Майчинство и второ дете 2

  • 127 820
  • 429
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 12
Благодаря много за отговорите и хубава вечер! Simple Smile

# 256
  • Варна
  • Мнения: 457
Всички говорят, че най-изгодно е застъпване на майчинствата(ако разликата е до 2год), въпреки че втората година се взема 340лв. Аз си мисля обаче, че вариант връщане на работа и веднага отпуска и болничен, а след това преизчисляване на новото майчинство е по-изгоден. Греша ли?

# 257
  • Пловдив
  • Мнения: 1 559
Здравейте, много ще съм благодарна, ако някой, който е наясно, ми даде малко информация. Предстои ми излизане в 45-дневен болничен преди раждането на второ дете. Междувременно първото, за което съм в майчинство, няма да е навършило годинка. Мога ли да прехвърля майчинството за първото на бащата и да получавам майчинство за второто? По това, което четох, майчинство до годинка можело да се прехвърли само на бащата. Дайте съвет за някакви варианти

То нямаш друг вариант, освен да прехвърлиш на таткото или да не получаваш нищо за първото.

Хм, по тази логика, защо при раждане на близнаци, бащата да не може да излезе в майчинство, заедно с майката? От близнашка майка в Германия знам, че това действително е така там. За породени може, за близнаци не може  newsm78

# 258
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
За породени може, за близнаци не може  newsm78

Да,това е нашата действителност  Wink

Всички говорят, че най-изгодно е застъпване на майчинствата(ако разликата е до 2год), въпреки че втората година се взема 340лв. Аз си мисля обаче, че вариант връщане на работа и веднага отпуска и болничен, а след това преизчисляване на новото майчинство е по-изгоден. Греша ли?

Чак по-изгоден не може да се каже,защото всеки случай е индивидуален.Така ще е по-изгодно,ако в базата за първото дете имате в началото месеци с ниско осигуряване.А след това сте на високи осигуровки,съответно платената отпуска също след първата година ще е на високи осигуровки.Всичко зависи от осигуровките.Но веднага болничен/платен отпуск и така до 45 дневния също е хубав вариант

# 259
  • Мнения: 17
Здравейте мами. Има толкова много разговори по моят въпрос че се обърках доста Simple Smile Синът ми е на 9м и съм бременна в 4 г.с. и майчинството ми свъшва на 27.12.2017 а терминът е на 27.05.2017. Как мога да получа същото майчинство както при първа бременност? Ще ми се заплатат ли останалите месеци от майчинството?

# 260
  • Варна
  • Мнения: 457
Вариантите са два: 1 или от януари до април вземаш 340 лв и майчинството остава същото, или 2. Връщаш се на работа (отпуска, болничен) и майчинството се преизчислява

# 261
  • София
  • Мнения: 1 537
Аз следя от доста време темата и имах същата дилема преди време. Момичетата, вещи по въпроса обаче са написали в темата, че може и вариант връщане на работа за няколко месеца, излизане пак в майчинство преди да започне 45-дневният болничен за второто дете и отново майчинсвата ще се застъпят по този начин и няма да има преизчисляване. Нека някой компетентен потвърди, защото може да не съм разбрала правилно, аз не съм счетоводител, а просто майка с породени деца. Simple Smile

# 262
  • Мнения: 879
Аз следя от доста време темата и имах същата дилема преди време. Момичетата, вещи по въпроса обаче са написали в темата, че може и вариант връщане на работа за няколко месеца, излизане пак в майчинство преди да започне 45-дневният болничен за второто дете и отново майчинсвата ще се застъпят по този начин и няма да има преизчисляване. Нека някой компетентен потвърди, защото може да не съм разбрала правилно, аз не съм счетоводител, а просто майка с породени деца. Simple Smile

Така е.

