кога се ходи на ортопед

  • 9 122
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 992
zдравеите мамита на нас педиатарката о6те ни6то не ни е каzала zа ортопед да я попитам ли и zадалжително ли е посажетжаите ме какжо да напражиа 4ета жаж форума и об6то жzето поже4ето сте ходили маи благодаря

# 1
  • Мнения: 513
Желателно е да се посети ортопед до 6 месец , но повечете педиатри по мойте наблюдения не дават направления.

# 2
  • Мнения: 3 042
Rolling EyesНас ни изпрати педито на ортопед профилактично когато синът ми стана на 4м. След това прочетох в сп"9месеца", че вече било задължително децата след втория месец / newsm78мисля, че беше/ да минават на профилактичен преглед при ортопед.  ThinkingСпокойно можеш да попиташ твоята педиатърка за този преглед.
[/size]

# 3
  • Мнения: 3 447
Ние ходихме след 3 месец. Питай лекарката, сигурно ще ви даде направление.

# 4
  • Мнения: 992
благодаря ви на 23 сме на консултация и 6те попитам

# 5
  • Мнения: 1 382
Още в родилното един свестен доктор-ненатолог ми каза,че в първият и петият месец задължително се дава направление за ортопед.Нашето педи ни даде и открихме лек проблем,който се надявам до 3-4 месец да е минало  Praynig.Затова,колкото по-рано,толкова по-добре  Peace

# 6
  • Мнения: 255
Поискаи си направление защото едва ли ще се сетят да ти дадът ако не кажеш.Прегледите са задължителни но те се правят на луди .Правят се през 2-рия и през4-тия месец.Задължително отиди и то на ехограф-тои не е вреден.На моята дъщеря и откриха луксация на 4,5мес. преди това я бях водила на ортопед но тои я прегледа само като и направи няколко опражнения и каза че нищо и няма.Затова те съветвам прегледаи я но с ехограф и естествино поискаи си направление не отлагай. newsm10

# 7
  • Мнения: 1 881
До 60 - тия ден е хубаво да се отиде за първи път. Идеятае бебето да не е натрупало много маса, за да се види по - добре на ехографа,а и ако има проблем, когато се открие в началото се оправя безпроблем. Отивайте, време ви е:)

# 8
  • Мнения: 2 271
Време ви е!През 2-ри месец се ходи с направление,което трябвя да си изпросиш!

# 9
  • Мнения: 1 771
Отидонме в третия месец и д-ра ни каза при следващо бебе да го заведем на един месец.

# 10
  • Мнения: 4 242
На около 2 месеца е добре да се отиде, за да може ако не дай Боже има някакви проблеми да се решат навреме, по рано е по лесно.

# 11
  • Мнения: 7 186
Направлението ти се полага, не е нужно да си го просиш.
То важи и за двата прегледа. Ходи се във 2- ри и 4- ти месец.

# 12
  • Smolyan
  • Мнения: 1 400
Ние отидохме като беше на месец и половина. Гледаха го се ехограф, ползвахме профилактични гащички и на 5 месеца ходихме за ренгенова снимка. Слава Богу, всичко е наред.

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Този при когото ходихме каза след първи и шести месец.Аз ходих след първия месец,защото го научих от тук,но не ми дадоха талон,че в Бургас такава екстра за бебетата нямало...

# 14
  • Мнения: 1 038
На нас педито също нищо не ни беше казал,но от приятелки чувах,че е добре да се отиде.Заведох я на месец и нещо,тогава ортобеда каза,че е добре да се ходи до един месец след раждането,после на годинка и после на три години.Каза,че е добре да се ходи по раничко,защото ако има нещо могат бебетата да минат само с гащички(както беше при нас)Племенницата я заведоха по късно на 5 месеца и трябваше да се ди с едни каишки като жабенце,та от тази гледна точка е добре да се водят по раничко. Simple Smile

# 15
  • Мнения: 2 028
искай направление и ходете на ортопед...ние заведохме Огнян към края на третия месец, но ортопедът каза, че по принцип трябва по-рано!

