Цветя за тераса

  • 158 290
  • 761
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 10 409
Аз една година сях петунии, само бурени излязоха в саксията, ама как па една петунийка не излезе. Инвестирам в няколко корена големи, отгледани, не от разсадите дето продават. Растенията са супер устойчиви и не съм имала проблеми с тях. Разсади също съм купувала единствено изкушена от по-ниската цена, обаче ми се е случвало голям процент да не оцелеят и "икономията" е малко неефективна.
Разбира се, ако си си взела семената не пречи да опиташ, но не разчитай само на тях, зареди си сандъчетата със готови растения, пък тези ако станат, само по-хубаво може да стане на балкона ти Simple Smile
Миналата година всичките си цветя и подправки заредих от пазара на Иван Вазов, само с английското мушкато не се разбрахме. Красиво е, ама повече такова цвете няма да си купя. Освен, че хвана листни въшки, се оказа много капризно, на цялото гледане и поливане с торове, като прецъфтя тръгна надолу. Не е моето цвете.

# 181
  • гр. София
  • Мнения: 27
Надявам се да тръгнат, ако ли не - тепърва ще има сигурно разсади и готови растения за засаждане по пазара и магазините Peace Няма да останем с празни сандъчета Laughing На мен петуниите страшно много ми харесват, защото цъфтят цяло лято - надявам се, че няма да ни нападнат листни въшки, ама знае ли човек Confused Четох някъде, че лавандулата помагала срещу тях, но не знам дали е вярно

Последна редакция: сб, 12 мар 2016, 09:52 от ~Aqua

# 182
  • Мнения: 5 435
И по двата начина става.
Ако ги насееш вътре, ще поникнат по-рано и ще имаш по-рано цъфтящи петунии. Ако ги оставиш сами да си покарат, когато им дойде времето, просто ще поникнат по-късно.
Ако пък времето е благоприятно – топло и слънчево, може тези навън да изпреварят онези отвътре.  Laughing

Благодаря много за отговора! bouquet Много се надявам да станат, защото ще ни радват цяло лято на балкона  Wink

Би ли споделила колко пакетчета слагаш в едно сандъче? А в малка саксия, достатъчно ли е един пакет? newsm78
Мисля да експериментирам да видим дали ще се получи?!

# 183
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 930
 Blush сигурно си знаете, но да си кажа  Blush по-добре да са каскадни, не бордюрни  Peace
при мен не цъфтяха цяло лято  Blush в жегите станаха дълги, обезлистиха се и станаха 20-30 см дръжки с по някор листо и (не винаги) цвят на края на пръчката  Tired

каскадни и бордюрни  Peace



за слънчев балкон са подходящи тагетесите.  Peace

# 184
  • Мнения: 25 447
Мен ли питаш?
Ако е да - ами аз си правя разсад първо. Сея ги в малки саксийки/кофички, като наръсвам семенцата върху навлажнената пръст и покривам с надупчено найлоново фолио. Ако се образува конденз по найлона, отварям за малко всеки ден и пак покривам. Така поникват по-бързо. След това махам фолиото и ги оставям да си растат на слънчев прозорец. Като пораснат горе-долу до такава големина:

Скрит текст:

ги пикирам в чашки за кафе или кофички от кисело мляко, а може и направо в сандъчето (зависи колко рано съм ги насяла и какво е времето навън). Ако е топло вече, направо ги изнасям на терасата. Ако е студено, държа ги още малко вкъщи.
Всяка година имам и саморасли в сандъчетата навън. Спокойно са презимували като семенца и си поникват самички. Ако ми пречат, ги скубя, ако не - ги оставям да си растат. Зависи.

ПП Снимката не е моя, намерих я в нета.

в жегите станаха дълги, обезлистиха се и станаха 20-30 см дръжки с по някор листо и (не винаги) цвят на края на пръчката  Tired


Когато прецъфтят, се орязват до средата или на 1/3 от височината. Скоро си пускат разклонения и пак започват да цъфтят пищно. Каскадните имам предвид.

# 185
  • гр. София
  • Мнения: 27
И по двата начина става.
Ако ги насееш вътре, ще поникнат по-рано и ще имаш по-рано цъфтящи петунии. Ако ги оставиш сами да си покарат, когато им дойде времето, просто ще поникнат по-късно.
Ако пък времето е благоприятно – топло и слънчево, може тези навън да изпреварят онези отвътре.  Laughing

Благодаря много за отговора! bouquet Много се надявам да станат, защото ще ни радват цяло лято на балкона  Wink

Би ли споделила колко пакетчета слагаш в едно сандъче? А в малка саксия, достатъчно ли е един пакет? newsm78
Мисля да експериментирам да видим дали ще се получи?!

Ами преди време бях взела едно пакетче саксийни ягоди от тези на Лактофил и ги посадих в едно сандъче 48 см. Тръгнаха, даже родиха, обаче като цяло не беше успешен експеримент, защото сандъчето седеше наполовина празно.

Затова тази година сложих по 2 пакетчета семена за петунии пак на Лактофил (в две сандъчета сложих по две пакетчета семена за каскадни петунии и в други две - по две пакетчета за петунии микс). Надявам се да тръгнат сега като се затопли времето; засях ги плитко, пък ще видим Simple Smile Дано не е пълен провал Laughing

# 186
  • Мнения: 25 447
Не плитко, семената на петуниите просто се посипват по повърхността на почвата и не се покриват с пръст!
Не всички семена на нашия пазар са качествени, често се случва да засееш едно, а да поникне друго. По тази причина се бях отказала да сея петунии, защото ми беше писнало, вместо големи и накъдрени каскадни, да ми поникват от най-обикновените бордюрни. Затова е най-добре да се купи готов разсад - там няма изненади.  Laughing
Тази година пак ме засърбяха ръцете и сях, да видим какво ще се получи този път...

