Мога ли да разбера историята на движение на парите в ДСК?

  • 4 244
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 173
Казусът е следният: имам няколко сметки в ДСК (2 детски и един правен по-късно от майка ми). Загубих спестовната книжка на единия детски и посетих местния клон, за да попитам каква е процедурата за издаване на нова такава. Какво беше изумлението ми, когато служителката ми каза, че нямам такъв влог с цитираната от мен сума Shocked, имала съм други 2, но такъв - не.
Повдигнах въпроса пред майка ми, понеже влогът е направен от нейната майка, след няколко дена отишли те до банката и уж прехвърляли някакви си пари от някъде, към моя друга сметка. Ама уж ония пари, които прехвърляли били пак на мое име. Та, в резултат майка и баба са внесли сума, която е доста по-малко от изгубената. Днес видях въпросната книжка с прехвърлената сума и баба ми ми излиза с лафа, че преди време ми била превела разликата, което категорично не е така. Как така те ще теглят пари от влог на мое име, без никога да съм правила пълномощно, и имам силното съмнение, че в клона на банката са действали неправомерно. Мога ли да отида в друг клон и да изискам проследяване на сумите влизали и излизали от 3-те ми сметки за 3 години назад?

# 1
  • София
  • Мнения: 3 261
защо си мислиш, че сметката, с която са се разпореждали от родата ти, е била на твое име?  Simple Smile казали са ти, че ти внасят пари, но са открили сметка с техните данни...  Laughing
просто ако е твоя сметка, няма как да се разпоредят с нея  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 5 173
Защото книжката, която ми дадоха, а после мистериозно изчезна, беше с моите имена.

# 3
  • Мнения: 1 220
Искай код за достъп до дск директ. Там ще видиш всичките си сметки и движенията по тях. За периода обаче не знам.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 261
била е с твоите имена, а заверена ли беше от банката, имаше ли печати, на какви суми? впоследствие пак ли в нея са внасяли?
ако има сметка на твое име, никой не може да тегли от там, по никой начин, освен с пълномощно, издадено от теб. или ако към сметката има дебитна карта, та да се дърпа от банкомат. но тогава сметката би си стояла, без в нея да има налични пари. в смисъл, никой не може да закрие твоя сметка  Peace така че, най-вероятно, сметката въобще не е съществувала...
и си смени банката, аз за по-дървена банка от дск трудно се сещам ...

# 5
  • Мнения: 5 173
Имаше си абсолютно всички печати, заверка за начислената лихва. Подозирам банкерката, понеже живеем в малък град и всички се познават, та, да е направила услуга на познати. При всички случаи утре отивам в големия град да проверявам. Въпросът ми е дали ако е закрита сметката, може  да се види, че е съществувала.

# 6
  • Мнения: 2 658
Имаше си абсолютно всички печати, заверка за начислената лихва. Подозирам банкерката, понеже живеем в малък град и всички се познават, та, да е направила услуга на познати. При всички случаи утре отивам в големия град да проверявам. Въпросът ми е дали ако е закрита сметката, може  да се види, че е съществувала.

Има си архиви. Поискай движението по всички твои влогове, за да се ориентираш какво е станало.
Ти на колко години си била, когато са "изчезнали" парите?

# 7
  • Мнения: 13 762
Направи си онлайн банкиране. Безплатно е и ще можеш да си следиш парите. Не знам обаче дали ще можеш да провериш операциите назад в годините.
По принцип никой друг няма право да тегли вместо теб, ако си пълнолетна. Със сигурност можеш да изискаш справка в банката за движението по сметката за колкото ти трябва назад. Но вероятно се прави срещу заплащане.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 609
Да не се е самозакрила сметката? Аз имах влог в ДСК, правен на мое име от баба ми. Тя е внасяла пари до някое време, после вече не е имала възможност и е спряла, а вече съществуващите пари са били "изядени" от инфлация, отишли за такси за обслужване и в даден момент сметката се е самозакрила. Поне така ми обясниха на мен от ДСК, когато попитах за този влог.

