Тиквени идей???

  • 17 026
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 652
Страашна рецепта, нали?
Въпреки това, у дома се боря всеки път като реша да сготвя нещо по-засукано :D
Ама като им липсва на моите домашни гастрономско въображение, такова словесно майсторство развивам - що реплики и що дуплики...
Вие как се борите с това?

# 16
  • Мнения: 6 243
От една приятелка взех солена рецепта - не съм я пробвала, но звучи добре:

Пълнена тиква

Продукти: 1 тиква,
За плънката: ½ кг. свинско месо, гъби, 2 глави лук, домат, чушка, 200- 400 г. царевица, 1 ½ ч.ч. прясно мляко, лют червен пипер, сол, мащерка, масло ( олио)

Реже се капак на тиквата и се почиства от семето. Млякото се изсипва вътре и се пече 40 - 50 мин. в загрята на 180* С фурна.

Лукът се запържва в мазнината, прибавят се нарязаните на ситно зеленчуци и месото – на хапки. Всичко се задушава на слаб огън за 10 – 15 мин., накрая се прибавят царевицата и подправките.

Тиквата се пълни с така приготвената плънка, поставя се капачето и се пече още 15 – 20 мин.

А ето и моето предложение - на мен ми напомня за Коледа:

Тиквен кейк

С миксер се разбиват
1 1/3 ч.ч. захар,
1/3 ч.ч. размекнато масло (маргарин) и
2 яйца.

Към тях се прибавя 1 ч.ч. варена или печена тиква.
След получаването на хомогенна смес добавяме постепенно 1 ¾ ч.ч. брашно, в което предварително са добавени:
¼ ч.л. бакпулвер
1 ч.л. сода бикарбонат
1 ч.л. сол
½ ч.л. канела
¼ ч.л. смлян карамфил

Към сместа с бъркане се добавя
1/3 ч.ч. мляко (вода)
1 ванилия – по желание
 
Накрая слагаме ½ ч.ч. едро начукани орехи
1/3 ч.ч. стафиди (сушени прлодове, нарязани на ситно)

Пече се в намаслена правоъгълна кексова форма – около 60 минути.

# 17
  • Мнения: 1 253
Тиква по турски

Кръщавам така рецептата, защото сестра ми я научи от нейна приятелка туркиня Simple Smile

тиква
захар
вода

Тиквата се нарязва с кората на парчета (аз ги режа на око, но примерно 5 х 5 см). Парчетата се нареждат в тава със кората нагоре. От водата и захарта се приготвя сладък сироп (не мога да дам пропорции, защото винаги го правя на вкус). Със сладкия сироп се залива тиквата докато се покрие. Пече се на 200-220 С до пълното изпаряване на захарния сироп.
Няма по-вкусно нещо от тази тиква   chef

# 18
  • София
  • Мнения: 3 421
Тиква по турски

Кръщавам така рецептата, защото сестра ми я научи от нейна приятелка туркиня Simple Smile

тиква
захар
вода

Тиквата се нарязва с кората на парчета (аз ги режа на око, но примерно 5 х 5 см). Парчетата се нареждат в тава със кората нагоре. От водата и захарта се приготвя сладък сироп (не мога да дам пропорции, защото винаги го правя на вкус). Със сладкия сироп се залива тиквата докато се покрие. Пече се на 200-220 С до пълното изпаряване на захарния сироп.
Няма по-вкусно нещо от тази тиква chef

   Присъединявам се - имам приятелка, която е туркиня и като бяхме студентки/съквартирантки/ само чаках майка й да ни изпрати от тази тиква - облизвахме си пръстите.
    Идеята е, че така тиквата се задушава и поема целия захарен сироп вътре в парчетата.

    Освен всички горепосочени неща от тиква правя и крем за децата. Много го харесват .
     Ако някой вече е пускал тази рецепта извинявам се.

