Как да доставим повечко витамини на злоядо дете

  • 14 240
  • 140
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 8 163
Моето дете е в групата също  ooooh! Зеленчуци не яде никакви и под никаква форма, с изключение на краставици и репички, но те пък са едни витамини...
Моето злоядо дете яде банани, портокали, мандарини, ябълки, ягоди, диня и киви, както и много лимон със захар.
Другото, което обича, колкото и да е странно за всички, тъй като е много злояда, това е риба, скариди, октопод и домашно овче кисело мляко.
В това се изчерпва менюто й  Wink Хубавото е, че не обича разни там чипсове, снаксове, зрънчовци.

Ти на това дете "злоядо" ли му викаш?! Че то е гурман!

Успокой се, иди прегърни дъщеря си и й благодари че е такава, каквато е  Peace

# 136
  • Мнения: 212
Преведете рецептата на мъфините моля, изглеждат страхотно.
Ето и превод на рецептата за мъфините с цвекло, с извинение за дългото забавяне.
Добавила съм и коментари по моите модификации на рецептата.

ШОКОЛАДОВИ КЕКСЧЕТА С ЦВЕКЛО


Спрей с рапично масло за намазване (аз ползвам обикновено краве масло)
3 глави цвекло (около 375 грама), обелени
265гр (1 3/4 чаши) самонабухващо се брашно (вместо него ползвам обикновено брашно +2 1/2 ч.л. бакпулвер)
30гр (1/4 чаша) какао на прах
1 чаена лъжичка смесени подправки
200 грама (1 чаша), тъмно кафява захар (става и с обикновена, но с кафява е по-ароматно)
3 яйца със стайна температура
180грама, разтопено масло
150 гр черен шоколад, разтопен, охладен
2 чаени лъжички ванилия
шоколадова глазура за украса

Загрейте фурната до 180 ° C. Намаслете петнадесет формички за кексчета от 80ml (до 1/3 от формичката). Настържете на ситно цвеклото. (Моят вариант е да го сваря или изпека предварително, след което го смилам в блендера)
Пресейте брашното, смесете с какаото на прах и с подправките в купа. Разбъркайте със захарта. Прибавете цвеклото, яйцата и маслото. Добавете шоколада и ванилията. (Аз прибавям и шепа сушени червени боровинки. Понякога добавям и допълнително парченца шоколад). Разбъркайте добре, до пълно смесване на всички компоненти. С помощта на лъжица разпределете сместа във формичките. Пече се в продължение на 25 минути или докато суха клечка. Оставете да се охладят напълно.
Намажете с глазура.
П.С. Понякога, когато нямам какао, го замествам с 30 гр. шоколад. Става по-шоколадово.

Пожелавам ви доволни и похапващи малчугани!

# 137
  • Мнения: 62
Имам и аз една злояда 4г госпожица ... никакви пресни плодове или зеленчуци - само краставица и много рядко банан. Отвреме навреме правим пробив я с парче пъпеш, я с маслина. Пие само фреш от портокал и то рядко.
Проблемите започнаха още със захранването... докато не включих месото. Оказа се че яде само месо.
С времето и наблюдението открих, че харесва прости храни - макс два продукта (например пиле + ориз)

Това което ни помогна да се повиши апетита бяха 1-2 аквасорс добавки и много домашен мед - в чайчета, на филийки, с орехи ... Старая се малкото храни които приема да са чисти и пълноценни.(Вкъщи добре, но в детската градина медузите, които сервират са проблем...)

Принципно не е задължително едно дете да яде всичко - някои са месоядни, други вегани, но винаги има някоя храна от другата група, която се приема добре.
В яйцата и меда има също витамини, в дроба, в пълнозърнестия хляб, в маслото, в каймака на млякото (намазан на филийка с мед е идеална закуска) ... По скоро проблем има при децата, които ядат само плодове, защото на тази възраст има сериозна нужда от мазнини и белтъчини.

Мисълта ми е да не им се притеснявате толкова за тези витамини, че детето не гризло ябълки... и да не насилвате милите деца с някакви хиперздравословни буламачи за мацки на диета... Може да му е кисело, чревната му флора още да не е готова за толкоа целулоза, да има потенциал за алергичност към някоя храна и затова да я избягва... и т.н.
Хубаво е, разбира се да се предлага разнообразие - пък каквото му трябва на организма - то ще си го вземе или потърси.

За най-злоядите деца, кото нищо не ядат (и там бяхме по едно време) имам съвет към майките - давайте им в колкото може по-големи количества каквото им се яде само и само да им се отвори апетита ... те после ще си наместят режима.

А и децата се променят с възрастта.
Пък и ако детето е здраво и енергично - значи храната която приема му е ок.

# 138
  • Бургас
  • Мнения: 644
Просто спирам да давам всичко друго и като огладнее яде. Както искате ме наричайте, но плодовете и зеленчуците са незаменими в хранителният ни режим и докато мога ще бъда безкомпромисна за това! На градината яде манджичка с кеф /така поне ми казват и не съм я прибрала гладна досега/, в къщи яде и сладолед и шоколад и пръчки, но никога преди да се е нахранила с основно и зеленчуци /понеже плодовете не са й приоритетни/, но пък виж зеленчуци яде с кеф. Като й се ядът пръчки или сладолед и знае че съм непреклонна, ела да видиш как мУА домати  Mr. Green

# 139
  • Мнения: 3
Здравейте. Имате ли впечатления от диетоложката Магдалена Пашова? Гледах я по телевизията, но нещо тези дипломи нейните от някакви странни университети не ми вдъхнаха доверие. Имате ли впечатления?

# 140
  • Мнения: 21
Тя някакви зеленчуци под формата на манджи, грил, в тестени яде ли? Плодове в сладкиши?

Яде минимално количество ситно нарязани моркови и картофи в пилешката супа, както и пържени картофи, които не мога да причисля към полезните зеленчукови ястия. Хапва също и картофена крем супа, но ако усети, че има по-едро картофче или морковче вътре, ги плюе. Маха дори домата и гъбите от пицата.
За сладкиши с плодове въобще и дума не може да става, били й "лигави". Опитвали сме да й дадем различни плодове в комбинация с течен шоколад, който й е любим, със сметана- не и не.
Пробвали сме да й даваме различни видове баница с праз, зеле, спанак - отказва, приема само стандартната баница със сирене и яйца.

Ако вече не сте пробвали мога да предложа млечно-плодови шейкове.
Прясно мляко, някакъв плод - с банан е перфектно, малко кафява захар, може и ванилия - всичко се мята в блендера до достигане на перфектна гладка консистенция - едва ли ще откаже Simple Smile
А и няма топлинна обработка, което запазва витамините.

Общи условия

Активация на акаунт