Как върви захранването-част 5

  • 15 351
  • 309
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 532
Тиквата наистина е мека, но понякога има едни жилчици, които присядат и е хубаво да се пасира, а и да се разреди с АМ или кърма.

# 16
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Тиквата пасирам.
За заместването на яденето- той се оказа много лаком.Както преди 3 седмици не беше готов за лъжицата ,така сега просто няма отърване. Много се сърди като спирам да му давам, но ако заместя ядене това значи много по-малко кърма.Т.е ако го накърмя към 9 и към 11.30-12 дам храна някаква значи следващото кърмене се измества чак към 14-15 ч.
А ако първо го накърмя след това не ще пюре..............въобще в един порочен кръг се въртим newsm78

# 17
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Браво Лиде  bouquet
И аз ще следя темичката Laughing.Да ви кажа до късе сме стигнали с захранването.Папаме плодово пюре почти по половин бурканче.Повечето от изброените плодове ги е ял като изключим цитруси,ягоди и киви.Плодовите пюрета са на Ганчев.Зеленчуковите ги започнахме скоро,но категорично ми отказа на Ганчев и си купих пакети със замразени зеленчуци.Всичко варя в един съд и бъркам с пасатора.За сега сме хапвали картоф,моркоф,спанак,зелен боб,грах и тиква.От кашите за сега съм давала само един вид на Bebi-оризово брашно с лешници(страшно ми хареса Embarassed).И вчера за първи път му дадох кисел ама го направих от домашен компот.Хапна си половин бурканче.
Чудно ми е по-колко грама пюре трябва да изяжда малкия newsm78

# 18
  • Мнения: 4 915
Това е схемата, която "сглобих" аз въз основа на опита на майките тук, и таблици на Бу.
Захранвах в началото много бавно, както виждате, но и 4-5 дни за първа храна са добре.
Водех се от принципа да не бързам и да въвеждам потенциалните алергени възможно най-безопасно.

І ден:
11 часа – кърмене
12 часа – 1 л. Оризова каша, течна, смесена с кърма

ІІ ден: 3 л.оризова каша  + кърма
ІІІ ден: - 4 л. оризова каша + кърма
ІV ден: 5 л оризова каша + кърма
V ден: 7 л оризова каша + кърма
VІ ден: 9-10 оризова каша+ кърма

VІІ ден: 5-6 л оризова каша + 1 л елда+ кърма
VІІІ ден: 10 л каша ориз:елда 3:1 + кърма
ІХ ден: същото
Х ден: 10-15 л каша ориз:елда 3:1
ХІ ден: каша ориз и елда 2:1
ХІІ ден: каша елда 20 грама
ХІІІ, ХІV ден: същото

ХV ден: каша елда 20 грама + 2 л. Просо
16 ден: каша елда + просо 4-5 л.
17 ден: каша просо 20-30 грама
18 ден: каша просо 30-40 грама
19 и 20  ден: каша просо 75 грама

21 ден: наобед: тиква 3 л. (не остана време за каша същия ден)
22 ден: тиква 4-5 л. на обед / каша елда 50 грама следобед
23 ден: тиква  30-40 грама наобед / каша просо 50 грама следобед
24 ден: тиква  50- 60 грама наобед / каша просо 50 грама следобед

25 ден: наобед: оризова каша + 1 л. пюре от сушени сини сливи (идеята за кашата на обед е,  че ориза и сливите се неутрализират взаимно, няма да запече или раздриска) / 50 г тиква следобед
26 ден: същото
27 ден: 30 г сини сливи на обед/ 40-50 г каша елда следобед
28 ден: същото
29 ден: сини сливи на обед/ каша просо следобед
30 ден: същото


Ред на въвеждане на храните (новата храна винаги на обед или сутрин, винаги с по 1-2 л., винаги минимум 3 дни интервал между новите храни!!! Новата храна може да се добавя към вече въведена, като се правят комбинации. Най-добре да се комбинират в един ден запичаща с разхлабваща/регулираща. ):

Месо може да се въведе сред първите храни, ако детето е с нисък хемоглобин.
Добро месо за започване е: пуешко, заешко, пилешко

Следващите месеци въведох храните в този ред:

Заешки бульон – 6ти месец
Зайче – 6ти месец
Червена чушка – 6ти месец
Морков – 6ти месец
Авокадо – 6ти месец
Картоф – 7ми месец
Круша – 7ми месец
Ябълка – 7ми месец
Киселец – 7ми месец
Череши – 7ми месец
Зелен фасул – 7ми месец
Царевица – 8ми месец
Грах – 8ми месец
Зелен чесън – 8ми месец
Диня – 8ми месец
Манго – 8ми месец
Пиле – 9ти месец
Жълтък – 9ти месец
Пуйка – 9ти месец
Грозде – 9ти месец
Леща – 9ти месец
Смокиня – 9ти месец
Пшеничена каша – 10 месец