# 16
  • Мнения: 445
Ние ходихме още първия месец като се роди Мартин. Ортопеда ни показа каква гимнастика да правим за краченцата. Към 8 ходихме пак, за да види как се развиват крачката и каза, че са нормални.

# 17
  • Мнения: 81
бебчо беше на 4месеца

# 18
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Заведохме го на около 40 дена. Ортопедът сподели, че най-добре било да се водят бебетата до 10 ден, защото тогава можели да направят чудеса в сравнение с по-късно. Каза го със съжаление, защото сигурно рядко прави такива прегледи.
Аз отидох на частно-педката каза, че го е видяла и му нищо (сигурно в утайката на кафето или на боб го беше видяла, защото и памперса не му беше махала). Горе-долу и по това време я смених.
О, и да допълня-във Варна има един корифей, който държи да прави преглед с рентгенова снимка, не е необходимо, става и с ехограф.  Peace

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
От 2006г. джипито на детето е длъжно да дава направление за ортопед 2 пъти- на вашато възраст и на 5-6 месеца. първият път се гледат само ъгли, гънки, разкрач, а вторият вече са образуване ядрата.

# 20
Трябва да се иде 2 пъти до 6-тия месец - това по новите изисквания. Нашата педиатърка ни изпрати след 2-рия месец и следващия ще ходим пак.

# 21
Ние ходихме през 2месец, и ни гледаха на ехограф. Трябва да знаеш че бебоците трябва да се гледат задължитилно на ехограф а не да се снимат, това ни го каза ортопеда даже ни показа и постановлението на министерствотона здравеопазването. Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 44 098
нащия беше почти на два като го заведохме, гледаха го на ехограф, показа ни гимнастики и даде съвети за сядането и прохождането. Каза че ще се видим пак като проходи . Наистина по-рано по-добре Simple Smile

# 23
  • Мнения: 912
Мила, ходи се колкото се може по-рано и по закон е задължителен както казва Lss. Аз съм доволна от нашата педиатърка, защото тя ни даде направление и ни прати на ортопед още след първата консултация на 1 месец и слава Богу, защото откриха че беба е предразположена към луксация (вероятно тя самата е усетила,че са и стегнати краченцата още тогава)- гледа ни на ехограф, продаде ни ортопедични гащички, които носим всеки ден и ни показа упражненията, които се правят при всяка смяна на памперса. Ще ходим отново на консултация при ортопеда на 3я месец.

# 24
  • Мнения: 1 393
Приниципно още от раждането може да се каже дали детето е с луксация и е хубаво да се види от ортопед към 40-50 ден,за да може да се реагира,ако има нужда

# 25
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Още в родилното един свестен доктор-ненатолог ми каза,че в първият и петият месец задължително се дава направление за ортопед.Нашето педи ни даде и открихме лек проблем,който се надявам до 3-4 месец да е минало  Praynig.Затова,колкото по-рано,толкова по-добре  Peace
И ние бяхме така. Още в родилното ни посети ортопед, който ни каза, че щом навърши малката 2 месеца е желателно да я види ортопед профилактично. Отидохме и и откриха малък проблем (дисплазия на тазобедрената става), който чрез упражнения, слава Богу, оправихме. Хубаво е да се иде, защото, примерно, ако бяхме открили проблема по-късно, той щеше да се задълбочи и усложни.

# 26
  • Мнения: 4 392
Хора,вие ми уплашихте!! ShockedЗа пьрви пьт чувам за такова нещо ,а и нашият доктор никога не е споменал думичка за ортопед #2gunfire #Cussing out
Дали е кьсно,сега да се отиде и ще ми издадат ли направление,като сме толкова големи? Cry

# 27
  • Мнения: 8 505
Ние водихме дребното 3 пъти-на 1-2 месеца,на 6 месеца и последно когато проходи стабилно.Не сме имали проблеми с направленията.

