Цветя за тераса

  • 158 732
  • 761
  •   1
Отговори
# 420
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 319
За съкъзи, мушката и други балконски цветя във Флауърснет съветват да се ползва син кристалон. Аз торя с такъв, въпреки че в агроаптеките са ми препоръчвали червен, важно е освен много цветове да има и хубава листна маса, а синият по принцип е за растения в период на вегетация, т.е. освен цъфтежа стимулира и растежа.
Благодаря за информацията. Ще го имам предвид.

# 421
  • Мнения: 25 568
За съкъзи, мушката и други балконски цветя във Флауърснет съветват да се ползва син кристалон.

Всички ли така съветват?  Laughing
Аз, когато съм чела там, съвсем други съвети съм срещала. Отделно, че и там е форум – един съветва едно, друг – друго, трети – трето, да не говорим, че има и специална тема за маята за хляб точно при мушкатата. А може и повече да са.  Grinning

# 422
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Не всички, разбира се. Просто споделям какво съм чела и какво са ми отговаряли, когато съм питала защо син, а не червен. А и за мен лично е важно освен цъфтежа да стимулирам и растежа на листна маса.

# 423
  • Мнения: 25 568
По принцип има значение какви макро- и микроелементи се вкарват през различните стадии на развитие на растението. Дали целта е да се стимулира вегетативният растеж, дали обилен цъфтеж, дали подхранване след прецъфтяването, през есента. Затова и съставките на торовете са различни, според това какви цели се гонят. И когато се купува тор, се гледа съставът му или по-конкретно – формулата NPK.
И понеже въпросът беше за обилен цъфтеж, а не за листна маса, затова и препоръчах торове с повишено съдържание на калий. Ти препоръчваш универсален тор, който обикновено се използва за нецъфтящи растения. Няма да навреди, но няма и да доведе до уау ефекта на пищния цъфтеж.

Я по-добре да дадем думата на специалистите, че и аз имам нужда да си припомня някои неща:  Laughing

Скрит текст:
Публикувано от FLORIST на 17 май 2007 г.
Тъй като в процеса на своето развитие растенията променят своите потребности от химични елементи, то е необходимо да знаем в коя фаза какви са техните нужди по принцип. Казвам по принцип, тъй като по ред причини е възможно да се появят признаци на липса на даден елемент, при което е необходимо специално торене за коригирането му.

17-6-18; 21-7-18 (формули на марката Кристалон)
Когато започва вегетацията, характерна за пролетният сезон, растенията започват активно развитие на листна маса. Необходимо е повишено съдържание на азот винаги в добро съотношение с другите елементи.

20-20-20; 15-15-15 (формули на марката Кристалон)
Повишаване на фосфора подобрява образуването на корени при младите растения, затова е добре да се прилага при засаждане. Образуването на цветове е свързано с по-големи нужди от този елемент – добър момент за торене е преди да са се появили цветните пъпки.
Тази формула е сравнително универсална и се оказва доста резултатна за всички фази на развитие.

15-5-30 (формули на марката Кристалон)
Добре е да се тори с повишено съдържание от калий, когато растението цъфти и особено през есента, за да се гарантират достатъчно резерви за периода на покой през зимата. По време и след цъфтеж нуждите се увеличават, за да се подобри формиранетo на плодовете и семената в тях. Цветовете добиват по-голяма дълготрайност.
...
Аз ползвам само три формули
KRISTALON® 17-6-18+2Mg при развитие на младите растения
KRISTALON® 13-40-13 в много редки случаи при разсаждане, и преди цъфтеж
KRISTALON® 15-5-30+3Mg в последната фаза от цъфтеж до края на сезона
И ВИНАГИ С ПРИСЪСТВИЕ НА КАЛЦИЙ чрез други източници
По време на цъфтеж увеличавам дозите. Тогава повечето растения гълтат максимално минерали.
...
Конкретно за Кристалон
По време на цъфтеж и късна есен. Ниското съдържание на азот намаля вегетацията. Подготовка на растенията за зимен покой.
KRISTALON® 3-11-38+4Mg
KRISTALON® 6-12-36+3Mg

Този е с подобен ефект, но е за предпочитане при растения, на които им продължава все още вегетацията, примерно при храстовидни цъфтящи.
KRISTALON® 12-12-36+1Mg

Преди цъфтеж
KRISTALON® 13-40-13

По време на цъфтеж и вегетация
KRISTALON® 15-5-30+3Mg

Универсалната рецепта. Който се чуди коя за какво е, поне с тази няма да сгреши.
KRISTALON® 18-18-18+2Mg