# 187
  • гр. София
  • Мнения: 27
Не плитко, семената на петуниите просто се посипват по повърхността на почвата и не се покриват с пръст!

Не знаех, че не трябва - след като ги сложих семената, просто поръсих отгоре малко пръст, тъй като ги бях оставила на балкона и ме беше страх да не ги издуха вятъра Laughing Ако не тръгнат скоро ще сложа пак семена отгоре просто и дано стане bouquet

# 188
  • Мнения: 25 447
Щом са навън, не ги мисли. Като им дойде времето, все някога ще поникнат. Просто търпение трябва. Grinning

# 189
  • Мнения: 1 794
 Hug

Страхотна тема!Момичета,кои балконски цветя са най-устойчиви срещу листните въшки?Имам малко дърво и 3 рози на терасата.Вече 2 години водя битка с вредителите,а сега гледам,че дървото няма пъпки и изглежда мъртво. CryПри него миналото лято забелязах много мънички сиво-черни мухички.Пръсках с комбинирани препарати,сапунена вода,чай от коприва и тютюнева вода.Ако дървото е мъртво,ще трябва да го изхвърля.Но сандъчето му е огромно и пълно с пръст,която би трябвало да изхвърля,но тя е много.Тук (Тирол) е голям проблем изхвърлянето на подобни боклуци.Затова обмислям вариянт с растения устойчиви на вредители.Моля за съвет! Praynig

# 190
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 930
Hug

Страхотна тема!Момичета,кои балконски цветя са най-устойчиви срещу листните въшки?Имам малко дърво и 3 рози на терасата.Вече 2 години водя битка с вредителите,а сега гледам,че дървото няма пъпки и изглежда мъртво. CryПри него миналото лято забелязах много мънички сиво-черни мухички.Пръсках с комбинирани препарати,сапунена вода,чай от коприва и тютюнева вода.Ако дървото е мъртво,ще трябва да го изхвърля.Но сандъчето му е огромно и пълно с пръст,която би трябвало да изхвърля,но тя е много.Тук (Тирол) е голям проблем изхвърлянето на подобни боклуци.Затова обмислям вариянт с растения устойчиви на вредители.Моля за съвет! Praynig

мини розите, английското мушкато, цинерарията, латинките на балкон, донякъде и петуниите, като се сетя ще пиша и още, са податливи на всички известни и неизвестни на нАуката болести и вредители  Tired

съветът ми за голямата саксия са: тагетеси - нищо не ги мори, ако се явят на някой растителен сървайвър ще отвеят всички конкуренти  Crazy , калдаръмчетата, но те са за слънчева тераса и изискват по-малко поливане - т.е. трудно ще се комбинират с нещо водолюбиво Peace и може би цинии  Thinking

миналата година опитах с ипомеи (грамофончета)  Hug става, но е добре да има нещо, по което да се катерят  Peace

# 191
  • Мнения: 31
Здравейте и от мен!

Нека споделя и аз моя опит и съвети  Rolling Eyes

Според мен не си губете времето с петунии. Много са нетрайни и правят много боклук. Бързо се скапват.
Препоръчвам ви да си насадите сакъз - вид мушкато, което е пълзящо. Мисля,че няма човек тук който да не го знае. Засаждате го в сандъчета и иска само слънце и поливане. Издържа на силно слънце без проблем, но най-добре се развива през есента, когато захладнее. Не е капризно цвете и цъфти много красиво в различни цветове. Трудно мръзне, през зимата го слагате на стълбищната площадка за 3-4 месеца. Освен висящи, за саксии препоръчвам обикновените мушката. Като казвам обикновени нямам предвид грозни, защото има и такива. Миналата година си вземах от Александропулис, имаше фестивал на цветята - страхотни кървавочервено цъфтящи мушката.Супер не претенциозни и красиви, лесно се хващат. И двата вида трябва късно есен или края на зимата(както правя аз) да се подрязват ниско и изрязаните парчета пак можете да засадите и да имате свежо младо цвете.
Освен това можете да сложите и папрат, от тая дето я има на всякъде - и тя края на зимата се подрязва от долу цялата, за да израстат свежи клонки.
Дано съм била полезна Simple Smile
Не съм голяма цветарка.

# 192
  • София
  • Мнения: 6 772
Аз само сакъзчета си гледам, 6-7 сандъчета и другия месец ще ги изкарам. В момента са доста развити като листна маса, но и изсъхнали листа има. Ще ги поопощя, подрежа и засиля с течна тор. Това ще им е 3-то, а на някои и 4-то лято.
За 8-ми март ни подариха мини карамфилчета и сега се чудя кога да ги пресадя  Thinking

# 193
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 930
няма да измръзнат - те издържат зимата навън, а ако не им разбутваш корените можеш да ги пресадиш когато искаш без да преболедуват  Peace

# 194
  • Мнения: 1 794
 Hug
st. Dobri,благодаря за чудесната идея!Тагетесите(турта)гледам на другия балкон,който е по-слънчев,защото ги използвам и като билка. Heart EyesКакво ще кажеш да пробвам с лавандула(имам впредвид проблемната саксия)?

Общи условия

Активация на акаунт