7 мия месец минахме на 3-кратно ядене:
закуска: плод
обед: пюре
вечер: зърнена каша с плод

Препоръчителен ред на въвеждане на потенциални алергени:

Суров плод – 6ти месец
Плодови сокове – 7ми месец
Зелени подправки - 7/8 месец.
раст. олио (зехтин), сок, зелен фасул - 8 м;
Царевица – 8/9ти месец
жълтък - 9 м;
бобови растения ( леща, фасул, грах) - 9 месец
глутен (пшеница, овес, ечемик, ръж, жито) - 10 месец;
сирене, извара - 10 месец;
месо - пилешко, заешко, пуешко – (може и 6ти м.), 8ми месец
телешко, агнешко -  след 10 месец;

прясно мляко, масло, сметана, кисело мляко – след 12 месец;
броколи, брюкселско зеле, карфиол, патладжан - 12 м
захар и сол - след годинката
цитруси - след годинката
домати - след годинката
цяло яйце – след годинката
Горски плодове - след годинката.
Свинско месо - след годинката.
Целина - след годинката.
Къпини, малини, боровинки - след годинката.

Мъхести плодове - след 1,5 г
Риба, ракообразни - след втората годинка.
Шоколад - след втората годинка.
Ядки - 2-3 годинка; фъстъци - след 3 годинка.
Гъби - след третата годинка.
Ягоди – след третата годинка.


Запичащи
картофи
моркови
ориз
банани
ябълки
цитруси

Разхлабващи
карфиол
тиквички
грах
зелен фасул
домати
спанак
круши
череши
грозде
сини сливи
овес
трици

За улеснение се прави една таблица с 4 графи:
Първа графа: за отметки когато се въведе храната
Втора графа: име на храна
Трета графа: дата на въвеждане
Четвърта графа: имало ли е реакция към храната, бележки

В графа „храни”:
Зеленчуци
картофи
моркови
карфиол
грах
зелен фасул
червено цвекло
капия
домати –
спанак
кервиз
магданоз
тиквички
тиква
патладжани
броколи
салата
бр. зеле
Зелен чесън
Зелен лук
Леща

Плодове
ябълки
тиква
круши
банани
череши
дюли
грозде
пъпеш
диня
авокадо
сини сливи
смокиня
манго
цитруси и киви
праскова
кайсия

Зърнени
царевица
елда
ориз
овес
ечемик
просо
пшеница
трици
ръж

Разни
стафиди
прясно мляко
к. мляко
сметана
сирене
извара
яйчен жълтък
паста пълнозърнеста
пилешко
заешко
телешко
свинско
агнешко
раст. олио


Коментар по списъка на лидиана:
- ечемикът е глутенов.
- прасковите, кайсиите и нектарините са алергезиращи, препоръчват се след годинката; авокадо може за първи плод.
- домат и цитруси - след годинката. 

# 19
  • Мнения: 1 999
Браво за темичката!
Както писах вече - захраних бебка съвсем наскоро и то с оризова каша. Вчера за пръв път дадох няколко лъжички ранни морковчета. Изяде ги, но си личеше, че не са толкова вкусни като кашата. Ще ги давам три дни, а после мисля да дам след 3 дена пауза - ранни моркови+картоф. Като гледам София май няма да я запечат морковите Laughing както и оризовата каша. Laughing Може би си е до организъм.
Ще следя темата!
 

# 20
  • Мнения: 1 599
Лиде, браво за темичката
Според мен кайсиите и прасковите трябва да са след 9м, защото са алергизиращи
Аз захраних на 5м със сладък картоф. Давах по няколко лъжици 2 дена, на третия почивахме, а четвъртия увеличавам малко повече количеството, след това прибавих тиква и пак по съшата схема. След това кърма. Много сладко си похапва и засега не отказва кърма.
Сок не съм давала. плодово пюре и каша също
Деатка, една майка от парка ми каза, че откакто е почнала да дава пюрета не е искал да суче. Е, тя е захранила малко по-рано, 3м. Дано при вас да не е такъв случая.

# 21
  • Мнения: 1 999
deata, аз реших да и давам първо каша и пюре преди да я кърмя. След като ги изяде си иска цица. Laughing Може би, защото и засега яде малки количества от тях. Като почне да яде 100-150гр. каша и пюре, незнам дали ще иска да суче толкова много. newsm78

# 22
  • Мнения: 124
Здравейте на всички и поздравления за полезната тема!
На нас, както се вижда, ни е още много рано за захранването, но предпочитам да се ориентирам навреме. Значи, аз смятам някъде към края на юни да започна първо с тиква. Та си мисля - тъй като тогава на пазара едва ли ще намеря тикви, отсега ли да купя или може замразена да се намери - не съм виждала, но не съм се и заглеждала, де. И освен това - много рядко ми се е случвало да попадна на истински хубава, тоест сладка, тиква, когато купувам за вкъщи. Дали трябва да се търси някакъв определен сорт, що ли. Някой може ли да ме светне по въпроса.

