Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 24 юли 2014, 18:47 ч.

Неплатен и платен отпуск след майчинство? 2

  • 54 191
  • 266
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 730
Благодаря Елфита .Дори и по време на този неплатен 6 месеца, който е пак според теб имам право на болничен ?

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 18 035
Благодаря Елфита .Дори и по време на този неплатен 6 месеца, който е пак според теб имам право на болничен ?

Не според мен,а според закона имаш право на болничен.По време на неплатения за гл на дете си осигурено лице,защо мислиш,че нямаш право на болничен ?

# 32
  • Мнения: 2 730
Благодаря Елфита .Дори и по време на този неплатен 6 месеца, който е пак според теб имам право на болничен ?

Не според мен,а според закона имаш право на болничен.По време на неплатения за гл на дете си осигурено лице,защо мислиш,че нямаш право на болничен ?
Ами ,защото няма кой да ме осведоми .Питам точно и ясно работодатела ,но понеже те приказват със счетоводството ,а не аз лично половината работи не ми казват или са ми неизвестни  Rolling Eyes

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 17
Здраевйте и аз като повечето майки имам доста неясноти, на 19.12.14г ми изтичат двете години , подавам молба(има ли срок за подаването и ), и започва да тече платения (който е за двете години, а остатъка от преди това и той ли трябва ад се е натрупал?) , съвпадамс коледните празници , реално как ще се изчисли сумата за плащане ? И могат ли да ми откажат неплатения след изтичане на платения ? Извинете , че задавам тук въпросите си но е ясно , че от фирмата нежелаят да ми дадът тази информация !Благодаря Ви предварително ! Hug

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 18 035
Здраевйте и аз като повечето майки имам доста неясноти, на 19.12.14г ми изтичат двете години , подавам молба(има ли срок за подаването и да,две седмици преди датата на ползване  ), и започва да тече платения (който е за двете години, а остатъка от преди това и той ли трябва ад се е натрупал да ?) , съвпадамс коледните празници , реално как ще се изчисли сумата за плащане на заплатата ти от преди майчинство-последния месец,в който имаш най-малко 10 отработени дни ? И могат ли да ми откажат неплатения след изтичане на платения ? не,трябва да го разрешат.ти имаш 6 м и може бащата да ти прехвърли 5 м Извинете , че задавам тук въпросите си но е ясно , че от фирмата нежелаят да ми дадът тази информация !Благодаря Ви предварително ! Hug

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 17
Хиляди благодарности !   bouquet   bouquet   bouquet

# 36
  • София
  • Мнения: 230
Здравейте, имам следния казус - подавам за втори път молба за ползване на неплатен отпуск, прехвърлен от бащата, бях пуснала 2 месеца и половина преди време, сега така се развиха нещата че се оказа че ми трябва и остатъка от 5-те месеца които трябва да ми прехвърли. Междувременно мъжът ми си сменя работата - прекратиха му договора от фирмата в която беше до като подавах първата молба, сега е на ново място от 2 седмици. Със новото заявление+декларация за съгласие  по чл.167а , ми искат и удостоверение (Приложение 4 към чл.49, ал.6 от НРВПО) за ползване на отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст. (първия път не съм носила).Тоест искат документ че бащата не е ползвал такъв отпуск междувременно. И сега не знаем от кой работодател трябва да го поискаме, или и от двете места....
Ако някой може да ми хвърли малко светлина по въпроса Simple Smile Много ще съм благодарна!

# 37
  • София
  • Мнения: 849
Здравейте,
след изтичане на 2-г. срок на майчинство искам да ползвам платения си отпуск. Преди да изляза в 45 дневен болничен преди раждане (само такъв съм ползвала) имам 6 работни дни в месеца, в който излязох в болничен. Това влияе ли на изчислението на заплатата ми за 3-те месеца, когато искам да съм платен отпуск. На моето място има човек по заместване, той дали може да продължи да работи докато съм в платен отпуск?