# 263
  • Мнения: 1
Здравейте,имам нужда от помощ.
Другия месец детенцето ми става на 2 годинки,но не могат да го вземат на градинка ( няма места за момента и евентуално Април ще може).С таткото планираме и следващо бебче ( все още не съм сиг. дали се е получило), но въпросът ми е следен:
Как да направя така,че да не се връщам на работа? Може ли първо да си изтегля платения отпуск ,който имам, след това да си пусна 6 месеца неплатено майчинство ( за отглеждане на дете до 8 годишна възраст) и накрая да използвам болничен - възможно ли е? И трябва ли да уведомя работодателя си? Simple Smile

# 264
  • Мнения: 415
И аз да попитам тогава,че от толкова четене взех вече да се обърквам.Бременна съм и в момента съм в майчинство,което изтича.На 2-ри декември трябва да ми е първият работен ден.Обаче така се случи,че на същия този 2-ри декември ми започва 45-дневния болничен преди термина.И сега това,че няма няма да се връна и един ден на работа ще окаже ли влияние на майчинството ми и по какъв начин или всичко ще е както при първото дете?

# 265
  • Варна
  • Мнения: 457
Както при първото

# 266
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
И аз да попитам тогава,че от толкова четене взех вече да се обърквам.Бременна съм и в момента съм в майчинство,което изтича.На 2-ри декември трябва да ми е първият работен ден.Обаче така се случи,че на същия този 2-ри декември ми започва 45-дневния болничен преди термина.И сега това,че няма няма да се връна и един ден на работа ще окаже ли влияние на майчинството ми и по какъв начин или всичко ще е както при първото дете?

Ихххх,трябваше да си нагласиш кога да ти почне 45 дневния.Помоли док да го пусне от 1 ви декември.Така ще застъпиш майчинствата и обезщетението за второто ще е колкото е било за първото ти дете

Как да направя така,че да не се връщам на работа? Може ли първо да си изтегля платения отпуск ,който имам, след това да си пусна 6 месеца неплатено майчинство ( за отглеждане на дете до 8 годишна възраст) и накрая да използвам болничен - възможно ли е? да  И трябва ли да уведомя работодателя си? както решиш. Simple Smile

# 267
  • Мнения: 415
И аз да попитам тогава,че от толкова четене взех вече да се обърквам.Бременна съм и в момента съм в майчинство,което изтича.На 2-ри декември трябва да ми е първият работен ден.Обаче така се случи,че на същия този 2-ри декември ми започва 45-дневния болничен преди термина.И сега това,че няма няма да се връна и един ден на работа ще окаже ли влияние на майчинството ми и по какъв начин или всичко ще е както при първото дете?

Ихххх,трябваше да си нагласиш кога да ти почне 45 дневния.Помоли док да го пусне от 1 ви декември.Така ще застъпиш майчинствата и обезщетението за второто ще е колкото е било за първото ти дете



Ще го направя.Щом така е по-добре,задължително.Много благодаря!

# 268
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Здравейте,имам нужда от помощ.
Другия месец детенцето ми става на 2 годинки,но не могат да го вземат на градинка ( няма места за момента и евентуално Април ще може).С таткото планираме и следващо бебче ( все още не съм сиг. дали се е получило), но въпросът ми е следен:
Как да направя така,че да не се връщам на работа? Може ли първо да си изтегля платения отпуск ,който имам, след това да си пусна 6 месеца неплатено майчинство ( за отглеждане на дете до 8 годишна възраст) и накрая да използвам болничен - възможно ли е? И трябва ли да уведомя работодателя си? Simple Smile

Да, може. Неплатено майчинство няма, а неплатен отпуск за гледане на дете до 8 год. възраст. Трябва да се подаде молба поне 10 дни по-рано, преди ползването. За платения отпуск също се подава молба.
За болничен вече - издаването зависи от наличието на причина за издаването му.

# 269
  • Мнения: 19
Здравейте,мамчета! Искам да пусна баткото на ясла,които няма още 2 години,но съм бременна с второто.Та въпроса ми е дали мога да изляза болничен за втора бременност след като пусна баткото на ясла?Надявам се да сте ме разбрали..

Общи условия

Активация на акаунт