Майчинство и второ дете 2

  • 127 831
  • 429
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 879
Здравейте,мамчета! Искам да пусна баткото на ясла,които няма още 2 години,но съм бременна с второто.Та въпроса ми е дали мога да изляза болничен за втора бременност след като пусна баткото на ясла?Надявам се да сте ме разбрали..
Да, можеш. Но ако 45-дневният болничен започва преди втория рожден ден на голямото дете и искаш да застъпиш майчинствата (да получаваш същото обезщетение), ще трябва да го отпишеш от яслата малко преди това, а ти да се върнеш в отпуск за гледане на дете.
В противен случай,ще се изчисли ново обезщетение.

# 271
  • Мнения: 19
Баткото е 1.9 месеца,февруари прави 2 години.А аз излизам 45 дни преди раждане на второто на 18 март 2017г.

# 272
  • Мнения: 879
Баткото е 1.9 месеца,февруари прави 2 години.А аз излизам 45 дни преди раждане на второто на 18 март 2017г.
Значи няма да има никакъв проблем, стига АГ да се съгласи да ти издава болнични.

# 273
  • Мнения: 22
Здравейте. Четох и двете последни теми, но така и не съм сигурна в това, което ме интересува. Сега съм първа година майчинство на максимална зп. На 1.01.2017 ми приключва първата година и вече съм подала молба за втора. Сега съм бременна със следващото си дете. В средата на март трябва да изляза в 45 дневния болничен, и тогава ще се смята за непрекъснато майчинство и ще взимам за първата година пълно обезщетение, както за предишното. Но до средата на март ще съм на МРЗ. Чудя се, дали да не си взема болничен от 1.01.2017, за да избегна месеците на МРЗ до 45 дневния бл. Ако взема болничен, това ще ми се отрази ли после на майчинството със следващото дете, защото ще съм прекъснала майчинство. Ох, голяма каша ми е в главата, надявам се, че го обясних достъпно. Благодаря предварително за отговора

# 274
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Най-добре вземи болничен.После няколко дни преди да започне 45-дневния се върни в отпуск за гледане на дете до 2 години и ще се зачита за застъпено майчинство.

# 275
  • Мнения: 22
pantera666, благодаря ти много за отговора. Пиша от телефон и нещо не ми даде известие, че си ми отговорила, и понеже времето притиска, почнах да пиша в други теми. Съжалявам за спама в двете теми. Пожелавам весело посрещане и всичко най-хубаво в новата година

# 276
  • Мнения: 19
Мамчета имам  въпрос!Пуснах баткото на ясла,без да ми се спира майчинството за него(така се разбрахме с нея).Мисля да си спра майчинството и да изляза болничен за второто.Трябва ли след спирането да се връщам на работа или да си пусна отпуска?А има ли вариант след прекъсването веднага да изляза болничен?

# 277
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Мамчета имам  въпрос!Пуснах баткото на ясла,без да ми се спира майчинството за него(така се разбрахме с нея).Мисля да си спра майчинството и да изляза болничен за второто.Трябва ли след спирането да се връщам на работа или да си пусна отпуска?А има ли вариант след прекъсването веднага да изляза болничен?

Това с пускането на ясла пък без прекъсване на майчинството не знам с кой си се разбирала, ама да не стане гаф и да се наложи да връщаш обезщетения с лихвите.
Иначе може директно при прекъсването да излезеш в болничен, стига лекарят да ти дава, бе з да се налага да се връщаш на работа или да пускаш отпуска, ако не искаш.

# 278
  • Мнения: 751
Здравейте, сестра ми чака второ дете всеки момент, а първото е на година и 6 месеца. Има ли право тя да прехвърли остатъка от майчинството за първото дете на майка ми, която да го гледа, като едновременно с това сестра ми продължи да получава майчинство за второто си дете? Ако е възможно, какво е необходимо да се направи?

# 279
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Да, има право стига бабата да е работеща.

# 280
  • Мнения: 751
Да, има право стига бабата да е работеща.

Здравейте, благодаря ви за отговора. Обърка ме написаното тук:
"Ако обаче на майката се разреши отпуск от същия вид (например за отглеждане на второ дете), това води до прекратяване на отпуска, прехвърлен на бабата. От един и същи вид са отпуските за отглеждане на дете до 2-годишна възраст по чл. 164, 164а, 165 и 167 от КТ."

# 281
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Майката няма да е в отпуск с второто дете, а в болничен.Бабата ще получава обезщетението до навършване на 2 години на първото дете.

# 282
  • Мнения: 751
Майката няма да е в отпуск с второто дете, а в болничен.Бабата ще получава обезщетението до навършване на 2 години на първото дете.

Благодаря ви много за помощта. Много сте любезни.

# 283
  • София
  • Мнения: 163
Привет!

Имам въпрос. На 07.12.2016 г. излязох в 45 дневен болничен преди раждане на второ дете. Майчинството за първото изтича на 04.02.2017 г. Вече имам преводи на болничните, но нямам превод на 50% майчинство, което ми се полага от 07.12.2016 до 04.02.2017 година. (Имам превод до 07.12.2016 г върху 340 лв.). Някой знае ли защо? Аз ли съм в грешка, че ми се полагат тези пари?
Два пъти пиша на НОИ, нямам отговор. Ходих и на място. Там първо, едва ме разбраха какво питам, и второ - отговорът беше "не знам".
Благодаря предварително!

# 284
  • Мнения: 20
Ако си подала заявление за това няма причина да не ти го изплатят.

Общи условия

Активация на акаунт