Приемното семейство бизнес ли е?

  • 11 987
  • 337
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 326
Здравейте!
Предварително се извинявам , ако темата не е за тук.
Преди няколко месеца се запознах /чрез общи познати/ с приемно семейство. Хората са около 55 годишни, живеещи в малко градче и това им беше 3-тото детенце, което отглеждаха. Момиченцето беше 6 годишно и от 3 годишно живее при тях. Първото нещо, което ми направи впечетление, беше нехигиеничният им дом. Виждала съм домове с по - старо обзавеждане, но чисти и уютни, но този определено не беше такъв. Беше студено и тримата живееха в една стая, която беше и кухня, и спалня, и всичко и отдавна не беше почиствана, подреждана и проветрявана. Детенцето не можеше да говори. Не попитах защо, но приемната майка каза нещо от сорта "То по добре да научи английски, че с българския ще се обърка". Детенцето вече беше осиновено от англоговорящи и изчакваше някаква процедура, за да отиде в новото си семейство. Другото, което ми направи впечетление, беше, че когато посегнах да го погаля, се скри под масата. Беше ми обяснено, че го е страх от непознати и така се крие. Не мога да кажа как се държаха с него тези хора, защото престоят ми беше кратък - 15 мин. Щом им дават трето дете за последните 10 години, явно се справят.
Тези дни отново се видях с тези хора. Детенцето от месец е при новото си семейство. Сега чакат ново дете. Не можете да си представите колко са озлобени, че нямат дете , защото нямат и доходи от него. За година са изтеглили около 10 кредита, които не могат да обслужват без доходите от приемно родителство.  Плюеха държавата, че не им дава дете, че затъвали в дългове...Стана ми интересно за какво са теглили тези заеми, за нещо жизнено необходимо ли. Не, били изтеглени , за да си имат. Купили си само климатик и печка, другото и те не видели къде е отишло.
Вие познавате ли приемни родители? Кажете ми, че това е изключение! Гледала съм предавания по ТВ за това колко е трудно да станеш приемен родител. А на практика някой го приемат като бизнес и то по най грозния начин. За мен приемен родител би трябвало да е човек /семейство/, на което любовта към децата му е вродена и идва от сърцето. Да, нормално е да има заплащане, но не това да е водещо.

# 1
  • Мнения: 8 890
Иска ми се да не вярвам на разказа, но звучи като истина.

Преди време случайно в автобуса се заговорих с възрастна дама и малко дете с нея. Оказа се, че е приемно. Беше чистичко, спретнато, общително.

# 2
  • Мнения: 19 473
Аз не харесвам идеята за приемни семейства. Или вземаш едно дете и се грижиш за него от душа и сърце и го приемаш като твое, или не. Няма нужда от заплата. Да не говорим как се обърква самото детенце като се привързва към хора, които след това се сменят. Като знам през какви цедки минават осиновителите не мога да си представя приемните родители защо трябва да отговарят на по-различни и ниски критерии.

# 3
  • Мнения: 3 326
Иска ми се да не вярвам на разказа, но звучи като истина.

Преди време случайно в автобуса се заговорих с възрастна дама и малко дете с нея. Оказа се, че е приемно. Беше чистичко, спретнато, общително.

Да, и на мен ми се иска да не се бях срещнала с тези хора. За това ми се иска да са изключение.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 912
Цитат
Гледала съм предавания по ТВ за това колко е трудно да станеш приемен родител.
още по-трудно трябва да го направят  Confused

# 5
  • Мнения: 8 860
Всъщност приемната грижа е важна стъпка към затварянето на домовете. Важно е да се прекъсне входа към последните и затова още от бебета е добре изоставените деца да се настанят в приемно семейство, ако към момента няма желаещи осиновители или до уреждане на документите.

Приемната грижа е различна - тя може да бъде кризисна - когато дете се извежда по спешност от дома на родителите му поради тормоз - бой, недохранване и въобще неглижиране на нуждите му. Може да бъде също средносрочна и дългосрочна. Все пак има по-големи деца и такива с проблеми - физически или поведенчески, които никой не иска да осинови и тогава те се настаняват дългосрочно в приемни семейства.

За мен излишно се демонизират хората, приели да бъдат родители срещу заплащане. Вероятно има кофти случаи като описания, но не можем на база на един да правим заключение за всички останали.

# 6
  • София
  • Мнения: 17 259
А и честно казано, дори такова семейство ми се струва по-добрата алтернатива пред домовете.

