Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 26 май 2014, 13:39 ч.

Счетоводни въпроси

  • 118 116
  • 1 044
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 37
Много ви благодаря за бързия отговор!

Моля Simple Smile

# 31
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 638
интересува ме как седят нещата с СОЛ на свободна професия. Ще извършвам услуги(дизайн), за които ще ми се плаща през пеъпал, без фактури, без адреси и т.н. но от цял свят. Какъв е редът, какви са документите? После как ще се легализират и декларират парите? Какви данъци ще плащам върху тях?

И да, явно нямам все още счетоводител, но въпроси имам хиляда....

# 32
  • София
  • Мнения: 1 654
Здравейте

Моля ви да ми помогнете с мнение и съвет  Praynig
Напускам фирмата в която съм работила 6 години, вече ми тече предизвестието
Говорих с работодателите какво правим с отпуската, която ми се полага за изработеното време тази година и която не съм ползвала.
Те не са съгласни нито да изплатят отпуска, нито да ми я дадат да я ползват, а твърдят че закона позволявал отпуск да се ползва в другата фирма и затова щяли да ми издадат служебна бележка колко дни ми остават за ползване. Аз не съм съгласна така да се прехвърля отпуск, защото едва ли новия работодател ще бъде "щастлив" да ме пусне в отпуск за време, в което съм работила при друг.
Бихте ли ми казали дали работодателя действително има такова право да не дава или изплаща отпуск при прекратяване на взаимоотношенията и дали аз мога нещо да предприема в конкретния случай?
Благодаря предварително за отговора
  bouquet

# 33
  • Вила Великула
  • Мнения: 553
Здравейте

Моля ви да ми помогнете с мнение и съвет  Praynig
Напускам фирмата в която съм работила 6 години, вече ми тече предизвестието
Говорих с работодателите какво правим с отпуската, която ми се полага за изработеното време тази година и която не съм ползвала.
Те не са съгласни нито да изплатят отпуска, нито да ми я дадат да я ползват, а твърдят че закона позволявал отпуск да се ползва в другата фирма и затова щяли да ми издадат служебна бележка колко дни ми остават за ползване. Аз не съм съгласна така да се прехвърля отпуск, защото едва ли новия работодател ще бъде "щастлив" да ме пусне в отпуск за време, в което съм работила при друг.
Бихте ли ми казали дали работодателя действително има такова право да не дава или изплаща отпуск при прекратяване на взаимоотношенията и дали аз мога нещо да предприема в конкретния случай?
Благодаря предварително за отговора
  bouquet
Съгласно чл. 224, ал. 1 от КТ при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж. Обезщетението по чл. 224, ал. 1 от КТ се изплаща независимо от вида на основанието за прекратяване на трудовия договор.

Обезщетението за неизползван платен годишен отпуск се дължи веднага при прекратяване на трудовото правоотношение. Ако работодателят доброволно не изплати дължимите суми, произтичащи от трудово възнаграждение и обезщетение работникът или служителят има право да предяви иск пред съда в 3-годишен давностен срок, който започва да тече от деня, в който правото, предмет на иска, е станало изискуемо. При парични вземания изискуемостта се смята настъпила в деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред.
-----------------------------

Наредба за работното време, почивките и отпуските:
Чл. 33. (1) Когато работник и служител с придобито право на отпуск премине на работа в друго предприятие, за календарната година на постъпването той ползува платен годишен отпуск пропорционално на прослужените месеци в това предприятие.
(2) Когато след ползуване на платения годишен отпуск в пълен размер трудовото правоотношение се прекрати в същата календарна година, работникът и служителят не дължат обезщетение на предприятието за частта от отпуската, за която не са отработили съответното време. До края на същата календарна година работникът и служителят нямат право да ползуват платен годишен отпуск освен ако за новата работа се предвижда отпуск в по-голям размер.

Никой и с нищо не може да задължи новият ти работодател да ти даде отпуската,която не сте ползвали при стария.Няма такъв закон.

# 34
  • София
  • Мнения: 1 654
Разбирам, че няма такъв закон, в който позволява неползван отпуск да може да се прехвърля при друг работодател

в такъв случай какви стъпки бих могла да предприема за решаване на този казус? какво бихте ме посъветвали  Praynig

# 35
  • Мнения: 7 972
интересува ме как седят нещата с СОЛ на свободна професия. Ще извършвам услуги(дизайн), за които ще ми се плаща през пеъпал, без фактури, без адреси и т.н. но от цял свят. Какъв е редът, какви са документите? После как ще се легализират и декларират парите? Какви данъци ще плащам върху тях?

И да, явно нямам все още счетоводител, но въпроси имам хиляда....

Намери си професионалист и ще получиш отговор на въпросите-така е най-удачно,защото явно много въпроси ще има.

