Как възпитават децата ни в летните занимални /случка в Морската градина, Варна/

  • 11 337
  • 222
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 10 786
Възмутена съм и бързам да отворя тема.

Днес, разхождайки се в обедната почивка в Морската градина на Варна, в района малко след Зоопарка, от горната му страна, станах свидетел на следното нещо:
На просторна зелена поляна бяха си разпънали постелките около 30 деца, а двама възрастни мъже (всъщност, не бяха много възрастни, млади момчета) седяха на пейката и ги наблюдаваха.

Кое ме възмути: Първо чух весели викове, смях и се загледах.  Час от децата бяха се събрали под едно огромно вековно дърво, чийто голям клон беше леко наклонен. На този клон имаше качени едно-две деца, а всички останали дружно го разклащаха, за да ги люлеят.

Отидох до мъжете и попитах те ли придружават тези деца. Казаха "да". Попитах ги смятат ли за нормално това, което правят децата с дървото. Отговорът беше: "Ами те си играят".
На въпроса ми не ги ли притеснява, че ще счупят клона на голямо дърво в Морската градина, ми отговориха:" Да виждате, че е счупен?"
Казах, че направих снимка и тръгнах. Отдалечих се на известно разстояние колкото да ме виждат и извадих телефона. Докато възмутено разказвах на мъжа ми какво стана, те си помислиха, че някъде се обаждам да сигнализирам и наредиха децата да си събират багажа и да тръгват.

Яд ме е, че не подходих по-хитро и първо да ги питам от къде са, кой е този летен лагер и после да си изкажа възмущението. Сега не знам кои бяха.  
Също ме е яд, че докато си даваме децата на подобни летни занимания си мислим, че си прекарват страхотно и се възпитават добре. Сигурно на повечето места е така.

Чудя се къде по принцип може да се сигнализира за подобни прояви? Аз почти всеки ден се разхождам по обяд в Морската градина и ако стана свидетел на подобно нещо, да знам какво да правя.

# 1
  • Мнения: X
1-2 деца ще счупят голям клон на огромно вековно дърво? Yeah, right.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 10 786
1-2 деца ще счупят голям клон на огромно вековно дърво? Yeah, right.



Прочети пак. 1-2 деца бяха качени върху клона, а 10-ина деца дружно го разклащаха нагоре-надолу и ги люлееха. Клонът започна да стига почти до земята от такъв натиск.

# 3
  • Мнения: X
Да пребием децата с камъни. Невиждан вандализъм - деца се люлеят върху клон на дърво. Браво на такива съвестни гражданки като теб!

# 4
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Освен да го счупят, могат и да паднат заедно с него. Или заедно с него върху другите деца.... Даже май се сещам кое е дървото. Не коментирайте само на база "вековно". И те си имат клони и праг на еластичност. Не са само стъбло. Simple Smile

Имат си шапки и кърпи често с отличителни знаци. Дали няма нещо пос нимките?

И аз вчера видях една група преди 5 да се придвижва към пункта за сдаване явно. Видях постелки като за йога или плаж та явно полягат обаче къде се побират на тез' тесни постелки и какви бубиима след тях.. За мен е мистерия как децата прекарват добре.  Доволни има.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 10 786
Да пребием децата с камъни. Невиждан вандализъм - деца се люлеят върху клон на дърво. Браво на такива съвестни гражданки като теб!

Съвестна или не, но първосигналната ми реакция беше възмущение от видяното.

Искаш да кажеш, че на теб не би ти направило впечатление?

Говорим за Морската градина, все пак. Дай да чупим и осираме, после да ревем по форумите, че държавата ни е зле.  Confused Не държавата, хората са зле.

# 6
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Няма значение дали могат да го счупят.
Клоните на дърветата не са люлки и децата нямат работа да си играят с тях.
Възрастните са тези, които трябва да реагират и да обяснят на децата, че така не се прави.

# 7
  • Мнения: 336
Ох, я се успокойте малко. откакто свят светува деца се катерят по дърветата. И къщички си правят и какво ли не. Ако дървото е високо или децата твърде малки е ясно че някой от тия възпитатели трябва да се намеси. Ама пък да се драматизира самия факт че някой видял деца на дърво, това  е пълна глупост.

