Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 865
  • 807
  •   1
Отговори
# 45
  • Sofia
  • Мнения: 26 375
мисля,че ще се получи Peace

# 46
  • София
  • Мнения: 7 871
Ми значи от един дълъг поименен списък на инградиентите започващи от нахутено брашно и свършващи с хлебни дрожди, точно само тия двете ви трябват, другите са разни ми ти там понякога ненужни допълнения. Аджиба адо имате нахутено брашно (което се продава в по големите магазини) и го разбъркате с малко топла вода и към него пък добавите малко квас ще получите такъв подобен продукт. Ердинч е давал и рецепта за направата директно на нахутен квас, ама предупреждавам той няма особено приятен аромат. Обаче пък като се изпече лошия аромат изчезва, а вкусът е непоправим. Едно време вашите баби и дядовци са умирали за меките симиди, направени с нахутена закваска.

# 47
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Днес заложих квас с една попрокиснала бозица, ръжена. Да видим какво ще стане.  Grinning

Мисля и нахутен да си прихвана, но по-натам. Wink

# 48
  • Мнения: 1 692
Здравейте,
приемате ли ме при вас?  Hug Flutter
В момента правя първия ми опит за такъв вид хляб.
В сряда смесих 2 лъжици пшенично брашно с вода и го оставих в буркан с пробита капачка. Днес вече забелязах, че почти е удвоил обема си. Довечера като се прибера ще го "захраня" - не го направих сутринта, защото не бях сигурна как се прави, но сега вече прочетох и разбрах.
Нямам търпение да се получи. Вече си правя планове каква ще е първата закуска, която ще си направя с него - филийка препечен на тостер хляб, намазана с извара и зехтин и поръсена с кълнове.  Crazy Whistling Mr. Green

# 49
  • Мнения: 4 076
Привет,
Ще ми обясните ли нещо,което се мъча и не мога да разбера   bouquet?
Нещото е следното:имам квас в хладилника,вадя,ползвам и ми остава някакво малко количество квас.Трябва ми още за следващия път.Как увеличавам кваса?
А.Захранвам го и го държа на стайна температура няколко дни до бълбукане и удвояване,след което го слагам в хладилника и спирам да захранвам.
Б.Захранвам го и го слагам директно в хладилника.Повече не захранвам.
Може да има и В... Simple Smile

Иначе моят хляб след първите няколко пъти е добре изпечен отвътре,не е (натрапчиво)кисел,вкусен е.
Сега експериментирам с фурната,искам коричка,но не да си чупим зъбите и да падат бреките на младото поколение.Днес пеках на 160 с вентилатор 20 мин.,после спрях,напръсках с вода леко и го оставих в спряна фурна,но май малко го поизгорих,защото фурната е доста силна.
Отказах се от градусите 200 и +,защото отвън става камък,отвътре тесто.Без вентилатор.
Засега половината брашно ми е мляно в биомагазин и половин бяло слагам.Като задобрея,ще спра бялото.
Искам да се пробвам с нахутено брашно по съвета на дядо хаджия.Трябва само да видя дали в биото до нас го има туй нЯщо.

# 50
  • Мнения: 307
 LilaC Ако ти трябва бързо голямо количество квас захранвай го с повече брашно и съответно вода Simple Smile Примерно ако го захранваш с 1 л брашно и вода да го докараш на гъстота, сега ще го захраниш с 2-3 или повече лъжици брашно и вода колкото им отговаря ти си знаеш вече.


Аз искам да попитам защо като правя квасен хляб в хлебопекарната на вид го докарвам ама на вкус е кисел и в къщи не ми го ядат, а като си го меся на ръка няма такъв трапчив кисел вкус?

# 51
  • Мнения: 4 076
LilaC Ако ти трябва бързо голямо количество квас захранвай го с повече брашно и съответно вода Simple Smile Примерно ако го захранваш с 1 л брашно и вода да го докараш на гъстота, сега ще го захраниш с 2-3 или повече лъжици брашно и вода колкото им отговаря ти си знаеш вече.


Аз искам да попитам защо като правя квасен хляб в хлебопекарната на вид го докарвам ама на вкус е кисел и в къщи не ми го ядат, а като си го меся на ръка няма такъв трапчив кисел вкус?
Храня го в хладилника или извън хладилника?

Аз не съм правила в хлебопекарна,тъй като нямам,меся на ръка само и е с приятен лееееко кисел вкус.И още един проблем:на втория ден става доста твърдо хлебче,не особено приятно.Пълнозърнестото брашно,смелено в мелничка,е тежко,но със сигурност си има някаква тънкост,която не я знам.Хем накрая напръсках коричката с вода и завих в кърпа след фурната.Купувала съм разните там Бонуси и Тонуси с пълнозърнесто,дори и без брашно-знаете ги,предполагам,-не са меки като бял хляб,но и твърди не са.Дали пък не трябва тестото да е малко по-меко,т.е.с повече вода,или ще остане клисаво  newsm78

# 52
  • Мнения: 2 545
Имам в хладилника една вкиснала ръжена боза на "Хармоника". Леко съм отвинтила капачката, за да не гръмне Grinning и се надявам да издържи още някой и друг ден.