# 36
  • Вила Великула
  • Мнения: 553
Разбирам, че няма такъв закон, в който позволява неползван отпуск да може да се прехвърля при друг работодател

в такъв случай какви стъпки бих могла да предприема за решаване на този казус? какво бихте ме посъветвали  Praynig
има Инспекция по труда. 070017670 е горещ телефон. Звънни им и обясни казуса. Естествено първо предупреди работодателя си, той може да реши да ти изплати отпуската без да се налага намесата на Инспекцията.

# 37
  • София
  • Мнения: 279
Здравейте,
Моля за помощ - подавам документи за детски надбавки и ми трябва служебна бележка от предишния работодател. Подавам от юли 2013, когато имам 3 работни дни - 1, 2 и 3-ти и после ме съкращават, заплатата ми е била 325 лв. Каква сума ми е брутният доход за тези дни?

# 38
  • Вила Великула
  • Мнения: 553
Здравейте,
Моля за помощ - подавам документи за детски надбавки и ми трябва служебна бележка от предишния работодател. Подавам от юли 2013, когато имам 3 работни дни - 1, 2 и 3-ти и после ме съкращават, заплатата ми е била 325 лв. Каква сума ми е брутният доход за тези дни?
много зависи от това дали имате начислен процент за прослужено време и какъв е той. Ако нямате такъв процент, то основната заплата 325 лв. делите на работните дни през юли 2013 / 23 дни/. Ставката на ден е 14.13 лв, умножена по 3 работни дни - прави 42.39 лв.

# 39
  • Мнения: 7 972
Здравейте,
Моля за помощ - подавам документи за детски надбавки и ми трябва служебна бележка от предишния работодател. Подавам от юли 2013, когато имам 3 работни дни - 1, 2 и 3-ти и после ме съкращават, заплатата ми е била 325 лв. Каква сума ми е брутният доход за тези дни?
много зависи от това дали имате начислен процент за прослужено време и какъв е той. Ако нямате такъв процент, то основната заплата 325 лв. делите на работните дни през юли 2013 / 23 дни/. Ставката на ден е 14.13 лв, умножена по 3 работни дни - прави 42.39 лв.

А,защо питате-нямате ли доверие  в компетентността на счетоводителя,който ще издаде документа?

# 40
  • София
  • Мнения: 279
Много благодаря!  bouquet Имам и пълно доверие, но е в чужбина и ще ми даде служебната бележка като се върно др. месец, а от соц. осигуряване се съгласиха да си подам документите сега и трябва да го сметна. А не съобразих как - мислех, че има някакви осигуровки, които се вадят.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 654
Разбирам, че няма такъв закон, в който позволява неползван отпуск да може да се прехвърля при друг работодател

в такъв случай какви стъпки бих могла да предприема за решаване на този казус? какво бихте ме посъветвали  Praynig
има Инспекция по труда. 070017670 е горещ телефон. Звънни им и обясни казуса. Естествено първо предупреди работодателя си, той може да реши да ти изплати отпуската без да се налага намесата на Инспекцията.

Pipilota 6

Много благодаря отново за отговора! Разбира се, първо ще говоря отново с тях преди да предприема крайни стъпки, не ми е приятно никак да се разправям но ако се наложи...  Confused
А имам и със работодателя спор колко дни отпуск съм ползвала от миналата година, дано успеем да разрешим всички щекотливи въпроси мирно и кротко  Praynig

# 42
  • Мнения: 1 495
Здравейте! Искам да попитам, ако се регистрира ЕООД на името на пенсионер /свекър ми/, той ще плаща само здравни осигуровки, а какви са минималните осигуровки, които евентуално ще плаща мъжът ми, ако бъде назначен като служител във фирмата?
Става въпрос за ръчно изработване на врати и навеси от желязо? Не знам на каква длъжност трябва да бъде назначен  newsm78. Предварително Ви благодаря за помощта, че съм много "боса" в тези неща?

# 43
  • София
  • Мнения: 826
Не съм сигурна, че въпросът ми е за тук, но предварително се извинявам. Днес в магазина ми имаше проверка от Столична община. Поискаха ми заявление за работно време. Аз им показах входящ номер на въпросното заявление, пуснала съм го в общината преди две седмици, все още не е готово, но ми казаха, че мога да работя и така, докато документа стане готов. Да, ама госпожа проверяващата ме уведоми, че входящия номер не е официален документ и че съм в нарушение. Разбрахме се в края на краищата, все пак бих искала да знам кой е прав в случая.

# 44
  • Мнения: 113
   Здравейте, имам задължения към нап. Разбрах че мога да ги погася разсрочено.  Какъв е начина? (Обадих се в нап, но ми казаха че операторката не е запозната )
  Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт