Смуча си пръста - моля, не ме безпокойте

  • 2 928
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 43
Както почти всеки ден, ето че  и днес с бебе Мишел (9 мес.) ни се случва познатия сценарий:
„Ах, колко е пораснал! Ах, че е сладък! Очички като маслинки и какви дълги мигли...аууу, АМА ТОЙ СИ СМУЧЕ ПРЪСТА!!!”
И какво се очаква да кажем в отговор на това благоразумно-загрижено възмущение? Ами да, естествено, че си го смуче – с голямо удоволствие и с пълната подкрепа на мама!
Не че на нас по някакъв начин ни пречи, но за да не потръпват лелите и бабите (че и някои доктори) от ужас при вида на тази крайна родителска безотговорност да се остави детето да си смуче пръста, решихме все пак да нахвърляме на бързо някои съображения:
1.  Доказано е, че бебето започва да си смуче ръцете още в утробата на майката. Това е съвсем естествен процес и едно от първите сетивни усещания, които изпитва и може да възпроизведе и след раждането си. Няма да влизаме в повече подробности относно травмата от раждането и колко важни са тези познати от вътреутробното развитие преживявания, за да се почувства детето сигурно в тотално различната среда, в която попада.
2. Рефлексът на сукане е от ключово значение за оцеляването на човешкото същество. Освен фактът, че така бебето си набавя храна, през така наречената „орална фаза на развитие” (по З. Фройд), сукането е основен източник на удоволствие и има ключово значение за цялостното преживяване за света и формирането на личността.
3. Смученето под всякаква форма обикновено помага на детето да се успокои. От всички обекти, подходящи за смучене обаче, единствено ръцете са непрекъснато на негово разположение и под негов контрол още от раждането!
4. Алтернативата на пръста най-често е биберона – удобен начин да запушим устата на ревящото човече, много благодарим! И забележете само колко добре го приемат гореспоменатите лели и баби, няма и следа от благонравното възмущение. Ок, ние пък избираме да чуем бебешкия рев и заедно да потърсим истинската му причина. Не съществува новоредено, което да плаче за биберон - иначе природата щеще да го снабди с един, нали?
5. Смученето на пръста, за разлика от смученето на биберон, не може да „маскира” други нужди, като например глада. В началото на развитието, когато на бебето още му е трудно само да изплюва биберона, е възможно майката да не успее веднага да отличи признаците на глад. Със смукането на пръста, подобен проблем не съществува. Да не говорим пък за т.нар. „объркване на зърното”, последващите проблеми с кърменето и в крайна сметка, евентуално преминаване на АМ.
6. Един от основните аргументи против смукането на пръста са „страшните” истории за деца, които са си смукали пръстите едва ли не до пубертета. Забележете обаче, че на всички такива деца от най-ранна възраст им е било забранявано да смучат, а понякога са прилагани и драстични мерки като връзване в ръкавица, мазане с горчиви мехлеми, наказания и т.н.! На практика така се е формирала фиксация върху нещо, което иначе щеше да си отпадне естествено с развитието на детето и преминаването към следващата „анална фаза на развитие”.
7. И нещо от личен опит – благодарение на малките пухкави пръстчета, бебе Мишел почти никога не плаче, просто защото има собствен винаги достъпен метод за самоуспокояване. Приспива се самичък още от началото на 2-рия месец, а нощни събуждания на практика няма, понеже усиленото смукане насън е достатъчен знак за мама, че е време за млякото. Отделно, че от 7-месечен пие вода от най-обикновена чаша - явно функцията на биберона, въведен след определена възраст, се оказва пълна загадка, което си има и своите минуси де.
Та така...
Благодарим за благонравните съвети на всички доброжелатели, ние ще продължаваме със смукането на пръста. И даже имаме различни начини на смукане – когато сме гладни, когато ни се спи, когато сме малко отегчени или уплашени... Във всички тези случаи смукането на пръста е в крайна сметка самостоятелност и свобода, начин да реагираш в „трудна” ситуация и да се почувстваш по-добре и по-уверен в себе си.
Естествено всичко съпроводено с мнооого ама мнооооого гушкане от мама  Simple Smile

# 1
  • Мнения: X
А целта на темата ти е...?

# 2
  • Мнения: 5 513
И аз това се чудя ,като прибавя и тревогата от пропуснатите ползи,че детето ми не си смуче пръста.

# 3
  • Калифорния
  • Мнения: 464
И моята така и не се научи да смуче, нито пръст, нито биберон. Само гърдите ми обича да смуче  Laughing Но пък много гризе - играчки, ръцете си, моите ръце, въобще всичко, което й попадне. Така че засега няма да се притеснявам, че не си смуче пръстите.  baby_neutral

# 4
  • Мнения: 1 630
Дали има някъде още едни 7-8 такива точки ама за гризането на нокти, че при нас репликата е видоизменена на "аууу ама тя си гризе ноктите".... хич не ми си ще да стигам до горчивите мехлеми  newsm78

# 5
  • Мнения: 43
Ами със сигурност целта на темата ми не е да привлече заядливи коментари, но явно това е неизбежно  Simple Smile Изобщо винаги ми е било много странно как на някои хора покрай гледането на дете им остава толкова много време да поучават другите... Така че момичета, надявам се да си намерите по-интересни теми, явно тази просто не е за вас

# 6
  • Мнения: X
Единствената заядлива персона в случая си ти.  Peace

# 7
  • Варна
  • Мнения: 10 551
Ау, Arsenia_ пусна малко арсен.

Имам дежа-вю...съвсем скоро същата "лекция" слушах по един сутрешен тв блок от една психоложка, какво съвпадение...