     Крем от тиква
       Захар
       Прясно мляко
       Тиква
       Карамелизира се захарта, прибавя се прясното мляко да кипне 
       и да се разтопи захарта вътре. Тиквата нарязана на парчета се  сварява/задушава с малко вода и захар. Прибавяме готовото мляко оставяме на котлона така да заври заедно с тиквата и като махнем от котлона пасираме. Сипвам в купички и оставям в хладилника.
        Не съм посочила грамажи защото всяка домакиня ще си прецени какво количество иска да направи и дали ще бъде по-сладък или по-гъст/т.е. с по-малко мляко/. 

# 19
  • Хасково
  • Мнения: 995
700 г тиква
350 г сладки ябълки
50 г орехи
100 г лешници
50 г мед
1 лимон
Тиквата и ябълките нарязваш на кубчета. Ядките счукваш и добавяш към плодовете, след това меда и лимона. Разбъркваш и поднасяш.
Може да те смути суровата тиква, но е много вкусно, повярвай.

И още една рецепта.  Тиква по ориенталски
1250 г тиква
50  г стафиди
100 лук
300 домати
50 масло - може и по-малко, че става маазничко.
75 олио,
Тиквата нарязана на кубчета, се запържва в олиото.  Прибавят се настъргани на ренде лук и домати, също стафидите, канелата и сол.
Заливаш с гореща вода и вариш докато тиквата си забрави заглавието.  Като е готово, бацваш малко масло отгоре - за кеф.
Я кажете тиквата я варите докато остане без сос или остава сос?
Това като основно ястие ли се явява или?             

# 20
# 21
  • Мнения: 4 546
Ето и от мен една тиквена супа: прави се като картофена крем супа, но половината от картофите се заместват с настъргана тиква. Според мен става вкусно а и на цвят изглежда много добре.
това топло или студено трябва да е?
че ми се ще да го пусна в робота

# 22
  • Мнения: 3 251
Баба ми правеше "Пълнена тиква".
На една тиква от дългите , тя ги наричаше"цигулки" се отрязва капаче  отгоре , където е дръжката , почиства се от семето и се пълни. За пълнежа: ябълки и круши на кубчета , стафиди , ядки/може орехи , лешници/, парченца дюля . Аз слагам  банани и портокал или мандарини. Всичко това се разбърква с 1 малко бурканче сладко от смокини или ако няма такова - се слага мед + канела и се пълни тиквата , запечатва се горе капачето с малко тесто и се слага във фурната на умерена Т*/около 120 -150*/за 3 часа . Тя я правеше във фурната на дървената печка , и ставаше много по-вкусна от моята . След като се извади и изстине се реже на колелца.

# 23
  • Мнения: 4 244
Азиатска супа от тиква

Продукти
8 малки лукчета (арпаджик)
малка тиква към кг
40 гр джинджифил (може и сух - 1 с.л)
4 скилидки чесън
сол, черен пипер, лют червен пипер, магданоз
сока на един лимон (зелен лимон)
2 с.л. сусамови семки (запържени)
мазнина (сусамово олио, рапицово или др по избор)

Приготовление
Лука се нарязва на едро и се запържва в мазнината, добавя се тикват нарязана на парчета (обелене и изчистена от семките). Джинджифила се обелва и настъргва на ренде (ако е сушен направо се ръси вътре). Добавя се пасирания чесън. Залива се с зеленчуков бульон и се оставя да ври 20 мин.
Като омекне тиквата, се пасира  и се подправя с солта, пипера и лимоновия сок
При сервиране се посипва с сусама и магданоза

Да ви е сладко!

# 24
  • Мнения: 1 771

И още една рецепта.  Тиква по ориенталски
300 домати


Доматите червени или зелени?

