Майчинство и второ дете 2

  • 127 848
  • 429
  •   1
Отговори
# 225
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Здравейте, бих искала да попитам дали като самоосигуряващо се лице след изтичане на втората година майчинство имам право на нещо по нататък?

Неплатен отпуск ли? Не - той се ползва от лица на трудов договор по КТ.

Аз искам да попитам следното - в момента съм в 45 дневен преди термин. Понеже (естествено) обхваща два месеца, вече ми изплатиха за април (още 5-6 дена след подаване на болничния), но дните за май месец - не. Като изтече болничния ли ще ми го платят или? Не помня с първото дете как стоеше въпроса, мисля, че ми го платиха наведнъж, но тогава счетоводителката на фирмата носеше болничните когато се сети...

Вероятно като изтече периодът на БЛ ще се плати остатъка.

# 226
  • Мнения: 33
Здравей, имам бебе на 8 месеца и така като гледам го приемат на ясла от септември.  Той е роден на 10.09.15, сега отново съм бременна и от 13.10.16 ще съм в 45- дневния преди раждане. Четох, че мога до 90 дни след започване на годината да задържа детето. Моята идея е да си подам документите за втора година майчинство докато влезна в 45 дневния и след това да го пусна на ясла, за да нямам прекъсване. Имам ли право на този вариянт? Майчинството се прекъсва когато детето дефоктж тръгне на ясла, а не от първия учебен ден, правилно ли го тълкувам?

# 227
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Да, правилно си разбрала и имаш право на посочения от теб вариант.

# 228
  • Мнения: 33
Благодаря Simple Smile

# 229
  • Мнения: 751
Здравейте,

може ли да попитам как се калкулира майчинството, което евентуално бих получавала, ако в месеците, които се вземат предвид (24 месеца назад) съм била в неплатен отпуск от едната фирма, в която съм на трудов договор на пълен работен ден, а съм получавала заплата от втора фирма, в която съм назначена на договор на 4 часа? Опитвам се да направя някаква сметка, като ползвам тоя калкулатор, но не знам какво точно да напиша
http://www.kik-info.com/kalkulatori/maichinstvo.php

Благодаря ви предварително за помощта.

Поздрави,
Сабина

# 230
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,

може ли да попитам как се калкулира майчинството, което евентуално бих получавала, ако в месеците, които се вземат предвид (24 месеца назад) съм била в неплатен отпуск от едната фирма, в която съм на трудов договор на пълен работен ден, а съм получавала заплата от втора фирма, в която съм назначена на договор на 4 часа? Опитвам се да направя някаква сметка, като ползвам тоя калкулатор, но не знам какво точно да напиша
http://www.kik-info.com/kalkulatori/maichinstvo.php

Благодаря ви предварително за помощта.

Поздрави,
Сабина

За месеците,през които си била в неплатен от единия договор и работеща на 4 ри часа по друг договор,ще ти взимат осигуровките от договора на 4 те часа

# 231
  • Мнения: 751
Здравейте,

може ли да попитам как се калкулира майчинството, което евентуално бих получавала, ако в месеците, които се вземат предвид (24 месеца назад) съм била в неплатен отпуск от едната фирма, в която съм на трудов договор на пълен работен ден, а съм получавала заплата от втора фирма, в която съм назначена на договор на 4 часа? Опитвам се да направя някаква сметка, като ползвам тоя калкулатор, но не знам какво точно да напиша
http://www.kik-info.com/kalkulatori/maichinstvo.php

Благодаря ви предварително за помощта.

Поздрави,
Сабина

За месеците,през които си била в неплатен от единия договор и работеща на 4 ри часа по друг договор,ще ти взимат осигуровките от договора на 4 те часа

Благодаря ви Simple Smile

# 232
  • Мнения: 33
Извади си ПИК за НОИ и като влезеш в системата има калкулатор за изчисляване на обезщетението при бременност и раждане.

