номер.

За да установиш къде е проблема.Често от работата казват,че е внесен документът,а реално не е
Майчинство няма да получиш докато не видиш на сайта прил 4.

# 159
  • Мнения: 41
Здравейте !
Ползвам втора година майчинство . Бременна съм с второ дете , като първото е родено на 04.04.2014 , а терминът на второто в 01.04.2016.
Въпросът ми е , майчинството за първата година на второто дете на базата на какво ще се изчислява  ?

# 160
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте !
Ползвам втора година майчинство . Бременна съм с второ дете , като първото е родено на 04.04.2014 , а терминът на второто в 01.04.2016.
Въпросът ми е , майчинството за първата година на второто дете на базата на какво ще се изчислява  ?

На база предходните 24 месеца, но също така, ако не си прекъснеш отпуска ще се получи застъпено майчинство.
В този случай сравняват новата база и тази за първото дете и получаваш по-голяма сума.

# 161
  • Мнения: 41
pantera ,мерси !
МИслех , че вече връщат само 12 месеца назад ... тоест ако за първото дете съм получавала за първата година да кажем 800 лв , а за втората МРЗ , то за второто дете ще изчислят средно аритметично между 800 и 350 или аз нещо не разбирам , защото ако е по-голямата сума , то няма как да е повече от първата година майчинство за първото дете ?

# 162
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
pantera ,мерси !
МИслех , че вече връщат само 12 месеца назад ... тоест ако за първото дете съм получавала за първата година да кажем 800 лв , а за втората МРЗ , то за второто дете ще изчислят средно аритметично между 800 и 350 или аз нещо не разбирам , защото ако е по-голямата сума , то няма как да е повече от първата година майчинство за първото дете ?

Средно аритметично между базата, от която са изчислени тези 800лв, а за втората година се гледа МРЗ (т.е. сега 380, след нова година ще видим колко)...
Втората година не получаваш МРЗ, а твърдо определената сума от 340лв.

# 163
  • Мнения: 41
Отново благодаря !
А ако това средноаритметично е по-малко от тези 800,които съм получавала за първото дете , то ще са пак 800 и за първата година на второто ?
Пропуснах да спомена , че няма да прекъсвам отпуска

# 164
  • София
  • Мнения: 8 131
Зависи дали имаш прекъсване или майчинствата са застъпени.

Общи условия

Активация на акаунт