# 8
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Някой не е видял просто деца на дърво.
Видял е как деца клатят клон на дърво, което може да доведе до лоши последствия.
Или за вас счупен клон на дърво е нищо?
Да не говорим за инцидент с децата.
Пък ако беше толкова безобидно защо са се изнесли всички от полянката с дървото?

# 9
  • Варна
  • Мнения: 10 786
Защо да се успокояваме?
Дървото не е просто дърво, а дърво в парк Морска градина, Варна. Любим на варненци и гостите на града за разходки. Дайте да трошим и чупим наред, има в парка красиви цветни градинки и тях да опустошим - голяма работа!

Освен, че може да счупят клона, може и да се наранят. Децата не бяха много малки, на различна възраст, средно около 10-годишни.

Ако всичко е било нормално, защо побързаха да си съберат багажите и да напуснат мястото?

Най ми е чудно, че в Клюкарника, например,  темата за окепазена торта събра над 450 отговора или темата "кой ни пречи докато сме на почивка" също е със стотици отговори. А тук никой нищо не го интересува, че и станах набедена за прекалено "съвестна гражданка".  Laughing
Като няма сеир и няма кого да хулим, не е интересно. Нищо че се касае за възпитанието на децата ни.  Wink

# 10
  • Варна
  • Мнения: 301
абе сигурно са сектанти  newsm78  hahaha


Киса,4ак пък да ги и снимаш...добре си ги попитала и толкоз....явно не са от Варна и са полудяли от кеф като са видяли такъв клон и айде юруш да се трещят  Crazy детска му работа,ама и ония "дъртите" не дай Боже да стане нещо,седят и "наглеждат"

на кого да сигнализираш и за какво? те ония от общинска полиция не са по тая 4аст

мисля,4е ти си се напрегнала и ядосала излишно  Wink

# 11
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Притеснителното е това, че 10 деца разклащат клона, на който има качени деца. Първо качените деца могат да паднат и да си счупят нещо, второ може самия клон да се откърши - айде м..та му на клона, ама децата пак ще паднат от него с евентуални последици като в първа точка.
Да, деца са, играят си, да могат да станат проблеми, затова са възрастните с тях да предвидят евентуалните последствия и да ги предупредят/възпрат/покажат как трябва да се прави за да е безопасно, но възрастните не са си свършили работата. По каква причина е въпрос на конкретика, която няма смисъл да дъвчем.

За възпитанието по детските занимални ... майтап приказка. Важно е да си изкарат добре, да разпуснат, желателно безопасно.
Притеснили са се и добре, че са си тръгнали /може да не са се сетили начин да озаптят децата/ и по-добрия вариант е да ги преместят.

# 12
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Киса, преценката и позицията ти са правилна.
Като бях малка за такива неща на мен ми правиха забележки, тогава никой не казваше - "успокойте се, голяма работа". Сега всичко е "голяма работа". Децата скубят цветя, белят дървета, чупят клони, ама ние си стоим спокойно.
Не е да няма къде да се играе в Морската градина.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 301
 п.с. тя морската "градина" затуй е на такова дередже....мръсно,опикано (ше ме извините)..кърлежи и буренак....нито някой пази,нито някой 4исти и поддържа...егати и "парка" дето имаме  Sick

# 14
  • Варна
  • Мнения: 10 786
От Варна са. Аз като си тръгвах се сетих да ги питам откъде са. Даже им казах, че сигурно ще ги е страх да кажат, а те само казаха "от Варна".
Тук има доста летни занимални на принципа: сбор в 9 ч, разходки, игри и връщане в 17 ч. Доста работещи родители се възползват, за да разнообразят летните дни на децата си. Че и не струва евтино.

Почти ежедневно се разхождам там и без това е западнала Морската, правят се известни подобрения, но защо да рушим съществуващото?

Пък и възрастните младежи като са оставили децата да издевателстват над дървото са им дали да се разбере, че в това няма нищо лошо. Утре ще тръгнат да късат цветята от градинките, да скачат и чупят пейките. Дано не съм права и да е било инцидентна случка.
А най-добре някой да се припознае или да му предадат и  да се засрами.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт