Кръвни групи-съвместимост

  • 21 674
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 370
Моят въпрос е свързан с кръвните групи.Тая сутрин спорихме с моя боболинчо на закуска-той е нулева минус,аз съм А1+.Може ли да ми дава на мен кръв,ако,не дай си Боже,се наложи?И въобще тая наша комбинация създава ли някакъв проблем?

# 1
  • Мнения: 1 022
В твоя случай неможе, защото резус фактора му е отрицателен, а твоя положителен, но по принцип 0-левата може да дава на всички, но приема само от своята, докато АБ мисля може да приема от всички, но трябва резусите да са еднакви

# 2
  • Мнения: 523
dam i az znam, che 0 dava na vsichki, no vizma samo ot 0 - zashto ne se konsultirash s tvoq lekar?

# 3
  • Мнения: 96
При различен Rh фактор + и - както е в случая мисля че има кръвна несъвместимост и не може да се прелива кръв защото тя ще се пресече Simple Smile

# 4
  • Мнения: 5 370
Цитат на: siya
При различен Rh фактор + и - както е в случая мисля че има кръвна несъвместимост и не може да се прелива кръв защото тя ще се пресече Simple Smile

А иначе дали има някаква опасност за бебо или мен?(изключвам кръвопреливане)

# 5
  • Мнения: 353
Nqma opasnost kato si Rh/pol/,samo pri Rh/otr/ mayka i Rh/pol/ plod ima opasnost i to pri vtora i sledva6ti bremennosti,no se pravi anti-D globulin i riska se snijava/samo leka jultenica/.

# 6
  • София
  • Мнения: 13 200
Може! 0- се прелива в спешни случай когато не се знае кръвната група. Опасно е ако ти си - и се прелее +, също ако си 0, а се прелее друга група. Затова се прелива 0-, всички групи я приемат. Минуса означава, че тези хора НЯМАТ резус фактор. На тях ако се прелее кръв с резус фактор е страшно, обратното няма проблем  Grinning

# 7
  • София
  • Мнения: 13 200
А иначе за бебето и за теб няма проблем. Ти си с + резус фактор и не си 0 група, при която може да възникне АВ0 несъвместимост!

# 8
  • Мнения: 558
Аз видях само 4е има АБО несъвместимост, но какво трябва да се направи в този слу4ай, аз съм 0 мъжа ми не знам каква е но не е 0, т.е. би трявало да я имаме???

# 9
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: Victoria_R
Аз видях само 4е има АБО несъвместимост, но какво трябва да се направи в този слу4ай, аз съм 0 мъжа ми не знам каква е но не е 0, т.е. би трявало да я имаме???


Нищо не можеш да направиш. И ние сме така. Аз съм 0+, а той е А+. Детето е с А1+. Това, което трябва да се знае, че ако детето е с група различна от 0 може да има по-силно изразена физиологична жълтеница. Може да се направи изследване по време на бременността, но не виждам смисъл след като нищо не може да се предприеме. Виж, за резус фактора вече е ВАЖНО да се знае и могат да се избегнат последиците навреме. Не е толкоз страшна АБО несъвместимостта. Аз бях почти сигурна, че детето ще е с А Grinning

# 10
  • Мнения: 558
Т.е. има си просто несъвместимост, но нищо не се предприема, и тя до нищо не води освен по-силна жълтеница??
Аз видях изследване за АБО несъвместимост в брошурата на една лаборатория, и поне по описанието излезе 4е ние трябва да сме така,  питах моя гинеколог, той каза 4е няма нужда от изследвания и това е толкова рядко 4е не трябва да му се обръща внимание.....

# 11
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: Victoria_R
Т.е. има си просто несъвместимост, но нищо не се предприема, и тя до нищо не води освен по-силна жълтеница??
Аз видях изследване за АБО несъвместимост в брошурата на една лаборатория, и поне по описанието излезе 4е ние трябва да сме така,  питах моя гинеколог, той каза 4е няма нужда от изследвания и това е толкова рядко 4е не трябва да му се обръща внимание.....


Да, точно така! Аз питах също моята гинеколожка и тя ме пита като си направя изследването и видя, че има несъвместимост какво ще направя??? Важно е ако бебето е с по-силно изразена жълтеница да кажеш, че ти си с нулева група, а бащата с различна, все пак е добре да я знаете де...

# 12
  • Мнения: 558
Да ще я проверим до тогава:)
Мерси много за инфото! Аз като про4етох мн се бях притеснила и даже тема бях пуснала но май никой не се вклю4и тогава:)

# 13
  • София
  • Мнения: 13 200
То всъщност не е задължително да има несъвместимост!

# 14
  • Варна
  • Мнения: 1 789
Доколкото знам теоретично си е така-0 може да дава на всички, но взема само от 0. Обаче на практика това не се прилагало изобщо. Т.е. правят, струват-изследват кръвната група и чак тогава преливат. А и самият тест не отнема много време. Буквално за една-две минути се вижда резултатът.

Общи условия

Активация на акаунт