Тези двете стимулират вегетацията
KRISTALON® 17-6-18+2Mg
KRISTALON® 20-5-10+2Mg
...
Понякога наистина е трудно да се определи именно с каква композиция да се тори.
Трябва да изхождате на първо място от цикъла на развитие на растението. В конкретния случай растението е с постоянна вегетация и в същото време обилен и непрестанен цъфтеж, което би предизвикало известни колебания относно избора на минералните торове.
Преди да ви дам конкретния съвет при тази ситуация, е необходимо да ви обърна внимание на нещо много важно. Това, което кара растението да цъфти, са определено климатичните условия, при които ги отглеждате – и не точно наличието на един или друг елемент в почвата. Минералите единствено спомагат да протичат адекватно физиологичните процеси в растенията, снабдявайки ги с необходимите количества елементи според техните нужди. Накратко, колкото и да внасяте фосфор в почвата, ако растението няма добри климатични условия или фаза на развитие, едва ли ще го накарате да цъфне.
Конкретно... на първо място, за да се радвате на обилен цъфтеж, поставете растенията си възможно на най-светлата и слънчева страна на терасата или градината. Поддържайте постоянна влага, поливайки винаги с торна вода. Все още сме в началото на лятото, така че има поне още 3 месеца вегетация, с което ви подсещам да не пренебрегвате торовите композиции, които спомагат за това. От друга страна, цъфтежът е non stop и е необходимо да се прилагат добри пропорции от фосфор и калий... с една дума ви е необходима композиция, действаща за тези две фази - вегетация и цъфтеж.

Публикувано от FLORIST на 17 май 2007 г.

# 424
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Напротив, точно Уау ефект съм виждала при потребители, ползващи син кристалон за цъфтящи, затова си и позволих да го препоръчам. Универсалната формула е зелен, а не син кристалон. Ето снимки на потребителя Bimbargo:


в тази тема:
https://forum.flowersnet.info/viewtopic.php?f=95&t=15228&start=345
Малко по-долу съм го питала защо син, а не червен, на следващата страница е отговорът му, цитат на същия този FLORIST и касаещ точно сакъзи и мушката:
Цитат
FLORIST написа:
До средата на август торете само с KRISTALON® 17-6-18+2Mg – тъмно син. Да не ви притесняват тези 6% на Фосфор - напълно са достатъчни за образуване на цветовете. Geranium peltatum, или съкъзчето цъфти великолепно при наличие на обилна светлина. Аз отглеждам хиляди такива, и именно е тази композицията която ползвам до започване на есента.
В края на лятото е добре да се повишат дозите на калий, и намали азота - KRISTALON® 15-5-30+3Mg – черен/бял.
В късна есен, преди зазимяване е добре да ползвате KRISTALON® 3-11-38+4Mg - кафяв.
И да ви напомня - каквато и формула да изберете, само да не забравите никога за един от най-важните елементи - калций.
.

# 425
  • Мнения: 2 323
Ох, момичета, това е висш пилотаж, закъде съм тръгнала аз  Crazy
Явно и тор (?) ще се взима с цветенцата.

# 426
  • Мнения: 25 568
Ох, добре.  Laughing
Аз пък съм решила това лято да пробвам бабешкия метод с маята. Е, пръскам веднъж седмично и с листен тор с много калий, два вида, които редувам през седмица. Единия си го бъркам сама, другият е готова формула. Но това е главно заради хибискусите ми, та покрай тях пръскам и останалите цветя. На мушкатата миналата година доста добре им се отрази, не спряха да цъфтят и през зимата, затова продължавам и тази година.

# 427
  • Мнения: 17 969
А с какво се лекува едно бяло, като брашно, което уморява сакъзчетата? Не знам как се казва, болест ли е, въшки ли са някакви...но е голяма напаст

# 428
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
А с какво се лекува едно бяло, като брашно, което уморява сакъзчетата? Не знам как се казва, болест ли е, въшки ли са някакви...но е голяма напаст

памуклийка?


наскоро коментирахме лаксиферт

Скрит текст:

# 429
  • Мнения: 17 969
Слабичко ми се стори това, едно в пакетче взимах, по- добро беше, но отровно май newsm78

# 430
  • Бургас
  • Мнения: 16 031
Олееее,петуниите на снимката от поста по-горе са РАЗКОШШНИИИ! И моите искам да са такива!
Значи с кристалон да ги торя  Thinking

# 431
  • Мнения: 6 687
Слабичко ми се стори това, едно в пакетче взимах, по- добро беше, но отровно май newsm78
Моспилан? Аз го ползвам за маслините, но пръскам с него и китайската роза, понякога и мушкатата.

# 432
  • Мнения: 17 969
Същото май? Отровно ли е  Confused

# 433
  • Мнения: 6 687
Пише, че е системен инсектицид. Едно пакетче от 1,5 гр се разтваря в 5л вода (това за маслините).

# 434
  • Мнения: 2 323
Момичета, какво правите с цветята на терасата, когато вали силно?  newsm78
Иии ще им стане ли нещо на цветята, ако ги купя и пресадя веднага - първо да са в по-хубава саксийка, и второ - бая нагъчкани ми се видяха, коренчетата се показваха от дупчиците долу? За камбанки става въпрос, ако има значение. Едни малки лилавички са.

Общи условия

Активация на акаунт