# 23
  • Мнения: 694
Пак не съм много компетентна по въпроса,но пак от старите теми се ориентирах,че най-сладкия сорт тиква са така наречените цигулка-от тези продълговатите-те били най-сочни.Аз лично нямам такъв в момента и действам  огромна кръгла тиква.И аз до сега не съм се интересувала  има ли тикви всеки сезон или не? EmbarassedНека някой по-компетентен отговори на другия въпрос. Praynig
Марис-отбелязах,че кайсиите и прасковите са алергени-аз лично макар и да рискувам смятам да ги въведа към 7 месец Wink

# 24
  • Мнения: 532
vania_na, детето най-добре може да те ориентира. По колко ще изяжда зависи само от него, никога не насилвай  Naughty Те си имат периоди на голям апетит и безапетитие.
deata, схемата, която си описала е нормална. Не пречи, обаче, преди да му дадеш твърдата храна, да му предложиш да суче, щом те притеснява намаленото количество кърма. При всяко дете е различно. Аз, например, първо давам пюрето, а след това кърмя, но не веднага, така се приспиваме, а и е жаден след твърдата храна.
palindrom, не мисля, че е от кой знае какво значение какъв сорт ще е тиквата. Тя може да е варена или печена. Последната се нуждае от разреждане с мляко или вода. Аз съм замразила от тиквите, които ми е дала майка ми, след като ги опекох на фурна. Съобразяваме се и със сезоните, все пак. Grinning

# 25
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
free soul- много полезна схема. Ясно ми е ,че се въвеждат по малко храните.Ти си захранила на 6 месеца/нали така?/и на 7 вече сте заместили три кърмения с друга храна , така ли?Значи кърмиш сутрин и вечер ,а през другото време е изброената от теб храна. А предлагаше ли през деня да суче?
wright - ас след като съм дала пюре примерно суче ама пак не е така като за нахранване , а според мен по-скоро от жажда newsm78

# 26
  • Мнения: 694
Е-не смятах ,че ще го кажа-нищо не стана.
Представях си нащо захранване от рода на аз му давам-той отваря уста-гладно,гладно, и иска и плаче за още-да ама не.
Значи накърмих го в 10-след 20 минути му дадох пюре от тиква.Обаче Йосиф прояви повече интерес към лъжицата и чашката отколкото към храната-аз давам-той плюе-и се мръщи.После реших,че нищо няма да стане-цопнах лъжицата и му я дадох да ближи-така стана.Защо?4-5 пъти и я облизва и стана целия на маскара.Дотук-не е по план график-значи или не уцелих часа,защото после го накърмих и заспа,или не му хареса,или не сме готови още,или имаме нужда от време ,за да свикнем с гадната тиква.А утре какво количество горе -долу трябва да предложа? newsm78

# 27
  • Мнения: 535
Nаистина има различни видове тикви-цигулките са най-сладки, а белите са подходящи за зеленчукови пюрета Wink Аз лично направих плодови пюрета с цигулки+ други плодове, а зеленчуковите, както ви казах, с бели тикви  Hug Ние опитахме да се захраним, но бебо сега е в малко болен период  ooooh! и реших да спра със захранването. Иначе досега съм въвела тиква, морков и кафяв ориз.

# 28
  • Мнения: 4 358
Суровите продукти са по-алергизиращи от термично обработените!
Потенциален алерген е най-добре да се даде първо термично обработен. Например кайсията - най-добре е да се даде първо каша (например "Ябълки и кайсии" на "Беби", ИМА глутен!!!), после пюре и накрая суров плод.

Ако искате да давате масло в попарата, обработете го на водна баня!

За захранване с мъхести и цитрусови при деца с алергии има една особеност за по-лесно приемане на храната. Всъщност за АБКМ отговарям на лични, за да не занимаваме всички с излишни подробности. Попрочела съм малко през последните три години и мога да съм от полза в някои ситуации.

Черешите са вълшебен плод и много рядко предизвикват алергии! В никакъв случай не пропускайте идващия сезон!

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 1 195
Имам само един въпрос
Като се бие ваксина прави ли се пауза и каква?
Лиде, на нас ни е едва 3 ден, и при нас е същата история  Rolling Eyes
Аз почнах с моркови и сложих съвсеем малко кафява захар, защото са домашни и никак не са сладки. Излапа нещо, но по-голямата част го изплю.
Следващото мисля дани е тиква, но в понеделник пък сме на ваксина  ooooh!

Последна редакция: сб, 18 фев 2006, 11:38 от taigi

Общи условия

Активация на акаунт