Без социални помощи, докато има работа на полето

  • 12 055
  • 305
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25 558
Цитат
Да се спрат всички видове социални плащания за периода, в който в страната има да се прибира земеделска продукция, с цел стимулиране на безработните да работят в полза на българското земеделие, поиска крупен розопроизводител от Долината на розите. Според него: „Не ние трябва да гоним безработните, за да идват да работят в масивите ни, а те трябва да ни гонят за издаване на бележки, срещу които през зимата да получават ваучери за енергийни и други помощи", предложи той.
Друг негов колега настоя за законови промени, които да дадат възможност на земеделски фирми да наемат безработни от бюрата по труда, в помощ на различни дейности по полето.

Други искания на хората от бранша:
Скрит текст:
Да се узаконят всички плащания на розоберачите, които розопроизводителите правят, като по този начин се пресече сивата икономика в бранша. Да се гарантират минимални изкупни цени на розовия цвят, да се гарантира сортовата чистота на разсадите с маслодайна роза, да се вземат сериозни мерки срещу незаконните прекупвачи на розов цвят, които стресират пазара, както и да се осигури начин за създаване на подходяща техника за обработка на розовите насаждения.
За това настояха розопроизводители, розопреработватели и розотърговци от страната по време на проведената традиционна среща в Казанлък за анализ на резултатите от тазгодишната кампания по прибирането на розовия цвят и актуалните проблеми на розопроизводството в страната.
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1284850

Какво мислите за това предложение? Аз още се двоумя.
От една страна, добре ще е да се направи връзка между безработните и неквалифицирани наши сънародници и работодателите, които могат да им предложат подходяща за липсата им на ценз работа. Това би решило множество проблеми. От друга страна, притеснява ме възможността да се злоупотребява с положението на тези хора и превръщането им в роби или поне крепостни селяни на някой местен дерибей, който да ги шантажира с отказ да им издаде въпросните бележки. Третото, което също ме притеснява, е, че за тежкия си труд на полето тези хора би трябвало да изкарат достатъчно пари, за да могат да преживеят и зимата и да не им се налага да прибягват до социални помощи. Четвърто, повечето от тях са инвалиди с ТЕЛК и пенсионери по болест, макар и само на хартия, та не знам кого биха принудили на практика да работи. Пето и шесто –възможностите за корупция, търговия с фалшиви бележки и т.н., които ще опорочат всеки опит да се стимулира една определена част от нашия народ да се размърда в общественополезна и самоиздържаща се насока.
А вашето мнение какво е?

Последна редакция: нд, 22 юни 2014, 20:41 от Как` Сийка

# 1
  • Мнения: 15 143
За големи населени места не мога да преценя, но за малките, особено за селата, където хората се познават, може да се направи нещо подобно на  програмите за временна заетост, като общината или бюрото по труда, или социални грижи, участва като посредник. За периода, в който работят им се гарантира определена сума и не получават помощи. Като приключи кампанията, може да се включат в други подобни на същия принцип.

# 2
  • Мнения: 253
Тестово може да се изпратят здравите социално слаби от Варна и региона да помагат на хората при почистване на домовете им. После ще получат бележки, че са положили труд и ще получат соц.си помощ. Но колко ли ще се съгласят newsm78

# 3
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не всички социални плащания са на база безработица.
Освен това не всеки получаващ помощи е в състояние да работи.
Може би трябва да се уточни, че става дума за помощите на трайно безработните.
Като цяло не ми стана много ясно какво точно е предложението, затова и не гласувах в анкетата.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 401
Доста широко и неприятно звучи "всички видове социални плащания".

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Против. По-голямата част от социалните плащания не са обвързани с трудовата заетост на лицето, а да наемат безработни чрез бюрото по труда фирмите могат и сега. Така че какво точно иска този господин, мисля че и той сам не знае.

# 6
  • Мнения: 11 620
Дококото знам работник се назначава с трудов договор....какви са тези бележки??? Да не би да искат работници без трудов договор срещу бележки за помощи????

# 7
  • Мнения: X
Не, не съм съгласна.

# 8
  • София
  • Мнения: 18 679
Да не би да искат работници без трудов договор срещу бележки за помощи????
Не, нищо подобно не искат. Целта е да се борят срещу професионално безработните, предпочитащи да живеят от социални плащания,пред това да работят тежка работа за малко пари. Но не е това начинът. Покрай сухото и много мокро ще иде, а не бива. В държава, където органите нямат капацитета да контролират спазването на правилата, не бива да се въвеждат такива тежки санкции.

