Майчинство и второ дете 2

  • 127 830
  • 429
  •   1
Отговори
# 210
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте,моля за помощ.
Искам да прехвърля част от майчинство на свекърва ми,която е пенсионерка и от 1 май(събота) и да си пусна годишен отпуск. Въпросите са ми:
1.мога ли да я назнача във фирма ЕООД на трудов договор?Да, няма проблем
2.откога трябва да бъде назначаването? Няколко дни преди да прехвърлиш майичнството, за да има поне 1-2 "работни" дни преди прехвърлянето
3.има ли значение кага детето става на 2г? Примерно,ако е родено на 3 число,оттогава ли в съответния месец става прехвърлянето на майчинството? Може след изтичане на 410-е ти дни.Виж докога ти тече декларацията.Трябва да се прехърли преди детето да навърши 2 години.
4.в какъв срок се подават декларациите за прехвърлянето и къде?Декларациите се попълват и подават при твоя и нейния работодател поне няколко дни преди прехвълянето.

# 211
  • Мнения: 219
Много ти благодаря,Пантера☺

# 212
  • Мнения: 20
Здравейте, моля за малко помощ! В момента съм в отпуск за отглеждане на дете до 2г и начална бременност. Отпуска ми изтича в края на годината, а 45-дневният болничен ще ми бъде издаден доста преди това/дай Боже всичко да е наред/. Та въпроса ми е мога ли сега да  се върна на работа и да изляза болничен, на каква база ще бъде изчислен той? Ако малко преди да изляза в 45-дневния болничен се върна в отпуск за отглеждане на дете до 2г ще мога ли да се възползвам от застъпеното майчинство и на каква база ще ми бъде изчислен болничният преди раждане?

Благодаря предварително!

# 213
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Здравейте, моля за малко помощ! В момента съм в отпуск за отглеждане на дете до 2г и начална бременност. Отпуска ми изтича в края на годината, а 45-дневният болничен ще ми бъде издаден доста преди това/дай Боже всичко да е наред/. Та въпроса ми е мога ли сега да  се върна на работа и да изляза болничен - може, стига гинеколога да ти дава БЛ, на каква база ще бъде изчислен той - осиг. доход от предходните 18 месеца? Ако малко преди да изляза в 45-дневния болничен се върна в отпуск за отглеждане на дете до 2г ще мога ли да се възползвам от застъпеното майчинство- даи на каква база ще ми бъде изчислен болничният преди раждане? - щом е застъпено, няма да се определя нова база, а ще получаваш обезщетение като за първото дете

Благодаря предварително!

# 214
  • София
  • Мнения: 163
Здравейте!
Аз имам следния въпрос. Втората ми година майчинство изтича в началото на февруари догодина. С мъжа ми искаме второ дете и сега гоним последния влак това да се случи сега, децата да бъдат породени и парите за майчинството за второто дете да са като тези за първото. Права ли съм или греша? Отпуската за двете години от първото майчинство, пусната веднага след изтичането му дава ли ни още "последни влакове" за това, което искаме, да се случи (като се спазва условието за пускане на 45-дневен болничен преди да е изтекла)?
 

# 215
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Отпуската за двете години от първото майчинство, пусната веднага след изтичането му дава ли ни още "последни влакове" за това, което искаме, да се случи

Не,платената отпуска след майчинството не ви дава още време.За да има застъпване,трябва 45 дневния на второто дете да започне преди първото да е направило 2 години и ти да си в майчинство за първото в момента на издаване на 45 дневния болничен
Имате време да сътворите второто дете

# 216
  • София
  • Мнения: 163
Много благодаря за отговора!

# 217
  • Мнения: 6
Здравейте, много ще съм благодарна, ако някой, който е наясно, ми даде малко информация. Предстои ми излизане в 45-дневен болничен преди раждането на второ дете. Междувременно първото, за което съм в майчинство, няма да е навършило годинка. Мога ли да прехвърля майчинството за първото на бащата и да получавам майчинство за второто? По това, което четох, майчинство до годинка можело да се прехвърли само на бащата. Дайте съвет за някакви варианти

# 218
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте, много ще съм благодарна, ако някой, който е наясно, ми даде малко информация. Предстои ми излизане в 45-дневен болничен преди раждането на второ дете. Междувременно първото, за което съм в майчинство, няма да е навършило годинка. Мога ли да прехвърля майчинството за първото на бащата и да получавам майчинство за второто? По това, което четох, майчинство до годинка можело да се прехвърли само на бащата. Дайте съвет за някакви варианти

То нямаш друг вариант, освен да прехвърлиш на таткото или да не получаваш нищо за първото.