# 233
  • Мнения: 751
Извади си ПИК за НОИ и като влезеш в системата има калкулатор за изчисляване на обезщетението при бременност и раждане.

Да, тъкмо щях да пусна линк, понеже там си сметнах обезщетението Simple Smile
http://appreports.nssi.bg/CalculateMaternityBenefits/

Благодаря все пак Simple Smile

# 234
  • Мнения: 195
Здравейте,
в момента съм в майчинство и втората година изтича април 2017 година. С мъжа ми планираме второ дете, но не мога да разбера какво майчинство ще получавам, ако родя докато все още съм в майчинство с първото. Калкулатора на НОИ ми изчислява майчинство на база дохода последните 2 години, т.е. на база сумата от майчинството ми. Но четох, че ако се застъпят 2 майчинства, сумата за второ е същата като първата.
Освен това от кога се брои второто майчинство - от раждането на детето или от 45 дневния болничен? Т.е. ако второто дете се роди след като първото навърши 2 години, но 45 дневният болничен е започнал преди навършването на 2 години на първото, в сила ли е чл. 49, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване?
Много ще съм благодарна, ако някой може да ми разясни този казус  bouquet

Последна редакция: пн, 13 юни 2016, 12:33 от bubulina

# 235
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Но четох, че ако се застъпят 2 майчинства, сумата за второ е същата като първата. да
Освен това от кога се брои второто майчинство - от раждането на детето или от 45 дневния болничен? Т.е. ако второто дете се роди след като първото навърши 2 години, но 45 дневният болничен е започнал преди навършването на 2 години на първото, в сила ли е чл. 49, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване? да,гледа се кога е започнал 45 дневния,а не кога се е родила второто
Много ще съм благодарна, ако някой може да ми разясни този казус  bouquet

# 236
  • Мнения: 195
Но четох, че ако се застъпят 2 майчинства, сумата за второ е същата като първата. да
Освен това от кога се брои второто майчинство - от раждането на детето или от 45 дневния болничен? Т.е. ако второто дете се роди след като първото навърши 2 години, но 45 дневният болничен е започнал преди навършването на 2 години на първото, в сила ли е чл. 49, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване? да,гледа се кога е започнал 45 дневния,а не кога се е родила второто
Много ще съм благодарна, ако някой може да ми разясни този казус  bouquet

Много благодаря!

# 237
  • Мнения: 156
Момичета, детенцето ми е на 9 месеца и съм бременна отново Simple Smile Моля за съвет как да процедирам, да се върна  на работа за малко (след изтичане на първата година майчинство) и да излезна в болничен или директно да кажа на работодателя, че  се връщам, но излизам в болничен веднага? Може ли да ме накара да не се връщам, а да си ползвам втората година от първото майчинство, ако знае предварително, че съм бременна отново? И ако излезна в болничен, нали получавам от първото майчинство половината за втората година?А как стои въпросът ако първото детенце го пусна на ясла след първата година, пак ли получавам половината обезщетение(170 лв) за него? Hug Благодаря предварително Simple Smile

# 238
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Момичета, детенцето ми е на 9 месеца и съм бременна отново Simple Smile Моля за съвет как да процедирам, да се върна  на работа за малко (след изтичане на първата година майчинство) и да излезна в болничен или директно да кажа на работодателя, че  се връщам, но излизам в болничен веднага? - ако гинекологът ти дава болнични листове, то може и веднага Може ли да ме накара да не се връщам, а да си ползвам втората година от първото майчинство - не може - това е твое право, но не и задължение, ако знае предварително, че съм бременна отново? И ако излезна в болничен, нали получавам от първото майчинство половината за втората година - да?А как стои въпросът ако първото детенце го пусна на ясла след първата година, пак ли получавам половината обезщетение(170 лв) за него? - даHug Благодаря предварително Simple Smile

# 239
  • Мнения: 156
Много благодаря, Lady Brinne   Hug  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт