Наследствен имот - какво да правя?

  • 1 916
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 495
Здравейте,

Ситуацията е следната: Моят чичо преди години ми предписа апартамента си при нотариус, но тъй като бях малка не съм сигурна дали беше чрез покупко-продажба или чрез дарение като си запазва правото на ползване. Аз досега не съм живяла в апартамента, а след неговата смърт /октомври 2013/ леля ми продължава да живее в него. Наскоро разбрах, че щом той е починал, аз трябва да подам данъчна декларация за наследство и че трябва да се плати 7% от оценъчната стойност на апартамента.
Това вярно ли е и въобще какво трябва да направя?
Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 13 682
Защо за наследство? Нали е твой апартаментът! Имаш ли нотариален акт и какво пише в него? Цялото жилище ли ти е дарено или само частта на чичо ти?
Да не е било завещание само?

# 2
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
A Вие нямате ли копие от нотариалния акт.
бъркате дарение, покупко-продажба с наследство. Идете при адвокат. Може да проверите и в Служба по вписванията за извършената сделка /ако изобщо е сделка, а не завещание или кой знае дали изобщо има нещо/.

# 3
  • Мнения: 495
Извинявам се за объркването.
Става въпрос за покупко-продажба, проверих. Целият имот е прехвърлен/продаден на мое име.
Какво трябва да правя след неговата смърт?

# 4
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
В такъв случай е следвало да се деклерира в данъчното веднага след сделката - срокът е 2 месеца /иначе има глоби/. А след смъртта само трябва да се подаде декларация, че вие ще сте ползвател /дсега е бил той и той е плащал данъците/, като носите и копие от нотариалния акт. Смъртта не ви е направила собственик, а само ползвател, собственик сте били и преди.

# 5
  • Мнения: 495
 Ще подам декларацията, но реално няма да съм ползвател, защото няма да живея там.
Благодаря много за отговора!

В такъв случай е следвало да се деклерира в данъчното веднага след сделката - срокът е 2 месеца /иначе има глоби/. А след смъртта само трябва да се подаде декларация, че вие ще сте ползвател /дсега е бил той и той е плащал данъците/, като носите и копие от нотариалния акт. Смъртта не ви е направила собственик, а само ползвател, собственик сте били и преди.

# 6
  • Мнения: 495
А само да попитам къде трябва да подам декларацията и какви документи трябва да нося?
Благодаря!  Embarassed Wink

# 7
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
В данъчната служба към общината. Ще пишете, че имате друго основно жилище. Това мсиля ще ви освободи само от такса смет, но не и от данък. Вие сте си собственик.

# 8
  • Мнения: 13 682
От такса смет никой не освобождава Simple Smile
Ако няма друг имот, този ще й е основен, независимо дали живее там или не. Ако е втори, ще плаща двойно по-висок данък сгради.

Най-добре отиди в данъчното на общината (отдел Местни данъци и такси), носи личната карта и нотариалния акт и попитай служителите. Обясни ситуацията, все пак ако си била на 18, когато са ти дарили имота, е нормално да не си била наясно със следващите стъпки по узаконяване на промените. Трябвало е чичо ти или родителите ти да ги направят. Може да проявят разбиране, иначе ще има глоба за закъснението. От 50 до 500 лв май. Ако не са плащани годишните данъци, може и от там да изникне неприятна изненада. Ще ти дадат да попълниш декларация за имотно състояние. Ако например имаш дял от друг апартамент, а този целият е твой, декларирай го него за първо/основно жилище.

Разпитай леля си какво е положението с плащанията предишните години, поискай съобщението от данъчните за данък сгради, явно на нейния адрес го изпращат всяка година.

# 9
  • Мнения: X
От такса смет никой не освобождава Simple SmileАко няма друг имот, този ще й е основен, независимо дали живее там или не. Ако е втори, ще плаща двойно по-висок данък сгради.

Напротив. Но трябва да се подаде молба до края на ноември или декември.

# 10
  • София
  • Мнения: 8 931
От такса смет никой не освобождава Simple SmileАко няма друг имот, този ще й е основен, независимо дали живее там или не. Ако е втори, ще плаща двойно по-висок данък сгради.

Напротив. Но трябва да се подаде молба до края на ноември или декември.
За да се освободи имотът от част от такса смет не трябва ли да не се ползва? Защото май случая не е такъв.

# 11
  • Мнения: X
От такса смет никой не освобождава Simple SmileАко няма друг имот, този ще й е основен, независимо дали живее там или не. Ако е втори, ще плаща двойно по-висок данък сгради.

Напротив. Но трябва да се подаде молба до края на ноември или декември.
За да се освободи имотът от част от такса смет не трябва ли да не се ползва? Защото май случая не е такъв.
О, да. Точно така беше!  Peace 

# 12
  • Мнения: 13 682
Е нали лелята живее там!

# 13
  • Мнения: 495
Да, апартаментът се ползва и ще продължава да се ползва от нея.
Мисля, че всичко е декларирано в данъчното и данъците са си плащани през всички тези години. Досега всичко е пристигало на техния адрес, но тази година пристигна на моя адрес.
Това е единственият имот, който се води на мое име.

# 14
  • Мнения: 13 682
Щом е пристигнало на твоя адрес, вероятно всичко е изчистено. Просто отиди на място и попитай.

Общи условия

Активация на акаунт