# 25
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Обичам тикава - мразя крем-карамел, но... свекърва ми приготвя една чудесия - мъж ми е готов и тавата да омаха, та викам си да ви я пусна.
Тиква с крем-карамел:
Нарязвате тиквата на парчета дебели като пръстите Ви и дълги като тях и широки, колкото показалеца и средния - дано не са ви съвсем малки ръчичките, че ще ме карате после аз да ям творението Laughing. Нататък: заливате тиквата с вода в тенджера и я обварявате леко. Много е важно да не е съвсем сварена. После изцеждате водата. Сипвате тиквата в тава. Посипвате я със захар - свекърва ми сложи 2 ч.ч. докато поизстине си приготвяте 1 л. прасно мляко, в което разбивате с вилица 6 яйца. Слагате и ванилии 2-3. С това нещо заливате тивата. Печете докато стане све-е-е-тло кафевичко отгоре. После чакате да поизстине и тогава ядете, че да не се наложи да спите в тоалетната./аз така си мисля/. Мъж ми обожава това чудо, а аз не обичам крем-карамел и той сам си яде-е-е-е... Sad
 Да ви е сладко и на вас.  bouquet
Аплодисментите ще ги предам на свекърва си!  chef

# 26
  • Мнения: 254
Ето ви и нещо жестоко... соленичко е, не видях някой да е постнал тази рецепта. Майка много често я правеше през зимата:)) Така че моите спомени за тази рецепта са за сняг до колене, шейнички, писти и ... в къщи вкусна топла тиква:))За съжаление на око само знам рецептата.

В зависимост колко ви е голяма тавата ще изберете и големината на тиквата. Но примерно една голяма цигулка ще ви свърши работа. Нарязвате на кубчета тиквата и я слагате в тавичка, добре напълнете тавата, че бързо свършва да има достатъчно:)). отгоре поръсвате с малко олио, 1 шепа ориз, предварително измит и  1 глава  нарязан на ситно лук, (по-вкусно става ако сте го запържили предварително). Добавяте сол и червен пипер на вкус и вода да покрие 3/4 от тиквата (ако се наложи може да добавите вода след това). Разбърквате добре и го оставяте да се пече във фурната на умерен огън докато ориза се развари и тиквата  омекне.  Добър апетит.

# 27
  • Мнения: 781
Сладка хапка , откога търся тази рецепта за пълнената тиква .  bouquetТя е на Звездев, гледах предаването отдавна беше и не записах рацептата, а после умрях от яд. Сърдечни благодарности!

# 28
  • София
  • Мнения: 2 896
Паста с тиква, праз и бекон

Някакъв вид паста, но най-добре Tagliatelle all'uovo (талятелле с яйца, има ги в Билла), за двама души - малко по-малко от пакет 250 гр.

паста (не давам количество, всеки обича различно съотношение паста:сос, рецептата е за ориентировъчно 2-3 души)
400 гр тиква
2 стръка праз, само светлата част
100-200 гр бекон
масло за запържване
олио за запържване

Тиквата се реже на ситни кубчета, около 0,5 см
3 и се запържва докато омекне в маслото и се зачерви. Изважда се от тигана, където се запържва празът,ситно нарязан, пак с малко масло. Като омекне празът, се изкарва от тигана и там с много малко олио се запържва беконът, нарязан на малки кубчета. И трете неща се смесват със сварената паста. Предполагам знаете, но пастата трябва да се смеси със сосът веднага след като се свари/изцеди, т.е. сосът трябва да е готов, преди пастата. Може да се прибави много малко лют пипер. Във водата, където се вари пастата, а също така и при тиквата, може да се сложи малко шафран. Разбира се пармазан по желание. Buon appetito![/color]

Последна редакция: пн, 10 окт 2005, 13:47 от Гуш

# 29
Тива нарязана на парчета с дебелина около 2,5 см. се нареждат в кошничка за готвене на пара. След всеки ред тиква се нареждат ред моркови и ред картофи. На дъното на тенджерата се слага вода около 1 1/2 кафяна чаша, целина наситнена около 1 ч.ч., щипка сол, 2-3 щипки наситнен пресен /замразен магданоз, 1 с.л. масло. Слага се кошничката в тенджерата с тази смес и се оставя за около 1,30 ч. на тих огън след като заври сместа под похлупак. Изважда се всичко и се пасира с около 150 гр. сирене, 1 к.л. чеснова паста или счукани 2 скилидки чесън и 3 с.л. майонеза. Сервира се като гарнитура на печено месо или като предястие (пълнят се сварени яйца да речем като към сместа за пасиране се добавят и жълтъците в този случай).

Общи условия

Активация на акаунт