# 7
  • Мнения: 19 473
В домовете има някакъв контрол все пак. Тези семейства кой ги контролира как се грижат за децата, с какво ги хранят, дали поддържат хигиена.....Аз пък си мисля, че трябва процедурата по осиновяване да се опрости и съкрати.

# 8
  • Мнения: 8 860
В домовете има някакъв контрол все пак. Тези семейства кой ги контролира как се грижат за децата, с какво ги хранят, дали поддържат хигиена.....Аз пък си мисля, че трябва процедурата по осиновяване да се опрости и съкрати.

Това е задача на социалните работници.
Преди едно семейство да бъде одобрено за приемно, то преминава през оценка на условията, с които разполага, както и подлежи на мониторинг и съответно отнемане на правото да бъде приемно.

Една от чисто пактическите спънки е предварителната подготовка на дома за детето, тъй като първото финансиране се получава в края на първия месец на престой на детето. А, дотогава родителите трябва да са осигурили самостоятелна стая, легло, дрешки, играчки. Затова има и програми, които осигуряват еднократна първоначална финансова помощ.

Всъщност приемните родители са два типа - доброволни и професионални. Първите не получават заплата и могат да работят, където решат. Вторите нямат право на трудово-правни взаимоотношения, защото получават възнаграждение от държавата.

# 9
  • Мнения: 10 547
Дали е бизнес, не зная, но работа е, да, при това платена с прилична за страната, особено за малките градове заплата.
Ако изначално не се приема по подразбиране, че приемните родители и осиновителите са светци, а обикновени хора с техните слабости и специфични черти на характера, бита и поведението, то едва ли ще има учудени мнения като първото в темата.
Не вярвам, че стъпилите в дом за деца, лишени от родителска грижа, могат да смятат, че там е по-добре, отколкото и в най-мърлявия дом на ПР. Не че хигиената не е важна, ни най-малко не я подценявам, но дефицитите на институционалния престой са толкова големи, че едни мръсни нокти и мърлява кухня направо трябва да се гледат върха в грижата.

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
Нямада се изненадам, ако е така, още повече, че в малките градове безработицата е невероятна, а и защо да ни подминава западняшката тенденция приемното родителство да е начин за препитание на възрастните?
Обаче като прочета малко от осиновителския подфорум, и съм по-скоро с положителни впечатления. Поне хората, които пишат там в приемните теми са много отговорни, загрижени, и май по-скоро излиза, че са на загуба, отколкото да се изхранват от приемното родителство.

# 11
  • Мнения: 14 654
Прекрасна идея, порочно изпълнение. Най-ужасното е, че едно дете може да седи 2 години в едно и също приемно семейство, а после трябва да отиде в друго. И ако приемният родител поиска да го осинови, трябва да кандидатства наред с другите осиновители и да разчита единствено на човешкото отношение на някой социален, за да има предимство.
Кой е този идиот, който смята, че е в интерес на детето да бъде местено през 2 години?
А заплащането е стимул за неблагонадеждните хора, които не са успели да се реализират в други сфери, да припечелват някой лев, а детето как се гледа е друг въпрос. Важното е, че е въдворено, работата е чиста. И тук ще стане като в страните, в които приемната грижа съществува от години - ще се взимат деца от нормални семейства, за да се дадат на приемни и така тези пари да се въртят. Не знам домовете да са затворени, нещо не ги вадят децата от тях, а по-скоро ще ги вадят от семействата, преценени от някой социален работник като вредна среда за детето.

# 12
  • Мнения: 8 860
- ще се взимат деца от нормални семейства, за да се дадат на приемни и така тези пари да се въртят.

Е, ако са нормални семействата, защо ще им взимат децата  newsm78
Малко се спекулира по въпроса

# 13
  • Мнения: 3 326
Тези хора вероятно са професионални приемни родители. Но в малкия град какъв е контрола? Първия път може и да са минали през сложна процедура, но после...Социалната работничка им е позната, няма как да напише нещо лошо за условията. Нали ще ги остави без препитание. Кой осъществява последващ контрол? Не знам как правят проверка на развитието на детето. Според мен не може 3 години от както е излязло от дом да се крие под масата, ако някой посегне да го погали. Или да не може да говори нищо. За говора може да има проблем не знам..

# 14
  • Мнения: 14 654
Е, ако са нормални семействата, защо ще им взимат децата  newsm78
Малко се спекулира по въпроса

Защото по преценката на социалния работник може да не са, особено ако е приоритет да се настаняват деца в приемни семейства. Ако сте се интересували от въпроса, може да прочетете как седят нещата в Англия и Русия примерно, материални в нета, колкото искаш.

Общи условия

Активация на акаунт