Докога давахте вит. Д?

  • 3 028
  • 76
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 609
До към 10 месец.Миналия месец обаче, един път докато педито я преслушваше забеляза, че в средата на гръдния и кош е леко вдлъбнато Rolling Eyes.Каза да и давам пак известно време по 2 капки.

# 46
Още давам, докато започне да има повече сланчеви дни.

# 47
  • София
  • Мнения: 44 088
аз давам по 2 капки дневно, на всяка консултация му поглежда фонтанелата, ако помчне бързо да се затваря ще ги намалим на една или изобщо ще спрем - по принцип се роди с малко по-малка фонтанела, но засега всичко е ок. та ще ги давам докато каже. знам че особено за зимни бебета е задължително, даже им се изписват да пият и през следващата зима Simple Smile
Давам му редовно по две капки на гладно. НА последната консултация питах докторката до кога трябва да ги даваме и тя ми каза че лятото ще спрем да ги даваме.
Чувала съм че до годинка и нещо се дават и сега съм малко объркана. newsm78

възможно е да спрете през лятото, а зимата пак да ви каже да почнете, все пак лятото им а слънце  Nature Sunny

# 48
  • Мнения: 8 585
В брошура, която ни дадоха от конултацията пише 5 микрограма вит.Д на ден до 12 месец  за бебета, които са на кърма. Кърмещите майки да пият също толкова.
За кърмени деца...в климата на Холандия. АМ е обогатено с Вит.Д. Знаете ли разликата между 5мкг и 5 капки Вигантол?

# 49
  • Мнения: 8 585
До към 10 месец.Миналия месец обаче, един път докато педито я преслушваше забеляза, че в средата на гръдния и кош е леко вдлъбнато Rolling Eyes.Каза да и давам пак известно време по 2 капки.
Само по "вдлъбнатото" ли назначаваме Вит.Д??

# 50
  • Мнения: 1 878
До към 10 месец.Миналия месец обаче, един път докато педито я преслушваше забеляза, че в средата на гръдния и кош е леко вдлъбнато Rolling Eyes.Каза да и давам пак известно време по 2 капки.
Само по "вдлъбнатото" ли назначаваме Вит.Д??

Добре де Birdie , ясно не си съгласен с БГ стандартите в педиатрията сега остава да ни драснеш няколко по-конкретни реда за твоята хипотеза за вит Дто.  Heart Eyes

# 51
  • Мнения: 8 585
Ами, просто е.
Диагнозата "рахит" се поставя необосновано и на базата на невалидни, непълни и некоректни клинични данни.
Вигантол се назначава поголовно, във високи дози, без да се отчитат допълнителни фактори, като например дали детето се кърми или храни с АМ.
Да, в кърмата наистина вит.Д е недостатъчен, желязото също е недостатъчно, но за никаква друга липса на "хранителни" съставки в нея и реч не може да става.
Как така? Почваме да захранваме от първият месец (само и единствено в БГ и може би в допотопната руска педиатрия), би трябвало да имаме пълноценна добавка, а в същото време всички бебета са с "рахит" (ако се съди по това,колко деца вземат Вигантол)?
Едно е добавка на Вит.Д в определени страни с ниско слънцегреене и определени климатични фактори, друго поголовно даване в неприемливо високи дози. Да, ААП препоръчва регулярна добавка на Вит.Д, но не в дозите, които се дават в БГ и не за страни като Египет или Мароко, например...

Мекотата на черепните кости в областта на шевовете е ФИЗИОЛОГИЧНО до 4-5 месец. Изпотяването на главичката, взето самостоятелно и изолирано, НЕ Е белег на рахит. Вдлъбванията в областта на стернума изобщо не е белег САМО на рахит.

Време да се работи правилно-време за добра педиатрия. Не само "съвременна", но и просто добра.
Няма "хипотези"-или знаеш или не.

# 52
  • Мнения: 1 793
давах до 1 годинка

# 53
  • Мнения: 5 577
До година и 2-3 месеца, аз настоявах.

# 54
  • Мнения: 111
до 1г и 3м след това личната лекарка каза да спра Grinning

# 55
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
на нас педиатъра ни каза поне до година но предполагам че ще ни каже кога да спрем защото всеки месец на консултацията ни проверява фонтанелата ...и казва "добре,добреее"

# 56
  • Мнения: 5 183
НИКОГА не съм му давала витамин Д

Последна редакция: ср, 01 мар 2006, 13:12 от Maika

# 57
  • Мнения: 2 959
Аз все още давам, защото още кърмя, а пък и тук слънцето е много оскъдно.

# 58
  • Мнения: 2 242
От раждането до сега съм дала 1/3 опаковка и то защото не бях достатъчно информирана Sad. Аз лично съм против даване на витамин Д като изкуствена добавка.

Освен това никой педиатър не съм чула да се интересува от това какво количество калций поема ежедневно детето, а витамин Д регулира именно усвояването на калция. И какво правим  като блъскаме ежедневно препоръчаните стандартни дози в.Д и не даваме достатъчно калций?!
А на някой да са му препоръчани случайно продукти съдържащи витамина, или колко например е достатъчно да излагаме детето на слънце? По-добрите дерматолози го знаят, но ми е чудно колко ли са педиатрите newsm78. Напълно съм съгласна с изказванията на Birdie.

Има доста изписано по въпроса, но за мое учудване наскоро попаднах и на българска книжка http://www.bgphoto.net/photos/9141/o632767213916093750.jpg

# 59
  • Мнения: 10 758
Не си спомням до кога съм давала, но аз давах много рядко.Един ден се сетя, пет забравя.

Общи условия

Активация на акаунт