Въпросът ми е: Как процедирате с бозата за получаване на квас и за колко дни квасът ще е готов?
Сега времето е горещо и предполагам процесите протичат скоростно.
Мисля следващият хляб да бъде с квас от боза и засега само събирам информация.

# 53
  • Мнения: 9 991
Моята като я отворих кипеше , сипах в купа и добавих вода и брашно , така 2 -3 дена и после замесих с една част, в останалата сложих още брашно да стане твърдо тесто , разделих на топки  и замразих.

# 54
  • Варна
  • Мнения: 2 576
...
Храня го в хладилника или извън хладилника?

Аз не съм правила в хлебопекарна,тъй като нямам,меся на ръка само и е с приятен лееееко кисел вкус.И още един проблем:на втория ден става доста твърдо хлебче,не особено приятно.Пълнозърнестото брашно,смелено в мелничка,е тежко,но със сигурност си има някаква тънкост,която не я знам.Хем накрая напръсках коричката с вода и завих в кърпа след фурната.Купувала съм разните там Бонуси и Тонуси с пълнозърнесто,дори и без брашно-знаете ги,предполагам,-не са меки като бял хляб,но и твърди не са.Дали пък не трябва тестото да е малко по-меко,т.е.с повече вода,или ще остане клисаво  newsm78
И аз опитвам да преборя твърдата и горчива, поради прегаряне, кора. Последното, което пробвах е да не слагам да пека в студена фурна, а на вече загрята. След като изкарах от фурната направо го полях(силно казано, но определено не беше само напръскване) с вода и завих в кърпа. Кората беше далеч по-тънка и след изстиване беше мека.
Хляба, който правя е смесен бяло и типово брашно, като слагам и по някоя лъжица пълнозърнесто(пшеничено и ръжено) и нахутено.
Кваса го държа в хладилник - обикновено отделям по 3-4с.л. от замесения за хляба(само с бяло брашно). Когато реша да правя хляб изкарвам вечерта кваса от хладилника и добавям към него 100г вода и 100г бяло брашно, на сутринта вече е втасало и от там си взимам закваската, която ще сложа в хладилника като към нея добавям 1с.л. брашно и малко вода.  Така приготвен, изчаквам към час да стои на стайна температура (понякога и нямам време да го чакам) и пак в хладилника - докато ми затрябва.

# 55
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Имам в хладилника една вкиснала ръжена боза на "Хармоника". Леко съм отвинтила капачката, за да не гръмне Grinning и се надявам да издържи още някой и друг ден.

Въпросът ми е: Как процедирате с бозата за получаване на квас и за колко дни квасът ще е готов?
Сега времето е горещо и предполагам процесите протичат скоростно.
Мисля следващият хляб да бъде с квас от боза и засега само събирам информация.

Сложих го привечер, на сутринта беше готов. Simple Smile
Иначе си ползвах обичайните пропорции брашно, сложих бозата и след това долях вода за да достигна желаната консистенция.

# 56
  • Мнения: 307
Ами кваса, ако ще ти трябва за другия ден не го слагаш в хладилник. Ако ще ти трябва след 2-3 дни го слагаш в хладилник. То ниската Т просто забавя втасването, не го спира. Нали преди да печеш го вадиш кваса за няколко часа на топло.

Моя хляб е мекичък ( то вярно само бял правя) Е не е лек и пухкав като този с маята, но остава мек до седмица. Дори филия оставена непокрита си е мека 1 ден без да изсъхва като хляба с мая за секунди.

А за кората просто печете на по-ниска температура по продължително време. Аз пека на 150 -170 макс. И във фурната слагам съд (метална чашка за крем карамел)  с вода отстрани за да бухне повечко.

Иначе прибавям и мед за да е с по-голяма трайност хлебчето и да не бие толкова на кисело.

# 57
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Някой правил ли си е сам нахутена закваска?  newsm78 Чета ви тука суперлавитивите за нея, но предпочитам да си я направя отколкото да купувам готова.

# 58
  • Мнения: X
Привет,
Ще ми обясните ли нещо,което се мъча и не мога да разбера   bouquet?
Нещото е следното:имам квас в хладилника,вадя,ползвам и ми остава някакво малко количество квас.Трябва ми още за следващия път.Как увеличавам кваса?
А.Захранвам го и го държа на стайна температура няколко дни до бълбукане и удвояване,след което го слагам в хладилника и спирам да захранвам.
Б.Захранвам го и го слагам директно в хладилника.Повече не захранвам.
Може да има и В... Simple Smile
Доколкото съм разбрала въпроса ти, отговор В.    Laughing
Т.е., кваса, който ти е останал след замесването и не ти трябва в следващите 1-2-3 дни, направо слагаш в хладилника.Когато решиш, че искаш да месиш, вадиш буркана, оставяш половин час да постои, да се стопли и захранваш с няколко с л брашно и съответното количество вода.След няколко часа той шупва и е готов за замесване.Взимаш си нужното количество закваска, а остатъка слагаш в хладилника.Когато ти потрябва, пак вадиш, малко да се стопли, захранваш и след няколко часа месиш.
Аз така правя, кваса ми е вече на няколко месеца.

# 59
  • Мнения: 4 076
Krasi *,
Вдянах и сейфнах Grinning!
Огромно благодаря,както и на всички,които ми помагат да ми се получи хлебчето! newsm51

Общи условия

Активация на акаунт