# 8
  • Мнения: 5 513
Аз целта на темата не я разбрах.Въпрос нямаше.Освен,че ни изкрещя че одобряваш
детето ти да си смуче пръста. Аз със същия успех мога да ви изкрещя в
17 точки защо моя синковец не си лапа пръста.
Не си ли мислила,че хората го казват ей-така,без умисъл.Все им е тая дали детето си смуче
пръста и дали му разрешаваш ии му вадиш ръката..Май само ти имаш проблем с това.

# 9
  • Мнения: X
Не, аз понякога сериозно се замислям в какво състояние е психическото здраве на някои потребители...

# 10
  • София
  • Мнения: 35 088
Не, хората го казват с потреперване и ако им кажеш - "За нас няма проблем", ако има достатъчно публика, ще последва мексиканска вълна на възмущение.
Същото е с многото кърмене, малкото кърмене, никаквото такова, ранно захранване, късно захранване, ползването на памперси до късна възраст, неползването на памперси от 40-ти ден и т.н и т.н

Арсения, родила си бебе, отгледала си го до най-хубавата му възраст - не се взирай толкова в коментарите на хората. Вярно дразни, но трябва да си изработиш отговор -да, да знам и толкова.
....емнайсете точки обяснения ще са до време, после ще "преболедуваш" и ще хванеш имунитет.

Аз например мога да пусна тема - стискайте му носа, че е много вирнат/?!?!/, защо е толкова слабо, не можеш да го нахраниш, защо е толкова дебело, защо премигва, защо се облизва и т.н
Хора разни, любопитни, нетактични, невъзпитани........


Лекси, баба ми, лека ѝ пръст ми е разказвала:
Била млада, имала приятелка с гърбица. Майка и толкова си я харесвала, че веднъж на мегдана се провикнала -ама колко и отива гърбицата! Wink

# 11
  • Мнения: 43
Е, най-после един смислен коментар - Ms. Gorgeous, благодарности Simple Smile Ами да, точно мексиканската вълна на възмущение обикновено притеснява майките да следват естествения си инстинкт какво е правилно и какво не е. И може би поне 1-2 ще прочетат темата и ще се замислят дали да натъпчат нещо гумено и лепкаво в устата на новороденото си бебе. 
Lexie, да те успокоя, имам магистърска степен по психология и известен брой годинки опит като психотерапевт, ако взема съвсем да полудея, колегите ще ме снабдят с чудна усмирителна риза  Joy

# 12
  • Мнения: X
Да, знаех си, че има нещо.

# 13
  • София
  • Мнения: 35 088
Е, най-после един смислен коментар - Ms. Gorgeous, благодарности Simple Smile Ами да, точно мексиканската вълна на възмущение обикновено притеснява майките да следват естествения си инстинкт какво е правилно и какво не е. И може би поне 1-2 ще прочетат темата и ще се замислят дали да натъпчат нещо гумено и лепкаво в устата на новороденото си бебе. 
Lexie, да те успокоя, имам магистърска степен по психология и известен брой годинки опит като психотерапевт, ако взема съвсем да полудея, колегите ще ме снабдят с чудна усмирителна риза  Joy

Не поддавай /знам, че няма/ на социалните догми. Дали ще си смуче палчето на 9 месеца /толкова са сладки! Heart Eyes/, дали ще го пуснеш да ходи босо по стъкла и тръни, дали няма да му слагаш шапка в бурен вятър, дали ще му даваш да се маже с кал и джапа в локвите - ти си му майка и си изкови отговор - ами да, вие не го ли правите?! Придружено с повдигане на вежди и цъкане на език Laughing
Не се впечатлявай, ще мине.

Та, кажи сега, какво да правя моя син и ротацията на хилядите тикове Laughing

# 14
  • Мнения: 43
Ms. Gorgeous, напълно си права! По принцип не се впускам да отговарям на подобни коментари, много енергия се хаби и в крайна сметка и двете страни се изнервят излишно Simple Smile Точно за това пуснах темата тук, нали форумът трябва да е свободно място за споделяне на мнения?? Никъде не казвам на никого какво да прави със собственото си дете, нито какви теми да пуска или как да ги оформя - като въпрос, като разказ, пък може и като "крещене", какво толкова страшно има да се вкарат малко емоции? Най-важното е и мама, и бебе да са спокойни и щастливи Simple Smile
Между другото, в началото като се роди бебока имах безброй чуденки и на няколко пъти направих грешката да следвам чужди съвети вместо интуицията си, включително за 3-4 дни слагах ръкавици "да не се драска бебето"! Още тогава усещах, че нещо не е наред в тая работа и щеще да ми е полезно, ако бях попаднала на някои от "точките" по-горе...

Общи условия

Активация на акаунт