И все пак, не разбрам какво пречи и в момента на тези фирми да ползват бюрата по труда като посредници за намирането на сезонна работна ръка. Ако безработният откаже работата, така или иначе губи правото си на помощ за безработица, не е ли така? Та, мисля си, този ефект може да се постигне и с текущата нормативна база, няма нужда да спираме на хората помощите за отопление Rolling Eyes

# 9
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Съгласна съм в случаи на помощи за безработица. Особено ако безработното лице не може да удостовери градивни усилия в намирането на работа (за един определен етнос се сещам в момента).

# 10
  • Мнения: 12 662
Не знам дали ще помогне. Който го мързи, ще ти се мота по цял ден по полето и ще иска и да му платиш. Да не говорим за тежкия труд на полето и чорбаджииите дерибеи, които изкарват луди пари, а не плащат. 

# 11
  • София
  • Мнения: 38 401
Ох, какво говорим за помощите за безработни, като че ли ги раздават ей-така.
Първо, трябва да си работил поне 6 месеца.
После, трябва да се запишеш в срок от 7 дни.
После ги получаваш само няколко месеца.
Трайно безработен човек на село не може ей-така да получава помощи за безработни.

Та, пак питам - за какви точно социални плащания става въпрос?
Помощите за отопление?
Пенсиите за възраст?
Още нещо ли искат да отрежат?

А, открих. Има някаква месечна парична помощ за бедни, към 40 лв. Страаашно много пари! Много ще се спести, ако се спрат!

# 12
  • Мнения: 8 839
Абсолютно ЗА при хора, които са безработни повече от 1 г. Но аз като цяло смятам, че не трябва да се дават помощи за безработица - който има трудов стаж и е внасял осигуровки, да си ползва обезщетението, което е законово уредено. Другите да си търсят начин.

# 13
  • Мнения: 25 558
Предполагам, че за помощите за трайно безработни става въпрос. Мисля, че те също ходят да се подписват в БТ, за да имат право да ги получат (но не съм сигурна).

Абе, има някаква рационална идея в това предложение, но ме притеснява, че излиза от хора, които години наред по това време се оплакват от липса на работна ръка. Според розопроизводителите никой не иска да работи, хората ги мързи и т.н. и няма кой да им бере розите в разгара на кампанията. Според другата страна пък, тежкият им труд не се заплаща добре, ако изобщо им платят, и затова няма желаещи да робуват.
Къде е истината - не знам. Но като ученици са ни водили на бригада да берем рози, слава богу само 2-3 дни - наистина никак не е лесно. Не знам защо не е механизиран този вид труд, може би се влошава качеството на розовото масло после.
Но знам и друго - при добро заплащане няма недостиг на работна ръка, даже напротив. Преди години много хора си вземаха отпуск и участваха в брането на всякаква селскостопанска продукция, за да изкарат някой лев допълнително - не само рози, но и всякакви овошки и зеленчуци. Но явно тогава трудът им е бил добре заплатен и си е заслужавало.

Последна редакция: пн, 23 юни 2014, 09:27 от Как` Сийка

# 14
  • София
  • Мнения: 38 401
Право на парично обезщетение за дълготрайна безработицаЧл. 54и. (Нов – ДВ, бр. 105 от 2006 г.) (1) Право на парично обезщетение за дълготрайна безработица имат и лицата, които са регистрирани като безработни в съответното териториално поделение на Агенцията по заетостта и отговарят на следните условия:
1. след получаване на обезщетение за безработица са останали без работа и най-малко 12 месеца, предхождащи месеца на подаване на заявлението по ал. 3, редовно са поддържали регистрацията си в съответното териториално поделение на Агенцията по заетостта;
2. имат навършени 60 години и 6 месеца за мъжете и 57 години и 6 месеца за жените;
3. сборът от възрастта и осигурителния им стаж е до 60 месеца по-малък от изискуемия по чл. 68, ал. 1 – 3 ;
4. нямат отпусната пенсия;
5. не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по чл. 4 .
(2) Паричното обезщетение за дълготрайна безработица е в минималния размер, определен със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.


А по т. 1 означава, че АЗ не им е намерила работа. Така че пак не са виновни хората.

Общи условия

Активация на акаунт