Как върви захранването-част 5

  • 15 349
  • 309
  •   1
Отговори
  • Мнения: 694
Пускам темата за всички,които искат заедно да коментираме захранването.Позволих си да вкарам и малко ценна информация(поне за мен),която е почерпена от статиите за захранването,както и от опита на други мами.Моля-помогайте-ако някой иска да добавим нещо ценно нека пише на лични.


Нещо полезно


Първи каши-от 4 до 8 месец.

Те трябва да бъдат безглутенови,т.е:
-ориз
-елда
-просо
-царевица-тя се препоръчва за въвеждане малко по-късно,тъй като бебето може да прояви алергия към нея.

Първи плодове-от 4 до 8 месец

-ябълки
-банани
-круши
-кайсии-внимание-алерген!
-авокадо?
-нектарини?-внимание -алерген!
-праскови-внимание-алерген!
-сливи
-сушени сливи
-тиква

Първи зеленчуци-от 4 до 8 месец

-сладки картофи
-каша от американски орех??
-зелен фасул
-моркови
-грах-според таблицата от Бу може да се дава между 6-8 месец,но мнозина препоръчват той да се отложи ,защото е алерген.Може да се въведе след 8 месец.
-тиква
-тиквичка

Разхлабващи храни от въведените до 8 месец:

-тиквичка
-зелен фасул
-круши
-сини сливи
-овес
-тиква

Още разхлабващи:
-карфиол
-грах
-домат
-спанак
-череши
-грозде
-трици

Запичащи храни от въведените до 8 месец:
-картоф
-морков
-ориз
-банани
-ябълки

Още запичащи:
-цитруси

Алергични реакции:

-подпухване
-отделяне на газове
-обрив-пример-груб обрив по лицето,екзема
-хрема,запушен нос,симптоми на настинка
-червени,сърбящи очи,поддути клепачи,тъмни кръгове под очите
-диария,слузести изпражнения,чревно разстроиство
-червен обрив около ануса
-колики
-раздразнително поведение
-повръщане
-повишено слюноотделяне
-астма
-ушни инфекции
-слабо наддаване на тегло.

Бележки!Нека тук добавим полезни съвети нота бене!
!При пасиране на грах остават несмлени частици.Оптимален вариант-може да бъде добавка към друг зеленчук.
!Най-лесно усвоимата първа храна-оризова каша,която не е алерген.
!Едно отворено бурканче пюре може да престои 48 часа в хладилник,но ако преди всяко хранене се отсипе нужното количество в купичка.
!Приемът на каша и сутрин и вечер не е препоръчително,заради затлъстяването.



Последна редакция: сб, 18 фев 2006, 09:50 от lidiana

# 1
  • Мнения: 2 550
Мерси, Лиде!
Макар и малкият да е на АМ, това което си написала ще ми свърши чудесна работа:)


П.С. Ние днес започнахме да папаме. Първо "ястие" оризово-млечна каша  Sick

# 2
  • Мнения: 694
Извинявам се,ако съм натрапила на някого мнението си,а също и за това,че днес станах досадна с това захранване,но най много се извинявам за неумението си да оформя темата.Утре ще добавя линкове кам старите теми,тъй като нещо ми се скапа УС-стандарта.
Аз утре ще споделя моя опит.Ще започваме с тиква.

# 3
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
И ние започнахме наскоро и ще ми е интересно да следя темата

# 4
  • София, в полите на Витоша
  • Мнения: 946
Айде и от мен!
Аз нали съм дарта школа, та след третия почнах зеленчуковото и плодовото, но си останахме на плодово, защото хич недолюбваше зеленчука...
След четвърткия вече сме на каша- която ядеме с охото и общо взето западните педиатри като че ли препоръчват първо кашата, а след това пюрето...
Сега от една седмица и със зеленчуците сме на ти, особено като деата препоръча да ги смесим със плодово пюре и да намаляваме количеството докато свикне с вкуса- благодаря ти  Hug- това за пореде път доказва, че човек се учи докато е жив!
Сега сутрин се кърмиме два- три  пъти, плодово между храненията вместо сок, зеленчуково за обяд, междинно цокане колкото иска, за вечеря каша и пак цокане до отмала... Joy

# 5
  • Мнения: 532
lidiana, благодаря и аз за темата! Полезно ми е да сравня нашето меню с тези на другите бебчета.
Зачудих се само за алергичните реакции, повечето от тях може да са на друга основа, а не алергична, поне така си мисля  Thinking
Ние в момента се храним така:
- ОСНОВНО КЪРМА
- ОБЕД - пюре картоф и морков, домашно приготвени с малко АМ, за мое учудване си го хапва с апетит  Crazy
- ВЕЧЕР - банан, тиква или ябълка, пасирани с малко АМ и каша "Слънчо", излапва по цял банан или ябълка  #Crazy

# 6
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
wright, а какво количество даваш и на колко часа се храните

# 7
  • Мнения: 694
Райт-алергичните реакции ги преписах от една статия в бг-мама,но и на мен не са ми много ясни.

# 8
  • Мнения: 532
deata, кърмя на поискване, даже прекалявам и понякога ми се сърди  Crossing Arms
Към обед варя и пасирам зеленчуците, които излизат към 100-150 мл, не грама. Поне така е отбелязано на каничката за пасиране. Давам докато иска.
Вечер, преди последното кърмене му правя плодовата смес, която е в същото количество, горе-долу един неголям банан или ябълка, почистени и смесени с каша излизат 100-150 мл.
От скоро включих водата, която давам след храна, но не и след кърмене.


# 9
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
питам те щото аз откакто захраних и нещо моя не ще да цока през деня много. Сутрин и вечер е идеален но през другото време нещо се мръщоти и не дава признаци на глад newsm78

# 10
  • Мнения: 694
А дали е възможно другото ядене да се хареса повече на дечковците.Деата-ти с какво захрани и мислиш ли да заместваи кърмене?
Марче-прочетох как е минало вашето захранване.Вие сте доста големички вече-той разбира повече от нашите пальоши.

# 11
  • София
  • Мнения: 529
За инфото в началото - овеса е с глутен!!!! Naughty

От кашите безглутенови са още елда, просо и царевица!

Иначе и аз ще следя темата с интерес!
Захранихме се на 5,5 м. с оризова каша. Сега първо се кърмим, после на обяд папа зеленчуково (ХИП, сготвено или микс Laughing ), а следобед каша ориз или елда с плод  или царевично нишесте с плод.

Малко неща съм въвела засега, но... не бързаме Laughing

# 12
  • Мнения: 532
Робин също се опъва понякога на кърменето, но при нас има и друг фактор - батковците и каката са много шумни, а бебо е много любопитен, само да шукне нещо и върти глава да види какво става. Понякога ми иде да се заключа в някоя стая докато го нахраня.
lidiana, не може да се каже, че бебетата могат да харесат повече твърдата храна, но истината е, че откриват нови вкусове. Със сигурност зная, от опита си с Ники, че не трябва да се изпуска момента на захранване, защото ако прекалено се отлага, детето по-късно приема по-трудно нещо различно от млякото, което пък също не е добре. Нещата трябва да вървят паралелно и бебе да си знае, че ще има и мляко, ще има и пюренце.  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 694
Ара-благодаря,веднага поправям! Hug
А да попитам нещо-тиквата само намачквате ил пасирате с пасатор-защото тя като се свари става много мекичка. newsm78

# 14
  • Варна
  • Мнения: 3 227
Лиде, аз пасирах тиквата с пасатора.

Общи условия

Активация на акаунт