# 9
  • Мнения: 5 173
Адинка, определено случаят не е такъв, понеже книжката, която баба ми ми даде на сватбата (тогава я видях за последно) беше с току-що нанесена изчислена сума от лихвите. От тогава книжката не съм я виждала и си мислих, че е при другите подобни документи, съвсем наскоро ми се наложи да тегля малко парички от др моя сметка и междувременно попитах служителката каква е процедурата да си изкарам нова спестовна книжка, т. к. съм загубила оригинала, към влога от баба ми, тя каза, че такъв влог нямам и цитираната от мен сума - също Thinking.
Липсата на парите е установена преди месец-два, а кога за изчезнали нямам никаква идея. Сватбата ми беше преди 3 години, края на юни, затова искам да направя справка за периодът от днешна дата за 3 години назад.
Мен мн силно ме усъмниха думите на баба, че сега ми внасяла 845 лв в детски спестовен влог, направен от родителите ми, и с който в момента разполагам, а останалите пари, ги внесла по-преди, но аз съм ги била изтеглила и изхарчила Shocked. Добре де, питам я къде ми е тогава книжката от влога, който тя ми е правила като дете - ми, била тази, същата, с която разполагам, което категорично не е вярно.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 609
Много странна ситуация, Шушулче. Определено нещо не е наред, но какво и кой каква роля играе - трудно е да се каже. ДСК не могат ли да дадат справка за всички сметки, които някога са съществували на твое име, независимо от вида им и това дали в момента съществуват? Ако могат да направят подробна справка кога какво се е случвало, ще се изясни ситуацията.

# 11
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826
Как се самозакрива сметка?Аз имам една,направена от дядо ми преди много години.Преди 10 год. съм изтеглила всичко/поне аз така си мислех/,но се оказа,че имам 1.06 лв.Та така си стоят,защото не мога да си намеря спестовната книжка за да ми закрият влога.

# 12
  • Мнения: 12
Казусът е следният: имам няколко сметки в ДСК (2 детски и един правен по-късно от майка ми). Загубих спестовната книжка на единия детски и посетих местния клон, за да попитам каква е процедурата за издаване на нова такава. Какво беше изумлението ми, когато служителката ми каза, че нямам такъв влог с цитираната от мен сума Shocked, имала съм други 2, но такъв - не.
Повдигнах въпроса пред майка ми, понеже влогът е направен от нейната майка, след няколко дена отишли те до банката и уж прехвърляли някакви си пари от някъде, към моя друга сметка. Ама уж ония пари, които прехвърляли били пак на мое име. Та, в резултат майка и баба са внесли сума, която е доста по-малко от изгубената. Днес видях въпросната книжка с прехвърлената сума и баба ми ми излиза с лафа, че преди време ми била превела разликата, което категорично не е така. Как така те ще теглят пари от влог на мое име, без никога да съм правила пълномощно, и имам силното съмнение, че в клона на банката са действали неправомерно. Мога ли да отида в друг клон и да изискам проследяване на сумите влизали и излизали от 3-те ми сметки за 3 години назад?

Здравейте,
 
Бихме искали да внесем известна яснота по случая, като споделим някои основни принципи при оперирането със спестовни влогове на Банка ДСК:
Разпореждането със сметка в клон на Банката се извършва само от титуляра или от лице, което титулярът  изрично е  упълномощил чрез нотариално заверено пълномощно. За спестовните влогове, по които Банката издава спестовна книжка, се изисква задължително представянето й, преди извършване на операция по сметката. Ако титулярът не разполага с нея, (изгубена, открадната и др.) задължително се издава дубликат, а старият документ за влог се обезсилва. Дубликат не се издава, само ако сметката бъде закрита. Посочените правила са  валидни, включително и при разпореждане с детски спестовни влогове, в случай че титулярът по влога вече е навършил пълнолетие.
Ако титулярът е малолетен или непълнолетен, разпореждане с влога се извършва с разрешение от районния съд, както следва:
•         за малолетен (до 14- годишна възраст) - от родител или попечител
•         За непълнолетен (от 14 до 18- годишна възраст) - от него, заедно с родител или попечител
Разрешение от районния съд по влогове на малолетни и непълнолетни не се изисква при безналични операции, когато не се променя титуляра на влога -  например: сливане на няколко влога, прехвърляне от един вид влог в друг и др.
В тази връзка, майка Ви би могла да е прехвърлила средства между влогове, които са на Ваше име, но само в периода преди да навършите 14 години.
За съжаление от написаното не успяваме напълно да разберем каква е хронологията на събитията. За да можем да Ви съдействаме, без да се налага да посещавате клон на Банката, е необходимо да ни предоставите допълнителни лични данни. От съображения за сигурност, препоръчваме да направите това, като използвате формата за обратна връзка в горната част на началната страница в нашия сайт: www.dskbank.bg.

Хубав ден,
Екипът на Банка ДСК

# 13
  • Мнения: 5 173
Благодаря за включването!
Вчера писах е-мейл на кол центъра, исках да разбера какви документи е нужно да предоставя и възможно ли е да се направи справка за 3 години назад, но за съжаление, отговор нямам.

# 14
  • София
  • Мнения: 16 020
Авторката, а на сватбата  разгледа ли подробно книжката? Ясно, че сумата и лихвите си видяла. Но може като титуляр да е вписана майка  ти или баба ти и после тя да си е прехвърляла пари в друг влог. Според мене трябва да се отиде на място в клон на ДСК.

Общи условия

Активация на акаунт