За вярата, липсата на надежда и любовта

  • 14 921
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 93
Търсехме просто разходка, а се оказа еднодневно пътешествие назад във времето. И в самите нас...
*******************
Смятахме да се разходим до Кокалянския манастир,а след това и до крепостта Урвич.Бяхме чели коментари,че в споменатия манастир не приемали с добро око вярващите,които го посещават!?!...Внезапно решихме да импровизираме.Така се оказахме по един много лош горски "път",водещ към Пасарелския манастир "Св.Петър и Павел".Осеян с дълбоки дупки /тогава локви/ и клони,надвиснали над пътя.Пътувайки така,настигнахме една жигула.Бе спряла насред пътя.От нея слезе,накуцвайки,възрастен човек,извади кирка и започна да поправя пътя.Явно не бързаше,затова слязох и се разговорихме.Оказа се,че всъщност той и съпругата му/седеше в жигулата/,поддържат пътя и манастира.
-Мъчим се тука,момче-започна човекът.-Опитваме се да правим нещо,че да може да се минава.Ей и тия клони...Драскат колите,отблъскват хората от манастира...Впоследствие закарахме съпругата му до храма,а мъжът  `и остана назад по пътя,извади дърворезачката и започна да орязва клоните на дърветата,надвиснали над пътя.

ИСТОРИЯТА
Манастирът "Св.Петър и Павел" в Пасарел вероятно е възникнал през 15 в. още в началото на турското робство.Намирал се е на стария път София-Самоков.Оттам минавали много колари-българи.Вярата им била силна и всеки помагал с каквото може.Така постепенно била построена църквата,а след това и цял манастирски комплекс.Монасите отглеждали различни полски култури,добивали и продавали мед.Въобще-кипял живот.Постепенно манастирът от духовно средище прераства в огнище на българщината...През 1853г. храмът е изпепелен,но само след 10 години нашите предци успяват отново да го изградят.През 1898г. манастирът е управляван от калугер Васил,който го ограбил и разорил.И отново родолюбивите българи връщат живота в тази обител.Докато не идва 1944година...
СОДОМ И ГОМОР
Скоро след това новата атеистична власт започва да действа.Взето е решение да се построи яз.Искър.Работниците ползват помещенията в манастира като общежитие...Постепенно многото манастирски имоти са разпилени,а манастирът започва да се руши.Селяните от Пасарел колят добитък насред двора на обителта...Впоследствие го доразрушават,а със строителните материали от духовното средище си построили домове,селскостопански постройки,обори...
Началото на края
На 29 юни 2003г. храмът е осветен отново.
-Моят съпруг-започна разказа си бабата-сънувал Света Богородица.Тя му казала,че ако иска да живее трябва да се грижи за манастира.Така започнахме...Когато за първи път дойдохме,вратата на параклиса беше разбита.На пода,в средата на храма,беше изкопана огромна дупка от иманярите.Тъжна картина.Постепенно постегнахме поне дотолкова,че вярващите да има къде да се помолят.Направихме и беседка.Откраднаха пейките...Онази сграда също се срути/сочи постройката срещу нас/.Само параклисът остана,но ние нямаме сили вече..Покривът тече,а стенописите се съсипват.Ходихме в Дирекцията по вероизповеданията/б.а. към МС/,в Светия синод.Казват ми"Снимайте го".Какво да снимаме?Ей,къде е София!Да дойдат да видят!Никакво внимание и помощ отникъде...Нейсе дадоха 5 хил.лв/Построената сграда с тези средства е отстрани на параклиса/ и дотам.Дойде едно момче за реставрация на стенописите и вика:От 100 хил.лв почваме.Само като начало това,де.Откъде тези пари?Откакто моят дядо сънува Св.Богородица,си прави 6 операции на крака.Чак 6-тата излезе успешна..Често ме питат дали след нас ще има кой да се грижи за храма.Няма-отвръщам.Няма кой...

/СЛЕДВА/

Последна редакция: чт, 27 мар 2014, 10:03 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 93
По пътя обратно
На връщане срещнахме жизнерадостен господин,който беше дошъл с автомобила си.Оказа се-да изтегли закъсалия с жигулата си,дядо.Възрастният мъж беше заредил последния си бензин  в дърворезачката,вместо в колата си...Колко много вяра,въплътена в дела,видяхме на това място!А в дуги,действащи храмове,гонят вярващите.Някой беше казал,че България ще тръгне нагоре отново тогава,когато българите се върнем в църквите.Може и така да е,но след видяното не съм оптимист.
За любовта
Да,в тази история няма надежда.Но я  има вярата!Истинската.И ...любовта.Това семейство от възрастни хора истински ни впечатли.Толкова единни в целите и стремежите си.Въпреки че им коства толкова,толкова много!Но те остават единни в трудностите.Може би това е едно от измеренията на истинската любов...За един ден видях моята истинска църква и история за истинската любов.Какво повече бих могъл да желая?
Дългът
Защо пиша за всичко това?Може би защото не искам да повярвам,че предците ни са вярвали в нещо,пък ние-не.Или защото не искам да вярвам,че няма надежда...Моля ви,помагайте кой с каквото може  и както го чувства...Пък кой знае...За да я има България и занапред.И заради предците ни/заслужават го!/,нас и нашите деца.
Бог да ви благослови

# 2
  • Мнения: 1 894
и защо не дадеш сметка тогава?

# 3
  • Мнения: 93
Смяташ ли,че ще има ефект чрез банкова сметка?Фактът,че от 200 прегледа има само един отговор по темата..Де да знам...Песимист съм.По-скоро си ги представях нещата по друг начин.Всеки,който се интересува да иде,да види.И ако реши-да дари чрез тези възрастни хора каквото сметне за храма.Те най-добре знаят за какво са им необходими средствата.Годините назад го показват.

