Напускане на работа и борса!! СПЕШНО!

  • 25 398
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Здравейте!
Това е първата ми сериозна работа и не съм много запознат. Работя във фирмата от вече 9 месеца(нямам по-продължителен и непрекъснат стаж, всичко е било сезонна работа), осигуряват ме на минимална заплата, искам да напусна, но ми казаха да помоля работодателя ми да ме освободи с причина, че е намалява обема на работа, за да мога да съм по-дълго време на борсата. Въпроса ми е - колко ще получавам от борсата и колко време.  Каква е разликата между да ме освободи по взаимно съгласие или той да ме съкрати. Трябва ми отговор спешно, всеки ми казва различно и се обърках, а няма към кого да се одпитам. Ще съм ви  безкрайно благодарен, дами!  bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 4 035
Работодателят няма да те съкрати по такъв повод, защото е атакуем после, дължи ти обезщетение и въобще ще се прецака сам. Ако си напуснеш ти ще си за по-малко време на борсата и ще взимаш по-малко пари. Виж колко трудов стаж трябва да имаш, за да имаш право на обезщетение от борсата.

# 2
  • Мнения: 40 741
http://www.noi.bg/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso

Както ти казаха работодателят няма да се навие, защото трябва да ти плати още една заплата.
Понеже си осигурявана на МРЗ обезщетението ти по принцип е 60% от МРЗ - под 100 лева.
Иначе имаш 9 месеца стаж - минимума за да можеш да получаваш помощи за безработни. Но общият ти стаж е до 3 години и затова ще получаваш обезщетение само 4 месеца. Това ако те съкратят. Но ако се разделите по взаимно съгласие пак имаш право на 4 месеца. Тоест, понеже стажът ти е много малък за теб няма никаква разлика - все имаш право на 4 месеца обезщетение за безработица.

# 3
  • Мнения: 25 568
Ето тук обясняват:
http://m.trud.bg/Article.aspx?Id=1182828

По принцип е по-изгодно да те съкратят, отколкото да напуснеш по взаимно съгласие. Не знам обаче в твоя случай как точно стоят нещата и дали има изобщо някаква разлика на практика.
Попитай в Бюрото по труда или в НОИ.

Цитат
Контактният център на Националния осигурителен институт обслужва всички запитвания на граждани, постъпващи чрез автоматичната телефонна централа на института - 02/926 10 10. Работното време на центъра е от 9.00 до 17.30 ч. всеки делничен ден.

Служителите на центъра извършват консултации за разясняване на действащото законодателство и подпомагат клиентите на НОИ в намирането на необходимата им информация. Извършват се справки за утвърдените в НОИ административни процедури, за движението на преписки и др.

# 4
  • Мнения: 4 569
Сигурен ли си, че месеците ти са точно девет? Един ден разлика и няма да стане.

Чети тук http://www.noi.bg/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso

# 5
  • Мнения: 0
по договор имам 9 месеца, да. Благодаря ви! Стискайте палци Simple Smile

# 6
  • Мнения: 9
 Здравейте,имам много голяма нужда от компетентно мнение,видях че сред вас има зблъскали се с подобният на моя случай,моля помагайте!Имам 10години трудов стаж,като последните 2години съм била в отпуск по майчинство.След изтичане на майчинството ми,фирмата настоя да си подам молбата за напускане(притиснаха ме) и аз го направих,без да занм че по този 325ч.по които ме освобождават обещетението от борсата е минимално и за минимален срок.А за стажа които имам и при положение,че никога не съм била на борса е можело да получавам 60% за доста по-дълъг период.Въпроса ми е следния,ако сега ме назначат фиктивно в друга фирма и след това ме съкратят по ч.71 ще мога ли да получавам пълното обещетение от 60% има ли някакви рискове за мен или за фирмата която ме е назначила фиктивно.За какъв период трябва да ме назначат,на пълни осигуровки ли трябва да е?Благодаря ви предварително!

# 7
  • Мнения: 5 060
Колко време е изминало от както вече не си на работа?
Вероятно си разбрала, че са те освободили без да имат право, но пък са те прецакали сама да си пуснеш молбата, което ги защитава, ако нямаш някакви доказателства, че си била принудена.

# 8
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Да те назначат по чл 70 и да те освободят по чл 71. може и за 3 дни на 4 ч, но аз съветвам за5 дни на 8ч. Няма разлика, но НОИ и Инспекцията си "говорят" и при "случайни"  проверки почват първо от тези с "минимума".
Ще взимаш обезщетение според стажа и дохода.

За comecom  няма значение как ще го прекратят. Щом няма повече от 5 г -стаж - на минимума.

# 9
  • Мнения: 9
Майчинството ми изтече на 02.06. прекратиха ми договора на 03.06. Знам че много ме прецакаха с това взаймно съгласие,но връщане назад няма.Въпроса е ако мога сега на свършен факт да си оправя нещата с борсата и пак да си получавам пълното обещетение според стажа ми.Ако това да ме назначат фиктивно в друга фирма е вариян,ще направя всичко  за да го постигна.Но не съм наясно точно как стоят нещата затова искам компетентно мнение.

# 10
  • Мнения: 9
Да те назначат по чл 70 и да те освободят по чл 71. може и за 3 дни на 4 ч, но аз съветвам за5 дни на 8ч. Няма разлика, но НОИ и Инспекцията си "говорят" и при "случайни"  проверки почват първо от тези с "минимума".
Ще взимаш обезщетение според стажа и дохода.

За comecom  няма значение как ще го прекратят. Щом няма повече от 5 г -стаж - на минимума.
Много благодаря за отговора,ще направя всичко възможно за да мога да получа обещетението което ми се полага.Да кажем,че в петък на 12.06. ми пуснат договор отписвам се веднага от борсата и на 12или по-добре дори на 22.06.да ме съкратят по чл.71 и до 7дневен срок трябва да се регистрирам отново като безработна.При тези условия ще имам ли някакви други спънки или най-после ще мога да ползвам  обещетението от 60% за 9 месеца.

# 11
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Това е начина, да.  Ще получаваш обезщетение за разликата.  Периода, за който вече си получила се приспада. Попитай все пак и в Бюрото -как ще преизчислят новото обезщетение и откога ще тече.

Последна редакция: чт, 11 юни 2015, 07:15 от Wild_rabbit

Общи условия

Активация на акаунт