# 28

Няма причина да не ви дадът направление,
Amarena прегледът от ортопед е задължителен и педито няма право да ви откаже направление. Peace

# 29
  • Мнения: 2 242
На мен педито ми отказа направление , защото не намирала основание #2gunfire.... Ходихме в Горна Баня при Алексиев и си платихме. После сменихме педито и новата ни прати с направление и  Wink пак си платихме- за ехографа Twisted Evil

Ето и други теми по въпроса
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=72968.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=53495.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=42852.0

# 30
  • Мнения: 2 407
На 2 месец ходихме при Драганов и сега мисля да я заведа пак!

# 31
  • София
  • Мнения: 1 457
Използвам темата да попитам някой знае ли приемното време на Алексиев от Горна Баня? И дали работи в събота (макар че не ми се вярва Thinking)

# 32
  • Мнения: 2 242
Използвам темата да попитам някой знае ли приемното време на Алексиев от Горна Баня? И дали работи в събота (макар че не ми се вярва Thinking)
Аз се свързах с него първо по мейл и после си уговорих час по мобилният му
http://www.einet.bg/~alexiev/

# 33
  • Мнения: 1 114
Момичета, направо съм бясна. #Cussing out #Cussing out  Личната лекарка на детето чак на последната консултация каза, че ще ни даде направление за ортопед. Синът ме е почти на годинка и вече ходи. Отдавна е трябвало да стане това.  Педиатърката, която го гледа всеки месец пък каза, че му нямало нищо и че за толкова години лек. практика не била виждала момченца с проблеми на ставите. Това засягало предимно момиченца. Не знам на какво ще я направя другата седмица като отидем пак.  #2gunfire

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 526
Първо ходихме, когато беше на около 2 месеца, след това като вече беше проходила и можеше да се движи добре - значи към 1 година и 1 месец. Ходихме при д-р Драганов във ВМА.

# 35
  • Мнения: 4 392
След всичко ,което изчетох,направо ми се изправи косата!
Маи сьм ужасно закьсняла Cry Cry Cry Cry
Тези доктори направо са си за #2gunfire #2gunfire #2gunfire #Cussing out
Постоянно крада от сьня си,за да вися в интернет и да уча това,което разни докторчета са пропуснали да научат или се правят,че не знаят. Twisted Evil Twisted Evil

# 36
  • Мнения: 2 242
Извинявайте, че разводнявам темата, но забелязахте ли колко теми е имало и колко много майки са притеснени че педиатрите не са спазили задължителните прегледи при специалист. Това при нас е някаква ненормална практика!

Аз бях втрещена, когато разбрах че първата ни педиатърка е пратила дете с двойна луксация на ортопед на 8м. След като се е разбрало че има проблем, подправила документи, за да излезе че го е пращала и в 3м. Същата тази лекарка, няколко седмици след това ми отказа направление, защото не намирала основания #Crazy.
Посъбрах още много такива случаи от мами във форума и това се оказа направо явление Sick. Писах до здравната каса – нъцки Twisted Evil. Те нямат никакъв механизъм за контрол на педиатъра! Всичко си зависело от майката- тя подавала конкретен сигнал за конкретен лекар!
А мамите, които не са информирани?

# 37
  • Мнения: 4 392
Здравеите мами!
Вьпросьт ми е свьрзан с посещението на ортопед на бебока.Четох,че трябва да се отиде много рано,още преди навьршване на 1 месец на бебето.Вие как постьпихте?И кои ви насочи кьм ортопед?Ние сме на 8 месеца вече и се притеснявам,че още не сме ходили Cry Просто нямаше кои да ни каже. Cry

# 38
  • Мнения: 1 711
      Заведох го на частно още към втория месец, защото педа естествено не ни даде направление. Както всеки път си го спести. И не съжелявам, смятах към годинката пак да отидем. Важно е, защото едва ли разбират повече от ортопеди , а и имам опит с една приятелка, която доста изживя с луксацията на своето бебе!