# 4
  • Мнения: 1 894
даренията се водят разходи, а и точно хората, които имат средства да дарят, нямат време да ходят.
мисля, че от сметка за преводи не боли.

# 5
  • Мнения: 334
Един татко, много хубаво си го написал!
Нека четат, след тези силни думи какво да кажеш?!
Пък и на хиляда - един да отиде, значи не сме загубени!

# 6
  • София
  • Мнения: 1 715
Много хубаво - и историята, и написаното!
Дано някой ден да можем да отидем! Виждала съм подобни почти изоставени манастири. Жалко!
Не мисля, че банковата сметка ще реши проблема.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 255
Според мен проблема е по-дълбок. Имам приятелки, които избраха пътя на монашеството. В момента, в който стане дума за това с общи познати или колеги, обичайния въпрос е: "О, милата! Ама тя какво е преживяла, че така?" Този въпрос много ме дразни, повече от тъпото "Да не си бременна?" , което чувах в 7-8 месец на бременността, повече от всички тъпи въпроси, които съм слушала.  #Cussing out Как да обясниш, че монашеството е повече от обикновения живот, че има хора с друг тип стремежи?! Няма начин. Страшното в случая е, че хората с тази представа за монашеството не са процент, дори да е голям. Всички смятат така.

# 8
  • Мнения: 93
Marisha,напълно съм съгласен с теб.Проблемът е много по-дълбок.Разликата във възрастта на децата ми е 2 г.Като бутахме детската количка с големия,а жена ми беше вече в напреднала бременност,всички по улицата ни гледаха укорително.Сякаш да дариш живот в тази държава е някакво престъпление.Но пък е модерно пошлото...Друга гл.точка върху нещата,нямаща на пръв поглед общо със споменатото.Наскоро позната спомена,че при тях кандидатствал за работа младеж на 20-22год.Интересното в случая било не че CV-то му бъкало от правописни грешки.Интересното било,че въпросният бил...студент първа година.Това е България в момента-неграмотност навсякъде,в култ е издигнато материалното и т.н.Който споделя някакви духовни ценности е заклеймяван от болшинството.Отвсякъде бълват пошлост.От училищe/зад всеки ъгъл продават дрога,от TV/мисля днес да изтрия някои детски канали вкъщи/ и т.н.

# 9
  • Мнения: 2 340
Хубава тема, дава поводи за размисъл и както винаги се получава във форума - няма интерес към нея.
Дано има повече хора като теб един татко.

# 10
  • Мнения: 428
В тези тъжни дни, в Страстната седмица за мен беше много тежко да прочета тази история.
И аз съвсем наскоро чух коментар от един свещеник, че има много манастири в България, в които няма монаси. Тъжно е.
Не знам какво да кажа. Освен да се молим, не виждам друг изход. Ние, малкото стадо, какво можем да сторим... Може би да даваме пример, да се молим и да крепим и малкото светини, които имаме.
 
Лошото е, че хората се отдръпнаха от Бога, от духовния живот. От там идват всичките ни беди.
 

# 11
  • София
  • Мнения: 565
 Хора, има надежда. Един от най- големите грехове е отчаянието. То води към униние и безверие. Щом има хора, като тези, поддържащи манастира,като теб, един татко и като много други ,надежда има. Колкото и зле да изглежда всичко около нас, когато се огледаш, виждаш, че винаги има нещо, което дава стимул да продължиш напред. Както тези възрастни хора и тяхната вяра, любов и надежда. Господ не ни е изоставил. Това е само изпитание и не бива да се  поддаваме на отчаянието. То е само един от козовете на дявола. Бог с нас!

# 12
  • Мнения: 93
Наде,благодаря за позитивния пост.Всъщност,като се замисля,всички ние можем да помогнем с нещичко.Може да е с малко,но все пак...Наближава храмовия празник на манастира на 29 юни.Нека всички да отидем там и да занесем кой с каквото разполага.А ако има възможност и да дарим по нещо,още по-добре.Да усетят тези хора подкрепата ни все пак!Дано да греша,не съм споделял досега,но мисля,че възрастният мъж  има много сериозен проблем с крака.Дано да греша.Което прави усилията им още по-изтощителни.А дори не ги познаваме тези хора.Но така е било винаги,откакто свят светува-истинските герои винаги са оставали неизвестни!....

# 13
  • София
  • Мнения: 565
Нали за този манастир става въпрос? Освен финансово, дали можем да помогнем с още нещо? В този линк има телефон за връзка. Може би можем да се свържем с тези хора.

# 14
  • Мнения: 93
Да,Наде,това е манастира.Виж само как изглежда!...Така изглеждат паметниците на културата в България...Най-сетне успях да изнамеря координатите на хората,грижещи се за храма.Леля Снежана-0876995331 и бай Славчо-0877479387.Леля Снежа сподели,че курбан и тази година ще има,както са правели през последните 12 години.Макар и да имало години,в които вземат от попа пари на вересия,за да организират всичко както подобава,а после му ги връщат...Звънете на тези хора,ако чувствате необходимост да помогнете.Те най-добре знаят от какво има нужда манастира.

Общи условия

Активация на акаунт