# 38
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 15 961
oktavia_be , от двете места трябва служебна бележка.

Здравейте,
след изтичане на 2-г. срок на майчинство искам да ползвам платения си отпуск. Преди да изляза в 45 дневен болничен преди раждане (само такъв съм ползвала) имам 6 работни дни в месеца, в който излязох в болничен. Това влияе ли на изчислението на заплатата ми за 3-те месеца, когато искам да съм платен отпуск. - не, влияе последен месец с 10 работни дниНа моето място има човек по заместване, той дали може да продължи да работи докато съм в платен отпуск? - да, ако е до завръщане на титуляра

# 39
  • Мнения: 1 219
Здравейте! Случайно попаднах на тази тема и информацията в нея ме интересува, а признавам - не я схванах особено  Blush Та имам следното питане...
Последните месеци от бременността ми прекарах в болничен, но го прекъснах на 14.01.2014 год. за две седмици /11 работни дни/ до 29.01.2014 г., след което от 29-ти излязох в 45-дневния отпуск за раждане до 15.03.2014 г. Трябва да се върна на работа на 15.03.2016 г. и имам платен годишен отпуск, който ще ползвам. Чета тук за 10 работни дни, които трябва да "имаш" преди да използваш този натрупан отпуск, за да ти се актуализира заплатата. В моя случай тези 10 дни са налични (тези от януари 2014 година) или трябва да се върна на работа на 15-ти март и да изработя 10 дни, за да изляза в платения отпуск? И още нещо - заплатата за платения отпуск няма да е тази, която ще взимам, ако не излизам в такъв и си работя ли? И как изобщо ще ми се изчисли заплатата, която трябва да взимам по време на натрупания платен годишен отпуск?
Благодаря предварително, ако някой се наеме да ми отговори Simple Smile

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 18 035
В моя случай тези 10 дни са налични (тези от януари 2014 година тези не ти вършат работа за актуализация ) или трябва да се върна на работа на 15-ти март и да изработя 10 дни, за да изляза в платения отпуск? Да,изработваш ги през март и от април излизаш в платен отпуск.Но да ти актуализират заплатата никак не е задължително.Първо провери това .За излизането в пл отпуск не се изисква да имаш отработени дни.Може още от 16 ти март да си в пл отпуск И как изобщо ще ми се изчисли заплатата, която трябва да взимам по време на натрупания платен годишен отпуск? пл отпуск се изчислява въз основа на месеца,в който имаш 10 отработени дни.Ако не отработваш след майчинството,ще ти вземат последния месец с 10 отработени дни преди майчинството
Благодаря предварително, ако някой се наеме да ми отговори Simple Smile

# 41
  • Мнения: 1 219
Ако съм разбрала правилно, по-добре да работя до края на март 2016-та, за да ми изчислят платения отпуск на база увеличената ми заплата...  newsm78
И наистина последно - как така изчисляват сумата само на база 10 работни дни? Пример... при заплата 1200 лева преди майчинството и 1350 след - как мога да разбера каква сума ще взимам по време на отпуска?
П.П. Благодаря за отговора!

# 42
  • София
  • Мнения: 849
Здравейте, казвате че при използване на платената отпуска след 2 г. майинство влияе последния месец с 10 работни дни в него. Може ли да ми копирате от закона текста да се ориентирам?

# 43
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 5 307
Не просто влияе, а го заплащат върху заплатата от този период...

Кодекс на труда
   Чл. 177. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 177, изм., бр. 108 от 2008 г.) За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 18 035
Ако съм разбрала правилно, по-добре да работя до края на март 2016-та, за да ми изчислят платения отпуск на база увеличената ми заплата...  да
И наистина последно - как така изчисляват сумата само на база 10 работни дни? Пример... при заплата 1200 лева преди майчинството и 1350 след - как мога да разбера каква сума ще взимам по време на отпуска? ще ти увеличат ли заплатата и ти ще отработиш ли 10 работни дни в месеца,предхождащ платения отпуск?Ако да,отпуската ще ти е 1350 лв за един месец
П.П. Благодаря за отговора!

Редакция на ключовите думи на тема



Общи условия

Активация на акаунт