# 219
  • Мнения: 9
Здравейте,
Може ли информация от хората с опит.
Бременна съм с второ дете, терминът ми е 3 месеца преди да ми свърши периодът за отглеждане на малко дете (навършва 2 години). Каква сума ще получавам първата година след раждането на второто ми дете?
Има ли шанс за увеличаване на заплащането? Тези 3 месеца, които остават за отглеждането на първото дете  мога ли да ги прехвърля на някой (на баба например)? Има ли други варианти според Вас?
Благодаря Ви предварително за информацията!

# 220
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
Може ли информация от хората с опит.
Бременна съм с второ дете, терминът ми е 3 месеца преди да ми свърши периодът за отглеждане на малко дете (навършва 2 години). Каква сума ще получавам първата година след раждането на второто ми дете?
Има ли шанс за увеличаване на заплащането? Тези 3 месеца, които остават за отглеждането на първото дете  мога ли да ги прехвърля на някой (на баба например)? Има ли други варианти според Вас?
Благодаря Ви предварително за информацията!


Колко ти е било обезщетението за първото дете през първата година?
Ако в момента на издаване на 45 дневния за второто,си в майчинство за първото дете,обезщетението за второто ще е колкото е било за първото ти дете.
Ако излезеш в болничен до 45 дневния,ще ти правят нова 24 месечна база,в която ще ти влезе втората година майчинство на мин раб заплата.Стандартно това сваля обезщетението

# 221
  • Мнения: 9
Здравейте,
Може ли информация от хората с опит.
Бременна съм с второ дете, терминът ми е 3 месеца преди да ми свърши периодът за отглеждане на малко дете (навършва 2 години). Каква сума ще получавам първата година след раждането на второто ми дете?
Има ли шанс за увеличаване на заплащането? Тези 3 месеца, които остават за отглеждането на първото дете  мога ли да ги прехвърля на някой (на баба например)? Има ли други варианти според Вас?
Благодаря Ви предварително за информацията!


Колко ти е било обезщетението за първото дете през първата година?
Ако в момента на издаване на 45 дневния за второто,си в майчинство за първото дете,обезщетението за второто ще е колкото е било за първото ти дете.
Ако излезеш в болничен до 45 дневния,ще ти правят нова 24 месечна база,в която ще ти влезе втората година майчинство на мин раб заплата.Стандартно това сваля обезщетението

Благодаря, Елфита!
От написаното от теб излиза, че най-подходящият вариант е да си продължа майчинството (както и мисля да направя) и просто да изляза в болничен 45 дни преди раждането на второ дете!
Благодаря много още веднъж!

# 222
  • Мнения: 259
Здравейте,
Може ли информация от хората с опит.
Бременна съм с второ дете, терминът ми е 3 месеца преди да ми свърши периодът за отглеждане на малко дете (навършва 2 години). Каква сума ще получавам първата година след раждането на второто ми дете?
Има ли шанс за увеличаване на заплащането? Тези 3 месеца, които остават за отглеждането на първото дете  мога ли да ги прехвърля на някой (на баба например)? Има ли други варианти според Вас?
Благодаря Ви предварително за информацията!


Излезете ли в 45 дневен болничен преди раждане, трябва да подадете при работодателя декларация за получаване на 50% от майчинството за първото дете до края на втората година. Защото няма как да получавате пълно майчинство за първото и да взимате такова и за второто. Вече ако го прехвърлите на баба, дядо ще получавате до края пълно майчинство за втората година.

# 223
  • Мнения: 15
Здравейте, бих искала да попитам дали като самоосигуряващо се лице след изтичане на втората година майчинство имам право на нещо по нататък?

# 224
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Аз искам да попитам следното - в момента съм в 45 дневен преди термин. Понеже (естествено) обхваща два месеца, вече ми изплатиха за април (още 5-6 дена след подаване на болничния), но дните за май месец - не. Като изтече болничния ли ще ми го платят или? Не помня с първото дете как стоеше въпроса, мисля, че ми го платиха наведнъж, но тогава счетоводителката на фирмата носеше болничните когато се сети...

Общи условия

Активация на акаунт