Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 24 юли 2014, 18:47 ч.

Неплатен и платен отпуск след майчинство? 2

  • 58 446
  • 269
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 18 205
Здравейте!
Скоро детенцето ми навършва 2г.и ще трябва да се връщам на работа.Но възникнаха следните въпроси при мен:
1.Тъй като имам доста натрупана отпуска,която смятам да ползвам непосредствено след изтичане на майчинството, от фирмата са съгласни, но ме помолиха да поработя 2 дни и тогава да излизам в отпуск.Та въпросът ми е следният- тези 2 дни достатъчни ли са за актуализация на заплатата ми? не
2.Полагат ли се за всички майки допълнителните 2 дни годишна отпуска ако имаш две деца?
Благодаря Ви предварително!не.само ако е заложено в договора ти/колективен трудов договор или по желание на работодателя

# 16
  • ПРИ ЛЮБИМИТЕ ХОРА
  • Мнения: 177
Много благодаря за отговора Елфита!

# 17
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 885
Здравейте   bouquet
От 23 януари 2015г. трябва да се върна на работа. Работодателя ми е съгласен да изчистя първо полагащата ми се платена отпуска - 73 работни дни.
Въпросът ми е следният - излязох в болничен на 18 юни 2012 година. За този месец имам 290 лева заплата и 340 лева болничен. Отпуската, която ще използвам сега, ще бъде на базата на този последен месец с над 10 работни дни. Та - само върху тези 290 лева ли ще ми изплащат отпуската или върху всичките 630, които съм получила през месец юни 2012? Надявам се, че се изразих ясно Simple Smile

# 18
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 16 212
Здравейте   bouquet
От 23 януари 2015г. трябва да се върна на работа. Работодателя ми е съгласен да изчистя първо полагащата ми се платена отпуска - 73 работни дни.
Въпросът ми е следният - излязох в болничен на 18 юни 2012 година. За този месец имам 290 лева заплата и 340 лева болничен. Отпуската, която ще използвам сега, ще бъде на базата на този последен месец с над 10 работни дни. Та - само върху тези 290 лева ли ще ми изплащат отпуската или върху всичките 630, които съм получила през месец юни 2012? Надявам се, че се изразих ясно Simple Smile

Определя се среднодневно възнаграждение за месеца и на база на него се изчислява възнаграждението за платен отпуск или най-конкретно казано върху цялата заплата ще е изчислението.

# 19
  • Мнения: 2 199
Здравейте, може ли препратка към стъпките, които се следват за подаване на молба за неплатен  отпуск за гледане на дете след навършване на две години.
1- молба до работодателя - основанието чл 167а от КТ ли е
2-декларация до НОИ  - /имам стар образец номер 12 към член 14- актуален ли е/

Всъщност този текст ОК ли е като образец



"Уведомявам Ви, че желая да се възползвам от правото си на неплатен отпуск по чл.167а от Кодекса на труда и да ползвам такъв, смятано от ..................................., за период от ......................................... /дни, месеци/ или от ................................... /дата/ до ............................... /дата/.
Декларирам, че детето ми ......................................................................................
.........................................................., ЕГН ....................................... не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка.
Декларирам, че до момента нито аз, нито съпругът /съпругата ми сме ползвали неплатен отпуск за отглеждане на детето след навършването му на 2-годишна възраст.

Приложено: ксерокопие на акта за раждане на детето"



Благодаря

# 20
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 16 212
blueeyes, това заявление става. Отпускът е по чл. 167 а, да.

За какво ще подаваш приложение 12?

# 21
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 885
Здравейте   bouquet
От 23 януари 2015г. трябва да се върна на работа. Работодателя ми е съгласен да изчистя първо полагащата ми се платена отпуска - 73 работни дни.
Въпросът ми е следният - излязох в болничен на 18 юни 2012 година. За този месец имам 290 лева заплата и 340 лева болничен. Отпуската, която ще използвам сега, ще бъде на базата на този последен месец с над 10 работни дни. Та - само върху тези 290 лева ли ще ми изплащат отпуската или върху всичките 630, които съм получила през месец юни 2012? Надявам се, че се изразих ясно Simple Smile

Определя се среднодневно възнаграждение за месеца и на база на него се изчислява възнаграждението за платен отпуск или най-конкретно казано върху цялата заплата ще е изчислението.
Много благодаря за бързия отговор!   bouquet

# 22
  • Мнения: 2 199
blueeyes, това заявление става. Отпускът е по чл. 167 а, да.

За какво ще подаваш приложение 12?

Към НОИ кое приложение се подава? Въпреки, че те не изплащат нищо, мисля че се попълваше пак нещо, което работодателя носи, заедно със заповед за разрешения неплатен отпуск и копието от акта за раждане на детето.

# 23
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 16 212
blueeyes, това заявление става. Отпускът е по чл. 167 а, да.

За какво ще подаваш приложение 12?

Към НОИ кое приложение се подава? Въпреки, че те не изплащат нищо, мисля че се попълваше пак нещо, което работодателя носи, заедно със заповед за разрешения неплатен отпуск и копието от акта за раждане на детето.

Конкретно за отпускът по чл.167а в НОИ нищо не се носи. Имай предвид, че този отпуск може да се ползва едва след като детето е навършило 2 години.

# 24
  • Мнения: 2 199
Ясно, значи един документ по.-малко.
Мерси, има си две години детето и почти пет месеца даже  Laughing

# 25
  • София
  • Мнения: 1 063
Здравейте!
 
Детето ми ще постъпи на ясла в петък. Интересуваме в същия ли ден трябва да си пусна молбата за платен отпуск и да представя на работодателя декларацията за промяна в обстоятелствата или може в понеделник( четох някъде за срок от 3 работни дни, но не съм сигурна има ли такъв)?

# 26
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 16 212
Здравейте!
 
Детето ми ще постъпи на ясла в петък. Интересуваме в същия ли ден трябва да си пусна молбата за платен отпуск и да представя на работодателя декларацията за промяна в обстоятелствата или може в понеделник( четох някъде за срок от 3 работни дни, но не съм сигурна има ли такъв)?



Срокът е 3-дневен, а не 3 работни дни, т.е. в понеделник най-късно трябва да пуснеш декларация Приложение 12, а заявление за ползване на отпуск преди петък / това за утре ли е? /

# 27
  • София
  • Мнения: 1 063
Lady Brinne , благодаря!

Не е за утре, а за следващата седмица Simple Smile

# 28
  • Мнения: 2 730
Когато искаш да ползваш неплатен след 2г на детето какво се подава .Само молба ли ?И попълва ли се нещо за това дали ходи на ясла ?И имали някакви изисквания ?
А по време на неплатен отпуск имаш ли право на болничен лист ?

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 18 205
Когато искаш да ползваш неплатен след 2г на детето какво се подава .Само молба ли ? да,молба И попълва ли се нещо за това дали ходи на ясла ? не И имали някакви изисквания ? ако имаш право на неплатен,други изисквания няма.а за да имаш право трябва да си на ТД и детето да е над 2 години
А по време на неплатен отпуск имаш ли право на болничен лист ? да

Редакция на ключовите думи на тема



Общи условия

Активация на акаунт