# 39
  • Мнения: 1 930
Отидохме при Драганов, когато Преси направи 3 месеца.
Педито ме насочи и ми даде направление. като проходим пак сме там  Peace

# 40
  • София
  • Мнения: 2 967
Закъсняли сте, но го заведете колкото се може по-бързо. Пък може и да му няма на детето нищо. Това са профилактични прегледи, ако случайно има нещо да се оправи бързо.

# 41
  • Мнения: 1 114
и ние не сме ходили. доста съм разтревожена.
не е ли остарял този метод с гледането на гънките? педито казва, че всичко е наред, обаче аз не вярвам вече на никого

# 42
  • Мнения: 967
Идеята на предлега при ортопед е че до 3мес. възраст костите на децата още не са се офирмли хубаво и ако има проблем той може лесно да се отстрани с ортопедични гащички. Ако обаче проблемът се установи на по-късна възраст намесата става вече само оперативно, защото коститеса се оформили и не може вече да им се въздейства. За това препоръчват раннто водене - ако има проблем да се реши бързо без рязане. Стискам палци при вас всичко  да е наред, но поискай направление и го заведи, за да си спокойна - горещо препоръчвам д-р Драганов от Медицинска академия! Ние също ходихме чак в 8 мес. но за радост всичко ни беше наред  Grinning

# 43
  • Мнения: 1 393
За близката 1седмица това е 2 или 3 въпрос за ортопед на,който отговарям?Защо не търсите бе хора,а пускате едни и същи тема newsm78Не искам да се заяждам,но ако се повдига старата тема хем ще е с повече отговори,хем няма да има толкова повторения.
А, сега по въпроса  Simple SmileХоди се около 40-50ден,но луксацията,ако я има може да се види още от раждането.Хубаво е да се види по-рано детето,ако има нужда да се вземат по-рано мерки  Hug

# 44
  • Мнения: 8 505
Втора опция.На първата консултация педиатъра ни даде направлението.

# 45
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Малко по-късно- на 4м.

# 46
Тъй като малката е записана на абонамент в частна детска клиника "Вела" от там ни се обадиха още преди да навърши 2 месеца че на определена дата и час трябва да сме на преглед при ортопед при това прегледът беше напълно безплатен, а педиатарката ни даде направление в края на третия месец. Hug

# 47
  • в сбъднатите мечти
  • Мнения: 278
Отидохме веднага след като навършихме 1 мес. (тогава си поискахме направление и няколко дни по-късно посетихме ортопед). За него ни каза още лекарката следяща бременността ми, защото бебка беше със седалищно предлежание от 6-ти месец та до края (и то чисто седалище). Като четох някъде в нета кои деца са предразположени към луксации и задължително трябва да идат на ортопед си спомням, че пишеше: женски пол, седалищно предлежание, родени със секцио (имаше и още, но запомних това което се отнася за нас) и така  независимо, че педиатърката ни настояваше, че липсват външни признаци и няма нужда да ходим си искахме направление и тя не ни отказа. Отидохме на ултразвук и се оказа, че е грешала, та сега сме с ортопедични гащички.
А ти не чакай, отивай! Колкото по-рано, толкова по-добре. Стискам палци всичко при вас да е наред!

# 48
Малко след като навърши 2 месеца

# 49
  • Мнения: 5 250
Преди да навърши 1 месец

# 50
  • Мнения: 1 771
Здравеите мами!
Вьпросьт ми е свьрзан с посещението на ортопед на бебока.Четох,че трябва да се отиде много рано,още преди навьршване на 1 месец на бебето.Вие как постьпихте?И кои ви насочи кьм ортопед?Ние сме на 8 месеца вече и се притеснявам,че още не сме ходили Cry Просто нямаше кои да ни каже. Cry

Чаках педиатърката сама да се сети, чаках месец, два, и на третия не се сдържах, а си го изисках.

# 51
  • в баира
  • Мнения: 861
И двете ми деца бяха с каиши и от опит знам: за да ти е мирна главата се слагат профилактични гащички още щом се приберете от родилно. Това е критичен момент за бебешкия таз. На 40-ия ден се ходи на ехограф при ортопед. На 4 месеца се прави рентгенова снимка. Поне при нас беше така. Не съм си повивала децата, оказа се, че е наследено от мен, тъй като аз съм имала луксация като бебе.

# 52
  • Мнения: 163
Ние ходихме като навърши 2 месеца и като навърши 6ия пак ще отидем

# 53
  • Мнения: 748
1 и 4 месец.
виж тук:
http://www.nhif.bg/downloads/Prilojenie_07-2005-26-01-2005.doc

ако педито отказва да ти даде направление, или се мотае можеш да подадеш жалба до РЗОК.

# 54
  • София
  • Мнения: 3 677
Заведох го преди да стане на 2 месеца- по мое настояване- ама и педиатърката ме беше помолила да я подсетя и за по-рано ама аз позабравих Embarassed- а тя искаше и по-рано да отидем.Сега като стана на 6 пак ще ходим но още не съм го водила на консултация- тия дни ще е

# 55
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
Ние заведохме малчо на 40тия ден - не че го планирахме, но така се случи! Трябва да е преди навършването на два месеца. При нас слава Богу всичко е наред, но ще ходим и на контролен преглед в началото на 7месец!

# 56
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Хора,вие ми уплашихте!! ShockedЗа пьрви пьт чувам за такова нещо ,а и нашият доктор никога не е споменал думичка за ортопед #2gunfire #Cussing out
Дали е кьсно,сега да се отиде и ще ми издадат ли направление,като сме толкова големи? Cry
същото.Аз ще взема да го заведа в най- скоро време.надявам се да не е късно Praynig

# 57
  • Мнения: 3 537
Лелеее,как се дразна само като чета,абе тия педиатри луди ли са незнам,може ли такава безотговорност.Длъжни са 3-ти и 5-ти месец да дадат направление,а не сами да си определят диагнозата дали си е наред детето или не #2gunfireДаже след като проходи стабилно детето пак трябва профилактично да се води и да се види от ортопед.
Искайте си направление,досаждайте им....... #Cussing out
Моя педиатър добре,че едно направление че даде в 5-ти месец та нямахме проблем,ама пак аз си настоях и ми даде,хич...дреме му да каже,сливи имаше в устата....а са длъжни те да казват..... #2gunfire

# 58
  • Мнения: 3 760
Опция 3. Беше на два месеца и половина. Аз отворих дума и настоях за направление.

# 59
  • Мнения: 5 790
Педиатърката ни изпрати на ортопед, когато Вики беше на 28 дни.

# 60
  • Мнения: 1 410
Ние заведохме дъщеря ми на три навършени месеца. Нямаше и нищо. Отиди възможно най-скоро.

# 61
  • София
  • Мнения: 11 703
Доколкото знам най-новите тенденции са бебето да се води на ортопед около 40-50 ден!Ние отидохме преди навършени два месеца!

# 62
  • Мнения: 402
Ние ходихме когато беше на 2м. Сега сме на 7м. и мисля да я водя пак.

# 63
  • Мнения: 341
Знам от GP-то, че преглед при ортопед се прави до 6-7-мия месец. И аз водих сина ми с направление през 4-тия месец. Според мен тази е по-правилната практика - оропед да си го гледа за евентуална луксация, да ти даде информация и съвети за двигателното развитие, да отговори на въпросите ти... GP-тата не могат да бъдат експерти по всичко.   

Общи условия

Активация на акаунт